1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Asigurari RCA si CASCO - Despagubiri Daune pe RCA si CASCO - probleme diverse

Discuție în 'Asigurari, Daune' creată de micu, 8 Aug 2007.

1. irirat 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Allroad S-tronic/ CGLC / 2014
    ^^^ nu e chiar asa, te ajuta si pentru daune materiale in cazul in care vehiculul nu era asigurat
    extras de pe site-ul ASF
    [...]
    În calitate de Organism de plată a despăgubirilor, FPVS este destinat plăţilor de despăgubiri pentru vătămări corporale sau decese, dacă autorul a rămas neidentificat, respectiv plăţilor de despăgubiri pentru avarierea ori distrugerea de bunuri şi vătămări corporale sau decese, dacă vehiculul, respectiv tramvaiul, a fost neasigurat.
    [...]

2. Cristi Staff Member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Te ajuta si daca te loveste cineva fara asigurare pentru auto. El are corespondenta cu toti asiguratorii din Europa si tot acest fond face verificarile. Am trecut prin asta cu o masina.

smurff apreciază asta.
  3. Mihain

Mihain 2nd Gear Member

Locație:
    Bacau
    Masina:
    Q5 - 2.0 tdi - 177cc - S-tronic - 04/2014 - (CGLC)
    Salut, platese casco vandalismul cu autor necunoscut dar la reinnoirea politiei vei avea o majorare,exact datorita faptului ca nu a fost gasit autorul.

4. mirceateodor

mirceateodor 1st Gear Member

Locație:
    Timisoara
    Masina:
    ex Audi A4 B7 2TFSI
    Final:

Astazi , la aprox. 4 luni dupa accident, pot sa spun ca s-au incheiat toate dosarele deschise la City (1 dauna auto si 2 dosare de vatamare corporala).
    Am recuperat banutii pentru masina (+ dobanda 0.2%/zi datorate intarzierii la plata) si despagubire pentru daune morale si vatamare corporala (fractura de stern).

Cateva sfaturi pentru cei ce trec printr-un astfel de eveniment (cu vatamare):

- solicitati transportul la spital cu ambulanta; ulterior mergeti la IMP pentru certificat medico legal;
    - toate sumele propuse se negocieaza:
    * auto - pe baza decodarii VIN puteti creste valoarea oferita pentru despagubire ,
    * vatamare - la fel fac si firmele de asigurari cand vine vorba de stabilirea sumelor pentru vatamare corporala - negocieaza.
    - cereti detalierea sumei de despagubire oferita dar si licitarea epavei;
    - nu va lasati intimidati de inspectorii de daune si cititi legislatia in vigoare (acolo gasiti drepturi si obligatiile ambelor parti);
    - depuneti cat mai repede cererile de despagubire cu documentele atasate (nu asteptati prea mult sa il solicite ei - timpul trece ) solicitati neaparat numar de inregistrare;
    - termenele de plata de 10 zile si de raspuns de 30 zile se contorizeaza ca si zile lucratoare - nu calendaristice;
    - sesizati, daca termenele nu se respecta, ASF on-line (procesul e eficient si in decurs de cateva zile o sa vedeti ca lucrurile se misca).

Sper sa fie de folos, desi de preferat ar fi sa nu ajungeti in punctul asta.

coco_catalin, TalosCosmin, paul14 și alți 2 apreciază asta.
  5. ryoraul

ryoraul 6th Gear Member

Locație:
    Constanta
    Masina:
    A4 B5 2001 AVANT 1.9 TDI AJM
    Pt cei care au avut recent de reparat masina pe asigurare la City vi s-au aprobat piese OE ? Ca maine trebuie sa ma duc la constatare si as vrea si parerile altora.

6. bmdbmw

bmdbmw Bronze Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    Nu scrie nicaieri ca trebuie sa iti dea piese OE, pot sa iti dea piese aftermarket omologate si sa iti aduca masina la starea in care era inainte de accident.

7. smurff

smurff 6th Gear Member

Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A4 (B8 - 2010, B7 - BRD, 2007)
    Legea spune ca trebuie adusă mașina la starea anterioară evenimentului.

8. ryoraul

ryoraul 6th Gear Member

Locație:
    Constanta
    Masina:
    A4 B5 2001 AVANT 1.9 TDI AJM
    Dar nu zice cum cu piese originale, sh, dezmembrari...

9. ovidiutm

ovidiutm Moderator Staff Member

Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ba zice, anterior evenimentului!
    Ei incearca cu ieftinituri, tu refuzi. Doar asa se repara cu piese corecte. Si costuri mari, asa cum au si ei la incheierea asigurarilor.

PH 86 PAP apreciază asta.
  10. pedroSP 1st Gear Member

Locație:
    Urziceni
    Masina:
    Audi A6 C6
    Salut! Am un A6 C6 3.2 fsi quattro și am fost lovit in roata dreapta fata. Am solicitat companiei de asigurari sa îmi plătească toate cele 4 anvelope pe
    motivul ca mașina este 4x4 și nu pot circula cu o anvelopa noua și cu celelalte 3 cu grad de uzura deoarece asta recomanda constructorul mașinii. După cum ați ghicit m-am lovit de un refuz spunând ca îmi va plăti doar janta și cauciucul afectat in urma accidentului.
    Credeți ca am șanse sa obțin un set nou de anvelope?
    Va mulțumesc!

11. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    Bucuresti / Italy
    Masina:
    A6 C6 2.7 TDI (BPP) & 3.0 TDI (BMK) 2005
  12. PH 86 PAP

PH 86 PAP 1st Gear Member

Locație:
    Brasov
    Masina:
    -- -- --
    Cauta o anvelopa sh acelasi model si cu grad de uzura apropiat de celelalte 3, iar pe cea noua primita de la asigurare o tii de rezerva . Nu cred ca o sa obtii un set complet. - despagubirea se refera doar la elementele afectate de accident - celelalte 3 roti ale tale nefiind "lovite" nu fac obiectul despagubirii.

13. smurff

smurff 6th Gear Member

Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A4 (B8 - 2010, B7 - BRD, 2007)
    Dar dacă s-ar deconta parțial, in funcție de gradul de uzura, nu ar fi mai bine?
    De ce trebuie tot timpul sa încercam sa fim mai presus ...

14. Andreea Anghel 1st Gear Member

Locație:
    București
    Masina:
    Audi
    Bună seara! Luna trecută am fost lovită în intersecția a două străzi cu sens unic... Am intrat în intersecție, m-am asigurat din dreapta, dar din stânga (pe contrasens) a venit un Renault și mi-a lovit toată fața. Nu am sunat la politie pt că cel cu Renault - ul și-a recunoscut vina și am completat amiabila. Am făcut constatarea, toate bune, până când am primit ca răspuns de la firma de asigurări - Grawe România - că dosarul este respins pentru că aveam indicator cedează trecerea și nu am acordat prioritate. Ce drept la prioritate avea cel cu Renault dacă venea pe sens opus circulației de mers, pe contrasens!? Feriți - vă de Grawe România!!!

15. Cristi Staff Member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Nu te supara dar te-ai inscris astazi pe forum ca sa ne spui un lucru care nu are nici o legatura cu acest forum si sa iti versi frustrarea ? Daca nu iti convine solutia data de cei de la asigurari ai dreptul de a-i actiona in instanta. Atat timp cat tu, aflat la volanul unui autourism/autovehicul, ai semn pentru cedeaza trecerea nu are nici o importanta cine si cum circula pe strada pentru ca tu esti obligat sa te asiguri. Mai studiaza bine legea. O sa ti se para ciudat ce iti spun dar cei de la asigurari au respins dosarul tau, in mod intemeiat.

16. Popa Andrei 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4
    Salut,
    Sper ca intreb unde trebuie.
    Imi puteti spune, va rog, cam cat e aproximativ casco pentru un a4 avant din 2014-2015 si motor 2.0tdi de 150 ?
    Ms.

17. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    Bucuresti / Italy
    Masina:
    A6 C6 2.7 TDI (BPP) & 3.0 TDI (BMK) 2005
    Depinde ce incluzi in polita si la ce firma o faci.
    Du-te la un broker sa iti faca preventiv.

18. Cristi Staff Member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Popa Andrei nu iti poate raspunde nimeni la intrebarea asta. La incheierea politei Casco sunt zeci de criterii de care se tin cont la inchierea politiei (conducator, varsta, vechime in ani de condus, an obtinere permis, unde tii masina parcata, daca are alarma, kilometraj, an fabricatie, uzuri, dotari, unde se merge cu masina ca si localitate, cati kilometri parcurgi pe an si mai sunt alte zeci de criterii). Nu se pot raspunde la asemenea intrebari pe nici un forum si nu se pun asemenea intrebari ipotetice pentru care nu exista raspuns exact si concret. Bafta.

Mihain apreciază asta.
  19. Gabi112 1st Gear Member

Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4 1.9,2003
    Salut tututor! Acum cateva zile am patit un eviniment mai nasol si am iesit cu masina lovita(a4 b6,2003,1.9,290 mii km,avant). Din cate am vazut cred ca o sa imi dea dauna totala la masina iar vinovatul are asigurare de la City Insurance. Am fost instiintat ca in termen de 5 zile o sa vina cineva acasa sa vada masina probabil sa faca o constatare. Aveti idee cineva cam cat dureaza procedurile in mare?

20. Cristi Staff Member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Citeste si tu acest topic integral. Nu exista un termen general valabil. Depinde de fiecare asigurator si depinde de multi alti factori.

Distribuie pagina asta