1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A3 8P Sportback - S-line sportpaket plus

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Cosmin ZKG, 16 Noi 2015.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Inca nu am descoperit nimic cu privire la faptas, cu toate ca stiu ce numar avea si ce masina conducea ( Dodge Caliber ), dar deh' nici mari sperante nu trageam cu politia romana.

    IMG-20181115-WA0023.jpeg

    In alta ordine de idei...am dat peste niste jante de mult ravnite de mine, la un super pret si mi-am zis ca nu le pot rata, astfel m-am ales cu un set de BBS Speedline A3 genuine pe care as vrea sa le transform in jante de iarna. Fostele jante de S3/S4 vor intra la vanzare in curand pentru a face loc noului set :cool:

    IMG-20181116-WA0015.jpeg IMG-20181116-WA0037.jpeg IMG-20181116-WA0070.jpeg IMG_5342.JPG
     
    rotitza, ionut_mdln1, Red_ și alți 6 apreciază asta.
  2. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    E foarte fain modelul. Sa le folosesti sanatos!
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  3. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Foarte tari si foarte rare in configuratia pe 18" jantele astea. Pacat pentru mine ca vin cu ET mare, dar la tine e ce trebuie. Pentru asa ceva probabil ca as face compromisul cu niste distantiere :)
    Acum iar o sa ai dilema care sa fie de iarna si care de vara :))
    Sa le invarti sanatos

    PS: Imi pare rau pentru patania cu usa. Mai bine ai de reparat 3 chestiuni de mecanica decat 1 de tinichigerie din punctul meu de vedere, dar astfel de lucruri devin inevitabile in tara bananiera in care traim. Si totul pleaca de la mentalitate, inclusiv acea mentalitate in care in schimbul unei "recompense" oricine poate deveni peste noapte conducator auto.
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  4. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Frumoase jantele, mai ales cu miezul Subaru Gold ;)
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  5. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Si...au plecat jantele de iarna spre alt proprietar ! Sa le invarta sanatos ! :icon_thumright:

    Am dat comanda in sfarsit de anvelope - Kleber Krisalp HP3, insa vor veni abia saptamana viitoare; oricum mai am de asteptat pana reconditionez si BBS-urile !
    Un setup de "avarie" - 18" A4 S-line 235/40 ca tot eram curios daca se potrivesc :cool: ma gandeam sa le trec pe coupe !

    1.jpeg IMG-20181119-WA0029.jpeg IMG-20181119-WA0031.jpeg IMG-20181119-WA0039.jpeg

    Legat de BBS-uri as avea nevoie de niste opinii pareri. Dupa cum stiti as vrea sa le fac miezul Bronze sau Subaru gold, acum ideea e cum - cu buza polishata - cromata (costuri extra- diamond cut + lac) sau cu ea neagra (incluse in pret) ?

    bbs6.jpg bbs3.jpg wheel colours 2.jpg
     
  6. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Neagra le va face sa para mici, diamond cut este pretentios, daca le atingi inseamna -100€ din buzunar.
    Mergi pe polish, tu oricum tii masina curata, deci buzele nu vor fi neglijata incat sa se pateze.
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  7. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    parerea mea o sti legata de Subaru Gold ... ;)
     
  8. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    @cogdao - Da, la aspectul cu buza polishata ma gandeam pana la urma, iar asta va face sa le scoata in evidenta. Sper sa nu imi placa prea mult si sa le tin pentru anotimpul cald :) n-ar fi prima oara cand deturnez jantele !

    @Cata_ADC - Stiu Cataline, dar astea iti vor placea ! Trust me ! :friends:

    Azi a plecat si portiera spre PDR, speram ca va fi cu happy end :yes:

    IMG-20181121-WA0018.jpeg IMG-20181121-WA0021.jpeg
     
    alanb1, andyzaharia, LucianP și alți 7 apreciază asta.
  9. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Pana la urma portiera a iesit foarte bine, se mai cunosc putin din zgaraieturi, doar pentru cei cu retina HD :sly:

    IMG-20181123-WA0046.jpeg 12.jpg

    Intre timp am desavarsit si o revizie mai importanta la frumoasa cifra de 258.258 km : distributie si oringuri injectoare. La distributie am mers pe curea Dayco teflonata, rola intinzator INA, pompa apa Hepu, oringuri injectoare oem Bosch ,suruburi si garnitura capac culbutori Victor Reinz. Spre suprinderea mea in 2012 cand a fost schimbata ultima data distributia in Germania, s-a mizat tot pe o curea Dayco, m-as fi asteptat sa fie Conti. Axa cu came rezista eroic dupa aproape 11 ani si 260k , iar injectoarele valori foarte ok. Multumiri colegului @EEXCALADE pentru ajutor !

    IMG-20181126-WA0011.jpeg IMG-20181126-WA0017.jpeg IMG-20181126-WA0015.jpeg IMG-20181126-WA0027.jpeg IMG-20181126-WA0030.jpeg IMG-20181126-WA0032.jpeg IMG-20181126-WA0042.jpeg IMG-20181126-WA0050.jpeg

    P.S. Nu ma certati pentru praful de pe motor ! :)
     
    Cata_ADC, Kspic, alanb1 și alți 16 apreciază asta.
  10. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Trebuia să pui tu PS-ul ala :). Of, bravo pentru întreținere :applaus:. Mai trebuie o spălare la compartimentul motor si gata :laugh:.
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  11. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Winterreifen
    In sfarsit au ajuns si anvelopele de iarna - Kleber Krisalp HP3 225-40 R18 :icon_thumright: DOT 37 - 2018 , proaspete. Abia astept sa le montez, sa vedem cum se muleaza pe zapada, dar asteptam sa ajunga si jantele ! :hi:

    IMG-20181128-WA0029.jpeg IMG-20181128-WA0031.jpeg
     
    Caprita Emanuel, radu20, nucugheri și alți 5 apreciază asta.
  12. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Felicitari Cosmine! Asteptam feedback! :applaus:
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  13. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    'Michelin' Alpin 5! :icon_thumright:
     
  14. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
  15. DaNNinho

    DaNNinho 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2015
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    A4, B5, 2000
    Cam ca diferența dintre Audi și Mercedes e și între anvelopele astea diferență. :)

    PS: fan audi. :yahoo:
     
    Caprita Emanuel și Cosmin ZKG apreciază asta.
  16. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    A iesit super.
    Si eu am stat sa muncesc la masina mamei pentru ca oamenii sunt prosti si nesimtiti. A gasit de 3 ori atinsa masina in ultima luna. Julituri si o indoitura pe aripa fata stanga pe care o sa o rezolv prin PDR. Mai avea si alte julituri inclusiv pe usa spate dreapta si alte elemente la care am tras sa iasa bine. Saraca mama era efectiv uimita de ce i-am facut la masina si na.... vezi bucuria in ochii ei cand se uita la masinuta acum.
    In rest am scos tot ce era julitura. Mai am niste elemente de exterior de plastic si vopsite din fabrica care au ramas fara lac. In primavara iau spray cu vopsea pe cod de culoare si le refac. WS si polish.... trebuie sa iasa perfect zic eu.

    Masina care merge in oras mereu este supusa la astfel de tratamente de catre neindemnatici.
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  17. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Periplul jantelor continua - BBS speedline -

    Jantele ca orice alt lucru care il adaug, trebuie sa ofere mici batai de cap. Fiind destul de corodate, pe alocuri lipsind si din material ( provenienta UK, umezeala in exces ), chiar si dupa reconditionare au ramas unele urme, destul de evidente. Cu toate ca au fost reconditionate de 2 x , sablate - vopsite - lacuite, rezultatul a fost acelasi. Insa cei de acolo, mi-au oferit o a 3-a varianta (*free of extra charge), sa foloseasca un lac mat si o vopsea speciala. Din pacate acea vopsea speciala vine doar in 2 culori ( pe care le au ei in dotare ) - negru ( non-culoare ), rosu si albastru. Fiind masina neagra, mi-am zis ca negrul nu se potriveste deloc, astfel am ajuns la....o să vedeți voi !
    Astept sa le vad a 3-a oara reconditionate acum ! Stay tunned ! :salute:

    BBS SRZ 0.jpg BBS SRZ.jpg BBS SRZ 2.jpg BBS SRZ 3.jpg BBS SRZ 4.jpg
     
    Chriss_Deejay, borsy, Lucaciu Florin și alți 2 apreciază asta.
  18. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Red, Red, Red! :arco:
     
  19. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Cum ziceam si in trecut, cei care sableaza, desi sunt nume cunoscute au niste probleme
    Cei la care le-ai trimis au obiceiul sa arunce cu granule mari de nisip si apar ciupituri suplimentare, dupa care pun multa pudra “arsa” rapid
    Acelasi efect ca in poze il am si eu la rotile de vara, care au fost facute tot la ei. Cele de vara le-am facut in alta parte si sunt mult mai ok

    Cu siguranta, pana la urma vei ajunge la un rezultat multumitor dar mai scoti cateva fire albe de par
     
    gabitza121 apreciază asta.
  20. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    Pff...da era interesanta culoarea asta cu tenta aurie, pacat de defectele alea de suprafata. :ermm:
    Daca e sa mai incerci odata si esti limitat la doar cele doua culori, o sa fie o pata de culoare interesanta pe o masina neagra...:eyebrows:
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta