1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Asistent faza lunga - HBA - A4 B8 - Montare ulterioara - diverse probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de olivermed, 3 Apr 2016.

  1. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Din ce stiu, cel cu H in coada e pentru masinile fara MMI, ai navigatie? Cel cu L este pentru masini cu MMI, deci nu se potriveste la tine. Iti trebuie CAN pentru masini fara MMI care sa stie extended can. Da, apoi trebuie scoasa protectia la reprezentanta si facute codarile pentru activarea HBA.
     
  2. stelco1968 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2016
    Locație:
    Norvegia
    Masina:
    Audi A4 B8 2008 CAGA , Audi A3 8P 2008 BSE
    Buna ziua

    Acum ca am facut acest retrofit la oglinda cu asistent de faza lunga am sa vin si cu niste preturi, preturi care pot diferi de la caz la caz.

    Oglinda 8K0 857 511 B Y22 = 149€+19€ transport
    Can-ul 8T0 907 468 E = 49€+12€ transport
    Scoatere CP = 100€
    Instalare = 110 €(inclusiv firele pana la oglinzile laterale)
    Drum pana la Bucuresti si inapoi = 50€

    Costuri pe care le-as fi avut la Need4street langa Neurenberg Germania 670€+50€ o nopte cazare daca o faceam in drum spre Ro.

    Inarmati-va cu multa rabdare ca sa va documentati inainte de a cumpara piesele si sa gasiti pe cineva care sa vi le monteze. Din cauza CP-ului multi nu se baga sau te trimit sa iti scoti tu protectia la dealerul zonal sau unde gasesti .Asa ca e greu sa gasesti pe cineva care sa le faca pe amandoua ( in Bucuresti nu e nici o problema , in rest e mai greu ,asta in urma experientei avute)

    Nu in ultimul rand multumesc lui @olivermed,@paulkf,@KUL pentru ajutor(daca mai insistau un pic chiar imi puteam da doctoratul in oglinda cu asistent de faza lunga)
     
    Ultima editare: 10 Aug 2016
  3. Mervey

    Mervey 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2016
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    Audi A4 B8 — 2.0 TDI (CGLC) — 2013 — 177 CP
    Am observat ca atunci cand e activata functia asistenta pentru faza lunga, daca merg incet nu se face trecerea de la faza scurta la lunga, pana nu depasesc 60 km/h. Se poate modifica de undeva aceasta limita din VCDS ?
     
  4. dreiutz

    dreiutz 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Luxemburg
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI DETA 2016
    Este foarte normal sa nu se activeze. Ce nevoie ai de faza lunga cand rulezi incet? Incearca in modulul 20 High Beam assist > adaptation. Dar, inca o data, nu merge cu faza lunga si viteza mica. Ii deranjezi pe ceilalti inutil (mai ales daca mergi pe stradute, cum fac unii vecini de-ai mei, merg cu 10 km/h si cu faza lunga...).
     
  5. Mervey

    Mervey 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2016
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    Audi A4 B8 — 2.0 TDI (CGLC) — 2013 — 177 CP
    Am simtit nevoia pe Rucar-Bran unde erau zone cu delimitari laterale foarte proaste si un pic de ceață si prea scurte portiunile sa ajung la 60, dar si pe zona dintre Fieni-Moreni-Sinaia. Am tot schimbat manual si evident, obisnuit ca se inchide automat, uneori uitam sa trec la faza scurta. Am sa incerc, multumesc.
     
    fl0r1n apreciază asta.
  6. Adi86

    Adi86 5th Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2016
    Locație:
    Torino
    Masina:
    Audi a4 B8 Avant Quattro Advanced, 2010, 2.0 TDI 143 CP
    Salut ma ajuta cineva cu un cod oglinda high beam assist, anti dazzle + busola, de preferabil alba prefacelift, Multumesc
     
  7. Emilliviu

    Emilliviu 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5 2015, 2.0 TDI 190CP S-tronic
    Salut,
    Si eu am facut adaptare pe partea de activare a fazei lungi pentru beam assist si anume de la viteze de 59 km/h nu cum este setata acum la 49 km/h. Consider ca, daca mergem sub 50 km/h in oras sau localitati nu este necesar. Plus mai este optiunea tot din adaptari ca dupa ce depasesti viteza de 110 km/h farurile sa se ridice mai mult pentru a putea mari spectrul vizual, pentru cei care au bixenon de fabrica.
     
  8. Adi86

    Adi86 5th Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2016
    Locație:
    Torino
    Masina:
    Audi a4 B8 Avant Quattro Advanced, 2010, 2.0 TDI 143 CP
    Care e procedura ce ridică farurile la viteză?
     
  9. Emilliviu

    Emilliviu 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5 2015, 2.0 TDI 190CP S-tronic
    Uite aici cum se face:
    1. STG 09 (Bordnetz) auswählen
    2. STG Lange Codierung -> Funktion 07
    3. Subsystem auswählen: 2 -- xxx -- RLS (Regen- und Lichtsensor)
    4. Byte 0
    5. Bit 0 - Autobahnlicht - aktivieren
     
    Adi86 apreciază asta.
  10. Adi86

    Adi86 5th Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2016
    Locație:
    Torino
    Masina:
    Audi a4 B8 Avant Quattro Advanced, 2010, 2.0 TDI 143 CP
    Punctul 3 nu prea înțeleg partea xxx RLS. Merci am sa probez
     
  11. Sorinex

    Sorinex Junior Member

    Înscris:
    6 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi 200 Quattro Avant 134Kw An 1988
    Buna Seara !

    am facut un retrofit oglinda + high beam assist si imi mai tre` un cablu si nu il gasesc pe nicaieri...
    ma poate ajuta cineva cu un cod de cablu?

    Va multumesc !
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cu siguranta noi nu putem ghici ce cablu iti mai trebuie, asa ca da-ne un indiciu.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sorinex tu vinzi piese auto. Chiar nu gasesti cu nici un program de identificare a pieselor acel cablu ? Mentioneaza si la ce masina ai nevoie (pentru ca la aia din profil in nici un caz nu se poate face ce ai mentionat) si ataseaza seria de sasiu a masinii ca sa sporesti sansele pentru a primi raspuns.
     
  14. Sorinex

    Sorinex Junior Member

    Înscris:
    6 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi 200 Quattro Avant 134Kw An 1988
    Despre un A4 8K este vb... si imi tre` cablu care alimenteaza high beam assist si oglinda......
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca ai fi citit link-ul de pe prima pagina ai fi vazut ca nu exista cod OE pentru acel cablaj, deoarece face parte dintr-un intreg ansamblu.
    Iti trebuie in schimb putin cablu si niste pini (ai caror cod il gasesti in topicul respectiv).
     
  16. bgu 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2016
    Locație:
    Bârlad
    Masina:
    a4.2.0 tdi euro 5.120cp.CAGC.2009
    Salut,
    Imi cer scuze de intrebare dar nu reusesc sa-i dau de cap. Incerc sa fac retrofit ul la HBA. Mentionez ca vechea oglinda era electrocromatica cu senzori de lumina si ploaie. Am montat oglinda noua cea cu HBA, am activat-o in CAN si in central electronic si totusi primesc aceasta eroare afisata in poza.
    Nu inteleg ce fire trebuie modificate in mufa de la oglinda. Daca puteti va rog sa-mi traduceti. Multumesc. Masina este un Audi A4 B8 2009 non MMI.
     
  17. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ce cod are CAN Gateway-ul tau. Daca nu ai un Gateway cu extended CAN (cu cinci canale), nu-ti suporta functia si te-ai agitat degeaba sa faci retrofitul.
     
  18. bgu 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2016
    Locație:
    Bârlad
    Masina:
    a4.2.0 tdi euro 5.120cp.CAGC.2009
    Asta ar fi can ul meu.e vreo sansa?
     
  19. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Nu. CAN Gateway-ul tau nu are fibra optica si nici extended CAN. Ai nevoie de un CAN nou, cod 8T0 907 468 S. Asta inseamna ca modulul sa provina din sursa sigura si scoaterea CP (Component Protection).
     
  20. bgu 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2016
    Locație:
    Bârlad
    Masina:
    a4.2.0 tdi euro 5.120cp.CAGC.2009
    Ok multumesc.atunci inseamna ca tocmai am de vanzare o oglinda cu hba...
     

Distribuie pagina asta