1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A3 2.0 TDI BMM 140 cp, 2007

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de mirceacml, 9 Apr 2016.

  1. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Sa stii ca e o idee... Nu m-am gândit ;)
     
  2. Marius Dorin 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Oct 2018
    Locație:
    Mures
    Masina:
    Audi A4
    Salut. Ce consum are in oras si daca ai avut ceva probleme cu motorul?
     
  3. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Salut. Nu am avut nici problemă cu motorul. Cat despre consum... in oras am scos un maxim de 7 dar asa o trecere prin Bucuresti. În rest 5.x . Dacă mă dau la ea si merg total nebunește, depășiri fără sens, doar de dragul de a depăși, ajung la 6.8-7 Caransebeș-Ploiesti.
     
  4. Marius Dorin 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Oct 2018
    Locație:
    Mures
    Masina:
    Audi A4
    Cu turbo nu ai avut probleme ? Unii spun ca nu e ok sa umbli cu un TDI prin oras mai mult ca afara, ca e subturat motorul. Sunt in dubii cu acest motor. Ma gandeam sa achizitionez fie un FSI 2.0 2008 sportback chiar daca consumul e mai maricel in oras sau un A4 b7 2.0 Sedan. Eu as opta pe diesel dar nu stiu de ce multi recomanda benzina. Daca ma poti lamuri te rog
     
  5. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    @Marius Dorin - Topicul colegului nu face obiectul nici unui versus, nici unui topic de consiliere. Alegerile le faci tu, in în functie de nevoile tale.
    Ai in aria dedicata, topic de consiliere și / de probleme diverse unde poți citi problemele sau motivația proprietarilor. Spor la citit !
     
    radu20 și mirceacml apreciază asta.
  6. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Marius, asa cum a zis si Cosmin, exista un topic unde se discuta mai pe larg aceste nelămuriri.

    Dar o sa iti raspund oricum ;). Am avut problema cu turbo acum un an când am si reconditionat-o , dar nu din cauza motorului ca e diesel sau altceva. Ci datorită perioadelor mari între schimburi, de care a avut parte masina probabil in Germania. Spun asta deoarece turul de ulei a fost oarecum înfundat, iar turbina nu a mai avut parte de ulei. De la mine nu avea cum deoarece eu fac serviceul mai des decat prevede "legea", adica fac tot posibilul sa fie la 10.000 km , ceea ce înseamnă cam de 3 ori pe an.

    Acum,după vreo 40.000 km turbina functioneaza la fel ca la prima cheie după reconditionare, nu fluiera/șuieră sau alte sunete.
    Așadar, ramane sa te hotărăști, iar pentru alte nelămuriri, daca te pot ajuta, cu drag in topicul sugerat de Cosmin ;).
     
    arazvan2002 apreciază asta.
  7. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Astăzi am reusit sa încalt masina cu roțile de iarnă. Am ales fostele jante de vară pe 17 cu ET 56, 7.5J si distantiere de 17 mm spate si 15 mm fata.
    Anvelopele, după multe cercetări si analize am mers pe aceeasi marca pe care am ales-o si la cele de vară, întrucât am fost foarte multumit; mai exact, Falken Eurowinter HS01 225/45/R17 94H DOT 1618.
    [​IMG][​IMG][​IMG]

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
    Adrian_Redmann, mihaicristian, DonDoneL și alți 8 apreciază asta.
  8. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Hai iarna hai... :cold: :)
     
    mirceacml apreciază asta.
  9. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Chiar ca hai. Abia astept sa le testez.

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
    DonDoneL apreciază asta.
  10. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Senile, ca să rămânem în domeniul tau. Bafta
     
    mirceacml apreciază asta.
  11. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    :) au ET pe minus alea, ca m-am gandit :salute:
     
    bobalex18 apreciază asta.
  12. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Misto arata setup-ul de iarna!
     
    mirceacml apreciază asta.
  13. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Multumesc @cogdao . Ramane de vazut si cat de eficient este ;)
     
    cogdao apreciază asta.
  14. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Astăzi am făcut o vizită colegului @Red_ , care m-a ajutat sa rezolv două probleme, si ii multumesc foarte mult pentru timpul acordat. Initial era vorba sa rezolv cu suportul de parbriz pentru oglinda retrovizoare primită la pachet cu plafonul. Masina mea, din fabrica a venit fără senzori de ploaie si lumina, pe când oglinda cumpărată cu plafonul a aparținut unei mașini care era dotată cu acei senzori. Așadar, Mircea m-a îndrumat către locul potrivit unde sa înlocuiesc suportul meu cu cel corespunzător. Si astfel am completat într-un final interiorul ;). Oglinda nu am cablat-o, poate in viitor, poate nu... oricum am folie pe spate, nu am simtit nevoia efectului antiorbire vreodata.

    20181027_132912.jpg 20181027_132926.jpg

    Display-ul senzorilor de parcare va dispărea în momentul apariției celor OEM, asta la anul :), pana atunci imi este folositor asa.
    A doua problemă... când am montat ieri roțile de iarnă, am constatat cu stupoare :), ca daca zbori peste borduri, chiar se strâmbă janta. Deci, Mircea m-a îndrumat si de data aceasta unde trebuia, sa imi fie îndreptată o janta, ca la carte. Mai ramane sa fac luni o geometrie cu distantierele montate, deoarece pe autostrada am observat o vibratie in volan intre 100-120 km/h.
    20181027_113801.jpg

    Multumesc inca o data, Mircea, pentru ajutorul si timpul acordat. :beerchug: Ma bucur ca am avut timp să testez si sa analizez si eu masina ta care este foarte frumoasă și îngrijită. Sper sa nu o vinzi si tu :).
    20181027_112754.jpg
     
    Ultima editare: 27 Oct 2018
    alanb1, Gabi_KGT, mihaicristian și alți 8 apreciază asta.
  15. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nu pot sa cred! Ai cumparat cauciucuri noi si nu ai jante anti-bordura!?! ... nasol! :) Sunt lucri care se intampla, ce sa faci? ;)

    Felicitari pentru "portocala" din interior!:applaus:
     
    vladmang și mirceacml apreciază asta.
  16. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Multumesc Marian. Vara trecută, am luat in plin o bordura cu dreapta față, nu am vazut-o ca imi bătea soarele in ochi. Am sărit peste ea, pot spune ca am avut noroc cu cauciurile acelea 225/50/R17 ca au mai amortizat.
     
    Ultima editare: 27 Oct 2018
    MarianMaxx apreciază asta.
  17. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Am schimbat uleiul în cutia de viteze. După aprox. 266.000 km am considerat ca merita schimbat, si sa speram ca poate intra mai usor in primele trepte de viteză, în special la decelerare.
    Ca si ulei de schimb, am ales Ravenol MTF 3 75W. Multumesc @Kspic din nou pentru sfaturi. Un mic versus :
    20181101_095058.jpg
    Ambele sticle au fost agitate si lasate apoi putin sa se scurgă uleiul, inainte de poza. Acum sa fac cativa km sa vedem daca se simte vreo îmbunătățire ;).
    20181031_103314.jpg
    20181030_100738.jpg
     
    MRR, mihaicristian, stefan550 și alți 11 apreciază asta.
  18. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Cu drag, oricand.
    Acelasi ulei il am si eu in cutie, nu am ce sa ii reprosez. Miscarea cu schimbatul uleiului este una foarte desteapta si din cate am inteles de la un tatic al cutiilor de viteze atat manuale cat si automate, uleiul din cutia de viteze manuala este bine sa fie schimbat la fiecare 100.000 km sau 5 ani.

    Una peste alta din cauta ta si a lui Cosmin am si acum un pitic pe creier ...... si ma refer la garda la sol...... . Daca ajung sa iau un set de eibach pro kit, voi sunteti sursa microbului :) :) :)
    Multi km mai departe fara probleme. Cum ar spune pe statie colegii de trafic " drumuri bune sa ai colegu' "
     
    stefan550, Cosmin ZKG și mirceacml apreciază asta.
  19. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Multumesc la fel, Adrian, dacă mai ai răbdare iti fac eu rost de un pachet eibach pro aproape nou ;) cu sau fără amortizoare, cum doresti tu.
     
  20. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Astăzi, ca a fost soare si cald m-am pus sa demontez scrumiera si sa pun tavita OEM in locul ei, având acum, practic, pachetul de nefumatori ;).
    A trebuit să demontez inclusiv cele două triunghiuri laterale, deoarece tavita are niste margini care intra sub ele.
    De asemenea, am fost placut surprins sa gasesc deja instalat ledul care luminează deasupra ei, montat sub climatronic. Eu deja ma gândeam cum sa il mut pe cel de la scrumieră, dar se pare ca nu a mai fost nevoie.
    Cat de curând trebuie să fac ceva cu acele triunghiuri ca se zgarie tot mai mult, macar bine ca am cam modificat tot ce era de modificat in zona lor, astfel, în caz că le îmbrac in piele sa nu le mai demontez ulterior.
    20181104_155219.jpg 20181104_155627.jpg 20181104_160955.jpg 20181104_161354.jpg
     
    bobalex18 apreciază asta.

Distribuie pagina asta