1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A 8 - model american

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de cristian76, 19 Noi 2011.

  1. cristian76 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2011
    Locație:
    Tg.Mureş
    Masina:
    AUDI A 8-model american, 3700 cmc, 1997
    Bună ziua,
    Am devenit de aproximativ o lună şi jumătate posesorul unui Audi A 8 - model american, motor 3.700 cmc, benzină, 8 V, producţie 1997, de culoare argintie. Maşina a avut un singur proprietar, dar la momentul în care a intrat în posesia mea a stat nemişcată câţiva ani în garaj. Nu ştiu de ce dar mi-a plăcut aşa de mult încât am hotărât să o cumpăr şi să o aduc la starea ei de nou: revopsire profesională integral, demontare şi cleaning interioar (profesional), refacerea părţii mecanice, direcţie, verificare electricitate, etc. mai exact am schimbat puntea faţă, puntea spate, amortizoare, arcuri, discuri de frână pe faţă + spate, furtune frână + plăcuţe, distribuţie, role, pompa de apă, curele, lichidele toate, bujii, fişe, bobinele + garnituri, adică în număr de 8 (opt), ulei + filtru motor, ulei + filtru + garnitură baie de ulei la cutie automată, toate emblemele şi scrisul e Audi, acumulator, set anvelope de iarnă = toate noi-nouţe), recondiţionare faruri + semnalizatoare + stopuri (demontat, desfăcut, bibilit, lipit la loc). Urmează să sosească un debitmetru de aer deoarece cel care este pe maşină nu funcţionează corect.
    Sincer să fiu sunt foarte fericit că am reuşit să găsesc această maşină în situaţia în care îmi doream una din vremea studenţiei - când a apărut acest model pe care îl consider ca fiind printre cele mai frumoase limuzine produse vreodată. Maşina a costat în Germania+transport 2700 E.U.R., iar aducerea ei în starea în care este a costat destul de mult (nu pot preciza că poate citeşte soţia mea) dar sunt foarte foarte fericit şi încântat de rezultat.
    Am să pun mai multe poze în zilele ce urmează.
     
    Ultima editare: 19 Noi 2011
  2. DAN.TG-MURES

    DAN.TG-MURES Silver Member

    Înscris:
    1 Iun 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A6, 2.0 tdi, 2005
    Bravo Cristian, esti tare, ai putea primii un premiu de la firma Audi pentru eforturile pe care le-ai facut.
     
  3. cristian76 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2011
    Locație:
    Tg.Mureş
    Masina:
    AUDI A 8-model american, 3700 cmc, 1997
    Mulţumesc frumos pentru apreciere şi sper să putem finaliza cât mai curând toată lucrarea...Au mai rămas câteva detalii de pus la punct cum ar fi şlefuirea vopselei şi polish-ul, un stop ce trebuie să vină din USA, un buton lipsă la scaunul din dreapta, un senzor de airbag, etc. Dar sper că în 2 săptămâni să reuşim.. Este o mare problemă cu piesele deoarece fiind model american nu prea se potrivesc codurile, multe repere fiind diferite faţă de modelul european (ex.discurile de frână), ceea ce face munca mult mai dificilă decât credeam, la care se adaugă şi timpul de aşteptare.
     
  4. ikks

    ikks Bronze Member

    Înscris:
    10 Oct 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    2005 A4 B7 2.0TFSI
    Herghelia este pusa pe sosea doar de puntea fata? Sau, e si Quattro?
     
  5. Nemesis 31

    Nemesis 31 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2010
    Locație:
    IN
    Masina:
    Audi
    cati cai are?
     
  6. cristian76 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2011
    Locație:
    Tg.Mureş
    Masina:
    AUDI A 8-model american, 3700 cmc, 1997
    Maşinuţa nu este quattro, iar ca şi putere are 240 CP (aşa scrie în acte).
    Maşina mai are: jante aliaj originale Audi pe 17 cromate(din fabrică), piele Nappa + lemn de mahon, climatronic, scaune faţă cu memorie şi reglaj electric, la spate cu reglaj electric, perdeluţe (geamuri spate + lunetă - aceasta din urmă electrică), geamuri care filtrează 90 % din radiaţiile ultraviolete, trapă solară, sistem audio BOSE (cu 10 incinte acustice + magazie CD-uri + radiocasetofon = exact cum îmi doream) şi 8 airbaguri (2 faţă, 2 laterale faţă, 2 laterale spate, 2 cortină = conform actelor maşinii şi testerului)...Are toate manualele de utilizare + istorie service completă (până când a fost folosită) şi a fost achiziţionată de la o reprezentanţa Audi din Houston (Texas) care există şi astăzi. Am vorbit şi cu aceştia şi mi-au promis că îmi trimit suporturi de numere pătrate (tip american) fiind foarte curioşi de starea maşinii, cerându-mi poze, etc... Au fost extraordinari dovedindu-se adevăraţi pasionaţi de Audi şi nu doar nişte vânzători de maşini...
    Cam astea ar fi, dacă nu am uitat ceva...Per total sunt fericit că am această maşină şi am cumpărat-o cu intenţia să o păstrez toată viaţa, deoarece (fără să vreau să supăr pe nimeni) în zilele noastre nu se mai fabrică ceva aşa de frumos (părere personală) ca limuzinele anilor 1995-2000.
    P.S. mai am o slăbiciune pentru MERCEDES S-class (1995-1997, ceea ce sper să se concretizeze prin achiziţia unuia. Am găsit unul superb...) care alături de Audi A 8 (modelul acesta) pentru mine sunt unele dintre cele mai elegante, expresive (dacă pot spune aşa) şi frumoase automobile produse vreodată...Erau făcute cu suflet, dragoste şi pasiune...Nu de computere ca în ziua de azi...
     
    Ultima editare: 20 Noi 2011
    FlorinMatt apreciază asta.
  7. Ionut BZ

    Ionut BZ 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2010
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 b5 1.6 97
    Am citit cu placere ceea ce ai scris aici, sunt de acord cu tine, si eu am o slabiciune ptr modelele din perioada 1995 - 2000. Spor in continuare la treaba, sa-ti mearga totu din plin, cat despre masina , nota 10+.:applaus:

    P.s: Ceva mai multe poze daca se poate, mai ales cu interiorul:D, multumesc!
     
  8. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
  9. Nepotu66

    Nepotu66 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2011
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    A4 B6, 2.0 ALT
    Cristian76, felicitari pentru masina! Cel putin interiorul e o frumusete, ne-ai pus poze cat sa ne tii in suspans. Din ce-am citit, am inteles ca ai ales cu sufletul iar asta il face un A8 special, iar motorul 3.700 cmc... ai grija sa nu fie sotia prin preajma cand vine impozitul :) Hai cu pozele!
     
  10. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    felicitari cristian.. speram sa o vedem live cat mai curand ;)
     
  11. gabygazdac

    gabygazdac 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2010
    Locație:
    tg-mures
    Masina:
    A4-B5 1996 1,9 tdi-AFN
    sa o stapanesti sanatos si km cat de multi fara evenimente si reparatii:respekt:
     
  12. raducu79

    raducu79 Junior Member

    Înscris:
    14 Ian 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S6 2.2 20v turbo 1997
    Mult respect pentru alegerea facuta ,se deduce din randurile scrise de tine cat de mult apreciezi ceea ce ai.Sa o stapanesti fara incidente .
     
  13. Cooper

    Cooper 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2009
    Locație:
    Chisinau
    Masina:
    Masina mea: Ex-A4, Ex-A6, Ex-Fiat si Ex-Golf II GTI. La moment - Volvo 850, dar cu inima la Audi
    Frumos exemplar, pacat ca nu e quattro, dar, principalul tie sa-ti placa. Felicitari pentru achizitie si un mare respect pentru sufletul si munca depusa in readucere pe linia de plutirii a "balenei" (asa le zic eu la D2-uri :))

    Multi km fara probleme si asfalt curat ;)
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Noi 2011
  14. xxxxxxx 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2010
    Locație:
    Baia-Mare
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI CAGA E4+ 2009
    Superba masina, si eu am un deja vu pentru modelele americane, mi se par mult mai interesante decat cele europene, parca e altceva...si eu am o slabiciune pentru S-klass 2004 model american, oricum superba masina, sa te bucuri de ea din plin si sa o folosesti sanatos.:arco::arco:
     
  15. cristian76 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2011
    Locație:
    Tg.Mureş
    Masina:
    AUDI A 8-model american, 3700 cmc, 1997
    Vă mulţumesc din suflet pentru aprecieri şi urări. Am să revin cu poze. Multă baftă tuturor.
     
  16. myth

    myth Silver Member

    Înscris:
    26 Ian 2011
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    audi a4 '96 <-> audi a6 '98 + audi a3 '03
    Acest topic va fi unu care o sa-l urmaresc cu drag :hi: Asta daca nu ne tine cristian prea mult pe jar...

    Mai asteptam poze!
     
  17. cristian76 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2011
    Locație:
    Tg.Mureş
    Masina:
    AUDI A 8-model american, 3700 cmc, 1997
    Ca noutăţi am mai făcut următoarele operaţiuni:
    1. am achiziţionat un debitmetru de aer nou BOSCH şi l-am schimbat pe cel vechi;
    2. am verificat catalizatoarele (în sensul că le-am demontat la service specializat de eşapamente) - în număr de 2 buc.- şi sunt în stare excelentă (noi se pare, cel puţin evacuarea este nouă), iar ca urmare nu trebuiesc schimbate;
    3. am cumpărat 2 flacoane de DURA LUBE (erau 120 lei/flacon, în sensul că s-au ieftinit şi nu ca să mă laud) şi le-am ,,turnat" în motor, nu din cine ştie ce motiv dar am pus în toate maşinile pe care le am şi chiar cred că este un lucru bun;
    4. am ,,dezinfectat" injectoarele cu ultra sunete la service specializat, deoarece nu mergea motorul cum trebuie (nu mergea rotund şi era în ralanti la 1.500 ture), iar acum se pare că este în regulă (merge frumos şi are în ralanti sub 1.000 de ture), asta după ce am cumpărat şi debitmetru nou (cum am spus mai sus);
    5. urmează un test să văd ce mai arată acum că am luat debitmetru, am ,,dezinfectat" injectoarele, catalizatoarele sunt în regulă, etc. deoarece check engin-ul nu s-a stins încă de unul singur (acum maşina merge excelent, am făcut vreo 40-50 km. cei drept).
    P.S. În ceea ce priveşte pozele am dat aparatul unui prieten să îmi descarce toate pozele din el şi încă nu mi-a trimis nimic. A promis că le trimite deseară (adevărul este că aşa zice de 5 zile).
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Noi 2011
  18. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Americanii viseaza la modele europene si noi la cele americane :)
    Frumoasa tare masina si iti doresc sa te bucuri de ea cat mai mult timp.
    Mai asteptam poze pe masura ce o sa ai :sign_pics:
    O seara buna
     
  19. mihai_antony 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    audi 80 b4 7A 20V
    Frumoasa!
    Sa o stapanesti sanatos!
     
  20. cristian76 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2011
    Locație:
    Tg.Mureş
    Masina:
    AUDI A 8-model american, 3700 cmc, 1997
    Au venit pozele...Oricum, cel mai bine arată numărul de înmatriculare din spate...În altă ordine de idei, luni o luăm de la capăt, în sensul că după ce am rezolvat injectoarele şi am montat debitmetrul nou, maşina mergea strună (s-a stins şi engine check-ul) dar după ce am urcat o mică pantă în marşalier, lucrurile au revenit ,,la normal", iar motorul iarăşi nu mai toarce frumos în ralanti. După tester se pare că undeva maşinuţa primeşte ,,aer fals" (debitmetrul este nou, sondele lambda sunt bune, catalizatorul este bun, injectoarele sunt bune, restul este nou-nouţ) şi are o problemă cu încărcarea (fie încarcă prea puţin alernatorul, fie ,,se pierde curentul" pe undeva). Ca urmare urmează să verificăm toate furtunele de la motor precum şi toată instalaţia electrică fir cu fir. Aşa că luni după ce îmi termin treaba merg şi eu să mă apuc de lucru...Urmează achiziţionarea unei rulote deoarece am impresia că încet dar sigur soţia nu mă mai primeşte în casă din cauza maşinilor...
     
    Ultima editare: 26 Noi 2011

Distribuie pagina asta