1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Asigurari RCA si CASCO - Despagubiri Daune pe RCA si CASCO - probleme diverse

Discuție în 'Asigurari, Daune' creată de micu, 8 Aug 2007.

  1. audi11wst

    audi11wst Silver Member

    Înscris:
    26 Mar 2010
    Locație:
    marginea U.E.
    Masina:
    A3 8V/ CRLB / QMM / 2015 - A3 8L / BFQ / FDH / 2003
    Am o întrebare: în cazul în care bara este avariata doar în sensul în care are "urechi" de prindere rupte, inspectorul de daune de la societatea de asigurări a persoanei vinovate de producerea accidentului o va trece ca piesă care trebuie înlocuită sau ca piesă care trebuie reparată (de ex. ca în cazul indreptarii/ chituirii / vopsirii unei capote).

    s8
     
    Ultima editare: 6 Mai 2018
  2. mirceateodor

    mirceateodor 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2015
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    ex Audi A4 B7 2TFSI
    Salut,

    Revin cu informatii.
    Am primit 24.000 lei din care se scade epava, adica undeva la 17.000 lei.
    Am comunicat asiguratorului ca vreau sa vad calculul facut si ca nu sunt de acord cu suma rezultata.
    Imediat o sa inceapa si batalia cu dosarele de vatamare corporala.

    Mersi frumos.
     
  3. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    Nu vreau sa fiu rautacios, dar ce ti se pare in neregula la evaluare? 24.000 lei inseamna cam 5200 EUR, 17.000 lei cam 3700 EUR. Eu zic ca e evaluata decent mai ales ca masina se poate repara cu mai putin de 17.000 lei.
     
  4. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Eu unul cred ca 24.000 lei + epava, e un pret corect. Oricum castiga in judecata, de ce sa fie fraier ?
     
  5. mirceateodor

    mirceateodor 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2015
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    ex Audi A4 B7 2TFSI
    Salut,

    Daca as fi gasit pe autovit acceasi masina la 5200 de euro inmatriculata in tara as fi acceptat (aici vorbim de aceleasi dotari). Acum nici 1 an am platit 7000 de euro pe ea , neinmatriculata. Pana la urma fiecare face ce vrea cu banutii lui. Eu nu consider ca as trebui sa accept din buzunarul meu pierderea in conditiile in care nu sunt vinovat.
    La sfarsitul acestui proces de inchidere dosar voi vedea ce optiuni am. Tind foarte tare sa nu repar masina. Ar insemna mai mult decat suma oferita de asigurare + timp + nervi. Plus ca daca nu gasesc meseriasi ca lumea sunt sigur ca v-a ajunge un cazan nedorit. Va tin la curent cu valoare finala.
     
    radu35, coco_catalin, z1daru și încă o persoană apreciază asta.
  6. mirceateodor

    mirceateodor 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2015
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    ex Audi A4 B7 2TFSI
    Intre timp , dupa refuz si cererea unui calcul detaliat la care am adaugat istoricul masinii, am primit o noua oferta.
    Conform VIN-ului, masina a fost reevaluata la 26.300 lei. Aici nu e o schimbare majora.
    S-a facut o oferta de licitare (epava evaluata la doar 2500 lei) am primit o noua valoare de despagubire : 24000 lei.
    Diferenta castigata dupa acest procedeu e foarte mare: de la 3700 euro la 5000 euro.

    Aveti grja ca in majoritatea cazurilor se evaluazea masina "cheala" la valoare de nou- basic fara dotari.

    Urmeaza si partea de vatamare corporala....
     
    Hilfiger și bobalex18 apreciază asta.
  7. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    @mirceateodor Salut! Mai ai ceva noutăți în cazul tău?
    Am o situație similară cu vechiul B5, se încadrează la daună totală economică, iar celor de la Asirom le-a ieșit o valoare de piață de 984 euro și m-au anunțat că mașina s-a introdus în licitație. Evident că valoarea oferită de ei este mult sub media de piață, poate una cheală și defectă se apropie de valoarea lor.
    Tu ai continuat "lupta" singur sau ai apelat la o firmă de specialitate? Eu aș înclina către a doua variantă, trebuie să aleg ceva până în 3 iunie când se va termina licitația.
     
  8. mirceateodor

    mirceateodor 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2015
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    ex Audi A4 B7 2TFSI
    Salut @paul14

    Imi pare rau pentru evenimentul avut.
    Momentan sunt inca in perioada de 10 zile (lucratoare) in care ei ar trebui sa faca plata. Dupa aceasta o sa ii sesisez la ASF.
    Am completat cererea de despagubire pentru noua suma : 5100 euro.( " lupt singur").

    La mine au facut schimbarea valorii dupa ce am cerut un calcul detaliat al valorii maxime de despagubire si am atasat "descifrarea VIN-ului".
    Acolo se vad toate dotarile si de aici au fost nevoiti sa schimbe valoare maxima.

    Sfatul meu e ca toate "discutiile" sa nu le faci la telefon sau e-mail. La e-mailuri aproape ca nu mi-a raspuns nimeni.
    Toate se fac in scris cu numar de inregistrare la sediul lor. Raspunsul v-a veni prin curier la adresa de domiciliu.
    Stiu; asta inseamna timp si plimbare aiurea, dar asa vei avea si date concrete pentru varianta a 2-a , daca vrei sa mergi " pe ea".

    Bafta. ;-)
     
    paul14 apreciază asta.
  9. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    In princiu o sa-ti vireze banii in cele 10 zile, altfel vor fi foarte stimulati de aducerea in discutie a ASF. La vechiul incident s-au miscat de pe o zi pe alta cu viratul baniilor intr-o situatie similara cu a ta.

    Pana acum am folosit e-mail-ul si au raspuns in timp util. In cazul meu evaluarea s-a facut conform "DAT in Romania", iar in fisierul primit sunt greseli mari privind dotarile serie si optionale fata de realitate. Iar cei de la DAT se lauda ca folosesc bazele de date ale producatorilor.
    Din cate am inteles, dotarile adaugate ulterior si fara sa fie trecute de RAR nu se iau in calcul cu toate ca asiguratorul este obligat sa aduca masina la starea anterior impactului, iar eu ca proprietar nu sunt obligat sa vand masina la cel care castiga licitatia. Momentan ramane sa astept raspunsul lor dupa terminarea licitatie.

    O sa revin cu infomatii!
     
    Radu83B apreciază asta.
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu chiar, trebuie sa aduca masina la conditiile care reies din decodarea VIN.
    Adica, daca masina n-a avut proiectoare si in momentul accidentului existau pe masina, nu e problema lor, nu vor fi trecute in deviz.
    Nu ii intereseaza pe ei ca tu ai facut retrofit la faruri xenon, ti-ai pus bara S-Line, proiectoare sau alte retrofit-uri atata timp cat nu ai omologat lucrurile astea.

    Am trecut prin lucrurile astea cu masina mea, care a avut bara stock si am pus eu ulterior S-Line.
     
    paul14 apreciază asta.
  11. Sorin87

    Sorin87 Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    --
    Pentru cei interesati: exista o oferta de asigurare la City Insurance (un fel Casco limitat).
    1. Prima de asigurare este egala cu valoarea RCA/an, in cazul meu 350 ron
    2. Fara evaluare masinii , an fabricatie, numarul km
    3. Despagubiri: furt, dauna totala(maxim 45000 ron), accident, evenimente naturale (grindina, pietre, avalanse etc), vandalism daca se cunoaste autorul)
    4. maxim 3 evenimente pe an, fara franciza
     
  12. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Adica... daca nu se gaseste vinovatul, reparatia nu va fi platita de catre asigurare?
     
  13. Sorin87

    Sorin87 Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    --
    Daca se cunoaste autorul va plati asigurarea. Practic, te scuteste pe tine sa-ti recuperezi prejudiciul in instanta
     
  14. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    @Sorin87 ai raspuns cumva ca cei de la asigurari :).....vag si pe ocolite.
    intrebarea era cand NU se cunoaste autorul(asta se intampla in cele mai multe cazuri) cine plateste?

    Mersi
     
  15. Sorin87

    Sorin87 Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    --
    Full Casco
     
  16. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @Sorin87, intrebare de baraj:

    ???

    Sper ca acum intelegi intrebarea noastra!:)
     
  17. Sorin87

    Sorin87 Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    --
    Am inteles de la inceput intrebarea.
    Nu sunt broker, astea sunt conditiile.
    Cand nu cunosti, ramai cu buzunarul gol.
     
  18. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nasol atunci! Chiar ieri discutam cu cateva persoane de ce nu fac asigurare in Romania? Din cauza ca oricat de Casco ai avea, sunt cazuri in care trebuie sa faci inainte si inapoi, avocati, etc. ca sa despagubesti pe cineva. Daca in cazul unui act vandalic fara a cunoaste autorul trebuie sa suport tot eu reparatia... atunci m-am convins.

    Va doresc sa fiti paziti de evenimente neplacute, altfel este doar inceputul !!!
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca ai full Casco (cum am eu) plateste asigurarea tot, indiferent daca se stie sau nu autorul. Asa este la Allianz unde am eu asigurare.
     
    Sorin87 și pronet apreciază asta.
  20. pronet

    pronet Bronze Member

    Înscris:
    7 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Tiguan 5N 2.0 TDI, 2014
    Confirm ptr Alianz. Printe cei mai scumpi dar si mai buni de pe piata de profil. Incearca si ei totusi sa isi diminueze costurile-dara reprezentante ☺
     

Distribuie pagina asta