1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 Allroad - un nou proiect

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Red_, 19 Apr 2017.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Nu se pupa bine mansonul rotund cu maciulia care are colțuri. Se observă cum ies in afara colțurile. Cred ca la asta se referea colegul.
     
  2. audi_8k

    audi_8k 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2014
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi tt 8j 2.0 tdi quattro 2010
    Salut, in poza se vede ca, cusatura nu e dreapta.
     
    Red_ apreciază asta.
  3. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Ai dreptate, nu am observat pana acuma, culmea, am avut impresia ca e stransa pielea...deja e pe drum altul :)
     
  4. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Nah, pana la urma m-am hotarat sa fac un experiment :) ( poate sa fie costisitor), in ideea in care daca nu iese bine totul pana la final o sa le vand, proabil mai putin decat investitia mea,
    Am batut palma pt. un set de jante de vara pe 19" ,8J , ET 32, AM ... dar care sunt fabricate in Germania si cu TUV
    Mai exact : https://www.oxxo-wheels.de/de/

    Am ales modelul VAPOR.

    Vedem cum o sa vina pe masina, cert e ca, aproape sigur o sa am nevoie de distantiere de 5 mm.
    In fotografia de mai jos a Allroadului, jantele sunt pe 20" iar la golf pe 19"

    Dupa ce am tot cautat in ultima vreme un set pt. vara care sa imi placa si sa se incadreze si in specificatii, de sa nu spun, atras si de pret, am zis sa incerc acest model,
    Cand le-am vazut prima oara, gandul m-a dus la jantele lui @Cata_ADC , care imi plac cum vin pe Allroad si sunt mai " altceva"
    Am fost pe punctul sa iau un set de jante OEM care proveneau de pe un A8, dar cantareau 17,15 Kg ..cea ce ducea roata cu cauciuc la 29-30 kg, in functie de anvelopa, era mult prea mult pt. 2.0.

    Pareri ? si bune si rele sunt bine venite :)
    oxxo-vapor_allroad.jpg 19_vapor.jpg
     
    TaZZuLeTz, Iasmin90, Cosmin ZKG și alți 3 apreciază asta.
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Noaptea a fost un sfetnic bun ?
    Vei vedea asta in timp.
    Jantele sunt frumoase, sa le alergi cu placere:racer:
     
    Darius21 și Red_ apreciază asta.
  6. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Da, a fost, faptul ca am gasit certificatele TUV si faptul ca OXXO livreaza pt. Tesla.. am zis ca merita sa incerc.
    Mi-ar fi placut sa fie o idee mai concave si un ET mai mic... dar nu le poti avea pe toate.
     
  7. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Lasă că vor arăta bine, in poza de mai sus pe golf chiar dau foarte bine, pe allroad sunt cam exagerate pe 20" , pe 18 sau 19 ar fi ideale . ET-ul e numai bun pe A4 , probabil vor veni cat mai aproape de "linie"
     
    Red_ apreciază asta.
  8. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Sa le invarti sanatos!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Pana cand o sa ajung sa montez jantele care asteapta frumos in garaj, am mai rezolvat o mica problema care imi statea pe suflet inca de cand am luat masina: trimurile interioare.

    Dupa o munca totala de aproximativ 8 ore ( demontarea si montarea tunelului median a ocupat cea mai mare parte din timp) am reusit sa le schimb aspectul - brushed aluminium, aspect de care sunt tare fericit :)

    20171015_085340.jpg 20171015_085330.jpg 20171015_085350.jpg 20171015_085412.jpg
     
    scooby88, smurff, @lex și alți 12 apreciază asta.
  10. tavicosma

    tavicosma Bronze Member

    Înscris:
    18 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 Avant 2011 3.0 TDI CCWA Quattro S-Tronic
    Frumos upgrade. M-am tot uitat si eu dupa un set piano black, dar prca n-as da 250e pe cateva bucati de plastic.
    Tu de unde le-a luat? Tot allegro?
     
  11. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Am cautat si eu o perioada ornamentele de lemn cu nervura de crom ca sa pot sa le fac piano black, fara acea nervura, nu dadeau bine in interiorul meu, nu le-am gasit la un pret normal...tot pe la 200 de euro.

    Asa ca am ales o alta abordare. Am comandat o folie metalica, speciala de la Oracal...dap, ornamentele mele sunt cele vechi infoliate cu acea folie speciala. Cand spun speciala ma refer la faptul ca e texturata, nu se poate incalzii, nu se poate intinde cu spatula si e extrem de sensibila la miscari care determina creerea de unghiuri ascutite (lasa urme instant).

    Le-am infoliat singur, cel mai dificil a fost ornamentul de la consola pe care am zabovit aprox 2 ore.

    La final a iesit bine, nu am cute nu am bule nu am semne, totul e perfect, sunt multumit.

    Satisfactia vine din faptul ca le-am facut singur la un cost decent ( 186 ron, 1.5 m patrati, mi-au mai ramas si pt. Touareg :) )
     
    TaZZuLeTz, tavicosma, Andu333 și alți 3 apreciază asta.
  12. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Atunci daca este infoliere, ai toata admiratia mea! A iesit foarte bine, ca si originalul, in plus da o alta textura. Felicitari!:applaus:
    Am si eu acesta folie, dar inca nu am folosit-o pe ceva. Am facut doar o proba si am vazut cat este de greu.:)
     
    bobalex18 și Red_ apreciază asta.
  13. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Dupa ce am stat mai bine de o saptamana cu bordul demontat de la masina (si din ratiuni medicale, din pacate), am reusit sa mai fac niste pasi la interior in drumul nostru spre FL :)
    - Am adaugat trimul clusterului de FL
    - Am adaugat grilele de ventilatie de FL
    - Am schimbat acele din cluster de la ceasurile principale, cu undele de A3 2017 ( astea mi-au placut mult, ma gandesc daca o sa raman cu clusterul asa sau o sa le schimb ca sa fie toate cele 4 ace la fel ).

    Ca si concluzie .. lucrarea pentru montarea trimului de FL pt. cluster .. a fost extrem de dificila ( mi-am facut-o cu mana mea, caci am insistat sa folosesc suportii vechi, schimband si adaptand prinderile de la plansa) NU recomand nimanui care-si doreste sa faca acest mod sa aiba aceasta abordare.
    Interiorul a intinerit putin si a primit un aer de sportivitate in plus dat fiind faptul ca rama displayului de la MMI are mai mult negru iar rama clusterului ce iese in afara are marginea cromata insa aici, din punctul meu de vedere am si un minus, suprafata vizibila a clusterului se micsoreaza cu rama de FL, din cauza faptului ca acea rama/chenar ce iese in afara e practic in interiorul marginii trimului, fata de cel non FL, ma rog vorbim de o rama cu latimea de 1,6 mm.. .dar care optic iti da senzatia de mai mic per ansablu.

    Lasand la o parte acest " minus" sunt foarte bucuros cu reusita asta, chiar daca m-am chinuit putin sa o duc la bun sfarsit.
    Daca totul e bine si frumos, saptamana asta o sa primesc si un panou de climatronic defect FL de pe care sa iau butoanele cromate pentru a ne apropia si mai mult de interiorul complet FL (ar mai lipsii butoanele cromate).

    20171021_173605.jpg 20171028_174555.jpg 20171028_174602.jpg
     
    TaZZuLeTz, Alex_WeS, nucugheri și alți 13 apreciază asta.
  14. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    promiti promiti. Presimt ca si la tine se va pune flexul pe masina.

    nu am urmarit, dar nu te deranjeaza scaunele? Parca ar pica mai bine unele sport
     
    Red_ apreciază asta.
  15. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Nu as putea spune ca ma deranjaza...din contra sunt multumit de ele, sunt intr-o conditie excelenta.

    Momentan nu sunt o prioritate, clar interiorul ar fi mai frumos cu niste scaune sport, dar pentru moment, raman cu acestea.
     
  16. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Cu ocazia trecerii la incaltarile de iarna am apucat sa fac niste teste si cu viitorul setup de vara: Jantele OXXO incaltate cu Pirelli P zero 245 40 19 ZR si diatantiere de 8mm = ET 24 ( vs et 26 OEM).

    Concluzii:
    - pe spate ar merge lejer un ET mai mic ET 22-20..dar jantele sunt 8J, cam inguste iar din spate ar arata caraghios

    - pe fata sunt la linie cu distantierul de 8 mm, aici aveam in plan sa merg cu distantier doar de 6 mm, deci ET 26 -OEM...inca nu sunt 100% hotarat.

    - distantierele au fost executate pe CNC din aluminiu clasa 6000 deoarece in comert nu se gasesc distantiere de 8 mm cu guler de centrare.
    Eu mi-am dorit neaparat un astfel de distantier, fiind mult mai sigur.

    Cateva poze ... si astept pareri...

    20171104_165549.jpg 20171104_165520.jpg 20171104_171240.jpg IMG-20171104-WA0013.jpg IMG-20171104-WA0012.jpg IMG-20171104-WA0011.jpg IMG-20171104-WA0009.jpg IMG-20171104-WA0008.jpg 20171104_173151.jpg
     
    911turbo, Cata_ADC, nucugheri și alți 7 apreciază asta.
  17. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Si am schimbat "prefixul" :)
    Deja 13000 de km, fara incidente !
    20171127_224929.jpg 20171127_225058.jpg
     
    Andu333, nucugheri, Cosmin ZKG și alți 4 apreciază asta.
  18. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    La mai mare!
     
    Red_ apreciază asta.
  19. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    Nu mai merge pe rosu ca face pompa span...
     
    Red_ apreciază asta.
  20. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    La mai multi fara incidente. Aa...cam zgariata sticla de la ceasuri :(
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta