1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

AUDI A4 / 190 PS / 2.7 TDI / BrilliantBlack

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de BogdanDE, 4 Dec 2015.

  1. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Cum am mai spus, cand afara este vreme urata si murdara, nu se mai vede nimic pe camera.
    Cineva de pe forum imi sugera stergerea cu un servetel a camerei plina de mazga si mizerie pe timp ploios.

    EU NU fac asta si m-am incapatanat sa fiu mai destept. Astfel am inceput sa caut ce trebuie pentru sistem.
    Pentru cei care vor sa instaleze sistemul de spalare pentru camera marche-arriere la A4 B8, dupa o documentare complexa, am gasit ce piese trebuiesc, de pe diferite modele Audi si VW.

    Astfel deci pot, in sfarsit, sa dau mai departe informatiile celor interesati :

    versiunea 1. nici macar nu merita mentionat ca acest mod este unul complicat si costisitor . Dupa cum se vede, trebuiesc multe piese comandate si timp pierdut

    CAMERA + Sistemul de Spalare. Piesele necersare:


    upload_2019-4-14_23-29-59.png
    upload_2019-4-14_23-30-17.png

    3x 5J0955871A Anschlussstück 10 Euro (Poza nr 2)
    1x 5J0955659A Winkelstück 10 Euro
    1x 1J0955873D Y-Verteiler 4Euro (Poza nr 2)
    1x 1J0955751D Furtunas 25 Euro (Poza nr 2)
    1x 5TA955993 Duza de spalare camera Spritzdüse 7.5 Euro (Poza nr 1)

    Versiunea nr. 2 : Este versiunea simpla cu costuri de 2 ori mai mici decat prima. Eu o recomand pe aceasta. Consta intr-un singur cablu , gata confectionat, la dimensiunea potrivita pentru a instala direct de la motorul stergatorului lunetei , pana la duza de spalare a camerei instalata in manerul de deschidere a portbagajului.

    upload_2019-4-14_23-33-40.png
    upload_2019-4-14_23-34-56.png

    8W9955934 12 Euro costa acest Furtunas cu sistem de prindere pe carcasa si este piesa de comandat la orice dealer sau shop de piese OEM.

    5TA827566 40 Euro pe Ebay. Singura piesa cu cost mai mare este Carcasa speciala care sustine duza de spalare a camerei de pe VW si noile modele Audi (2016 =>) Adica asta:

    upload_2019-4-14_23-39-35.png

    Precizez ca aceasta carcasa de camera este necesara si in cazul versiuni nr.1. (mai mult de 50 Euro cu restul de piese) si in cazul Versiuni nr. 2 (50 Euro cu restul pieselor)

    Poate va intrebati de ce ?
    Pentru ca acea duza intră prin acea carcasa de pe ultima poza. Fără acea carcasă noua, nu va fi posibil acest retrofit. Acea dupa este poziționată spre cameră la unghiul perfect.

    Cand voi instala sistem am sa fac poze, dar nu cred ca va fi diferit altceva decat ce se poate observa din poze. Spor la treaba
     
    smurff, heretic, paul14 și încă o persoană apreciază asta.
  2. dreiutz

    dreiutz 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Luxemburg
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI DETA 2016
    Acel cineva care ti-a sugerat sa o stergi cand e extrem de murdara cu un servetel sunt eu. Am incercat doar sa te ajut cu un sfat.

    Iata ce am scris:

    "Dupa parerea mea nu merita. Camera se foloseste cand dai cu spatele, nu la viteza, nu vad de ce sa o speli ca pe faruri. Eu cand am nevoie cu adevarat de ea si e extrem de murdara, ma dau jos si o sterg cu un servetel umed sau o carpa, imi ia fix 10 secunde. Daca reusesti sa o faci in stil OEM pare interesant, dar nu merita deranjul in opinia mea."

    Deci NU te-am descurajat, ba dimpotriva. Am zis ca daca o poti face in stil OEM, pare interesant. Nu stiu unde conduci tu, dar eu de cand am camera nu am avut niciodata nevoie sa o sterg in timpul unei manevre. In primul rand ca nu imi place sa ma bazez pe ea exclusiv. Daca se strica, ce faci, nu mai parchezi?
    Ce ai uitat sa specifici este ca nu merge pus decat la Avant, la sedan nu ai stergator pe spate.
     
  3. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Nu trebuie sa te superi! Plecand de la ce ai scris tu, am generalizat motivul, pe langa zeci de alte sfaturi primite de la altii.
    Cunosc băieți care au mașini frumoase dar nu le conduc, pana nu termina ratele la ele, pentru ca nu au banii si de benzină. Benzină au in rezervor doar pentru a merge la spălătorie, sa fie curate! Genul de băieți care vor oglinzi rabatabile doar din codare, dar nu investesc 200€ pentru doua brațe se oglinzi cu motoare in ele.
    Eu conduc pe drumuri de țară, pline de noroi!
    Repet, Ce am scris este generalizat si se aplica multor altora. Sunt f multi care nu folosesc dotările ce le au pe mașini, pentru că:
    1. Nu stiu sa le folosească.
    2. Nu le folosesc, ca sa nu se strice
    3. Daca le folosesc, le strica la un moment dat.
    Simțind nevoia sa imi dovedesc, nefiind mulțumit de cei care au gândit acel sistem pentru cameră, ca pot sa-l îmbunătățesc.
    Cum am mai spus: camera se murdărește foarte repede, cand este vreme mizeră si nu mă pot folosi de ea. Dacă există o alternativă pentru a îmbunătăți sistemul de spălare, o voi pune, ca sa ma pot folosi de camera din dotare ! De asta am dat banii pe ea, iar nu ca sa ma dau jos pe ploaie si ninsoare, sa o curăț ca sa o pot baga in garaj.
    Eu sunt mai prost, depind de astfel de sisteme cu drag:). Nu toti avem o bună dexteritate si nici nu imi permit un șofer privat.:)

    Respect

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
    Ultima editare: 15 Apr 2019
  4. dreiutz

    dreiutz 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Luxemburg
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI DETA 2016
    Sunt curios de rezultatul practic. Daca intr-adevar curata astfel incat sa poti vedea ceva. S-ar putea ca lichidul de parbriz sa iti ramana pe ea, distorsionand imaginea. Poate pui poze, fara sa faci scenarii. Din practica. Before and after. Succes!
     
  5. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Fiecare cu piticii lui :)
    sincer nici eu nu vad utilitatea sistemului de spalare mai ales ca daca mizeria se intareste e frectie acel jet...
    oare de ce Audi au scos pe piata modele cu faruri xenon fara spalator?vorbim totusi de faruri nu de o camera

    ca tu ai ales aceasta cale, nu este un lucru rau, din contra documentarea si prezentarea merita :applaus:
    Bafta
     
    BogdanDE apreciază asta.
  6. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011

    Uite un Q7 cu aceeași problemă.
    Nu este un sistem inventat de mine, pe care eu l-am născocit. Adaptarea este de pe alte modele premium.
    Si tu ai recunoscut că este murdară camera. Este ca si cum ai spune că nu vezi nimic prin parbriz, ca te dai jos, iei cârpa si galeata de apa si te apuci la semafor, iarna, sa-ti stergi parbrizul!
    Pentru ca nici parbrizul nu se curăță frumos, uniform. Am o problema si cu el si vreau sa fac ceva si in legatura cu asta. Si daca se poate, sa măresc volumul acelui bidon de apă.
    Nici duzele de parbriz cu care a venit masina nu sunt grozave, de aceea am trecut la duze încălzite cu perdeluță , care sunt cu totul din altă ligă!
    Furtunul OEM, are pe el o valva care reglează cantitatea de apă care spală. Odata cu cantitate mai mare de apă, se aplica efectul de pâlnie, adică jet de apa cu presiune mai mare. Oricât de murdară este camera, va fi spălată garantat!

    Abia am comandat piesele. Vor veni si voi posta.

    Cui nu i-au înghețat macar o singura dată duzele de spălare, în iarnă? :). Dacă există posibilitatea să pun cele cu incalzire pe mașină și am nevoie, nu inteleg, de ce ar trebui sa stau cu brichetă pe duza de spălare, toata iarna =)) !!! Înțelegi ce vreau sa scriu?

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
    Ultima editare: 15 Apr 2019
    seba18 apreciază asta.
  7. audi11wst

    audi11wst Silver Member

    Înscris:
    26 Mar 2010
    Locație:
    marginea U.E.
    Masina:
    A3 8V/ CRLB / QMM / 2015 - A3 8L / BFQ / FDH / 2003
    Deoarece este vorba de instalație xenon de 25w, care, in cazul in care farurile sunt murdare, nu deranjează ceilalți participanți la trafic la fel de mult ca instalația xenon de 35w (care se regăsește pe modelele mai vechi).

    Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
     
    smurff apreciază asta.
  8. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    perfect de acord cu afirmatia ta, care defapt o stiam, dar aici revenim iarasi la faptul ca te dai jos din masina si stergi farurile cu "ce gasesti prin portbagaj" :)

    Oricum discutia asta este inutila si nu are rost sa poluam topicul colegului aiurea

    Spor
     
  9. Pauoloo

    Pauoloo 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Ex: Audi A6, 2.0 TDI, 2010
    N am inteles exact cat costa toata treaba. 50E + ce? Ai zis ca e costisitor deci nu are cum sa fie 50E+ toata treaba.
    Cat despre daca se merita sau nu... E mega eleganta treaba, moft spre lux. Asta cu carpa e deja din secolul trecut, gen ca la Dacie.
     
  10. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Citește atent. Sunt 2 versiuni, una lungă pe banii mulți + speteală multă , iar alta scurtă aproximativ 50-55€.

    Pentru cea scurtă ai nevoie de carcasă noua si furtunul mai sus prezentat. Țac Pac ai montat si folosești!

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
    Pauoloo apreciază asta.
  11. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Am pus si pedala moartă daca tot am desfăcut masina.

    [​IMG]
     
    borsy și Andu333 apreciază asta.
  12. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Am rezolvat si cu Audi Hill Hold Assist (La mine spare Audi Hold Funtion AHF in loc de AHA)


    Sent from my S9+ using Tapatalk
    [​IMG][​IMG]
     
    Ionelgog, borsy, heretic și alți 2 apreciază asta.
  13. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    80% setul de trim-uri de carbon este complet.
    Cost total 100€, dar daca vand piesele rămase sper ca acesta sa fie 0![​IMG][​IMG][​IMG]

    Răbdarea este cheia [emoji2]

    Dar deși nu ma dau in vânt după carbon, intamplare a fost sa le gasesc pe a acestea la 100€. Eu imi doream pe cele de oțel inexorabil 2Hi sau 2H1 sau pw cele GC1 beaufort (imposibil de obtinut si la pret dublu al celor de carbon).
    Dar sa vedem cum va arăta! Consola de telefon trebuie sa dispară si voi prelungi cablul pentru GSM Google maps MMI3G+
    ......va continua
    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
    Ultima editare: 6 Mai 2019
    borsy, mirceacml, Chriss_Deejay și alți 2 apreciază asta.
  14. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Ma intreb ce este in mintea celor de la dezmembrari auto care taie toate cablurile deși acelea au o valoare mare la vanzare.

    Stie cineva ce cod are modulul Radio care imi trebuie pentru unitate MMI3G+ cu B&O cu index J ?
    Am comandat 2 unități azi 8R2 035 670E si una 8R1 035 670J
    Cea pentru LHD am obtinut-o întâmplător, a doua zi din pura coiincidenta. Initial am cautat dupa una LHD accesibila ca pret dar nu gasisem. Si ciudat, cea LHD a costat mai putin decat cea de RHD, pe care nu mai puteam sa anulez comanda pentru că deja este pe curier.
    Astept sa vina, amândouă.
    Intre timp, am sa comand un cablu VCP pentru a scoate CP de pe unitatea eeprom. Iar Cablul FAKRA D pentru phone cradle din consola centrală lung de 5 0cm sper sa fie deajuns.
    Acum ma gândesc la codari, cum sa nu dau greș cu dotările de pe unitate. Si inca un gand , care ma incearca este urmatorul :
    Unitate de DAB + sau dau DAB TV care pot fi puse pe A4 8K , trebuiesc achizitionate separat sau inlocuiesc unitatea Radio ? Sunt curios daca ma voi descurca.

    [​IMG]
     
    asusx51r apreciază asta.
  15. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    A ajuns si unitatea MMI cu cablul pentru editarea eeprom-ului

    [​IMG][​IMG][​IMG]
     
  16. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    MMI 3G Plus cu Component Protection inlăturat prin EEPROM read / Write cu VCP CAN Pro Clona.

    Totul a decurs perfect. 1 ora de lucru. Ma declar multumit. Pana si unitatea de radio de pe MMI 3G High merge bine.
    O eroare am de înlăturat si un cablu pentru telefon de tras, gata. Recomand retrofitul. Cost total 300 €uro


    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
  17. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    De unde ai cumparat VCP ?
     
  18. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    De pe Internet cu 50 €uro, fără de care nu puteam lucra. La reprezentanta Audi costa 80 €uro doar o operatiune.
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Vezi ca nu merge sa scoti CP de pe toate modulele prin smecheria cu EEPROM. O sa ajungi sa brick-uiesti vreunul.
     
  20. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    La mine a mers. Dacă nu merge cablul, nu te va lasa ca sa il rescri!

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     

Distribuie pagina asta