1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 Allroad - un nou proiect

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Red_, 19 Apr 2017.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Norocos mic ce ești :) numai cu virgine de-astea îți place !
     
  2. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    :) eh..am avut un pic de noroc cand am gasit-o !

    Sticla de la cluster a fost mai zgariata ! Dar am polisat-o cu Xerapol, asta a fost maxim ce s-a putut, poate daca o trimit la un profesionist iese mai bine !
    Nu pot sa imi imaginez ce a facut fostul proprietar de a nenorocit-o asa ;(

    Am licitat pe eBay pt o sticla noua..dar nu am castigat iar apoi m-am concetrat pe altele, o sa ii vina si ei randul.
     
    Ultima editare: 28 Noi 2017
    TaZZuLeTz și mirceacml apreciază asta.
  3. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Probabil a ținut pisica acolo :))))
     
    TaZZuLeTz apreciază asta.
  4. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Ieri am utilizat prima oara carligul masinii :)
    Cred ca am sa-l pastrez montat, pentru orice eventualitate si pentru ca arata mai "worker style" masina cu el.

    Am observat ca si golegul @cogdao a decis sa-l foloseasca pt. protectie!

    20171129_125022.jpg
     
    Iasmin90, stefan550, Cosmin ZKG și alți 5 apreciază asta.
  5. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Gandirea asta din batrani cu protectia este valabila in cazul impactului foarte mic.
    De la 10km/h deja incepe sa te gandesti ca forta de impact se descarca prin carlig direct pe lonjeroanele mașinii in loc sa fie preluata forta de catre bară si armătura de la bară.
     
    Beetle94, Cata_ADC și dvr apreciază asta.
  6. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Pai la impact usor ma gandeam...La A6 dupa 3 zile dupa ce am vopsit bara m-a atins un indivit la semafor...cred ca avea 3 km/h, suficient cat sa imi crape lacul la masina, am inebunit !

    Iar cand am cautat fusta cu evacuare dubla pt. Allroad si am.intrebat cat costa noua.. (375 euro+tva) am zis ca o sa fie groaznic daca o indoaie cineva !

    Nici nu ma gandesc la.impact care sa afecteze lonjeroanele ! Doamne fereste !
     
    Tmvali apreciază asta.
  7. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Este ilegal in multe tari sa mergi cu carligul daca nu ai remorcat nimic. Sunt tari in care daca esti lovit din spate platesti cota parte din stricaciunea celui de te-a lovit.

    La noi nu e ilegal dar nici moral nu mi se pare. Daca greseste cineva nu e normal sa aiba dauna totala imediat. Carligul ala rupe multe. Daca te-a lovit cineva iti da rca-ul si iei ce bara vrei tu.

    Scuze de offtopic dar eu cred ca la masina premium trebuie si gandire "premium".
     
    Cata_ADC, tavicosma, TaZZuLeTz și alți 5 apreciază asta.
  8. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    @lucianmarius, oare in tarile acelea despre care vorbesti, cum e reglementat acest aspect pentru masinile care nu au carlig detasabil ?

    Iti da RCA-ul daca-l are si e valid ! Cel care m-a lovit in spate si a crapat bara A6 -lui NU avea RCA valid! Noroc ca omul a constientizat problema si a platit dauna.


    Nu mi-se pare deloc imoral sa port carligul, dar asta e parerea mea si nu inseamna ca nu respect cele scrise mai sus !
     
  9. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    It dai seama ca nu esti singurul cu aceasta problema si deja e rezolvata zic eu. Avem fpvs, fondul pentru protectia victimelor strazii ce iti despagubeste integral masina daca cel ce te-a lovit nu are rca valabil, daca este cunoscut autorul (adica sa nu fuga sau daca fuge sa ii iei numarul).

    Normal ca e decizia strict personala cum se procedeaza cu carligul.

    Gata, nu mai zic nimic ca este threadul tau cu o masina foarte frumoasa, cu care am cochetat si eu mult timp in privinta achizitiei.
     
  10. PurAlex

    PurAlex 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2013
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 Avant Quattro 2002 , 2.5 TDI swap cu 1.9 TDI .
    Lucianmarius in Timisoara am zilnic cate o mica zgârietură noua pe bara fata / spate . Toate de la parcări , Ba la mall , Ba in fata blocului , etc. Si i-al de unde nu-i . Si in majoritatea cazurilor se intampla noaptea . Eu , din pacate , nu am cârlig la A4 dar urmeaza sa imi pun . Nu e vina mea ca sunt multi care au carnet pe șpagă si nu stiu sa aproximeze cand parcheaza . Decat sa imi schimb eu bara odata pe luna mai bine lasa-i pe ei sa isi spargă grila . Recent am patit , eram in masina , stateam , asteptam pe cineva , si un baiat , tanar pe la 20-22 de ani , da cu spatele , nu se uita in oglinzi , si poc direct in îmbinatura de la usa soferului si aripa , nu am mai putut iesii din masina . Sa nu-i iei toti ... la numărat ? Nu cred ca ti-ar convenii sa stai lunar cate 2-3-4 zile la service cu masina cand ai mai multa nevoie de ea . Cârligul , cel putin la ce soferi sunt in RO , e un “must have” ca sa iti protejezi masina mai ales cand stii cati bani ai bagat in ea .
     
  11. tavicosma

    tavicosma Bronze Member

    Înscris:
    18 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 Avant 2011 3.0 TDI CCWA Quattro S-Tronic
    Haideți, sa nu intram în polemici, cati membri sunt pe forum atâtea păreri și experiente. Și eu am vrut sa răspund la topic pentru idea de a tine montat carligul. Eu nu-l țin montat deși îl am.
    Este imoral, în tarile civilizate este deja interzis, în curând probabil și la noi. Pana atunci 'merge și asa'!
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  12. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    Eu mi-am luat masina din Germania si proprietarul de acolo, neamt, avea carligul montat permanent si nu l-a folosit prea mult. Am incercat sa il dau jos, dar este efectiv blocat, la inceput nici nu intra cheia in el, asa ca asta cu interzisul in tarile civilizate e chiar o prostie si eu nu sunt fan si as fi vrut sa il dau jos.
     
  13. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    In sfarsit am terminat lucrarea la panoul de climatronic FL " hybrid".

    Pot sa spun ca a fost una dintre cele mai neinspirate ambitii pe care am avut-o pentru un retrofit, din cauza volumului de migala necesar pentru a modifica butoanele si structura lor astfel incat sa functioneze corect.

    Nu recomand nimanui aceasta miscare, cel mai simplu e retrofit direct la panoul de FL si gata, in schimbul butoanelor lipsa de pe el..o sa beneficiezi de diaplayul alb...care nu se poate schimba sub nici o forma ( are matricea segmentelor diferita fata de non-FL)

    Totusi in final rezultatul celor aproximativ 12 ore de migala este multumitor iar interiorul se completeaza frumos, pe gustul meu.
    20180106_130442.jpg
     
    smurff, MRR, Andu333 și alți 9 apreciază asta.
  14. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Ai mai adăugat ceva la nivel de detalii :beerchug: aștept sa o văd live ! :icon_thumright: Felicitări pentru răbdare !
     
    Red_ apreciază asta.
  15. Pinichi

    Pinichi 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8,5 Allroad 2l CNHA 190 CP. AN 2014 Facelift
    Buna seara,stii cumva cu ce roata de rezerva vine din fabrica?
     
  16. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Salut,
    DACA vine cu roata de rezerva, care e optionala, vine cu 125/70/19, e roata din aceea tip "biscuite" sau "space saver".
     
  17. Pinichi

    Pinichi 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8,5 Allroad 2l CNHA 190 CP. AN 2014 Facelift
    Eu am luat una 175/55/19, cea care se umfla si am dat jos si manerul de la capac sa intre! Dar nu sta ok !
     
  18. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Daca ai subwoofer langa baterie..din cauza aceasta nu iti intra, cred ca roata care ai luat-o tu e pt. A6 Allroad.
     
  19. Pinichi

    Pinichi 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8,5 Allroad 2l CNHA 190 CP. AN 2014 Facelift
    Da am subwooferul,daca as da si acel ansamblu de plastic ar merge ok cred! Si de A6 daca caut o da pe cea cu galbena cu geanta plina!
     
  20. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    E clar prea lata ! 175 vs 125...50 mm diferenta!
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta