1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A3 8P Sportback - S-line sportpaket plus

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Cosmin ZKG, 16 Noi 2015.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Salutari la toata lumea ! ;)

    Dupa o experienta placuta alaturi de un VW Golf IV, 1.9 tdi - 90 cp - vestitul ALH :), a venit vremea sa avansez si sa fac un upgrade la o masina mult ravnita de catre mine si anume . . . Audi A3 sportback 8P. Cautarile au inceput undeva pe 2 septembrie cand mi-am vandut fosta masinuta unui prieten, ma gandeam ca in 2-3 saptamani pana imi sarbatoresc aniversarea sa imi fac un cadou frumos. Socoteala de acasa nu s-a potrivit si am ajuns sa-mi petrec 67 de zile uitandu-ma pe mobile.de, autoscout24, olx, autovit s.a.m.d. Nu ma gandeam ca va fi asa greu sa gasesc un Audi A3 in stare buna si cu ceva dotari in palmares, cu toata ca bugetul nu a fost deloc unul restrans ( pentru un A3 ). La un moment dat oscilam si intre BMW Seria 1, insa drive-testul nu m-a multumit pe deplin si fiind fan Audi de mic cand tatal meu avea un Audi 80 B4 (1995) am zis ca A3-ul se potriveste mai bine.
    Initial ma uitam dupa un Audi A3 1.9 tdi, insa cautarile erau anevoioase deoarece optiunile pentru un astfel de model cu aceasta motorizare erau destul de saracacioase, majoritatea masinilor cu optiuni pe alese fiind cele de 2.0 tdi - 140 si 170 cp. Si am inceput sa caut 2.0 tdi . . . am testat 2 masini dar in ciuda optiunilor ( full - extra dupa spusele samsarilor ) aveau alte defecte majore zic eu, la nivel tehnic. La gandul de a avea langa mine 170 cp am renuntat deoarece auzisem de problemele la injectoare care mai devreme sau mai tarziu dau gres. Vroiam un model neaparat cu un motor fiabil ( daca se mai fabrica la modelele dupa 2004 )cu interior de S-line, climatronic, incalzire in scaune si xenon, am zis ca nu cumpar altceva :think:
    Intr-o dimineata dau peste un exemplar destul de dotat, dar fara xenon, am zis ca nu are rost sa ma uit la el, insa dupa dezamagirile traite cu celelalte testate am zis ca nu strica sa ma uit si la aceasta masina. Dupa o scurta verificare la reprezentanta am vazut ca numarul de km afisat corespunde si masina avusese intrari in service regulat. Am realizat si un mic test cu ea incantat ca e si motorizarea initial dorita si a fost dragoste la prima vedere, cu toate ca. . . nu avea xenon :rolleyes:

    Asa ca ajungem la exemplarul achizitionat cu urmatoarele dotari :
    - motorizare-1.9 tdi 105 cp - BLS - rulaj 189.000 km
    - fabricatie 12.2007 ---> 2008
    - S-line interior - plafon negru
    - scaune S-line piele + textil full electric ( foarte rare pe A3 )
    - volan cu piele perforata - S-line + comenzi
    - schimbator piele
    - incalzire in scaune
    - dublu-climatronic
    - Audi concert - sonorizare BOSE
    - ABS, ESP, senzori presiune pneuri
    - senzori lumini, ploaie, parcare
    - geamuri + oglinzi electrice ( incalzite )
    - suspensie S-line
    - jante S-line 17"
    - geamuri heliomate
    - grila centrala + bandouri S-line

    Dupa 1000 km facuti cu masinuta ma declar satisfacut si multumit de alegere, un consum decent cu o medie de 5,8 litri / 100 km.

    Planuri in viitorul apropiat :
    - RAR + plata timbrul mediu + inmatriculare
    - schimb ulei + filtre
    - achizitionarea unor jante + anvelope de iarna ( jantele pe 17" as vrea sa ramana pentru sezonul calduros )
    - un detailing exterior - polish, ceruire etc.
    - schimb de placute de frana, am observat ca sunt pe la finalul vietii
    - presuri cauciuc

    Planuri de viitor indepartat :
    - achizitionarea unor anvelope de vara
    - schimbarea discurilor
    - retrofit xenon oem - bi-xenon - bara + spalatoare faruri
    - stopuri modelul facelift

    Planuri S.F. ( viitor foarte indepartat ):
    - S-line sport packet Plus exterior : bara fata, bara spate, eleron
    - upgrade frane + motor ( stage 1 / 2 140-170 cp )

    Sper ca nu am omis nimic important in aceasta descriere ! In final, multumesc de gazduire, spun si eu oficial cu prezentarea masinii "bine v-am gasit!" si sper sa avem o colaborare cat mai buna ! Orice parere / idee este binevenita :icon_thumright:
     
  2. radu20

    radu20 Silver Member

    Înscris:
    15 Oct 2011
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A6 ;2.0 TDI,2009(CAG) 136CP, Multitronic + Audi A3 8P, 2.0 TDI,2007(BMM) 140CP,DSG
    Bun venit în lumea cerculețelor!☺
     
  3. Adrian_Redmann

    Adrian_Redmann 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 Coupe, 2.0 BKD, 2004, 200+CP, 439NM
    Felicitari pentru masina, arata foarte bine!

    La ce upgrade de frane te gandesti?
     
  4. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    @radu20 - Multam'. Ne intalnim si aici :) nu scapi de mine. Te astept la o ceruire inainte de iarna :D

    @Adrian_Redmann - Multumesc pentru aprecieri. Nu m-am gandit serios la ce dimensiune ar fi franele fiind la categoria planurilor "S.F. - viitor foarte indepartat", dar probabil undeva la 320 mm cu aerisire. Cine stie poate apare vreun S3 la dezmembrari, oricum asta in cazul in care va fi un upgrade si la motor pentru ca daca ramane stock masina nu isi are cazul upgrade-ul la frane.
     
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Foarte frumoasa masina, sa o folosesti sanatos.:racer:
    In "Planuri de viitor indepartat" macar, baga si o RNS-E, locasul 2 din il ai deja...n-ar fi foarte dificil, insa schimbarea va fi majora ;)
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cosmin ZKG interesante optiuni pentru aceasta masina. Urmareste axa cu came (mai bine zis zgomotul motorului) pentru ca tipul tau de motor este identic cu BXE si are o mare slabiciune (material prost al axei cu came) pentru defectiune inopinanta.
    Ai cont si pe vwforum iar acolo s-a dezbatut pe larg acest subiect, care ti l-am mentionat, iar acolo ai toate informatiile necesare despre asta, ce trebuie sa cumperi si cum sa procedezi. Bafta.
     
    blumurgg apreciază asta.
  7. ryoraul

    ryoraul Bronze Member

    Înscris:
    8 Feb 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B5 2001 AVANT 1.9 TDI AJM
    Nu face upgrade din dezmembrari numai daca stii sigur provenienta pieselor.
     
  8. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    @nucugheri - Multumesc pentru aprecieri ! :) Da, am omis navigatia; una din masinile care le-am testat avea RNS-E si avea ceva pixeli morti si linii pe ecran si m-a lasat rece, probabil de aceea subconstientul a lucrat fara sa imi dau seama si nu am m-ai trecut acest retrofit. Daca as gasi unul impecabil si la pret relativ ok probabil ca as face o schimbare, intr-adevar cand apare ceva color in masina se cam schimba ambientul.

    @Cristi - Multumesc, da, dotari rare intr-adevar pentru un A3, daca e sa caut pe mobile in prezent sub 8k nu gasesc ceva asemenator.
    Chiar vorbisem cu cineva care are platforma auto si tractase pe cineva acum 3 luni de pe Transfagarasan tocmai din pricina asta a inceput sa scoata un zgomot mai ciudat la motor, nu a mai durat 10 minute si s-a oprit si in final a trebuit refacut motorul. El am inteles ca folosise ceva ulei mai prost calitativ ( ?! ) nu am idee ce firma. Am sa citesc pe VW forum ceva info despre BXE, dar sper sa nu fiu intr-un caz asemanator. Stiam de BLS ca probleme cu filtrul de particule, dar in rest motor ok. Masina trage, nu fumega, si consumul e in parametri, am inteles ca daca nu ar fi in regula chestiile astea atunci apar problemele.

    @ryoraul - Nu am de gand sa fac upgrade decat in cunostinta de cauza. Am un prieten in Suedia si de obicei la el mai ajuns masini cu un rulaj scazut si piesele sunt ca noi, deci doar de acolo daca e sa ma aleg cu ceva SH.
     
  9. radu20

    radu20 Silver Member

    Înscris:
    15 Oct 2011
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A6 ;2.0 TDI,2009(CAG) 136CP, Multitronic + Audi A3 8P, 2.0 TDI,2007(BMM) 140CP,DSG
    Ceruire de ....primăvară de acum.Inca aștept sa îmi ajungă un kit de Geyon Mohs.
    Sa o stăpânești sanatos!
     
    Ultima editare: 16 Noi 2015
  10. ovidiu.crc

    ovidiu.crc 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi 170cp CAHA
    Sa o stapanesti sanatos. Frumos interiorul
     
  11. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Multumesc baieti :) la fel si voua si masinilor voastre !

    Aveti idee daca am geamuri heliomate de fabrica ar trebui sa am scris ceva in brief-ul nemtesc ? Sau la RAR ar trebui sa mi se scrie ceva in carte avand in vedere ca nu am nici o autorizatie cu privire la geamurile inchise la culoare ?
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu scrie nici in Brief si nu se scrie nimic in C.I.V. cand se elibereaza cartea de la RAR daca ai optiunea Sunset/Privacy Glass din fabrica.
     
  13. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Mersi de info Cristi ! Ma gandeam ca, daca ma opreste cineva ar trebui sa le ofer vreo autorizatie .
     
  14. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Dupa cum spune proverbul "omul destept isi face iarna car si vara sanie..." am luat si eu azi anvelope de vara :) Good Year Eagle F1 le-am montat deja si zgomotul s-a diminuat, consecinta a schimbarii. In rest ne pregatim pentru un detailing :whistle2: vedem ce iese
     
  15. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Detailing in progress :rock:
     
  16. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Cosmin, ce produse folosesti la detailing? Sper ca nu Stella Artois :)
     
  17. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    He he, nu cred ca ar face o combinatie buna nici polish cu Stella Artois, nici Stella Artois ca polish :)

    Folosesc Meguiars 105 si 205, paduri de la Lake Country, iar ca protectie inca ma gandesc ori Finish Kare 1000p ori tot Meguiars no.26 . Azi sper sa o finalizez
     
  18. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Aham, spor la munca! si dorim sa vedem si rezultatele ;)
     
  19. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Am terminat in aceasta dupa amiaza sesiunea de detailing, in total 18 ore de munca efectiva :gaehn: dar in final s-a meritat, zic eu.

    Lucrarea s-a desavarsit dupa cum spuneam cu polish de la Meguiars in 2 etape, cut and finish, iar ca protectie Meguiars no.26 - double protection. Pe anvelope Chemical Guys New trim look, spalare 2BM cu Zymol si Lupus Autopflege.

    Am facut si o mini-sedinta foto ... :photo:
     
  20. mario vrs Silver Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi a4 b7,2006,2.0 tdi BPW multitronic(HHF)
    Cat a costat toata chestia cu polish-ul?
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta