1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 - 1.9 TDI Quattro - AVF 131 cp

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de waf, 27 Dec 2014.

  1. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Clar, in ceea ce priveste masinile suntem la ani lumina de spanioli! La noi vezi super multe masini ingrijite din punct de vedere estetic (fiecare dupa posibilitati), dar aici..rar vezi masini ingrijite (majoritatea sunt zgariate, infundate, lovite, vopsite in alte nuante...etc).
    Am geamul de la birou care da direct in parcarea companiei. Ma crucesc ce vad dimineata. Deschid usile fara nicio preocupare ca e spatiul limitat si ca-l atinge pe cel de langa.
    Sper ca astea sa fie cele mai grave necazuri, care pana la urma sunt cele mai mici. Sanatate sa fie ca le rezolvam pe toate. Doar ca am asa o amaraciune ( pt un 'amarat' de B6 in care am pus mult suflet pe langa sumele de bani). Dar daca aveam altceva, un C7 de ex ? Mi se pare incredibil cand vad cu cata lejeritate isi bat unii joc de bunurile altora. Intamplarea asta eu o vad ca pe un furt, ca ma costa reparatia (si in mod sigur nu o sa iasa cum era inainte) nervi si timpul pierdut.
     
    Ultima editare: 18 Ian 2017
    CB927MF apreciază asta.
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Daniel, ce ai tu acolo e floare la ureche si se rezolva in 3 pasi:
    - reparatie antigrindina
    - smirghel de 2000 pe ud
    - polish local.
    Fac pariu cu tine ca nu o sa iti dai seama unde era.
     
  3. Lucian189

    Lucian189 Bronze Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    BMW 335d
    Frumoasa masina ti-a iesit foarte bine kitul de S4 pe ea. Franele si jantele se completeaza reciproc.
    Dar parerea mea o sti, 1.9 tdi Quattro cu jante pe 19" si frane de 350 mm, oare cum va tarai motorul ala atatea dupa el ?
    Nu crezi ca ar fi timpul sa faci ceva in privinta asta ?
     
  4. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Multumesc Lucian! Si la tine a iesit foarte bine 'transplantul' :)

    Ai perfecta dreptate ca am cam ingreunat masina. Stii foarte bine ca am in plan sa fac si pasul urmator: IC, turbina si soft. De injectoare, ambreiaj si alte nebunii nu vreau sa ma apuc. Singura problema, pe care o cunosti foarte bine, e ca vreau sa fie ceva clean, cat mai aproape de OE, aici ma refer la IC si turbina. N-am chef sa vad haos, taieturi, imbinari..etc.

    Daca ai solutia magica pentru ce am zis mai sus, let me know :)
     
    letkuteb apreciază asta.
  5. Lucian189

    Lucian189 Bronze Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    BMW 335d
    Normal...punem.un 3.0 tdi.
     
  6. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Problema lui e unde pune intercoolerul :)
    La 3.0 tdi il complici si mai mult.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  7. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    `ai mai baieti...sunteti rai :p
     
  8. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Eu zic ca daca ai voința intra si 3.0 bitdi:)
     
    DonDoneL și Lucian189 apreciază asta.
  9. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Toti am zis asta la un moment dat :)
     
    arazvan2002, Chriss_Deejay și Lucian189 apreciază asta.
  10. Lucian189

    Lucian189 Bronze Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    BMW 335d
    Fara probleme...
     
  11. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    So, de aprox 2 luni masina a ajuns din nou in RO. Bineinteles drumul nu putea fi fara probleme, chiar daca sunt minore le amintesc:

    - un mega blitz intr-unul din tunelele din FR unde era limita de 90 iar eu aveam aprox 125 (astept sa vina scrisoarea acasa – deja strang bani :));

    - cea mai scumpa vigneta pe Slovenia (amenda 150 eur pe loc sau 300eur daca alegeam varianta sa plec fara sa platesc). Supararea a fost mare deoarece aveam vigneta cumparata si pusa in parbriz dar nu si lipita (pritenii stiu de ce...).

    - o pana in Ungaria, in urma careia cauciucul l-am facut praf. Singura explicatie plauzibila a fost ca am avut presiune redusa sau chiar pana, cauciucul s-a dilatat si a frecat de bratul superior distrugand cauciucul. E destul de enervant ca de fiecare data cand am pana sa compromit cauciucul :(. Asa ca, ma gandesc sa caut alte solutii pentru sistemul de franare, pt ca jante cu J mai mic nu ma incanta.

    In rest, totul a fost perfect, masina nu m-a dezamagit deloc si nu-mi e rusine cu ea, ba din contra...

    Primul lucru pe care l-am facut odata ajuns, a fost sa repar ‘cadourile’ lasate de spanioli. Am apelat la serviciile lui Bogdan (@faraindoiala.ro) respectiv Alex (@Ace99 ).Sunt foarte multumit de rezultate finale.

    De asemenea, multumita colegului Sorin (@bet) am facut o proba cu un set de jante pe care mi le doream foarte mult (cele de RS6. 9J et 38). Din pacate pe fata nu le pot monta: ating etrierul, ating bratul superior si ar fi si foarte iesite :(. Se pare ca totul se ‘trage’ de la discurile MB. Chiar nu inteleg cum au unii pe frane standard jante cu 9J si et 33 care nu ies in afara aripii...Aici mai studiez putin deoarece mi s-a pus pata pe un alt set de jante cu aceste caracteristici: 9J et 33 .
     
    Ultima editare: 10 Iul 2017
    alanb1, letkuteb, MariusSCM și alți 10 apreciază asta.
  12. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Arată într-un mare fel "bătrânica" ! :applaus:
    Nu te-ai plictisit de capacele alea aluminiu brushed ?! :drool: tare bine ar șade și pe mașina mea !
     
  13. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Multumesc mult baieti pentru like uri!

    Cosmin, nu m-am plictisit de ele :). Am fost aproape sa cumpar oglinzile de RS4, numai ca nu erau cu rabatare (nici nu stiu daca exista optiune) + ca nu ma atrageau foarte mult. Ele sunt superbe, dar cel mai bine le 'sade' pe un RS4 adevarat nu pe masina mea.

    Las cateva cadre de la infrumusetare pentru cei care nu au vazut pozele in thread ul lui Alex. Din pacate, dupa sesiunea de detailing aveam programata o sesiune foto care s-a anulat din cauza conditiilor meteo :( . Asa ca, poate alta data o sa pot combina vizita la salon cu un shooting.
     
    paul14, bet, scooby88 și alți 21 apreciază asta.
  14. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Arată foarte bine!! Felicitări!
     
  15. electros

    electros 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Iul 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B7, 2.0TDI - BLB, 140 HP, 2005
    Arata extraordinar! Felicitari!

    Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk
     
  16. Iasmin90

    Iasmin90 5th Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C6 ,2.0 TDI CAGB,2009
    Arata spectacol ,sa ai grija de ea...:P
     
  17. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Felicitari, arata bine, de bun gust, imi plac jantele !
    Capacele de oglinzi sunt vopsite sau sunt " brushed aluminium "?
     
  18. Lucian189

    Lucian189 Bronze Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    BMW 335d
    Estetic nota 20!!!
    Fara repros impecabila si extrem de frumoasa!
    Motorul lasa de dorit:)
     
  19. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Hopa, eu stiam ca masina ta e neagra :). Super arata !

    Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk
     
  20. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Multumesc mult : @Iasmin90 , @electros , @Mitiy si tuturor celor care au dat like! Va dati seama cum creste inima in mine cand vad ca masina e apreciata :).

    @Red_ : capacele sunt cele OE, de S4, varianta mai 'grea' nu cele din plastic.
    @Lucian189 : Man, ai perfecta dreptate. Motorul inca nu se ridica la standardul exteriorului/interiorului. Dar cine stie...daca ramane la mine cu siguranta o sa acord atentie si pe partea asta.
    @K U L : Multumesc! E neagra doar la umbra, noaptea..etc. La lumina se mai deschide la fata :)


    La interior au mai fost efectuate mici modificari, dar deocamdata nu prea am poze cu care sa ma laud :(, doar pe cele atasate, facute pe graba.

    - Trimuri carbon S4 (sincer, parca imi placeau mai mult cele alu` brushed, parca mergea mai bine cu volanul de RS4). Poate e vorba de obisnuinta sau poate ar trebui sa schimb volanul.
    - Perdelutele de berlina (finally) – urmeaza sa montez si sistemul de prindere pe rama usii.
    - Capacele de tweetere de pe usile spate – cele pt varianta cu perdelua.
    - Butoanele cromate de Audi A3 pentru toate usile si butonul de reglare al oglinzilor. La noul buton de la sofer am intampinat o problema: nu merge sa blochez geamurile spate. Cred ca datorita faptului ca sunt pe impuls, pe cand la mine butonul vechi avea alt sistem. Trebuie sa vad daca exista vreo solutie sau daca o sa mut capacele de la butoatele actuale pe vechea comanda.


    Planuri de viitor ar fi multe si destul de complexe, insa nu stiu sigur cate dintre ele o sa le mai fac eu, poate o sa le continue altcineva...

    Ar cam fi, nu neaparat in aceasta ordine:

    - Parbriz incalzit + senzor ploaie
    - Bancheta incalzita + activarea airbag urilor din bancheta
    - Webasto (inca mai vanez cu 1.9tdi cu Quattro pt ca la 2.5 exista anumite diferente)
    - Volan incalzit (de preferat ar fi un volan cu baza tesita, n-as vrea sa-l pun pe cel standard cu 4 spite)
    - Trapa fotovoltaica
    - Telematik (varianta cu tel in cotiera si buton SOS in plafoniera).
    - DRL (doar daca ar merge adaptata varianta originala de pe B7, modul AM nu ma incanta)
    - ceva si la MOTOR (@Lucian189 :p )

    As vrea ca aceasta masina sa se diferentieze de restu` prin optiunile pe care le are. Cam acesta este scopul meu in momentul de fata.
     
    Ultima editare: 14 Iul 2017
    cogdao, bet, bobalex18 și alți 9 apreciază asta.

Distribuie pagina asta