1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A3 1.4 TFSI - VDR

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Kspic, 21 Dec 2015.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    In jur de 500 lei aplicarea, cel putin 12 luni atat timp cat se respecta instructiunile producatorului. ( Ex. conditii de aplicare, spalat fara spuma activa etc. ) Trebuie tinut cont si ca vopseaua sa fie curata inainte de aplicare. ( Ia legatura cu colegul @Ace99 daca esti din Bucuresti, daca nu aplica ceramica mai ai alti colegi acolo - Dub Detailing, Sorin Constantin etc. )
     
    Marius Dumitru și Kspic apreciază asta.
  2. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Si am pus gumele de iarna. In schimb saptamana trecuta am gasit un biletel intre lamela stergatorului si parbriz.... Mesajul biletelului se poate vedea in ultima poza.... Macar a lasat numarul de telefon.
    Asta este ......
    PSX_20171111_152647.jpg PSX_20171111_151824.jpg PSX_20171111_152005.jpg PSX_20171111_152530.jpg PSX_20171111_152352.jpg PSX_20171111_151726.jpg PSX_20171111_151644.jpg PSX_20171111_151917.jpg
     
    smurff, TaZZuLeTz, Adi24 și alți 6 apreciază asta.
  3. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    De apreciat totusi.. nimeni nu-i perfect in nici un domeniu mai ales sofatul. :)

    Cica daca uzi suprafata zgariata si nu se observa "uda" iese la polish. Asa zicea un guru..
     
  4. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Mașină a mai fost atinsa in acel loc in perioada in care nu era la mine . Am găsit urme de la fosta zgârietură și .... Era destul de dubios că nu a fost scoasă complet . Poate că cel care a făcut polish a avut teama cu privire la stratul de lac .

    Sincer nu știu dacă lacul mă ajută să mai fac corecția .

    O să încerc să fac o corecție cat de cat ok iar în primăvara sa o vopsesc.
    În totalitate la polish nu vad posibil să iasă pentru că sunt unele zgârieturi mai adânci.
     
  5. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Din pacate tura 2.


    Bara fata la revopsit, fata spate la revopsit pentru ca spart botul unui smart ..... distractie.
     
  6. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Pacat de incident, imi pare rau, insa am o curiozitate: cum a motivat cel care a dat cu spatele? Vorbea la telefon sau scria sms?
     
    Kspic apreciază asta.
  7. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Sincer habar nu am.
    Clar este că excesul de detailing stârnește fenomenele naturii și atenția altor mașini .

    Am incercat sa împing masina și nu are gram de intenție să se miște . Adică la naiba .... Nu înțeleg cum de s-a mișcat atât de la lovitura .
     
    Ultima editare: 20 Noi 2017
  8. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Ce idioți :( abia retușasei fosta lovitura și acum a venit alta.
     
    Kspic apreciază asta.
  9. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Pff, mega ghinion... chiar ca fiind super lustruita a atras ca un magnet prostia altora...
    Sa ai spor la reparatie si sa iasa ca noua!
     
    Kspic apreciază asta.
  10. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Problema constă în faptul că e plin de proști pe străzile patriei! Nu există zi în traficul urban (și nu numai) să nu dai peste un specimen ca cel de mai sus!
    Și moda în care statul cu telefonul în 'poale' e un lucru cool, e cireașa de pe 'tort'.
     
  11. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Un moment de neatentie.... atat pot spune.
    Dar pot spune ca am noroc de oameni de calitate care in momentul in care gresesc te cauta. Baiatul stia unde stau fiind din aceeasi zona cu mine si a venit la usa la mine pentru a ma anunta. Sincer putini oameni mai fac asta....... Si sincer din 5 incindente de genul in 5 ani, 3, cele mai " grave " au fost solutionate pe spatele celui care a gresit.
    Julita de pe bara fata de mai sus nu a fost neanuntata. Cel care a gresit a lasat un biletel cu numarul in parbriz.

    O singura data la fosta masina am fost atins si cel care a gresit a fugit. Dar la acel moment bara era proaspat vopsita, de 2 saptamani si am avut din ce sa fac corectia.
    Weekend-ul acesta o sa las masina la Buzau, am un vopsitor bun in zona mea. . Raman fara ea o perioada dar asta este, ma intereseaza sa iasa bine masina.


    Oricum daca este adevarat ceea ce se tot anunta cu privire la iarna aceasta, cu vreme urata, zapada samd..... Audi o sa stea in garaj toata perioada cu vreme urata la Buzau.
    Daca pe uscat se intampla astfel de evenimente, vreau sa dorm noaptea linistit fara sa imi stea inima cand gasesc dimineata fie un biletel in parbriz fie un semn de atentie.

    Ma gandeam totusi sa iau o bara fata de S-Line..... de multa vreme @Cosmin ZKG tot ma indruma catre un astfel de exemplar sau chiar o bara de S3. Desigur la pachet cu o fusta de s-line pentru bara spate ca sa iasa totul fain.
    Dar sincer ma deprima faptul ca sunt rare, scumpe si ..... 2 incindete la nici 2 saptamani ...... Mai bine nu.
     
    Ultima editare: 21 Noi 2017
    TaZZuLeTz, ianculets, Adi24 și alți 2 apreciază asta.
  12. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Faci si tu precum in povestea drobului de sare :) daca e sa se intample se intampla si cu S3 si cu RS3 ! Daca ai ocazia sa o faci in regie proprie eu as cauta o astfel de bara. Raritati ?! Vrei sa iti aduc aminte cat am cautat niste oglinzi de S3 sau un eleron ?! :)
     
    Cata_ADC, Kspic și smurff apreciază asta.
  13. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    stiu man stiu .... dar atata timp cat este masina de strada si sta parcata in garaj doar o mica parte din an, e pacat sa o risc cu asa oameni neatenti in jurul ei.
    Ca sa fie si mai fain treaba o doamna a crezut ca nu are nimic daca isi freaca nitel geanta de masina. Evident mi-a lasat niste urme fine.

    La polish le scot in 2-3 treceri de finish, nu e ceva urat dar, lipsa de atentie ..... e chiar deranjanta.
    Pe viitor daca o sa aiba garajel, cu sigurata o trec si la modificari de exterior. Pana atunci pun la slatea :))))) Si cand le fac.... toate o data.

    Noaptea este parcata alaturi de alte masini si desigur si talente cu motoare de 1.2 MPI. Ziua sta prin parcarea spitalului pe unde apuc sa o las si din cand in cand la un supermarket.
    Geanta pe usa a fost in curtea spitalului..... cele doua evenimente in parcare, seara.
    Eu sper sa nu mai am parte de asa evenimente.

    Miercuri este programata la vopsit bara fata si spate.
     
    Ultima editare: 25 Noi 2017
  14. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Masina a primit o curățare ca la carte + protecție de exterior.
    A mai cerut și un cap de planetara , astăzi am refăcut geometria rotilor .... În rest ce sa zic , a fost foarte cumintica

    I-am mai cumpărat câteva produse de detailing pentru a o " răsfață " cât mai bine .

    Încă nu este gata , astăzi mai am de lucrat la ea :)
     
    Ultima editare: 24 Feb 2018
    gavryus, LucianP, ianculets și alți 9 apreciază asta.
  15. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Astăzi îi fac schimbul de ulei și filtru de ulei după cam 5 luni cu Valvoline și aproximativ 5500 km.
    Uleiul este Ravenol VMP 5w30 iar filtrul de ulei evident original VW.

    Am pregătit și roțile de vară iar la finalul lunii le și schimb.

    1.jpg 2.jpg 4.jpg 19.jpg IMG_20180309_182443-800x449.jpg
     
    Chriss_Deejay, Cosmin ZKG și DonDoneL apreciază asta.
  16. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Chiar sunt curios ce rezultate o sa ai cu VMP, eu am pus VST si zici ca e alta masina fata de Castrol 5w30 LL. Pleaca mult mai usor la rece la cald, zgomot mult redus si se tureaza mult mai usor peste 4-5000. Consum in 4000km - 0
     
    lowlife și Kspic apreciază asta.
  17. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Mașina a trecut săptămâna trecută de primii 100.000 km. Un moment fain, plin de bucurie și mândrie as putea spune .

    De 56.000 km și aproximativ 3 ani echipa Kspic & A3 a trecut prin momente triste, mici defecțiuni , mici aspecte ce trebuiau retușate plus foarte multe momente faine împreună .

    Așa că, in final, după atâta timp i-am cumpărat o sigla de motor cu audi ..... Cei care au citit topicul știu că cea originala s-a dus de mult .
    Cea noua este originala doar că nu mai este lucioasa ci un gri metalic .

    In plus, semnalizarea din oglinda stânga nu mai mergea de ceva vreme. O pietricica a spart carcasa lămpii de semnalizare și ... Asta a fost .

    Plus o ceara noua pentru că merită ce e mai bun . ( Nu neapărat produsul e cel mai de vârf ci munca pentru aplicarea lui )

    IMG_20180402_234231.jpg
    LRM_EXPORT_20180403_114125.jpg
    IMG_20180331_121138_1.jpg
     
    dvr, cogdao, borsy și alți 2 apreciază asta.
  18. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    100k sunt Pepsi, hai cu 200k! :p
     
    Kspic apreciază asta.
  19. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Pana la 200k trece la S3 8v :) drumuri bune Mihai !

    Fusso, frumos dar și munca pe măsura ! Sunt curios cât tine, producatorul venea cu o durabilitate de 12 luni, acum eu știu...poate in Japonia...
     
    Kspic apreciază asta.
  20. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    La mai mare!
    Ai aplicat ceara deja? Trebuie sa imi ajunga si mie.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta