1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A3 Ambition Sportback, 2.0 TDI 140hp, 2006

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Fallen, 16 Iul 2015.

  1. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Eu am de gand sa iau alta bara si sa montez senzori oem fata spate de A3 facelift cu afisare pe navigatie. Nu renunț la cei pe fata ca sunt de ajutor. Pe spate nu este rulment ca nu virează roata. E doar o flansa de cauciuc. Le-am schimbat eu de două ori în același an :))) sa fi atent când le iei sa fie ovale. Eu prima data am luat cu carcasa lor rotundă si nu intra amortizorul.
     
  2. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Ma, nu stiu, eu am tradus din engleza in romana numele piesei (shock absorber bearing). Am vazut bearing, am zis rulment :)))))
    De ce le-ai schimbat de 2 ori? scoteau zgomotul de care ma plang eu?
     
  3. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Am schimbat suspensia de 2 ori. Nu băteau deloc, am luat prima data noi si a două oara doar le-am mutat de pe o suspensie pe alta.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  4. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Ah, am inteles. Sper sa nu fie greu de demontat.
    Ma bag in weekend. Thanks for info!
     
  5. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    E foarte simplu. Un șurub la amortizor jos si doua sus unde se prinde flansa de interiorul la aripa roții. Nu e nevoie sa demontezi carenajul rotii ca ai loc sa bagi un crichet cu prelungitor. Il dai jos si e mai dificil putin de desfăcut piulita din centru, care tine flansa pe axul amortizorului. Trebuie să ti contra cu o cheie de 6. E bine daca ai avea o menghina sa prinzi amortizorul in ea.
     
    bobalex18 și Fallen apreciază asta.
  6. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Am schimbat ieri becurile de reverse si stergatoarele.
    Becurile le-am schimbat cu niste Osramuri W16W (5lei) pt ca ale mele incepusera sa clipoceasca, iar Canbusul imi dadea erori pe ele. Odata cu asta, imi inchidea si camera spate care isi preia semnal din reverse light right side. :).

    Stergatoarele pe care le aveam erau venite din Germania odata cu masina in 2015. Deci aveau cel putin 4 ani si erau trecute prin cateva "razboaie" cu natura.
    Am cumparat stergatoarele ASTEA

    Niste Bosch-uri aerotwin A 929 S, cod : 3 397 118 929
    Pret: 60lei :D

    Le-am montat imediat, sterg impecabil.

    Odata cu astea mi-am cumparat si 2 bucati de Flanse Amortizor Lemforder 30890 + protectii + tampoane.
    Sambata, daca este frumos, ma apuc de demontat.
     
    bc74abs, mirceacml și cogdao apreciază asta.
  7. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Am schimbat flansele de la amortizor spate stanga-dreapta si sunetul inca persista.
    Din pacate trebuie sa caut in alta parte. Am avut un mecanic care s-a bagat sub ea, a tras de chestii pe acolo si a zis ca toata articulatia fata este in stare buna si ca sunetul ar putea veni de la caseta de directie.

    Trebuie sa incerc si alt mecanic :(

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    mirceacml apreciază asta.
  8. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    De pe spate a ajuns sa creada ca sunetul este din față de la caseta ? Hmm ... se aude când virezi păi? Pe spate a verificat bieletele?
     
    bobalex18 apreciază asta.
  9. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    verificate tot la mana si par ok.
    Ce este ciudat, cand ma apas pe masina din spate stanga si imping (o balangan), se aude ceva cum loveste si se simte si o vibratie la mana daca tin mana pe stalpul spate stanga, langa luneta.
    Am desfacut acolo in spate si n-am vazut nimic sa fie desprins. Aiurea este cand trebuie sa iei totul la mana :(

    Nu, cand virez nu se aude nimic. Nu se aude nici cand iau o groapa.
    Se aude fix cand iau denivelari cu partea stanga a masinii. Fix cand intra in balans.
    Sunetul este ca o bila de cauciuc care sare sus jos pt o secunda.
    Pe plat nu se aude, in viraje nu se aude.
     
  10. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Poate e ceva desprins in interior la subwoofer acolo... stiu senzația când nu sti ce boala are :)))))
     
    Fallen apreciază asta.
  11. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    Salut, mda si la mine am inceput sa aud un nenorocit de boncanit undeva in spate, prin portbagaj parca...si nu-mi dau seama de unde ar veni :think:

    In iarna mai patisem ultima oara faza asta, si tot asa cand treceam peste niste denivelari se auzea un boncanit undeva sub masina, si ma speriasem ca suna a ceva scump...dar in final s-a dovedit ca aveam niste apa inghetata adunata intr-un compartiment de sub portbagaj care la mine era gol, si nu avea nicio scurgere.
    Eventual poti verifica si tu acolo jos, poate ai ceva mizerii adunate in acel compartiment, si se plimba pe acolo....zic si eu...

    2006 Audi A3 8P 2.0TDI 8V Quattro
     
    Fallen apreciază asta.
  12. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    La subwoofer m-am gandit prima oara, avand in vedere ca la mine nu mai exista fizic sub-ul acolo, insa am desfacut si e totul prins/legat cu soricei cum trebuie si nu joaca nimic. Am zgaltait-o cu carenajul jos si nu am vazut nimic ciudat.
    Lucian, nu stiu daca eu am compartimentul respectiv, dar sigur nu am apa inghetata la cele 15 grade de acum :D. Poate o fi vreun sobolan mort acolo. O sa ma uit sa vad daca exista compartimentul la mine, insa nu cred.
     
  13. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    News update!

    Problema era... bum bum bum... bieleta antiruliu stanga (lol). Da, stiu, era primul lucru la care trebuia sa ma uit, si sunt complet de acord.
    M-am uitat acolo, insa fiind in tensiune, n-a schitat nici un gest. Cum am dat-o pe cea din stanga jos, era praf in partea de jos..

    Am luat doua bucati de lemfoardere si le-am montat astazi.
    Bineinteles, pe dreapta a mers ca uns, insa pe stanga era surubul sudat. N-a vrut cu nimic sa coboare, asa ca am bagat flexul pe ea. In cateva secunde era ciopartita.

    Urmatorul pas... bara fata :D.
     
    mirceacml apreciază asta.
  14. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Ma uitam in urma sa vad ce am reparat/facut.

    1. Checked, insa la ITP mi-au zis ca noxele sunt la limita si sa ii dau mai tare in Bucuresti. Deci ma incadrez, dar comenteaza. Am scapat cu o ciocolata.
    2. Checked. Cumparat din dezmembrari.
    3. Checked.
    4. Not checked. Totdeauna cand imi vine ideea, ma gandesc ca sunt bani aruncati si ca o sa fie o diferenta mare de tint intre geamurile fata/spate si o sa se vada urat. Ma mai gandesc :))
    5. Not checked. La fel ca la punctul 4, mi se pare inutil sa dau atatia bani pe un motoras doar ca sa arunc cu apa. El merge foarte bine acum, dar arunca apa prin el. Nu il folosesc decat cand ploua, iar atunci am apa de la mama natura :))
    6. Not checked. Se lasa asteptat, ahem @mirceacml ahem.
    7. Checked.

    Astazi mi-am comandat pachetul de revizie iar zilele astea ma apuc sa le schimb :D.
    De la ultima revizie, nici 5000km :))))

    In rest, nu prea am cu ce sa ma mai laud.
    Mi-am luat leduri noi de marcharriere, ceva mai sanatoase si mai bine construite, pentru ca cele vechi montate in 2016 au inceput sa palpaie.

    Link: https://www.aliexpress.com/item/32891037592.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dRO6ppU
     
    mirceacml apreciază asta.
  15. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    :))) mai trebuie sa astepti. Barile mele sunt acum pe la @nucugheri acasa :). Deci mai aproape de mine.
     
    Fallen apreciază asta.
  16. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Astept, nu este graba. Noroc ca merge si asa :D.
     
    mirceacml apreciază asta.
  17. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    4. Think about it ;)
    Așa mă gândeam și eu când mi-am pus prima oară folie, ca va arăta urât cu diferența asta dintre față si spate, și am ales să-i pun de 20% spate si pe față de 70%. In felul ăsta am o trecere progresivă fata/spate.
    O să vezi dacă-ți pui ce diferență mare este, mai ales acum când arde soarele, si în plus îi protejezi și interiorul mai bine.

    LED-urile ălea nu-ți dau eroare?
     
  18. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Rugină la praguri ma grăbește si pe mine sa vopsesc masina. Asa ce ma enervează de cate ori o vad... La tine ai facut tu sau si dus-o la vopsitor?
     
  19. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    LucianP
    Nu dau, sunt cu CANBUS :)

    mirceacml
    Pai eu aveam rugina doar pe aripa. Am schimbat aripa in acelasi loc in care am vopsit-o. :)
     
    LucianP și mirceacml apreciază asta.
  20. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Aa, da corect si la mine e partea de jos la ambele aripi, dar in stadiul in care e una dintre ele , trebuie tăiat de unde e bandoul si înlocuită cu tabla noua. Aripa nu iau noua AM, iar prin dezmembrari greu sa găsești una fără rugină
     

Distribuie pagina asta