1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A3 8P Sportback - S-line sportpaket plus

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Cosmin ZKG, 16 Noi 2015.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    La fostele nu au rezistat Continental deloc
    Testele sunt irelevante nu există în spatele tuturor există interese indiferent cine le face, eu prefer părerea cuiva care le-a utilizat km multi sau ani

    Atât pe A5 cât și pe A3 s-au făcut terci
    Aveam pozele postate cu sidewall rupt

    Sper sa ai mai mult noroc insa nu as mai pune nici la bicicleta Conti
    Pe A3 au sub 25.000 km parcurși și 2 sezoane e drept mers sportiv și alergata bine de tot
    Așa arată acum

    Sunt incomparabile cu Michelin Pilot Super Sport care au fost înlocuite pe A5 cat si când vor urma pe A3
    [​IMG][​IMG][​IMG]

    Sent from my Pixel XL using Tapatalk
     
  2. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Da, cel mai probabil testul timpului si a kilometrilor adunati isi vor spune cuvantul :icon_thumright: cert este ca ele sunt supuse unor conditii ideale de "stres", traficul si drumurile patriei fiind cu mult sub acesti factori.
    Frumoase noile jante ale A3-ului :)
    Pragurile le-ai cumparat noi ? Oglinzile parca spuneai ca sunt vopsite, nu ?
     
  3. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Sper doar sa nu apară astfel de defecte
    Bine nu te gândi că sunt condiții normale de exploatare :)

    Jantele au cred mai bine de 4 ani defapt a fost vândută imediat după ce am dat jos eu bbs urile

    Pragurile au fost luate noi din reprezentanta îmi aduc bine aminte cu nu au fost atât de mult pe cat de zvoneste sau mai bine zic folclor...

    Oglinzile sunt vopsite și aplicate folie transparenta de protecție [​IMG]

    Sent from my Pixel XL using Tapatalk
     
  4. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Intr-adevar defectele sunt destul de mari pentru niste anvelope premium, poate merge pe weekend pe circuit si nu stii tu :)
    Pai ma interesasem si eu si ar fi vreo ~2000 lei + vopsit , ne ducem in 500 euro lejer, acum sa ma gandesc nu sunt un element definitoriu care vor oferi o nota aparte masinii ( vezi bara S3, faruri, jante care zic eu schimba masina ). Tot mai stau la cotitura, poate apare ceva in piata SH, daca nu in timp, spargem porcusorul si pentru alea.
    Legat de oglinzi as putea face un compromis sa le vopsesc, dar inca raman pe baricade sa le gasesc pe cele oem, avand in vedere ca le gasesc si pe a4 b6 & b7 sau a6 c6, deci sanse ar mai fi. De obicei fiind rare, pentru cunoscatori si iubitorii detaliilor se vand cam repede aceste repere.
     
  5. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    face destul de des track days Cosmine stiu asta din alte surse :)

    de praguri sincer am fost mai mult decat multumit parca te face sa o iubesti din lateral

    da nu contest ca cele originale sunt altceva insa merg si vopsite cata vreme cel ce vopseste se pricepe
     
  6. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Frumos ai prins-o....sa te bucure in continuare inca de 4 ori pe atat.
    Ieri am sarbatorit cu a mea 350000 km si 211000 in proprietatea mea.
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  7. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Maine sper sa schimb discuri + placute, alaturi de bucse brat, am mers pe ATE atat discuri cat si placute, sper sa fie cu happy end deoarece am auzit fel si fel de povesti cum ca s-ar termina repede sau s-ar fisura, dar testul timpului isi va spune cuvantul. La bucse brat am mers pe Lemforder. In rest, mici plimbari cu ocazia sarbatorilor pascale :) :cool:

    IMG_5512.JPG IMG_5514.JPG IMG_5516.JPG IMG_20170415_091337.jpg
     
    underc0ver, ionut_mdln1, alanb1 și alți 9 apreciază asta.
  8. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Nop, ai facut foarte bine cu acest setup. Nu stiu cum mergi, daca esti adeptul vitezei, mie nu imi prea plac in franarile de la viteze mari, gen 200-100km/h, 180-0. Simti cum se incing foarte tare si devin elastice, dar pana la urma e normal pentru un sistem de franare din acest buget.
    Nu stiu ce ai avut inainte de ATE, insa la mers normal, franari violente sau mai putin violente, franeaza excelent si musti din volan sau scoti pasagerul prin parbriz, de nu se vede. :)
    Ca se termina repede nu cred, sau nu stiu ce inteleg unii de se plang prin terminat repede. Eu am 30.000km cu ele si abia au facut o buza usoara la extremitati, sa zic de cateva zecimi de milimetru. Si merg numai extra-urban si o alerg de o ia boala rea, ajung cu discurile rosii pe ruta Bucuresti-Busteni-retur. :D

    Stai fara griji, ai ales o combinatie buna, multi kilometri fara probleme! :)
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  9. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Cosminel, esti pe treaba vad ca :thumbs-up:
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  10. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Spor la lucru Cosmine!
    Era sa iti fac o vizita luni dar a trebuit sa ma grabesc din pacate
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  11. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Sa le faci un rodaj bun, franari cat mai ușoare/normale de preferat pe autostrada de la 130 pana la 80-100, mers cativa km sa se ventileze, iar franare.
    La Zimmerman recomanda in pliant 300 km rodaj, dar cam dupa 5-600 km si-au dat drumul bine.

    Spor la treaba!
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  12. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    @AndreyPH - Nu sunt adeptul vitezei, rareori sar de 140km/h, inainte nu stiu ce am avut probabil OE ca am bagat de seama ca au fost schimbate in reprezentanta acum vreo 90k. La masinile care le-am mai detinut am pus Bosch alaturi de placute TRW, stiu ca nu sunt firme dedicata pe sisteme de franare, dar am fost multumit de ele.

    @nucugheri - Incerc Nucule sa ma mentin si eu in grafic, dupa ma aratati cu degetul :hi:Spor si tie la activitati ! Si hai cu o intalnire curand, pentru astia care nu pot merge la austrieci facem varianta bucovineană :cool:

    @Stefan - Mersi Stefane ! Nu ezita, oricum sunt in drumul tau pe europeana, deci nu te abati prea tare de la drum ! :icon_thumright:

    @paul14 - Da, are si rodajul insemnatatea lui, din pacate nu se intrezareste vreun drum mai lung in itinerar, dar vedem cum impacam si una si alta. Multumesc, asemenea si tie ! :hi:
     
    MRR, paul14 și Stefan apreciază asta.
  13. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Aaa... pai nu ai soft facut, de aceea nu prea treci tu de 140km/h. Sa fi avut vreo 50 de caluti in plus :). Eu nu stiu cum sa fac sa merg sub 140km/h si va vad pe voi... da-mi doamne si mie puterea si rabdarea sa merg incet :). Glumesc, dar oricum daca iti faci soft, o sa iti schimbi stilul de mers :)))
     
    MarianMaxx apreciază asta.
  14. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Asa Mircea, pune paie pe foc.:) Lasa sa se acomodeze cu franele noi, dupa, nu trece mult si pune Cosmin vreo 50 CP.;)
     
    mirceacml apreciază asta.
  15. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Ce linistit o fi scris el ca abia trece de 140 km/h :)))) Lasa ca o sa vada el, ca soft isi va face sigur :p
     
  16. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Ce mă mai iscoditi voi ... Abia a trecut săptămâna patimilor și mă băgați în păcat ! :) O să vină și soft dar mai încolo, ar trebui și ambreiaj intre timp, să mă documentez și despre el, pe ce varianta să merg .
     
  17. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Pai ala e simplu, ce ai avut si pana acum. Ca nu cresti puterea cu mai mult de 30-40 cp...banuiesc.. aa? :))) Si mecanicul meu care este cel mai in varsta de la reprezentanta vw-audi din Ploiesti, mi-a spus ca acolo monteaza si Luk si Sacks, dar multi care au pus Sacks s-au intors cu probleme. Mi-a recomandat sa pun Luk. ;)
     
    annabudala apreciază asta.
  18. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Eeee pacat. Asta nu e pacat Cosmin.
    Spre pacat te indrum eu cand zic turbo mai mare, intercooler, evacuare .... :))

    Pentru un soft mic nici doamna nu o sa te chinuie prea tare. Adica .... o cirba de limba toti am mai mancat. In plus cand vede bunutul ca doamna are grija de tine fie si cu o cirba de limba nu se mai baga si el ca e constient ca e suficient :)))))

    Nu pe bune, daca faci remap eu zic sa faci de acum. Kit-ul de ambreiaj l-am schimbat eu degeaba la astra g la 230k km parca. Si masina era remapata de la 170k km. Si l-am schimbat degeaba pentru ca mai ducea bine bine.
    Baga un soft, vezi cum merge si daca masina cere kit de ambreiaj atunci il si de preferat, tot acelasi producator care era pe masina. Eu la kit-ul de ambreiaj AM am realizat ca masina nu mai era ca inainte.... deci profita cat mai poti de cel original.
     
    MariusSCM și Cosmin ZKG apreciază asta.
  19. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Chiar daca nu era in plan, incepem " Operatiunea - volanul " :cool:
    Incet, dar sigur sper sa facem puzzle-ul pana la vara. Prima operatiune ar fi imbracarea acestuia, comenzile, mufe, trim la baza + ornament si la final cireasa de pe tort ( cea mai scumpa componenta ) - airbagul.
    Pe aceasta cale multumiri speciale colegului @Red_ pentru ajutor si feedback :hi:

    Volan Adi (2).jpg Volan Adi (1).jpg
     
    ionut_mdln1, underc0ver, LucianP și alți 11 apreciază asta.
  20. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Frumos! Ma uitam si eu dupa unul de genul dar mai e pana sa ajung la interior
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta