1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A3 8P Coupe - little toy

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Cosmin ZKG, 29 Mar 2018.

  1. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Salutare tuturor ! :salute:

    A aparut in garajul familiei o noua jucarie - un Audi A3 8P coupe, astfel vine inlocuind vechea masinuta, un VW Lupo 1.2 3L automat. Cautarile au fost inital spre un Audi A2, insa am reusit sa deturnez "comanda" familiei, marind familia de A3 8P de pe forum. Povestea ei pe meleaguri romanesti este destul de scurta : a ajuns in Romania in mai 2017 pe platforma, iar inmatricularea a avut loc in august acelasi an. Km afisati pe factura din Germania spun multe, diferenta intre cei initiali si cei de la achizitie fiind de doar 2100 km in 11 luni de zile. Persoana in cauza ( o stimabila doamna, care nici nu stia ce dotari are masinuta ) nu a circulat din motive ce au tinut de sanatate, de aici rezultand numarul foarte mic de km rulati in tara, pot sa spun cu alte cuvinte ca am masina adusa din Germania, dar care a stat printr-un garaj prin Sibiu asteptandu-ne :)
    Despre A3 8p stiam destul de multe, astfel ca nu au fost atat de multe intrebari necunoscute, poate mai multe legate de cutia automata, voiam musai automata, masina urmand a fi folosita exclusiv pe oras, iar pe weekend scurte iesiri extra urbane.
    Este o cutie DSG, cod GYN, cu toate ca e printre primele modele schimba foarte bine !

    Un sumar al masinii:
    - prima inmatriculare in DE : 15.03.2004
    - motorizare 2.0 BKD - 140 cp
    - Transmisie 6A - cutie DSG
    - LZ9W - Ebony black pearl
    - rulaj la achizitie : 259.800 km ( sustinuti de Tuv in 2016, carte service, facturi )
    - a avut garantie extinsa Audi pana in 2012 ( lucru mai rar intalnit )
    - abs, esp, pdc
    - dublu climatronic
    - incalzire in scaune, scaune cu tapiterie din piele
    - pilot automat, padele
    - senzori lumini, faruri xenon ( faza scurta )
    - trapa
    - jante 17" stock
    - suspensie reglabila JOM Njt extrem performance

    Planuri pentru viitorul apropiat :
    - detailing interior + exterior, cu siguranta nu a avut parte de rasfat in ultimii ani
    - schimb ulei motor + filtre, cu toate ca are doar 2000 km, dar are si 10 luni de zile
    - schimbare ulei dsg + filtru
    - schimbare distributie - pompa + role + antigel
    - reglaj injectoare
    - directie - geometrie

    Planuri viitor indepartat :
    - anvelope iarna - vara
    - folie light pe geamurile din spate - privacy look
    - stopuri facelift - dark cherry
    - alte jante tot pe 17, dar poate alt model, astea sunt cam triste :(
    - plan mai SF - trecerea la facelift ( 2005 - 2008 ) sau chiar S3 bumper, daca se intampla sa gasim vreun chilipir :)

    Planuri nu sunt multe, dar zic eu totusi bine conturate, avand in vedere ca nu e masina personala, ci voi fi doar un umil "chirias" de weekend, prefer sa fie o masina impecabila tehnic si estetic si peste ceva timp. :cool: Dupa 400 km totusi ma declar indragostit definitiv de masinuta, pentru mine e un pocket rocket, cred ca are un mic soft pe ea, sau nu sunt eu obisnuit cu masinile puternice :) de pe 1.9 stock, chiar e un salt destul de mare. Deci, sa va asteptati sa ma furisez in garaj cu cheia de rezerva, sa o imprumut cateva ore :)

    In final as dori sa multumesc public lui Mihai @mik15 , mi-a fost alaturi in ultimele zile si l-am stresat la cap, m-a ajutat cu diagnoza, testare si feedback pentru a nu bate 350 km in zadar :hi: Multumesc Mihai !. De asemenea, nu se putea realiza nimic fara @Cata_ADC :) mersi Cata pentru feedback ! Ma bucur ca suntem o comunitate frumoasa, care are membri atat de faini capabili sa dea sfaturi si free of charge !
    Cam aceasta ar fi prezentarea noului membru, va las sa va delectati alaturi de cateva poze mai sugestive !

    1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg
     
    Cosmin790, Dobritan sorin, Kox și alți 23 apreciază asta.
  2. underc0ver

    underc0ver 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2015
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A3 8P - 2004 - 2.0 TDI ( BKD ) 140 CP
    Masina arata spectaculos, felicitari multe si milioane de kilometri!!:rock::rock:
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  3. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Oho, dar ce poze. Să o stăpânească sănătoasă.
    Referitor la trecerea la facelift, din partea mea un mare NU.
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Foarte interesanta, are ceva personalitate! Nu inteleg inca ce, dar este diferita de cele obisnuite.
    Sa o stapaniti sanatosi si fara evenimente neplacute, ca de ingrijire sigur nu duce lipsa!:icon_thumright:
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  5. Gabriel Popa

    Gabriel Popa 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C5, 2.7T Q, BES, 2003 / Audi A6 C5, 4.2 Q, ARS, 2000 / Audi A8 D2, 6.0 Q, AZC, 2002
    Bine ai venit (sper ca vb cu Ms. Z). Odata cu reconfirmarea increderii in A3 in familia Z, ma alatur si eu salutand increderea in cutiile automate. Sa spulberam prin exemple, zic, mitul ca acestea ar fi dezastruoase.

    DSG, tiptronic, multitronic, s-tronic sau whatever, inventia (patentata de un roman initial - dupa cum am aflat de la @mik15, de curand) a avut scopul de a ne usura viata.

    Felicitarile mele ca nu ai alea Cross Polo - sau ceva de genul asta. Audi, este Audi. Sunt singur ca iti va aduce zambetul necesar. Respect-o si te va respecta.

    Salutari cu aceasta ocazie D-lui Z si C5-ului pe care inca il mai conduce.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    mirceacml, alexclipea, Cata_ADC și alți 2 apreciază asta.
  6. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    splendida si spor la treaba in a o transforma intr-o bijuterie !!
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  7. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Multumesc pentru aprecieri, baieti ! :icon_thumright:

    @underc0ver - Multumesc Ionut ! Daca nu arata momentan, o facem :) Spor si tie !

    @bobalex18 - Nu fi atat de obtuz, Bogdan :) sunt sigur ca va arata splendid cu un kit de S3 :eyebrows: insa, prioritar e pe tehnic sa fie impecabila si sa ne bizuim mereu pe ea ca 2nd car ! :hi:

    @MarianMaxx - Are ceva personalitate Marian, intr-adevar, dotari destul de rare pentru un A3, unele nici eu nu le am :) ( a.k.a. trapa :) ) Multam' !

    @Gabriel Popa - Cuvinte frumoase ca de obicei, Gabriel ! Multumim frumos ! Salutari si din partea noastra, te asteapta taica-miu sa faceti un versus, wide body vs normal body :)

    @Cata_ADC - Multumesc Catalin ! Timp sa fie ca le facem noi pe toate ! :icon_thumright:

    From Sibiu, with love :cool:

    11.jpg 12.jpg IMG_20180328_125948.jpg IMG_20180328_115023.jpg IMG_20180328_172006.jpg IMG-20180328-WA0069.jpg
     
    Cosmin790, mirceacml, Chriss_Deejay și alți 8 apreciază asta.
  8. scooby88

    scooby88 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2011
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Audi A3 8P 2.0TDI (BKD) 2005
    Foarte dotată și simpatică! :o: Să o folosiți cu plăcere!
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  9. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Misto masinuta! Sa va duca cu bucurie unde e nevoie si cand e nevoie,
    Ai si polishat-o deja ?:)
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  10. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Sigur nu s-a putut abtine la un mic detailing, macar o spalare 2BM si un QD:p
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  11. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Acum înțeleg de ce nu faci tu pozele...
    Ca in toate e ceață :)))

    Imi dau seama care sunt cu telu tău și celalalte
    Poate vorbim iepurașul CAT

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
    mirceacml, stefan550 și Cosmin ZKG apreciază asta.
  12. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    @scooby88 - Multumesc ! Poate facem un versus pe viitorul apropiat :) chiar sunt curios daca e vreo diferenta de putere !

    @Red_ - Multam' fain Mircea ! Inca nu, ma asteapta :happy: probabil dupa sarbatori, sta si a mea la rand :whistle2:

    @paul14 - Ai dreptate Paul ! :) ceva lejer asa !

    @Cata_ADC - Orasul Roman e situat la confluenta raurilor Moldova si Siret, si de obicei e ceata pe aici Cataline ! :laugh: Ce sa fac, daca astia cu "marul" nu fac dual sim si heavy duty ?! Bun si asta, momentan, pentru celelalte avem prietenul fotograf langa noi ! :thumbs-up:
     
    scooby88 apreciază asta.
  13. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    Frumoasa jucăria ;).
    Să aibe parte de cât mai mulți km fără probleme.
    Cred că știi la ce sa fii atent la un astfel de motor, nu trebuie să-ți amintim :))
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  14. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Mersi pentru aprecieri Lucian ! Da, sunt conștient de bubitele motorului in cauza, sper doar sa adune km fără probleme :)
     
  15. MRR

    MRR Silver Member

    Înscris:
    29 Oct 2012
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 2.0 TDI CR (CAGA),143 CP,2009
    Bravo dl Cosmin pentru masinuta.
    Sigur vei gasi placere in a o infrumuseta din cand in cand. Asa ca iti urez spor si multi km fara probleme!!
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  16. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Felicitari pentru achizitie!
    Se pare ca avem fani declarati ai anumitor modele, tu cu A3, Mik cu Allroad, Gabriel Popa cu C5...pasiune, nu gluma!
     
  17. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    @MRR - Multam' Remusache ! Cu siguranta o sa o "fur" periodic, repet, masina e o mica bomba pe roti si e o placere sa mergi cu ea :) Multumim si tie asemenea !

    @cogdao - He he, da Bogdane, pentru mine A3-ul 8P a fost un model de referinta in segmentul hatchback-urilor / coupe-urilor si il consider unul din cele mai reusite modele, chiar daca anii isi spun cuvantul si modelul a implinit 14 ani de cand a iesit pe poarta fabricii ! :icon_thumright: Spor si tie cu negreasa !

    Ne pregatim cu pasi repezi pentru prima revizie a masinii de cand se afla in posesia noastra. Astfel, am achizitionat cele trebuincioase pentru a desavarsi acest lucru:
    - Kit de distributie Dayco, curea teflonata
    - Pompa apa Hepu
    - Antigel Hepu
    - Ulei motor Valvoline 5w-40 + filtre Mann
    - Ulei oem DSG + filtru + buson baie ulei + saiba
    - Bujii Beru
    Uleiul l-am achizitionat direct din Germania de la un prieten, Valvoline-ul fiind fabricat in Olanda 11/2017 , iar cel pentru cutie in Germania.
    Masina e programata pentru "operatie" pe 12 aprilie la @EEXCALADE, domnu' Catalin sa o puna pe picioare si la propriu si la figurat :) As vrea sa ridic putin suspensia sa fie la linie, e destul de joasa pentru drumurile patriei, astfel am cerut cheile de la suspensia reglabila Bilstein ale lui @Gabriel Popa , sper sa se potriveasca si la JOM. Mersi inca o data Gabi ! :hi:

    IMG_5902.JPG IMG_5906.JPG IMG_5909.JPG IMG_5912.JPG

    Ceva poze cu negresele familiei :)

    14.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg
     
    Cosmin790, mihaicristian, redlife și alți 14 apreciază asta.
  18. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Felicitari pentru achizitie, frumoasa jucarie.
    A3 nu iti e strain si cu siguranta va avea parte de intretinere exemplara
    La un moment dat acele jante erau preferatele mele pe A3, dar parca i-ar sta mai bine cu 18, mai ales ca mai ai cate un set in garaj in fiecare sezon

    In ce priveste automata, confirm ca e ceea ce trebuie in traficul de la noi, atat in localitate cat si in afara

    Spor la modificari!
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  19. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Hai fa și tu o fapta buna și pune jantele de iarna ale tale pe vara la coupe :)

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  20. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Felicitari pentru achizitie! Ochioasa rau buburuza! :)
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.

Distribuie pagina asta