1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A3 8P Sportback - S-line sportpaket plus

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Cosmin ZKG, 16 Noi 2015.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Pana una-alta ne mai ocupam si de niste detalii. :cool:
    Avand in vedere ca iarna autoritatile arunca mai mult pietris decat sare, capota si bara fata au avut ceva de suferit, in consecinta am luat un kit de vopsea la culoare. Am punctat pe cat posibil imperfectiunile si dupa uscare am venit cu lac deasupra.
    La sugestia colegului @Pana Azzaro, am trecut si eu la suport de numar "slim-fit", o alternativa la lipirea acestuia cu banda dubla adeziva, mai ales pe negru nici nu se observa ca ar fi suport de numar.
    Some pics :hi:

    IMG_20170515_190737.jpg IMG_20170515_155719.jpg IMG_20170515_203052.jpg IMG_20170515_205659.jpg IMG_20170515_205722.jpg IMG_20170515_205745.jpg
     
    Tudor.r, bobalex18, Mocanu.adi și alți 12 apreciază asta.
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai nimerit vopseaua "la culoare" ? :) Stiu ca e dupa cod, dar am vazut si eu pe pielea mea cum e cu nuantele :)
     
  3. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Negru, tot negru e Nucule :) are ceva perle-n el, dar ma multumesc ca nu se mai vad respectivele urme albe pentru ca ieseau al naibii in evidenta si nu era prea placut. Probabil ca la tine e mai greu sa nimeresti culoarea avand in vedere ca e una mai deosebita, si orice diferenta e sesizabila.
     
  4. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Eu inca sunt de părere ca tu ții masina in sufragerie si o scoti doar la poze din casa:arco::applaus:
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  5. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Gabi, pe principiul "shine you little bastard" :) incerc si eu sa o mentin in parametri !
    Si cateva pe lumina:photo: :cool:

    IMG_5602.JPG IMG_5601.JPG IMG_5607.JPG IMG_5592.JPG IMG_5591.JPG
     
    LucianP, underc0ver, Chriss_Deejay și alți 10 apreciază asta.
  6. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Frumos!
    Nu te-ai gandit sa pui pe lunina de zi becuri cu LED ?
     
  7. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Bineînțeles că m-am gândit :) as vrea să trec atât pe semnalizări cât și pe lumina de zi / poziții led. Văzusem ceva de la Osram 90 lei / set, dar să ne mai revenim cu bugetul, că ba mai găsim un volan, ba niste comenzi și uite-asa se duc ledurile :)
     
    Red_ și annabudala apreciază asta.
  8. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Hai ca volanul e pt tine...fiind in interior, Ledurile sunt pt restul, cei din exterior :)))
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  9. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Drumurile noastre toate...:nunu:
    Am sa incerc totusi sa remediez lovitura prin tehnici specifice de reparatie parbrize, vedem ce-o iesi, nu as vrea sa schimb parbrizul mai ales ca se afla intr-o zona inferioara ce nu afecteza vizibilitatea.

    IMG_20170520_141144.jpg IMG_20170520_182636.jpg
     
  10. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    De obicei, fisurile de genul acesta nu se extind, dar pentru linistea ta poti incerca sa o repari. Alta era situatia daca pleca deja fisura
     
  11. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Urat, totusi cam e in "ochi" din cate observ, si pe partea cu volanul... Si in cazul meu ma gandeam sa il remediez... dar am renuntat si l-am schimbat :lmfao:Cand e curat nici nu zici ca am parbriz,o parte buna cand e nou ;)
     
  12. MariusSCM

    MariusSCM Silver Member

    Înscris:
    19 Noi 2011
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 - 1.6 (BFQ) 102 CP
    Urata treaba.
    Eu am luat o piatra in parbriz, nu se prea vedea lovitura, dar dupa vreo 2 sau 3 luni, intr-o dimineata era extinsa pe tot parbrizul. Am poze pe topicul meu.
     
  13. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    @Stefan - Sper si eu sa nu se extinda pana o remediez :)

    @mirceacml - Initial nici nu vazusem ciupitura dupa bubuiala, ma uitam si eu in partea de sus, dupa ce am lasat privirea in jos am vazut "minunea", nu prea e in campul vizual ( vezi foto ), dar ma deranjeaza pe mine pe creier :noway: Nici asta nu e original, dar macar e in stare foarte buna, cu exceptia loviturii, a fost schimbat in 2012, deci e tinerel.

    IMG_201.jpg IMG_20170522_201259.jpg

    @MariusSCM - Nu vreau sa merg la risc, daca e sa se poata face ceva, incercam .
     
    Chriss_Deejay, mirceacml și Mocanu.adi apreciază asta.
  14. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Eu am avut o ciupitura mai mica de la o piatra. Am rezolvat in Brasov la o firma faina, Bine.... nu era asa mare.
    La parbriz e mai delicat.... pe langa faptul ca unul bun e scump. Am vazut parbriz ieftin pus pe un A4. Din masina, ok, dar cum te uiti la el din laterala zici ca este in valuri.

    Daca nu are fisuri subtiri care sa mearga catre extremitati iar in timp nu apar, totul e teoretic OK.

    De acum cand vezi tiruri fara protectii pentru rotile spate, tine distanta mare . Cum poti, scapa de ele.
    Eu cand am un tir fara protectii la roti, il las pe cel din spate sa vina in fata mea. Dupa ..... cand se baga el in depasire, daca am timp ma duc si eu. Asta daca nu cumva ma duc eu primul.

    Taicamiu a luat o piatra in parbriz de la un Duster de pe contrasens. Care era sansa ? Na .... aia e. A schimbat parbrizul pe CASCO pentru ca se facuse praf. Initial am crezut ca a zburat ceramica de la o bujie prin evacuare la cum se facuse.....
     
    Ultima editare: 23 Mai 2017
  15. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Parbrizele nu mai sunt ceva au fost odată,acuma un parbriz costa cat o seara foarte scurta cu băieții la un vin.
    Nasoala pățanie și eu am avut și se rezolva cu NOU nu te mai chinuita și nici nu te superi.
     
  16. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    depinde de caz ...@gabitza121 la Allroad costa aproape cat un concediu exotic :)
    pe langa asta e necesara calibrarea camerelor si altele iar mai pui deoparte o suma buna

    In cazul lui Cosmin l-as schimba ... la cat de perfectionist il stiu nu va putea sa mearga cu scama fix in ochi ;)

    Asta e sa mai intampla acum intelegi de ce pun folie pe orice circula in Romania
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  17. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Fac și eu cărare pe mijloc Cătăline :) am făcut deja programare pentru remediere, să vedem dacă sunt mulțumit de reușită. Chestiile astea sunt inevitabile, probabil la următorul parbriz nou o să pun o folie de protecție pentru liniștea mea.
    OT : Am un prieten cu un S-classe și parbriz nou l-a ajuns 6700 lei :) acolo da gaură în buget.
     
  18. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Cu reparația in zona aia mai rău va fi pentru că se va blura și în plus reparațiile măresc ușor suprafața...
    Hai că în mașină mai este viața gândește-te că așa am luat eu pe motor una in vizieră de la un camion pe autostrada de m-am oprit că îmi sunau urechile de la soc. În plus nu știam ce să întâmplat până nu am văzut locul de impact...
    Străzile noastre pe care plătim vignete (e drept nu la motociclete)

    Eu am primit deviz la Allroad de aproximativ 8000 ron înlocuit pe casco înainte de a o ridica [emoji1]



    Sent from my Pixel XL using Tapatalk
     
  19. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Astazi am desavarsit reparatia parbrizului si echilibrarea rotilor, am zis daca tot sunt prin Iasi sa impusc 2 iepuri de-odata :) Referitor la lovitura zic ca s-a remediat destul de bine, in cazul in care vor fi si alte lovituri pe viitor voi lua in considerare schimbarea parbrizului, dar in cazul de fata prefer sa raman cu 600 lei in buzunar :cool: ii rezerv pentru airbag.

    IMG_20170524_110228.jpg versus.jpg IMG_20170524_120507.jpg
     
    scooby88, MariusSCM, mirceacml și alți 3 apreciază asta.
  20. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    A iesit parbrizul aproape perfect...a tratat rasina cu ultraviolete ?
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta