1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 Allroad - un nou proiect

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Red_, 19 Apr 2017.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Super setup
    Iti vand un pont: discuri si placute fata/spate de la A6 C7 2015 218 CP. Are discuri fata de 345 cu brembo si spate ventilat 330. Parerea mea ca pe 2.0 TDI nu isi au rostul, prea grele pentru puterea motorului ... Chiar daca arata mai "mici" eu zic ca sunt un setup perfect.

    Felicitari
     
    Red_ apreciază asta.
  2. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Multumesc !

    Acum dupa 400 - 500 km parcursi deja pot spune ca observ o imbunatatire la capitolul franare...mai ales de la viteze mai ridicate, nu e o diferenta exagerata...dar este !
     
  3. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Weekendul trecut am avut ocazia sa fac aproximativ 1000km pe meleagurile tarii noastre, intalnindu-ma scurt si cu 3 mebrii ai forumului, @nucugheri ; @Cata_ADC ; @MRR ...din pacate i-am ratat pe altii:(
    Una peste alta masina s-a comportat exemplar per total si pot sa spun ca am ramas placut surprins de starea din ce in ce mai buna a drumurilor !

    Acum astept iarna sa trec la rotile noi, pt. anotimpul rece :)

    20181020_165130.jpg 20181020_154543.jpg
     
    Iasmin90, mihaicristian, Tudor.r și alți 14 apreciază asta.
  4. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    DN-uri si E-urile sunt in general intr-o stare chiar foarte buna as putea spune, doar ca mereu mai poti da de cate o groapa aparuta din senin, dar e cu mult, mult mai bine fata de ce era acum 10 ani. Va fi putin dezastru dupa iarna probabil, asa e mereu, V. Oltului de exemplu arata groaznic dupa iarna trecuta. Data viitoare poate treci si pe la Sibiu :) .
     
    Cata_ADC, stefan550, Red_ și încă o persoană apreciază asta.
  5. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Azi am trecut la incaltamintea de iarna, am schimbat jantele si le-am incaltat cu cauciucuri Viking (Sunt facute in Cehia in fabrica Continental).

    Inca sunt cu gura pana la urechi, imi plac foarte mult, a fost o decizie inspirata sa schimb jantele vechi.

    Dupa montaj, chiar daca jantele pareau curate...solutia de jante Sonax Extreme a avut de lucru...un produs cu renume pe care-l recomand !

    Acum trebuie musai sa schimb si jantele.de vara, cam palesc pe langa acestea de iarna :)

    Am fost vizitat azi si de colegul @mirceacml caruia ii multumesc pt. poze !
    20181027_093243.jpg 20181027_093925.jpg IMG-20181027-WA0020.jpg IMG-20181027-WA0017.jpg IMG-20181027-WA0018.jpg IMG-20181027-WA0026.jpg IMG-20181027-WA0016.jpg
     
    Mariuz, Kspic, mihaicristian și alți 16 apreciază asta.
  6. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Eu consider ca acest model de jante nu merita sa le sacrifici pt iarna. Doar daca cele de vara sunt mult peste...
     
    Red_ și mirceacml apreciază asta.
  7. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    @waf, mi-a șoptit mie cineva ca cele de vară vor fi mult peste..:)
     
    Red_ și waf apreciază asta.
  8. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    @waf , Nu le sacrific, caci am grija de ele, sunt ff fericit cu setupul asta ! imi plac mult cum vin,
    Pentru vara am zis, musai sa schimb jantele, insa sunt limitat din multe privinte:
    - nu pot sa pun distantieri diferiti pe axa fata, fata de axa spate, avand quattro
    - nu pot pune orice jante pe 19 caci masina arata ca naiba cocotata daca nu aleg jantele ok,
    - nu vreau sa cobor suspensia caci merg pe coclauri, poate as pune suspensie pe aer insa nu stiu ceva fiabil si rezonabil la pret, fac multi km (masina nu e un show car)
    - vreau sa respect cat pot de mult specificatiile producatorului
    Poate mai sunt si altele.. insa nu imi vin acum in cap, Cu toate acestea am ajuns la o concluzie : O sa iau jante custom cu 8,5 J ( ca sa pot sa pun cauciucuri cu 245/40, 9j sau 9,5j e prea mult pt 245, daca cresc latimea cauciucului tre sa cresc balonajul si nu gasesc o echivalenta corecta cu ce da producatorul) ET 25 ( o sa imi scoata rotile cu 7mm peste ce da producatorul, 7mm peste ce am acum, ceea ce o sa fie absolut perfect , poate un pic fortat pe fata !)
    Deci 8,5 J cu ET 25 pe R19 o sa fie si in conditiile astea raman si cu greutatea rotii in limite normale.

    Cam asta e povestea viitoarelor jante :) Pana acum Japan Racing se califica, sa vedem si modelul, clar ar fi si altii dar ar trebuii distantiere si nici din alea nu prea vreau ... dar vedem :)
     
    stefan550, waf și Cosmin ZKG apreciază asta.
  9. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Mircea trebuia să facem și noi o poza cu mașinile noastre
    Doar că mașina mea aparținea altui brand sa vezi atunci can can :)

    Aștept să ne revedem cu drag și repet mașina ta merge splendid,stai liniștit și pune deoparte pt jantele de vara
    Este singurul lucru ce ii lipsește dar Nely va înțelege și te susține !

    Salutări și voie bună !

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
    stefan550 și Red_ apreciază asta.
  10. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    @Cata_ADC , Nu era asa mare problema, oricum era din familie ! Din pacate nu am fost eu in apele mele caci te puneam sa vii cu Allroadul :)
    Dar prevad ca o sa fac o excursie noua in BV dupa motor :O
    Multumesc pt aprecieri, masina merge ok, e intretinuta cum trebuie insa mai are ea chestii care ar trebuii aranjate ca sa pot ajunge la " splendid"

    O sa iau jante noi de vara caci ar palii cele vechi sa le pun inapoi, dupa ce merg o iarna intreaga cu astea pe 18 care, tre sa recunosc imi plac foarte mult,

    Azi trebuie sa primesc o pereche de tweetere BO care o sa le montez pe sistemul actual, asa incet incet ma indrept si spre retrofitul asta :):)
     
  11. Lucian189

    Lucian189 Bronze Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    BMW 335d
    Bai oltene'poate in partea voastra arata groaznic ..
    Frumoasa masina !!
     
  12. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Dupa principiul : " cand te mananca, tre sa te scarpini" :)
    O noua jucarie e pe drum ;)

    IMG-20190114-WA0023.jpg

    Mi l-am dorit de mult, ca sa intregesc cumva interiorul de RS. Nu l-am gasit pana acum la un pret acceptabil si sa fie fara vreo sigla.

    Acum caut airbag si apoi, sus cu el!
     
    AlexMaroga, tavicosma, cogdao și alți 14 apreciază asta.
  13. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Trebuie facuta adaptare, pentru ca butoanele sa fie funcționale ?!
    Dar airbagul ? Dual stage / single stage ?

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu se face adaptare ci se monteaza un modul special pentru a fi functional acest volan pe anumite modele de Audi. Este discutata si documentata pe forum aceasta conversie.
     
  15. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Ma bucur ca te-ai scarpinat si sper ca ,,drumul" sa fie cat mai scurt.

    Ps: parca asta arata altfel fata de prima varianta la care te gandeai
     
  16. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Il lasi asa cum e in poza? Sau il customizezi cu piele perforata si/sau alcantara ?
     
  17. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    @gabitza121 , intr-adevar am mai avut o tentativa cu un volan asemanator, dar acela era un model cu airbagul, mai patratos, folosit la modelele noi de Q, nu mi-se integra cu interiorul pt. ca la B8 interiorul e mai "rotunjit"
    @waf, o sa ramana cu pielea aceasta, asa l-am avut si pe cel dinainte, piele neagra fina, maxim o sa primeasca cusatura ornamentala cu ata rosie, asa am cusatura si la scaune.

    Multumesc domnilor, abia astept sa-l invart :)
     
    Bozonc Andrei apreciază asta.
  18. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Sa il invarti sanatos! :)
     
    Red_ apreciază asta.
  19. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Bun asa!
    Este singurul model de volan, din cele noi, care-mi place, TTS/RS, R8! Mai bine zis, modelul de volan cu care m-ar lasa inima sa-l inlocuiesc pe actualul.

    Spor in continuare!
     
    stefan550 și Red_ apreciază asta.
  20. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    @rotitza , Mi-a placut si mie mult, inca de cand l-am vazut la alti colegi, mi-am zis, candva o sa am si eu, se pare ca ne apropiem de acel moment!
    Multumesc
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta