1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 Allroad 2.0 TDI 2014

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de heretic, 31 Ian 2019.

  1. heretic

    heretic 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Allroad, 2.0TDI - CGLC, 2014
    Salut,

    Vreau sa va prezint si eu actuala masina - Audi A4 Allroad 2.0TDI 2014. Masina am cumparat-o anul trecut prin septembrie dar nu am reusit pana acum sa ii fac introducerea :). Pozele sunt de la momentul achizitiei, imediat ce permite vremea o sa adaug unele mai recente.

    Tranzitia de la A4 B5 (fosta masina) la A4 B8 Allroad a fost destul de mare. B5-ul a fost prima mea masina si in 8 ani cat a fost la mine nu prea am avut ce sa ii reprosez. Urmaream sa o schimb cu un A4 Allroad de ceva timp dar nu am gasit ceva care sa imi placa si sa fie si acceptabil ca pret.

    Acum masina are ~185000 km iar istoricul din carte a fost confirmat la reprezentanta Porsche Pipera. Dotarile masinii cred ca se observa din poze si nu e cazul sa le specific. In schimb o sa spun ce mi-as fi dorit sa aiba si nu are:
    - webasto
    - sistem de sunet bang and olufsen (desi si actualul sistem de sunet se aude ok, nu se compara cu B&O)
    - magnetic ride

    De cand am luat-o am si schimbat/adaugat cate ceva la ea:
    - planetara stanga fata. Cand am achizitionat masina (de la cel care a adus-o din Germania) avea burduful stanga fata rupt, probabil ca se mersese ceva km cu ea asa (cel putin drumul Germania - Romania). Burduful l-am schimbat imediat ce am luat-o dar am observat ca in mers, la virajul la stanga se auzea un "carait" care inceta cand se indreptau rotile. Am schimbat planetara cu totul - cu una din dezmembrari, achizitionata din afara si am scapat de zgomot.
    - am mai schimbat saibele de foc, oring-uri injectoare, garnitura capac chiuloasa si buson ulei
    - buton autohold
    - polish + folie faruri (probabil ca va urma si folie geamuri spate + luneta)

    In viitorul apropiat as vrea sa:
    - ii adaug roata de rezerva (nu am incredere in kit-ul pentru pana)
    - ii pun volan tesit
    - achizitionez jante de vara pe 18
    - investighez ce alte retrofit-uri as mai putea sa ii adaug
     
    Lucian189, bobalex18, paul14 și alți 12 apreciază asta.
  2. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Felicitari pentru prezentare și pentru masina! Ma bucur ca ne înmulțim.
    Poate apari si pe la întâlnirile săptămânale. Odată, de 2 ori pe luna reușesc și eu sa ajung.
    Nu ai zis și ce motor are.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  3. iBacau

    iBacau 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A5, 2.0 TFSI CDNC 211HP, 2011
    Bine ai venit! La niște ornamente pentru pedale te-ai gândit? Și păstrezi și linia OEM
     
  4. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC - 2016 - sedan)
    Superba masina si dotari pe masura.
    Sistemul de sunet B&O se poate adauga si ulterior, daca sapi putin gasesti la un pret convenabil, numai ca e un pic de munca, mai ales daca faci schimbarea de unul singur.
     
  5. heretic

    heretic 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Allroad, 2.0TDI - CGLC, 2014
    @arazvan2002 : mi-am propus sa apar si pe la intalniri, macar o data pe luna. Motorul este CGLC/177HP
    @iBacau : acum ma gandesc :p
    @smurff : este pe lista mea...dar mai spre final
     
  6. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Felicitari pentru masina, are o culoare foarte misto si un interior pe masura,
    Cat despre planurile de viitor, roata de rezerva e sfanta, iti spun din experienta, daca ai posibilitate sa o iei, nu mai sta pe ganduri.
    Pe viitor la interior poate te gandesti la un upgrade al plafonului de interior cu unul negru, cred ca ar completa foarte bine interiorul masinii!
    Ma bucur si eu ca se inmultesc Allroadurile, eu o consider o masina completa.
    Spor si bine ai venit!
     
  7. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Pentru drumurile patriei e mașina ideală ! Iar ca mașina de familie cred ca ar trebui sa fie in top pentru orice tătic pasionat de Audi ! Felicitări pentru alegere și de ce nu, spor la modificări ! :)

    Îl ai pe colegul @Red_ tot cu Allroad care a dat startul, colegul @arazvan2002 care vine tare din spate, așadar ai ceva exemple ! Spor !
     
  8. heretic

    heretic 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Allroad, 2.0TDI - CGLC, 2014
    Astazi am mai bifat doua "dorinte" din lista.
    1. Am montat duze perdea (si 3 jeturi :)).

    diuze1.jpg diuze2.jpg


    2. Am montat roata de rezerva
    Am reusit cu greu sa gasesc o roata de rezerva pentru A4 Allroad - 175/55/19. Modelul este destul de rar...si de scump. Pe langa roata am mai avut nevoie si de un surub de prindere mai lung si de alt suport pentru cric (pentru modelul cu subwoofer in locasul rotii de rezerva). La final a trebuit sa scot si manerul capacului care vine peste rezerva si sa il "adaptez", deoarece si aici este ceva diferit (din ce am vazut pe net este un alt capac, cu manerul mai in spate si care vine peste un cadru deplastic).

    Asa arata la inceput.
    initial.jpg

    Poze cu piesele
    20190209_112835.jpg suruburi.jpg
    suport.jpg

    Si rezultatul final
    montaj.jpg 20190209_115834.jpg
     
    Lucian189, bobalex18, stefan550 și alți 2 apreciază asta.
  9. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Excelent !
    In ceea ce priveste roata de rezerva, iti recomand sa o umflii si sa o rulezi 1 -2km pe an deoarece e cu cauciucul pliabil si cica crapa la pliuri daca nu are activitate, De curios cat a costat? si eu am cautat modelul acesta de roata de rezerva si nu ma puteam apropia, asa pret avea.

    Poti te rog sa imi dai part numberul de la noul suport de cric?

    Spor !
     
  10. heretic

    heretic 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Allroad, 2.0TDI - CGLC, 2014
    Mersi pentru informatia legata de cauciuc, nu stiam ca trebuie rulat. Roata am reusit sa o gasesc la 850 de lei, adusa de cineva, din afara. Eu zic ca am luat-o la un pret bun avand in vedere ca pe ebay erau doar doua bucati la momentul respectiv, la 200E + transport iar in tara era una singura la 1100 lei. Codul de la suport este 8K9813685 .
     
    lowlife și Red_ apreciază asta.
  11. heretic

    heretic 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Allroad, 2.0TDI - CGLC, 2014
    Am reusit sa imi fac curaj si sa fac si update-ul la navigatie, firmware + harti 2019. Am avut ceva emotii dar m-am documentat inainte si totul a decurs fara probleme.

    upload_2019-2-10_15-14-11.png
     
  12. cipri29

    cipri29 Bronze Member

    Înscris:
    12 Noi 2007
    Locație:
    Florești - Cluj
    Masina:
    A4 B8 2.0 tdi CAHA 2009, A2 1.4TDI ATL2004
    Salut, foarte frumoasa masina, sa te bucuri de ea maxim !!! Curios cu roata de rezerva, la mine a incaput una tot ingusta, dar umflata. Bafta !
     
  13. heretic

    heretic 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Allroad, 2.0TDI - CGLC, 2014
    smurff apreciază asta.
  14. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
  15. heretic

    heretic 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Allroad, 2.0TDI - CGLC, 2014
    Avand in vedere "saracia" care exista la capitolul lumini interioare, am considerat ca e cazul sa fac ceva la acest capitol, asa ca:

    - am trecut la LED-uri pentru luminile de la plafoniere si portbagaj. Merci @ALC404 pentru ajutor. La inceput mi s-au parut putin cam puternice dar m-am obisnuit si acum imi plac

    upload_2019-3-16_20-7-8.png

    - mi-am montat lumina in torpedou

    - am montat lumini la picioare fata/spate si am activat controlul lor din MMI

    upload_2019-3-16_20-16-45.png

    - am inlocuit manerele interioare cu unele cu lumina si butoane de lock/unlock pentru usa fata pasager si butoane lock pentru usile din spate.

    upload_2019-3-16_20-18-21.png
    upload_2019-3-16_20-8-45.png

    upload_2019-3-16_20-9-38.png

    upload_2019-3-16_20-9-11.png

    upload_2019-3-16_20-10-18.png

    - am adaugat warning lights (urmeaza sa comand lumini cu logo pentru entry lights)

    upload_2019-3-16_20-17-34.png
     
  16. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Foarte misto ! Niste luminite in plus :)
    De unde ai luat manerele spate cu gauri pt. butoane ?
     
  17. heretic

    heretic 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Allroad, 2.0TDI - CGLC, 2014
    Mânerele le-am luat de pe eBay (din SUA).
     
    Red_ apreciază asta.
  18. heretic

    heretic 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Allroad, 2.0TDI - CGLC, 2014
    Am adaugat si luminile de la grilele de ventilatie, si cu asta (cred) ca am incheiat capitolul lumini interioare.

    upload_2019-4-7_13-42-38.png

    Am achizitionat si un set de jante de vara pe 18". Cu ocazia schimbarii am constatat ca s-a rupt si burduful planetarei dreapta fata (cand am cumparat masina era rupt pe stanga) :confused:. Urmeaza sa il schimb...

    upload_2019-4-7_13-44-52.png

    Am schimbat stergatoarele si trim-ul de la usa soferului (avea niste zgarieturi care imi stateau pe creier)

    upload_2019-4-7_13-52-42.png upload_2019-4-7_13-53-6.png

    Am montat o camera DVR la oglinda
    upload_2019-4-7_14-15-54.png upload_2019-4-7_14-16-16.png

    Si cel mai importat, am schimbat distributia si accesoriile. Aici tin sa ii multumesc pentru profesionalism colegului @cata181, el e cel care s-a ocupat de lucrare.

    upload_2019-4-7_13-57-46.png upload_2019-4-7_13-58-12.png
     
    Ultima editare: 7 Apr 2019
    Andu333, arazvan2002, andyzaharia și alți 3 apreciază asta.
  19. DSF

    DSF Silver Member

    Înscris:
    10 Aug 2018
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi Q5 2.0TDI 190CP CNHA 2015
    super frumoasa masinuta.sa te bucuri de ea multi km fara probleme.
    ai facut super imbunatatiri :hubbahubba:
    vreau si eu daca se poate codurile de la duzele perdea si inca o intrebare pentru butoanele de la gurile de aerisire ai avut cablajul din fabrica sau lai tras tu?
     
  20. heretic

    heretic 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Allroad, 2.0TDI - CGLC, 2014
    @DSF Multumesc. Codurile pentru duze sunt 4G0955988A, 4G0955987A. Cablajul l-am tras eu pentru grilele din fata, iar pentru cea din spate m-am legat la lumina de la bricheta.
     
    smurff apreciază asta.

Distribuie pagina asta