1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A3 8P Sportback - S-line sportpaket plus

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Cosmin ZKG, 16 Noi 2015.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    @Mario
    Lucrarea am realizat-o personal :) ( ma gandeam ca referirile dese la persoana I sunt elocvente ) O lucrare asemanatoare ajunge la 150 euro ca idee de pret.

    P.S. Polish face toata lumea cu 150 lei, detailing mai greu . . .
     
  2. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Cosmin ZKG A iesit foarte bine zic eu! Bravo pentru munca depusa!
     
  3. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Mersi Andy :) intr-adevar au fost ceva ore de munca, dar la un full detailing cam astea sunt orele petrecute langa o masina,deci nu a fost ceva special. Poate pe viitor o protectie ceramica ( Wolf, CG )
     
  4. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Urmeaza si a mea sa intre la o detailing, dar o sa dureze vreo 3-4 zile cred.

    O sa folosesc ceva produse de la Modesta, probabil initial BC-05.
     
  5. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Modesta e deja alta clasa :) mergi la Gheorghe Savin ?
     
  6. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Pfoaai... de unde il stii? Desigur ca la el :) Sunt ruda ))
     
  7. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Ma stiu si eu cu lumea buna :) lucreaza profi Savin cu produse de calitate nimic de zis, iar daca mai ai si pile la el e si mai bine !

    Sunt curios ce va iesi si la tine ;)
     
  8. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Da da, abia astept si eu sa vad ce o sa iasa :)
     
  9. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Aveti idee cati litri intra la un schimb de ulei la acest tip de motor ? 3,8 sau 4,2 ?
    Am comandat deja ulei din Deutschland Castrol Edge 5w-30 Longlife III si filtrele aferente de la Mahle
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Poate te ajuta.
     
  11. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Mersi de info Nucugheri :) deci 4,3 litri pana la urma probabil din cauza DPF-ului sa fie mai mult, mai raman 700 ml de "rezerva", sper sa nu fiu nevoit sa-i folosesc.
     
  12. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Azi am facut schimbul de ulei + filtre. Dupa cum spuneam uleiul mi l-a trimis un prieten de la reprezentanta Furth din Germania, diferit sau nu spre deosebire de cel comercializat la noi nu pot sti cu siguranta; emblema de pe cutie e putin diferita in rest cam aceeasi treaba. Uleiul este Castro Edge Longlife III generatie noua cu Titanium Fst ( marketing ?! ), prietenul mi-a zis ca 25.000 km nu ar trebui sa imi fac griji cu schimbul de ulei, dar probabil o sa fac urmatorul schimb la 18-20.000 km pentru linistea mea personala si pentru "linistea" motorului. Filtrele au fost de la Mahle, in afara de cel de motorina care a fost de la Mann.

    Urmeaza achizitia de jante + anvelope de iarna :think: cu inmatricularea mai asteptam putin, probabil pe anul viitor daca tot mai am numere rosii valabile.
     
  13. george_gopo

    george_gopo Bronze Member

    Înscris:
    15 Mai 2011
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI (BLB) - 140 CP, 2006
    pentru exmplotarea din Romania e mult 18-20 000.
     
  14. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    De obicei la fostele masini, cu ulei normal, adica nefiind LongLife schimbam la 12-14.000 km, acum ma gandeam ca ar merge un 5-6.000 km peste.
    Depinde mult si de ce drumuri va avea parte masina pe viitor, momentan 80% sunt urbane. Aici ar fi mai multi factori decisivi: carburantul, oras mare / mic, praf etc.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Tocmai, il tii 20.000 daca faci 80% din drumuri extraurbane. Mai bine schimba-l la 12-13.000.
     
  16. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Da, probabil cu cat mai repede cu atat mai bine pentru motor ;) mai ales ca se apropie de varsta a 2-a ~ a.k.a. 200k

    Ziceam momentan 80% din drumuri sunt urbane pentru ca nu stii ce iti rezerva viitorul, oricum nu cred ca va fi peste noapte 80% extraurban. De obicei rutina e 30-40 km urban zilnic si in weekend 100-150 extraurban.
     
  17. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Oscilam intre Continental TS850 si Dunlop Winter Sport 5 la anvelopele de iarna :think: Dupa numeroase review-uri vazute am zis sa merg pe Dunlop Winter Sport 5, sunt un model nou, fabricat incepand cu 2015. In testele celor de la AutoBild au iesit pe primul loc la dimensiunea 225/40 R18 (testate pe Mercedes A-classe AMG ) si tot pe primul loc la 215/ 65 R16 ( pentru Crossover / SUV, testat de VW Tiguan ). Continental are intr-adevar referinte foarte bune, dar era un model iesit in 2013 si ma gandeam ca poate au venit cei de la Dunlop cu ceva inovatii. Are cineva Dunlop wintersport 5 ? Poate ofera un feedback :)
     
  18. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Mi-am achizitionat si jantele pentru iarna :) Am avut noroc ca persoana respectiva avea 2 seturi si le-am ales pe cele aflate intr-o stare cat mai buna. Cauciucurile care sunt pe ele am sa le dau jos si o sa intre la vanzare la primavara. Modelul e intalnit pe A3 8P 2009 --> 2012, A4 B8 si A6 C6 .

    Urmeaza achizitia anvelopelor de iarna, pana la urma raman la Dunlop Winter Sport 5, o sa vedem dupa prima ninsoare cum se vor comporta.
     
  19. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Eu as merge tot pe Dunlop. Am folosit M3 4 ani si s-au comportat exemplar. TS850 mi s-au parut un pic mai zgomotoase la viteze mari, dar iarasi, cu aderenta si.franare foarte buna
     
  20. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Da intr-adevar am vazut ca TS-urile sunt ceva mai zgomotoase 71 db fata de 68 db Dunlop-urile, nu e diferenta foarte mare dar ma gandesc ca ar conta. Pe de alta parte Dunlop au modelul scos anul acesta spre deosebire de Continental care il folosesc de ceva ani. Nu ca as circula in Suedia sau Norvegia dar pe unde circul sa fiu in siguranta sporita :)
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta