1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A3 1.4 TFSI - VDR

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Kspic, 21 Dec 2015.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. radu20

    radu20 Silver Member

    Înscris:
    15 Oct 2011
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A6 ;2.0 TDI,2009(CAG) 136CP, Multitronic + Audi A3 8P, 2.0 TDI,2007(BMM) 140CP,DSG
    @kojak...tu acum vinzi castraveți gradinarului..
    Pai colegul. ..e expert in detailing.!!
     
    Kspic apreciază asta.
  2. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Multumesc frumos de sfaturi.

    Sonax full efect nu este indicat la fiecare spalare. Daca ai o protectie pe janta zboara imediat. Sunt substante de spalare jante care nu afecteaza foarte mult protectia de pe ele. Este un agent de curatare foarte puternic acel sonax. L-am folosit in trecut si .... m-a speriat putin rezultatul.
    Valet Pro Bilberry Wheel Cleaner am si folosesc la fiecare spalare.

    Valet Pro Citrus este mereu aplicat pe mizeria uscata. Am un pulverizator cu actiune dubla cu care pulverizez ameste de apa cu valet pro. La primul jet de apa, zboara 50-60% din mezerie cel putin.
    Valet Pro Snow Foarm este ok dar nu inlatura perfect mizeria. Tot spalarea manuala este mai sfanta.

    La interior nu spal mereu plasticele. Doar cu citrus si o microfirbra curat tot textilul cand este cazul.. Bordul si elementele de plastic nu au nevoie sa fie spalate foarte des. Le sterg de praf si le curat cu omicrofibra curata dupa care aplic poorboys natural look dressing.


    Am o spalatorie in Brasov unde ma duc eu cu substantele mele. Nu imi spala masina cu spuma lor activa ci cu ceea ce vin eu de acasa. O sterg singur dar am un baiat bun care o spala cum trebuie cu jetul de apa. Sonax BSD la final. Si aia e :)
     
    kojak13 apreciază asta.
  3. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Si am pus rotile :D
    Nu am apucat sa pun capacele dar .... merge si asa :D IMG_0531.JPG IMG_0533.JPG IMG_0535.JPG IMG_0539.JPG IMG_0541.JPG
     
  4. kojak13

    kojak13 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 2011
    Sa folosesti sampon auto Meguiars Gold Class. O galeata cu apa potrivita sau calda, 2-3 capacele de sampon sunt suficiente :)
     
  5. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg Merci se sfat. Il folosesc de mai bine de un an jumatate :)
    Singurul aspect e ca doar vara o spal manual cu metoda celor doua galeti.

    Si ultimele poze cu capace :)
     
    Ultima editare: 19 Mar 2016
    stefan550 și kojak13 apreciază asta.
  6. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Foarte bine ii vine cu noile roti, si pe total este ca noua, mereu curata ! :applaus: Faci cumva intrecere la spalatorie cu colegul rotitza ?:)
    Vezi ca ai uitat o piesa pe plafon !:p
     
    Kspic și kojak13 apreciază asta.
  7. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Arata bine cu jante noi + anvelope :) ce sa mai, top zustand ! Dar lipseste ceva...cred ca farurile cu xenon :idea: poate pe viitor ii adaugi si asa ceva, OE bineinteles.

    Vad ca colegul kojak te introduce in tainele detailingului sa iei aminte la cele spuse !
     
    Kspic și radu20 apreciază asta.
  8. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Faruri cu xenon... nu o sa ii pun. Fac lumina foarte buna farurile ei cu becuri philips extreme vision. Nu simt nevoia de mai mult.

    In schimb o folie pe geamuri ar merge dar si pe lampile spate. Pe lampile de pe spate ceva o tenta fumuriu. Prefer sa investesc in ceva .... care sa o aduca tehnic in stadiu de nou decat in niste faruri Adica .... sunt frumoase nu am ce zice dar singurul upgrade pe care il vad posibil ar fi un set de leduri tari pentru pozitii.

    In genul asta :
    [​IMG]

    In plus ma bate gandul sa elimin toba finala si sa o inlocuiesc cu una sport silentioasa. Ceva sa dea mai multe joase.
    Fiecare masina are farmecul ei, farmecul A3-ului meu e sa nu ma bag prea mult in modificari. Adica o janta frumoasa da, aici treaba merge.

    La vara vreau sa ii insonorizez bine usile si cine stie, poate fac un upgrade la boxe. La subwoofer vreau sa fac ceva. Un LPF pasiv si eventual niste moduri la ampliful lui.
     
    kojak13 apreciază asta.
  9. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    O poza cu masina mai de la distanța.

    Nu stiu cat de mult ar influența jantele cu et mai mic stabilitatea mașinii dar felul in care subvira este mult redus. Stabilitatea ei e schimbată foarte mult, se aseasa diferit pe viraje dar si in depasiri.
    Gumele sunt excelente. La 0 grade sunt uimitoare. Se aseaza mai bine masina decat cu jantele si gumele de iarna.

    In plus este crăcănată acum. Adica rotile sunt foarte putin oblice. Inainte erau drepte.

    image.jpeg
    image.jpeg
     
    kojak13 apreciază asta.
  10. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    O spalare corespunzatoare, dupa ceva vreme ploioasa la Brasov. Plus ceara lichida peste protectia cu SiO2 si Teflon
    Pozele nu sunt editate, nokia 930 cu ultimul update de windows 10.

    WP_20160416_14_44_38_Rich.jpg WP_20160416_14_44_44_Rich.jpg WP_20160416_14_44_50_Rich.jpg WP_20160416_14_47_08_Rich.jpg WP_20160416_14_47_16_Rich.jpg WP_20160416_14_47_26_Rich.jpg WP_20160416_14_47_41_Rich.jpg WP_20160416_14_48_28_Rich.jpg WP_20160416_14_48_53_Rich.jpg WP_20160416_14_49_11_Rich.jpg
    WP_20160416_14_49_32_Rich.jpg WP_20160416_14_49_55_Rich.jpg WP_20160416_14_50_15_Rich.jpg WP_20160416_14_50_46_Rich.jpg
     
    airden, stefan550, Cata_ADC și alți 2 apreciază asta.
  11. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Felicitari !:applaus: Se pare ca acum ai facut o lucrare mult mai stralucitoare fata de ultima data. Nu te poti uita la ea.:cool:
    Cate ore de munca ti-au trebuit ? :uhm: Impecabila, cum este mereu.:hi:
     
  12. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Nu am muncit eu cine stie ce. Doar la stergere si ceruire. Asta o fac eu cu produsele mele.

    Am gasit in Brasov spalatoria Elefant, acolo am gasit un baiat, buzoian de-al meu. O dau vate pro citrus eu inainte de spalare iar de spalare se ocupa el. Tipul e artist deci cu pistolul cu jet de apa chiar se descurca mai bine decat oricare alt baiat pe care l-am vazut pana acum.
    La final peste protectia de bodyguard o ceara de carnauba lichida. O ceara excelenta care ofera un aspect foarte foarte bun. In carefour se gaseste ceara asta.
    - CEARA AUTO LICHIDA AREXON 0.4L care la ei e cam 26-30 lei dar eu am luat-o cu 15 lei parca din Buzau de la distribuitorul lor.

    Efectul ei daca este data in cantitate ok este foarte foarte fain.
    Pe jante tot ceara lichida iar pentru gume tot de la aceeasi firma o solutie care in carefour e app 40 lei iar la Buzau la distribuitorul lor 16-17 lei.

    Deci o investitie buna tinand cont de faptul ca rezultatele sunt foarte faine pentru pretul cerut.
    Ultima oara masina avea cam 200 km de la spalare si mai bine de 24 h :))

    In plus data trecuta am facut pozele cu un iphone iar acum cu un nokia cu camera ceva mai smechera de 20 mp

    Legat de spalatorie, un baiat subtirel, blond si inalt. Acum avea si barba. Pentru colegii din Brasov il recomand. Pana acum am tot cautat o spalatorie buna dar asta este .... pe gustul meu.
    O sa imi iau eu spuma de la prox sau sa vad ce alt producator bun gasesc si o spal cu spuma mea.
    Pe langa faptul ca pasajul rotii l-a spalat excelent, toate punctele de lac pe care se acumuleaza mizeria sunt perfect curatate. Nu vreau sa se intelega ca le fac reclama sau altceva, dar este singura spalatorie de care sunt 100% multumit.
     
    stefan550 și MarianMaxx apreciază asta.
  13. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Extrem de crystal clear
    Pot spune ca este cel mai bine întreținut negru ;)
    Keep it clean

    Sent from my SM-G928F using Tapatalk
     
    Kspic apreciază asta.
  14. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Nu e audi, e un Opel masina tatalui. Am zis sa ma duc sa o spal, mi-am luat militaria de produse la mine si i-am dat bataie spre spalatorie.
    Dupa ce tipul a spalat masina am zis sa o sterg eu si hop belea. Mi-a atins dorel usa cu lancea. Mama mama, vezi fainoshag de probleme pe capul meu, am luat masina cu mizerie dar intreaga si o aduc curata dar julita.

    M-am certat cu romanii de acolo, pentru ca nu isi asumau problema, le-am spus clar 3 camere pe masina, fata spate interior. Masina are casco le dau filmarile si va spalati pe cap cu ei dupa. S-au domolit.
    Am fost la o firma ok din BZ ca sa am factura pe reparatie, polish si instant s-a dus.

    Protectia data pe ea o am si pe audi, si si-a scos banii iar.

    Azi am zis sa spal si audi-ul, dar nu ma mai duc la ei. O spal eu frumusel acasa, cu jet de apa si metoda celor 2 galeti.

    Masina care iese din garaj doar in weekend, rar in cursul saptamanii cu doar 32k km la bord si 3 ani vechime. Asa se intampla cand dorel, e angajat unde nu trebuie.
    13090306_584475255063478_1630509958_n.jpg 13091778_584475241730146_410278821_o.jpg
     
  15. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Bine ca a fost cu happy end :) Au facut si wetsanding inainte de polish ?

    Apropo, vezi ca Dorel e peste tot. Teoretic, daca esti maniac, si tu cam esti, cel mai bine acasa cu turbojet, bibileala 2 ore si stai fara stres.
     
  16. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Arata incredibil, nu pot sa cred in ce fel o poti mentine, ca luciu si curatenie, felicitari!
     
  17. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    :) ce sa faci doar cine nu munceste nu greseste
    Ce nu imi place e cand nu se recunoaste ... Atunci e clar o problema
    Bine ca ai avut protectia , asa cum spune @Cosmin ZKG mai bine o faci tu cu mana ta. Eu o iau ca si o relaxare
     
  18. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    La Brasov am un baiat artist, adica cu lancea ma face de ras. :))
    La Buzau nefiind masina mea, am executat cerinta. Pe a mea o sa o spal azi cel mai probabil manual asa cum am zis.
     
  19. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Si o treaba facuta ca la carte si gata

    Am spalat masina cu metoda celor doua galeti si jet de apa pentru prespalare. Am curatat pasajul rotii bine bine si am aplicat ceara de carnauba in 3 straturi pe partile metalice ale aripilor pe interior.
    Am degresat cat se putea balamalele usilor si le-am uns. O schimbare pozitiva. La fel am facut si cu cele de la nivelul capotei si al portbagajului. Am degresat bratele amrotizoarelor si s-au cam blocat dar le-am uns iar cu ce am uns si usile iar acum surprinzator, sunt mai pline de viata.

    Am aplicat ceara de carnauba, tot 3M Show Car paste wax si pe geamurile laterale si elemente de cauciuc, plastic.
    Pe faruri si stopuri ceara solida 3M.
    In rest ceara lichda pentru ca pe bodyguard nimic nu sta prea mult.

    Un mic VIDEO de la finalul de treaba :D
    https://www.dropbox.com/s/kgwejd0id5x0s84/WP_20160428_20_30_57_Pro.mp4?dl=0
    WP_20160428_19_37_37_Pro.jpg WP_20160428_19_37_56_Pro.jpg WP_20160428_19_38_50_Pro.jpg WP_20160428_19_40_05_Pro.jpg
     
    Dobritan sorin apreciază asta.
  20. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Felicitari pentru treaba facuta ! :icon_thumright:

    De ce nu cauti o ceara mai profi ? Produsele de la 3M pe partea de detailing exterior mi s-au parut tot timpul "middle product", ai produse dedicate care vor face masina sa arate mult mai bine si sa iti ofere o protectie mai buna. Megs no.26 cum ar fi, sa nu mai vorbesc de alte produse mai premium Blackfire , P21S sau Chemical Guys.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta