Asigurari RCA si CASCO - Despagubiri Daune pe RCA si CASCO - probleme diverse

Discuție în 'Asigurari, Daune' creată de micu, 8 Aug 2007.

1. irirat 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Allroad S-tronic/ CGLC / 2014
    ^^^ nu e chiar asa, te ajuta si pentru daune materiale in cazul in care vehiculul nu era asigurat
    extras de pe site-ul ASF
    [...]
    În calitate de Organism de plată a despăgubirilor, FPVS este destinat plăţilor de despăgubiri pentru vătămări corporale sau decese, dacă autorul a rămas neidentificat, respectiv plăţilor de despăgubiri pentru avarierea ori distrugerea de bunuri şi vătămări corporale sau decese, dacă vehiculul, respectiv tramvaiul, a fost neasigurat.
    [...]

2. Cristi Staff member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Te ajuta si daca te loveste cineva fara asigurare pentru auto. El are corespondenta cu toti asiguratorii din Europa si tot acest fond face verificarile. Am trecut prin asta cu o masina.

smurff apreciază asta.
  3. Mihain

Mihain 1st Gear Member

Locație:
    Bacau
    Masina:
    Q5 - 2.0 tdi - 177cc - S-tronic - 2014 - (CGLC)
    Salut, platese casco vandalismul cu autor necunoscut dar la reinnoirea politiei vei avea o majorare,exact datorita faptului ca nu a fost gasit autorul.

4. mirceateodor

mirceateodor 1st Gear Member

Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B7 2TFSI
    Final:

Astazi , la aprox. 4 luni dupa accident, pot sa spun ca s-au incheiat toate dosarele deschise la City (1 dauna auto si 2 dosare de vatamare corporala).
    Am recuperat banutii pentru masina (+ dobanda 0.2%/zi datorate intarzierii la plata) si despagubire pentru daune morale si vatamare corporala (fractura de stern).

Cateva sfaturi pentru cei ce trec printr-un astfel de eveniment (cu vatamare):

- solicitati transportul la spital cu ambulanta; ulterior mergeti la IMP pentru certificat medico legal;
    - toate sumele propuse se negocieaza:
    * auto - pe baza decodarii VIN puteti creste valoarea oferita pentru despagubire ,
    * vatamare - la fel fac si firmele de asigurari cand vine vorba de stabilirea sumelor pentru vatamare corporala - negocieaza.
    - cereti detalierea sumei de despagubire oferita dar si licitarea epavei;
    - nu va lasati intimidati de inspectorii de daune si cititi legislatia in vigoare (acolo gasiti drepturi si obligatiile ambelor parti);
    - depuneti cat mai repede cererile de despagubire cu documentele atasate (nu asteptati prea mult sa il solicite ei - timpul trece ) solicitati neaparat numar de inregistrare;
    - termenele de plata de 10 zile si de raspuns de 30 zile se contorizeaza ca si zile lucratoare - nu calendaristice;
    - sesizati, daca termenele nu se respecta, ASF on-line (procesul e eficient si in decurs de cateva zile o sa vedeti ca lucrurile se misca).

Sper sa fie de folos, desi de preferat ar fi sa nu ajungeti in punctul asta.

coco_catalin, TalosCosmin, paul14 și alți 2 apreciază asta.
  5. ryoraul

ryoraul 6th Gear Member

Locație:
    Constanta
    Masina:
    A4 B5 2001 AVANT 1.9 TDI AJM
    Pt cei care au avut recent de reparat masina pe asigurare la City vi s-au aprobat piese OE ? Ca maine trebuie sa ma duc la constatare si as vrea si parerile altora.

6. bmdbmw

bmdbmw Bronze Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    Nu scrie nicaieri ca trebuie sa iti dea piese OE, pot sa iti dea piese aftermarket omologate si sa iti aduca masina la starea in care era inainte de accident.

7. smurff

smurff 6th Gear Member

Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A4 (B8 - 2010, B7 - BRD, 2007)
    Legea spune ca trebuie adusă mașina la starea anterioară evenimentului.

8. ryoraul

ryoraul 6th Gear Member

Locație:
    Constanta
    Masina:
    A4 B5 2001 AVANT 1.9 TDI AJM
    Dar nu zice cum cu piese originale, sh, dezmembrari...

9. ovidiutm

ovidiutm Moderator Staff Member

Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ba zice, anterior evenimentului!
    Ei incearca cu ieftinituri, tu refuzi. Doar asa se repara cu piese corecte. Si costuri mari, asa cum au si ei la incheierea asigurarilor.

PH 86 PAP apreciază asta.
  10. pedroSP 1st Gear Member

Locație:
    Urziceni
    Masina:
    Audi A6 C6
    Salut! Am un A6 C6 3.2 fsi quattro și am fost lovit in roata dreapta fata. Am solicitat companiei de asigurari sa îmi plătească toate cele 4 anvelope pe
    motivul ca mașina este 4x4 și nu pot circula cu o anvelopa noua și cu celelalte 3 cu grad de uzura deoarece asta recomanda constructorul mașinii. După cum ați ghicit m-am lovit de un refuz spunând ca îmi va plăti doar janta și cauciucul afectat in urma accidentului.
    Credeți ca am șanse sa obțin un set nou de anvelope?
    Va mulțumesc!

11. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    Bucuresti / Italy
    Masina:
    A6 C6 2.7 TDI (BPP) & 3.0 TDI (BMK) 2005

Distribuie pagina asta