1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 Allroad - un nou proiect

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Red_, 19 Apr 2017.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Salutare,

    Dupa ce saptamana trecuta inchideam topicul A6-lui pe care l-am vandut cumva pe neasteptate, iata ca foarte curand am reusit sa revin printre posesorii de Audi.

    Am achizitionat un Audi A4 B8 Allroad, 170 de cai, cu cateva dotari, undele dintre ele mi-le doream demult!
    Piele, xenon, MMI 3G high, trapa panoramica, haion electric, oglinzi rabatabile electric, carlig, servotronic, jante 18" si multe altele dar care dupa mine intra la capitolul "standard"

    Am luat masina din Polonia, de la un privat, insa m-am dus dupa masina cu niste dubii foarte mari, totul mirosea a teapa, anunt din Polonia pe mobile.de, pret bunicel, contact fara nr de tel, doar e-mail, omul raspunde la e-mail intr-o engleza aproape academica dar cand ajung sa vorbesc cu el la telefon abia daca poate sa salute in engleza, imi paseaza copilul, sotia, doar doar ne intelegem, intr-un final ne-am inteles si am mers dupa masina... pana la urma totul s-a dovedit a fi adevarat si omul a fost foarte ok, masina la fel, exact cum spusese, asa ca am luat masina si iata ca suntem aici sa incepem un nou proiect de personalizare,

    Pot sa spun ca ma deranjaza si surprinde faptul ca masina are cateva doatari mai rare.. dar are sistemul de climatizare normal, are scaunul soferului cu toate reglajele electrice dar cel de la pasager are reglaj manual pe inaltime.. o aberatie din punctul meu de vedere.. in rest pot sa spun ca sunt impresionat de starea masinii, cei 87000 de km care-i are o fac sa "miroase" inca a nou..chiar daca are 6 ani.

    Planuri de viitor si ideii sunt multe.. o sa vedem ce infaptuim, imi doresc sa
    - sa cosmetizez masina interior-exterior
    - fac upgrade la sistemul de climatizare
    - sa montez butonul de AHHA, pompa de ABS permite, am 1AT
    - sa montez butonul de ADS
    - sa schimb volanul cu unul tesit (deja e pe drum, mai sa gasesc airbag)
    - sa iau roata de rezerva
    - sa iau plasa despartitoate dintre bancheta si portbagaj care lipseste
    - ma gandesc sa vopsesc ornametele de al aripi in gri, acum sunt in culoarea masinii si parca e prea anost
    - sa-i fac FACELIFT (am si gasit piesele, dar sa vad daca ajungem la un numitor comun cu pretul)
    - sa-i schimb folia actuala care e prea inchisa si pare tiganeasca
    - sa-i pun butoanele cromate in interior
    - sa-i schimb capacele de oglinizi cu unele de aluminiu
    - sa iau roti de iarna si poate pe astea pe 18 sa le schimb cu unele pe 19 .. desi nu sunt sigur ca dau bine pe Allroad pe 19"
    - sa-i fac evacuarea dubla si sa-i pun fusta de 3.0
    - sa- fac trimurile piano black sau poate sa le inlocuiesc cu carbon

    Cam astea ar fi in linii mari modificarile la care ma gandesc, nu neaparat in ordinea de mai sus, sunt cateva insa ma gandesc ca Allroadul poate sta mai mult la mine, avand in vedere ca poate sa ajunga o masina careia sa nu-i lipseasca nimic din ceea ce imi doresc eu si sa aiba si putini KM
    Ma bucur de faptul ca platforma B8 e mai permisiv dpdv al retrofiturilor decat 4F, iar idei si exemple avem cateva aici pe forum care pot fi luate de etalon dar cel mai mult ma bucur de faptul ca masina are quattro si trapa panoramica, haionul electric a venit ca si cireasa de pe tort pt mine..

    Iata si cateva poze de la prima spalare, o sa revin curand cu unele mai detaliate.
    Astept cu interes sugestii si pareri !
    $_57 (1).jpg $_57 (2).jpg $_57.jpg 20170419_200229.jpg 20170419_201434.jpg 20170419_201434.jpg 20170419_201440.jpg 20170419_201505.jpg 20170419_201540.jpg 20170419_201603.jpg 20170419_201613.jpg
     
    BogdanDE, dexter1, alintorba și alți 27 apreciază asta.
  2. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    frumoasa masina, sa te poarte sanatos! Si eu cred ca i-ar sta mai bine cu trimurile exterioare in culoarea gri, ma rog acel gri de fabrica, nici eu nu mi le-as face in culoarea caroseriei, e unul din elementele de diferentiere ale Allroad-ului.
     
  3. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Suuuper masinuta :) e una din mașinile de familie de vis la care aspir pe viitor ! :beerchug:

    După A6 C6 care era și ea o mașină foarte întreținută ai avut grija să ridici stacheta destul de sus ... și totuși ai găsit o mașină cel puțin la prima vedere la fel de frumoasă și cu dotări care îți lipseau de la A6 ! Proiectele care ți le-ai propus sunt foarte interesante și vor schimba treptat înfățișarea "nepătată" a mașinii !

    Succes in noul proiect ! Să o întreții exemplar ... poate cine știe peste ani de zile unde ajunge :eyebrows:
     
  4. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Sa te bucuri de masina fericit!

    Curiozitate - A4 allroad are suspensia adaptiva sau e clasica?
     
  5. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    @mik15 - Clar griul de fabrica o sa fie !
    @ Cosmin ZKG - multumesc mult, sper sa fie ani .. ca de ceva vreme tot "construiesc" pe masini si sfarsesc sa le vand din varii motive
    @lucianmarius - are suspensia clasica, doar garda la sol e cu 37 de mm mai inalta decat la un A4 B8 avant
     
  6. Mocanu.adi

    Mocanu.adi Bronze Member

    Înscris:
    13 Feb 2015
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C6 4F - 2011- S-line - 2.0 TDI (CAH) 170 CP
    Felicitari ! Arata super ! :friends: Sa te duca cat mai mult si fara probleme !
     
  7. Iasmin90

    Iasmin90 5th Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C6 ,2.0 TDI CAGB,2009
    Felicitari Red arata foarte bine masina sa aveti parte unu de celalalt!
    Abia astept sa o vad si live,cu toate ca acum poti sa parchezi unde vrei.....:P
     
  8. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Frumoasa masina, sa te poarte sanatos!

    Dacă ai tot aceasi pasiune ca la cealaltă, atunci si din acest proiect o sa iasa ceva frumos. Ma surprinde ca ai luat ceva mai mic, dar banuiesc ca ai motivele tale. :)

    Eu personal, la modelul Allroad, am preferat trimurile exterioare in culoarea caroseriei. Ii da o forma mai agresiva... in contrast, in schimb, pare banala. ;)

    Edit. Masina ai luat-o din Zielona Góra ?
     
    Ultima editare: 20 Apr 2017
  9. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Felicitari pentru acizitie!

    Si eu militez pentru trimurile in culoarea caroseriei! :) Consider ca ii da o forma legata a ansablului si nu sunt elemente percepute ca si un add-on.

    Acum, daca ar fi dupa mine, as "trinti-o" de nu s-ar vedea :) Allroad-ul "trantit" arata exceptional in opinia mea :)

    Numai bine!
     
    Beetle94 apreciază asta.
  10. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    @all, multumesc mult pt urari, cu siguranta o sa fie personalizata si aceasta masina !
    Am ales ceva mai mic din mai multe considerente, in primul rand, mai am in portofoliu un Touareg care e folosit la drumuri lungi cand mergem cu copii, apoi mi-am dorit quattro de foarte multa vreme,
    Din multitudinea de masini care am avut-o, nu am avut nici un quattro.. doar 4motion, avand o masina cu motor mare, nu am vrut o a 2 a tot cu motor mare, din ratiuni de costuri.. asa am ajuns la A4 Allroad, model care de altfel mi-a facut cu ochiul de multa vreme dar nu ma puteam atinge de el in configuratia care mi-o doream.
    Dupa ce am vandut A6-le am avut 3 modele pe care le cautam, A5 sportback 2.0 quattro, A6 C7 2.0 avant cu panoramica sau A4 B7 2.0 TFSI quattro... Allroadul nu era pe lista din cauza preturilor ridicate, pana am dat de aceasta masina, intamplator, care asa cum am spus la inceput a prezentat suspiciuni.

    In momentul de fata am inceput deja proiectul de personalizare, am volanul tesit, dar imi lipseste trimul din jurul comenzilor si harnessul care leaga cele 2 module de comenzi de pe volan... probabil ca o sa-l construiesc.
     
  11. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Felicitari pentru acest frumos exemplar si sa te poarte sanatos :racer:
    Poti adauga pe lista si stopurile de facelift, optic schimbarea este majora ;)
     
  12. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Multumesc Nucu, azi o sa discut cu un schrot din TM care au toate componentele pt. FL, inclusiv stopurile, daca ajung la o intelegere cu ei, adica sa dau componentele mele si diferenta, am sa fac FL
    daca nu .. doar stopurile .. pt. moment, stiu si ca e simplu de facut aceasta modificare.. avand deja stopurile cu LED sunt plug n'play (ma rog ceva pini de relocat).
     
  13. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Am avut parte de vreme buna in weekend, chiar daca frig si am apucat sa curat masina putin, am cosmetizat si pielea si curatat si reimprospatat mocheta.. cu ocazia asta masina a primit si primul cadou :) Un set de presuri Petex de cauciuc, cateva activari specifice siiii.. cireasa de pe tort a venit cand am inspectat portbagajul.. surpriza in jurul bateriei sade bine merci subwooferul:) de care nu stiam :) Mi s-a parut ca prea tare suna bass-ul.. dar am zis ca poate din cauza ca e masina mai mica!
    Din pacate am gasit si o chestia care e neplacuta si-mi va da de lucru, scaunul pasagerului din fata are un arc sau o chestie din scaun sarita de la loc care preseaza pe piele in sus .. daca nu o remediez urgent se va deteriora iremediabil ( culmea citisem intr-un post ceva mai vechi al unui coleg care se plangea exact de chestia asta la un allroad nou, sper sa fie doar o coincidenta nefericita) zilele acestea imi iau inima in dinti si scot scaunul afara sa remediem, parca daca-l scot, ar fi ceva sa gasesc si frameul sezutului cu regalajele electronice pe undeva sa " repar" discrepanta dintre cele 2 scaune fata.
    Una peste alta dupa spalare si cosmetizare, bineinteles ca au iesit si unele zgarieturi la iveala...dar nu am ce sa fac momentan, ma canalizez pe inmatriculat si negocierile pt. FL.
    Am reusit sa achizitionez de la un coelg de pe forum rama clusterului de FL si plasa de portbagaj care lipsea de pe un site de anunturi.. trebuie sa ajunga zilele acestea.
    Sunt in documentare pt. upgradeul la navigatie.. care pare ca e foarte vechi in comparatie cu versiunile disponibile, pentru volanul tesit caut trimul care-mi lipseste, daca nu-l gasesc nicaieri la pret rezonabil o sa-l comand, deci proiectul merge inainte :)

    20170422_200042.jpg 20170422_200056.jpg 20170422_200115.jpg
     
    scooby88, Andu333, stefan550 și alți 4 apreciază asta.
  14. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Cu ce ai realizat cosmetizarea ? Arată ca nouă pielea oricum ! Dovadă fiind și rulajul scăzut.

    Faceliftul il vânezi tot din Polonia ? :) Bănuiesc că ajunge vreo 1-2k având în vedere că ar include faruri, bară, aripi, capotă .

    Zgaraieturile dacă nu sunt grave le rezolvi ușor cu un detailing exterior. Culoarea e nemetalizata asa-i ? Ce apare pe lac din păcate e eye popping neavând alte perle prin lac să mai mascheze efectul.

    Spor in tot ce ți-ai propus ! Până la urmă eu zic să stai la vânătoare cu faceliftul dacă nu găsești mă gândesc că nu e o tragedie pentru viitorul apropiat, rămâne în continuare o mașina foarte frumoasă !
     
    AlexT7 apreciază asta.
  15. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Am curatat intai cu servetele pt. curatat pielea de la W5 si apoi laptele Doina :)..arata oricum pielea ok de la bun inceput...dar murdarie tot a fost.

    Imi e groaza sa scot scaunul..dar nu am ce face !
    Cat despre facelift...am gasit toate piesele disponibile in Timisoara..sunt in negocieri cu ei caci imi doresc sa le dau piesele mele si diferenta !
    Surprinzator aripile NU trebuie schimbate..cel putin la cat am studiat pana acum, doar bara tragger, faruri si capota (nici capota nu ar trebuii daca nu te-ar interesa unde se termina nervurile de pe ea, ele trebuie sa se termine fix in varful farului..asa e si la B8 si la B8.5, doar ca la B8.5 farurile sunt mai lungi cu 3 cm..deci daca ai pastra capota nervurile ar fi deviate cu 3 cm) insa se pare ca ar fi o problema mai complicata cu senzorii de autoleveling...in rest nu sunt probleme..

    Pe mine ma.impinge gandul spre FL pentru faruri si stopuri...acuma vedem ce iese..intr-adevar daca nu iese FL acum..nu e o tragedie.

    Mai importante sunt ADS-ul, AHHA si Biclimatronicul...nu neaparat in ordinea asta :)
     
    Ultima editare: 23 Apr 2017
    Paltarac Sabin, Cosmin ZKG și nucugheri apreciază asta.
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Hai cu oricare, in orice ordine, egal care e prima :) Poate fi si volanul :)
     
    Red_ apreciază asta.
  17. TaZZuLeTz

    TaZZuLeTz Bronze Member

    Înscris:
    1 Apr 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI 2012 CDTA
    Foarte frumoasa mașină! S-o stăpânești sănătos și fără incidente!

    Într-adevăr, vopsirea tuturor elementelor aceiași culoare ar arata bestial.

    Interiorul arata bine de tot. Practic e tipla.

    Drumuri bune în continuare!
     
  18. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Daca tot vrei sa-i adaugi elemente de Facelift ce zici de astea:
    127435620_1_644x461_butoane-geamuri-audi-a4-b8-a5-q5-timisoara_rev003.jpg
    Sunt Plug&Play si nu necesita demontarea fetelor de usi.
     
  19. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    :) Stiu de ele..sunt pe lista de mod-uri...dar ceva mai tarziu..

    Pana una alta am montat un set nou de stergatoare Bosch si plasa de la portbagaj 20170425_184335.jpg
     
    Stefan, stefan550, TaZZuLeTz și alți 2 apreciază asta.
  20. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Salut si bun venit! Ai o masina foarte frumoasa si planurile de viitor sunt pe masura. Ai, cumva, pe lista de modificari si plafonul cu ornamentele interioare ale stalpilor in culoare neagra, ca la S-Line? Ar arata super.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta