1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Asigurari RCA si CASCO - Despagubiri Daune pe RCA si CASCO - probleme diverse

Discuție în 'Asigurari, Daune' creată de micu, 8 Aug 2007.

  1. Pancone77 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2013
    Locație:
    braila
    Masina:
    A6 2006 2.0 Tdi
    cine are casco la a 6 ?? an 2005 m-ar interesa sa stiu la cat este evaluata masina.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Evaluarea depinde de foarte, foarte multi factori si este imposibil sa ai un pret real pentru masina ta raportat cu o alta masina. Mergi si intereseaza-te la o firma mare de brokeraj care lucreaza cu mai multi asiguratori.
    Prima de asigurare anuala Casco poate sa te coste intre 700 - 800 euro si 2500 Euro in functie de optionalele masinii, felul asigurarii (adica ce riscuri asigurate sunt cuprinse in polita Casco) varsta soferului sau cine o conduce, oras, valoarea de noua a masinii, valoarea care asiguri masina pentru prima Casco, fransize, etc. etc.

    Este o discutie prea ampla si nu are rost sa continue aici. Mergi la un Broker si vei primi toate nelamuririle.
     
    Ultima editare: 16 Feb 2013
  3. Pancone77 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2013
    Locație:
    braila
    Masina:
    A6 2006 2.0 Tdi
    Stiu,eu am casco la groupama faza e ca am reducere de 80% !!!Dilema mea e nu stiu daca a evaluat-o bine
     
  4. Body05

    Body05 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.0 Fsi 2006
    Asigurare Casco

    Salutare!

    Astazi m-a sunat un prieten care este broker si care imi facea in fiecare an ofertele pentru asigurarea casco. M-a instiintat ca s-au scumpit foarte mult aceste asigurari casco...de exemplu eu ajunsesem sa platesc anul trecut in jur de 700 euro pe an, iar acum cea mai buna oferta este de 1100 euro, iar urmatoarele de la 1500 euro in sus...stie cineva ceva despre aceste scumpiri?
     
  5. VdTAFAN

    VdTAFAN Silver Member

    Înscris:
    22 Oct 2012
    Locație:
    Craiova/Caracal
    Masina:
    Audi A6, 3.0TDI, BMK,6HP19A,2006
    Am incercat si eu sa fac la Groupama. Se auzea ceva ca au un program cu reduceri pentru persoane fizice, dar nimic. 1500E cu furtul eliminat. Ca sa scada costul imi zicea sa scot vandalismul, dar am renuntat. Nu merita...
     
  6. Body05

    Body05 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.0 Fsi 2006
    dar de ce au crescut preturile atat de mult?
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Intradevar au crescut preturile si la Casco destul de mult si valoarea masinii s-a depreciat.
    Prima de asigurare raportata la valoarea asigurata care in ani anteriori era cam 6-7 % din valoarea asigurata a masinii acum prima de asigurare a ajuns la cel putin 10 -12 %.
     
  8. Body05

    Body05 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.0 Fsi 2006
    eu am zis ca mai astept o luna doua, poate mai scad preturile...in ritmul asta or sa piarda toti clientii...
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ii intereseaza. Nu mai astepta ca s-ar putea sa astepti degeaba. Casco o sa se tot mareasca din cauza masinilor tot mai scumpe, pieselor tot mai scumpe, manoperei si regiilor marilor service-uri, etc.
     
  10. Pancone77 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2013
    Locație:
    braila
    Masina:
    A6 2006 2.0 Tdi
    cat este evaluata masina???
     
  11. VdTAFAN

    VdTAFAN Silver Member

    Înscris:
    22 Oct 2012
    Locație:
    Craiova/Caracal
    Masina:
    Audi A6, 3.0TDI, BMK,6HP19A,2006
    Nu stiu. Tata e prieten cu un director groupama care l a anuntat ca au o oferta. M am dus la Groupama cu cnp ul si certificatul. Ulterior l a sunat pe taicameu si i a comunicat. 1500 e fara despagubire pentru furt, iar daca scotea si vandalismul ramanea pe la 1200. Am ajuns la concluzia ca nu merita
    @Body5: Nu stiu cum au crescut preturile dar la Groupama tot timpul au fost mari. Am mai avut o incercare anul trecut, dar era mai scump ca acum
     
    Ultima editare: 19 Feb 2013
  12. Pancone77 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2013
    Locație:
    braila
    Masina:
    A6 2006 2.0 Tdi
    Eu am avut reducere de 80% am platit 1800 de lei cu tot cu asigurare!!

    Problema mea este ca nu stiu sigur daca a evaluat bine masina,de aceea ma intereseaza cine are casco pe a 6 cam cat este evaluata masina lui sa pot face o comparatie
     
  13. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Groupama mi-a dat oferta de nerefuzat anul asta : suma asigurata 3500 euro si prima anuala 1000 euro.In 3 ani mai cumparam una de la ei.Cu alte cuvinte nu au vrut sa imi asigure masina, insa sunt obligati sa imi dea oferta.
    Am ales Tiriac cu suma asigurata 8000 si prima 1200 euro.
    In trecut am mai avut casco la Uniqa de 2 ori.Prima data ok, a doua oara nu prea ok.
    Astra: societatea asta este un fel de Carpatica.Clientum casco sta cel putin o zi la coada sa deschida un dosar.Apoi mai ca nu te iau cu japca sa iti repari masina intr-un service agreeat.Te intreaba de 10 ori unde o repari din lista lor de service-uri.Atentie: un client casco isi poate repara masina unde vrea el si cand vrea el in decursul a 2 ani de la deschiderea dosarelor.Astra furnizeaza piesele la serviceurile cu care au contract.Te-ai dus acolo si iti scrie pe masina Made in China, insa pleci repede, pentru ca iti dau masina pe baza acceptului de plata.Daca te duci in service fara contract cu ei, trebuie sa te asiguri ca este un service potent, care poate recupera banii de la ei.Altfel astepti si 2 ani dupa bani si masina o vezi cand platesti din buzunar, sau dupa 2 ani.
    Eu nu recomand nici o societate de asigurari!Clientul Casco este tratat ca si clientul Rca in 2013.
     
  14. Body05

    Body05 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.0 Fsi 2006
    Eu am avut la BCR pana acum, a fost super ok! am avut doua evenimente in 2 ani, nu din cauza mea, dar decat sa stau sa o fac pe asigurarea celorlalti am preferat sa o fac pe casco, rapid, civilizat...am fost foarte multumit de ei si nu am nici un fel de pila acolo...Dar de anul asta nu mai merita la atatia bani...
     
  15. Crack877

    Crack877 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2013
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4 2.0TDI
    Eu ma casco la GroupAma . Mentionez am un A4 din 2006 si un A6 din 2004 , societatea plateste daunele foarte rapid serviceurile agreate pe Constanta sunt destul de bunicele lunad in calcul Autohaus Tudor Tiriac Auto si altele . Acum 1 luna am deschis un dosar de dauna la ei si in 2 zile mi-au venit piesele / original , pentru 2 zgarieturi pe lampile spate la A4 mi-au comandat piese originale . Se misca repede pana am scos eu masina din service plata deja fusese efectuata .

    P.S.

    Daca este de ales dintre asigurator in momentul in care iti inchiei o polita Casco nu trebuie sa te uiti decat la cel care plateste rapid are o conventie cu serviceuri bune si are un buget in spate ca sa poata acoperii daunele . In aces cadru se incadreaza Alliantz , Groupama , si tras de par Asiromul . Celelalte societati sunt renumite pentru dosarele de dauna nedespagubite , clienti nemultumiti , scandaluri de frauda .
     
  16. marius555 Silver Member

    Înscris:
    11 Mar 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Subaru forester 2004;Audi Urs6 AAN new project ! Skoda Octavia2 vRS tfsi; Mitsu L200 DC-HP
  17. niculae2013 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2013
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, 2011
    Imi iau amenda daca nu am RCA?

    Salut!
    Daca circul fara RCA si nu ma opreste politia patesc ceva, imi iau vreo amenda? Voi ati condus in ultimele 12 luni fara RCA?
     
  18. drogas Gold Member

    Înscris:
    31 Ian 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B6 1.8T AVJ 2002
    Sper ca glumesti!!!

    Detii un Audi an fab 2011 si nu ai bani de RCA ?
     
  19. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Conform art. 64 din Legea nr. 136/1995 In cazul in care un autovehicul este depistat circuland in trafic fara a detine o polita RCA valabila, proprietarul va fi sanctionat cu o amenda cuprinsa intre 1000 si 2000 de lei, dar si cu retinerea certificatului de inmatriculare al masinii, precum si a placutelor cu numerele de inmatriculare. La retinerea certificatului, politistul rutier elibereaza conducatorului de vehicul o dovada inlocuitoare fara drept de circulatie.
     
  20. george_soferu

    george_soferu 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2010
    Locație:
    Vrancea
    Masina:
    Q7, Diesel
    Da, iti iei amenda. Si la ce masina ai tu + la ce nebuni sunt pe drumuri, eu n-as iesi cu ea pe strada fara Casco. Eu mi-am luat RCA de la Omniasig, dar am comandat-o online prin romasig.ro Fa si tu un calcul - cat dai pe asigurare si cat dai pe amenda, se merita? Astia de care zic eu au si calculator, sa vezi cat te costa RCA-ul de la diversi asiguratori. Am citit ca anul asta, pana prin mai, si-au luat amenzi peste 5000 de soferi. Daca stai prostii cu banii ia doar pe 6 luni. Desi, vorba lui drogas, ai Audi si n-ai bani de RCA?
     

Distribuie pagina asta