1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Asigurari RCA si CASCO - Despagubiri Daune pe RCA si CASCO - probleme diverse

Discuție în 'Asigurari, Daune' creată de micu, 8 Aug 2007.

  1. niculae2013 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2013
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, 2011
    Nu e vorba ca n-am bani (?????!!!). E vorba ca inainte sa postez de-abia ajunsesem acasa de la munca, obosit, la care nevasta-mea ma intreaba cand am facut ultima data RCA, sa verific si sa n-am surprize, ca nu i-am mai zis demult nimic de bani pentru asta, in fine. Si maine am un botez, la care se pare ca merg cu taxiul, ca RCA la ora asta nu stiu unde mai fac. Deci cam asta-i treaba.
     
  2. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Poti sa faci RCA pe net, chiar si la emag. Tu il vei primi maine sau luni dar va fi valabil de maine
     
  3. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Autoritatile au interzis temporar Euroins sa emita polite RCA.

    Sper ca Carpatica sa pateasca la fel in curand....
     
  4. mario79

    mario79 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a 4 ,1.9 tdi ,1997
    aleg tot timpul cea mai ieftina asigurare.....bineinteles din cauza banilor.
    Nu am avut un accident de peste 10 ani si atunci nu a fost vina mea(am dat intr-un porc care iesea dintr-o curte).
    Conduci prudent,fara alcool in cap si totul e ok.
    AAAAAAAA ziceti ceva de altii care ne pot lovi?Aia sunt bi-zoni fratilor
     
  5. constantin35 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2013
    Locație:
    voineasa
    Masina:
    audi
    niculae2013 in cazuri de genul asta cel mai bine comanzi online. si eu recomand romasig.ro vezi ca poti verifica valabilitatea asigurarii la cedam.csa-isc.ro


    Hilfiger Euroins are voie din nou sa incheie RCA-uri.


    mario79 stai sa vezi acum ca legalizeaza sa bei o bere. o sa se inmulteasca bizonii.
     
  6. otelea

    otelea Silver Member

    Înscris:
    4 Apr 2008
    Locație:
    Câmpulung Moldovenesc
    Masina:
    audi 80 B4 1.9 tdi 90cp 1994; A4 1.9 TDI AVB 2004; A6 allroud 2,5 TDI BCZ 2004
    Am vreo sansa sa schimb pe RCA parbrizul spart de o piatra sarita de la un camion care a venit de pe contrasens? Am proces verbal incheiat de politie in care este trecut:
    "Declara ca este posibil sa-i fi sarit o piatra de la roti in parbrizul auto cu nr. de inmatriculare GL...... marca audi A4 culoarea negru"
    Vinpvatului i s-a dat avertisment - nu este prevazut in lege.
    Tot pe procesul verbal este mebtionata firma de asigurari SC CARPATICA ASIG SA RO/17/517/HR, nr de inmatriculare al camionului si polita de asigurari a acestuia.
    Din ce am citit aici nu am prea multe sanse, este?
     
  7. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    Nu ai nici o sansa cu RCA-ul tau la masina ta ; se putea doar daca aveai casco sau RCA- ul altei masini .
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Citeste mai atent. Colegul s-a referit daca poate sa isi schimbe parbrizul pe RCA-ul camionului.
     
  9. netsonic Silver Member

    Înscris:
    12 Apr 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8PA (Sportback), 2.0 FSI 110KW (BVY), 2006
    otelea, tu poti incerca. Daca merge sau nu o sa aflii abia dupa. In alta ordine de idei, iti recomand calduros sa repari parbrizul daca este posibil.

    De ce? Pentru ca si daca o sa poti schimba parbrizul pe RCA, asigurarea o sa-ti dea unul care d.p.d.v. al calitatii este inferior. Ar fi pacat sa schimbi un parbriz de calitate, cu ceva ce nu corespunde cu ce aveai pe masina. Ei vor sa-si minimalizeze la maxim costul de despagubire si cand te duci la service, aia schimba cu ce este de acord asigurarea sa plateasca, nu cu ce vrei tu.. sau ce ai avut pe masina.
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Naaah, el daca e baiat destept nu semneaza devizul si ii atentioneaza pe inspectorii de daune sa verifice pozele facute la inceperea devizului (idea sa aibe si e niste poze, pentru instanta - daca e cazul ulterior). Daca nu se conformeaza cu aceeeasi piesa, ghinionul firmei de asigurari... original ai avut, cu original se inlocuieste. Altfel, dam de lucru avocatilor.
    Deaia isi incearca norocul firmele de asigurari... pentru ca noi ne-am obisnuit sa primim piese de calitate inferioara. Din 10 oameni, numai 1 isi avertizeaza asiguratorul ca vrea piese de origine.
     
  11. manzzotty 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2013
    Locație:
    Predeal
    Masina:
    A4 B9 - 2016 - Blue
    Are cineva Casco la Credit Europe ??? Ceva sfaturi despre aceasta firma ??? Multumesc
     
  12. jonnyy_b

    jonnyy_b 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2009
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    AUDI A6, 2.0 TDIe, 2010, CAGB
    Am si eu sa va expun o problema, poate cineva a mai trecut prin asa ceva si are vreun sfat.
    De curand fratele meu a fost lovit de o persoana cu masina inmatriculata pe Bulgaria, a carui asigurare este expirata. Vinovat este respectivul, la fata locului a venit politia, fara victime, am toate documentele ..etc.
    Sa il dau in judecata, ma intind foarte mult iar respectivul nu are bani, lucreaza pe 8 mil...si imi voi recupera greu dauna. Dupa constatarea la service am dauna 7000 ron. Masina este un passat cc. Dauna a constat pe partea mecanica ( pe stanga fata, bascula completa+ capat de bara + bieleta + geometria = 1330 ron , achitat de mine imediat ca sa pot pune masina in miscare pt ca are nevoie de ea sa se deplaseze. Pe partea de tinichigerie are lovita usa fata usa spate si aripa spate pe dreapta. Nu sunt rau dar e destul de deranjant + janta stanga fata cu tot cu anvelope destul de lovite si sper sa fie inlocuite + o janta spate dreapta si anvelopa . Devizul pe tinichigerie este de 5800 ron.
    Am apelat la BAAR (BIROUL ASIG AUTO ROMANIA PT CINE NU CUNOASTE ) au inregistrat cererea, si am inteles ca ma despagubesc. Am fost contactat de reprezentantul lor si a ramas ca luni sa vina sa facem constatarea. A mai patit cineva ca in situatia mea? Ma intereseaza sa stiu daca pot rezolva problema cu BAAR. Multumesc
     
  13. vlad_82 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2014
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 C6, 2.0 TDI (BRE) 140 CP, 2007
    Pentru cei care nu stiu, spun din propria experienta. Atentie la calculul clasei de BONUS/MALUS atunci cand achizitionati o noua masina. De regula, atunci cand incheiati o noua asigurare RCA, calculul clasei B/M se reia de la B0, chiar daca voi ati avut o clasa superioara. Evident ca totul se traduce in bani. Pentru clasa la care eu ma aflam, respectiv B8, trebuia sa beneficiez de reducere de 26% la asigurarea nou incheiata, reducere de care evident nu am beneficiat, broker-ului aparandu-i clasa B0 pentru ca aveam un alt autoturism la data incheierii politei decat cel pentru care se calculase pana atunci prima de asigurare. Pasii care trebuie facuti INAINTE de incheierea unei noi polite de asigurare la alt autoturism decat cel pe care l-ati detinut pana atunci sunt urmatorii:
    1. Prezentati vechea polita de asigurare din care rezulta clasa de B/M la care va aflati.
    2. Contractul de vanzare-cumparare al vechiului autoturism cu mentiunea "RADIAT" in josul paginii de la cei de la inmatriculari.
    3. Adeverinta de la Finante (2 ron costa) din care rezulta ca nu mai aveti alt autoturism in proprietate in afara de cel pentru care vreti sa incheiati noua asigurare. (asa mi-au cerut mie la Carpatica, desi nu am inteles prea bine motivul)
    Cert este ca eu nu am avut decat niste informatii vagi despre subiect si am platit cu aproximativ 300 de ron in plus noua polita, urmand ca acum, dupa ce mi-au facut modificarile de rigoare, sa beneficiez de reducere de la urmatoarea polita pe care o voi incheia de clasa de BONUS reala la care am ajuns. Diferenta de bani rezultata prin recalcularea clasei de B/M evident ca nici nu s-a pus problema s-o mai primesc inapoi pe motiv ca "s-a incasat deja" :)
    Mai e ceva. In cazul unui eveniment nefericit in decursul unui an, va scade cu 2 clase B/M la care va aflati in acel moment. Astfel, una e sa ajungi de la B0 la M2 si alta, de exemplu, de la B8 la B6.
     
    Ultima editare: 15 Mai 2014
  14. raducu79

    raducu79 Junior Member

    Înscris:
    14 Ian 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S6 2.2 20v turbo 1997
    Stiam ca nu se mai radiaza auto decat la cerere,se face doar schimbare de proprietar.In rest e bine de stiut
     
  15. vlad_82 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2014
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 C6, 2.0 TDI (BRE) 140 CP, 2007
    Presupun ca e de ajuns numai adeverinta de la punctul 3 pentru ca oricum mi-au refuzat modificarea clasei B/M cand am prezentat contractul de v/c, cerandu-mi acea adeverinta de la finante. Motivau ca pot detine mai multe autoturisme si sa solicit pentru fiecare din ele polita de asigurare cu clasa de B/M la care ma aflam, chiar daca as fi provocat pagube cu alt autoturism pe care as fi putut ipotetic sa-l detin, in afara celui pentru care am solicitat initial polita. (sper ca m-am facut inteles, desi nici eu personal nu prea inteleg logica lor, probabil ma depaseste pe mine domeniul)
     
    Ultima editare: 16 Mai 2014
  16. crd

    crd 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Allroad, 3.0 TDI, 313 CP, 2013
    Nu faceti Casco la Credit Europe Asigurari

    Va povestesc pe scurt patania mea cu firma Credit Europe Asigurari; masina este cea din semnatura (A6 3.0 TDI din 2005)!

    1) full si neiintrerupt Casco la Credit Europe Asig din 11/2009, cu plata integral la inceput de an si fara nici o dauna

    2) riscul "apa la motor" inundatii full asigurat permanent

    3) mai 2014 se inunda strada pe care circulam, se opreste brusc motorul

    4) ma obliga sa duc masina la un service agreat de ei si aleg de pe lista lor Midocar Vitan

    5) dupa doua costatari partiale cu demontare unei chiuloase dosarul meu e tot in aer si nu stiu nici pana in ziua de azi ce naiba e stricat in motorul meu

    6) cei de la asigurari nu raspund emailurilor service-ului si nici mie iar dosarul e intr-un soi de status "idle"

    Ca urmare I-am dat in judecata si o sa ne toooot judecam vreun 1-2 ani....!!!

    In timpul asta masina sta blocata in parcarea service-ului cu un portbagaj plin de piese, suruburi si surubele, rugining incetisor. In plus service-ul pretinde si 25 lei/zi taxa de stationare pe care eu am refuzat sa-i platesc.

    Asta e patania mea cu Credit Europe Asigurari dupa ce le-am bagat in buzunare aproximativ 5000 euro in ultimii 4 ani iar ei nu au scos 1 euro pana acum!!!

    Daca dupa ce cititi acest mesaj mai considerati ca e cazuul sa luati in calcul orice oferta v-ar face nemernicii astia, ei bine va doresc sa nu patiti ca mine;)

    Numai bine!
     
    Ultima editare: 4 Oct 2014
  17. Tzetze222 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Aug 2009
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    a4 b8 2.0tdi 143cp
    Salut! am 25 de ani si as vrea sa fac casco la audiul meu si as vrea sa stiu daca mai e cineva de varsta mea care are masina pe numele lui si cam cat plateste la casco.. Multumesc
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Trebuie sa si aiba masina ca a ta. De ce nu te duci sa faci o intrebare ?
    La Casco se iau multe in considerare, locul unde domiciliezi, la cat e evaluata masina si cel mai important conteaza ce Casco vrei. etc. Intrebarea ta e pe dos.
     
  19. tomel196 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A7 2011 3.0 TDI CDUC
    Tzetze222 eu am casco pe AUDI A4 B8 din 2010,valoare asigurata 13.800 E .

    La Gothaer am asigurarea si platesc 1100 E/an(plata trimestrial,aprox 1200 lei la 3 luni)

    Mai am si fransiza de 200E/eveniment.


    Daca ai pana in 30 de ani te rup asigurarile.

    P.s
    Mentionez ca am 26 ani.
     
    Ultima editare: 14 Oct 2014
  20. jonnyb_emy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    a3,2006 sportback 1,9tdi bls 105 mustangi....audi a4 2.0tdi caha 170 cp, stage 1 =》 198cp
    Salut. am fost implicat intrun accident , sunt in calitate de pagubit. sa facut o constatare la un service auto recomandat de ASTRA, am specificat ca doresc sa fiu de fata cand se face constatarea. nu ma sunat nimeni, am fost chemat doar sa semnez. ok . am solicitat o noua constatare , toata luea a spus ok sa ma duc sa vb la service. erau in dilema nu stiau daca sa dea dauna totala sau sa plateasca reparatia. fara sa primesc nici un semn cateva zile sun la ASTRA si ma anunta ca se pot comada pisele, nu intra la dauna totala. sun la service si ma anunta ca ei au comandat deja piese. am pus pauza la comanda sa vad si eu devizul ...care arata in felul urmator . manopera 485.00 ron; vopsire 1441.32 ron ; piese 16372.33 ; cost fara tva 18298.65 cost cu tva 22690.33
    am solicitat sa repar masina in regie proprie si suma ce imi ofera astra pt regie proprie este de 7724. de ce ? nu este nici macar jumate din deviz. cer o formul de calcul si imi trimit o foaie prin care m informeaza ca despagubirea calculata este de 7724 si ca piesele cu tva 6144.48 ; manopera 14 ore x 45 ron = 630 si ca valoarea materialelor necesare reparatiei este de 949.51.
    ce pot sa fac? de ce nu imi ofera costul reparatiei dat de service in baza sistemului AUDATEX ? in devizul serviceului am toate piesle, codul lor , si pretul ...am cerut la fel si la ASTRA si de atunci liniste . ce pot sa fac sa primesc suma corecta ? multumesc
     

Distribuie pagina asta