1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 Allroad - un nou proiect

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Red_, 19 Apr 2017.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Bv Mircea. Totul a ieșit f frumos și calitate cat cuprinde. Niciun rabat.

    Nu vad rostul faceliftului dar o suspensie pe aer sau magnetică (deși nu cred că se potriveste) daaa. Chiar și o schimbare de culoare daca te mananca palma, desi culoarea ta este f plăcută.
     
    Red_ apreciază asta.
  2. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Si jante ;)
     
    Red_ apreciază asta.
  3. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Multumesc, jantele ma macina de ceva vreme, sper sa rezolv problema asta, acum in vara,
    Am ochit ceva super agresiv, J 9.5, ET 25, dar au si pret pe masura :)
     
  4. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Off topic legat de jante :Stai și te întrebi ce retrofit a fost ieftin sau ușor la mașina asta ?! :) și atunci scoți banii din cont și cumperi jantele !

    Volanul, ți-am mai spus și repet - se potrivește mănușa interiorului tău ! Superb ! :applaus:
    Mai cere mașina intr-adevăr alta culoare - nogaro blue sau o nuanță nebuna de pe S / RS dacă e sa o ducem la extrem alaturi de jante concave și astfel ți-ai dat teza de doctorat și pe A4 B8 ! :drag:
     
    stefan550 și Red_ apreciază asta.
  5. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Revin cu noutati legate de volan si jante:

    Am finaliztat volanul, a ajuns modulul si l-am montat, a fost putin de lucru, dar totul e ok si functional, mai exact toate comenzile care funcionau in versiunea "MODE".
    Pot sa spun ca sunt foarte fericit cu acest volan, probabil cel mai misto pe care l-am avut.

    Am ramas cu 2 mici probleme:
    1. Am o eroare "short to ground" pentru modulul de comenzi din stanga, producatorul spune ca e perfect normal pentru platforma B8, am verificat si cu colegul @arazvan2002 si asa e. Din pacate nu am solutie in acest moment de remediere.

    2. Nu am reusit sa centrez volanul 100% pe mijloc, cat de mult m-am chinuit, un dinte deplasat stanga sau dreapta e prea mult, ar trebui jumatate de dinte sau 1/3 ... asta remediez refacand unghiul de fuga.

    Cam asta ar fi cu volanul :)

    Legat de jante povestea continua ... cu surprize
    Am probat un set de jante JR concave 9.5J ET 35 si NU INTRA PE FATA DIN CAUZA ETRIERILOR BREMBO, concavitatea lor face ca spitele sa dea in etrier, chiar la baza. Ar trebui distantier de minim 5 mm ceea ce e exclus ptentru mine, vreau sa scap de suruburi AM si distantieri.

    Cu ajutorul colegului @cogdao, caruia ii multumesc si aici, am reusit sa probez modelul de janta Speedline OEM pe 19 , 9J ET 33, care intra fara probleme ... dar nu mi-au cazut cu tronc.

    Dupa ce si in trecut mi-au placut mult si am avut acest model pe A6 si se pare ca mi-a ramas in suflet m-am chinuit sa gasesc o poza in interntul acesta cu ele pe un A4 Allroad si nu am gasit nici una sa imi fac o idee cum vin..
    Am decis sa incerc, este vorba de BBS Speedline, configuratia de A5 9J cu ET 33, in felul asta o sa am jante OEM cu surubuir OE, fara distantieri, pastrez aceasi latime de cauciuc fara probleme iar cum o sa dea, o sa vedem curand ;)

    Probabil ca dupa setul asta de jante ducem proiectul mai departe spre subiectul SUSPENSIE :)
    Astept critici. Multumesc ;)

    20190222_200530.jpg 20190223_144139.jpg 20190219_143007.jpg 20190222_140319.jpg received_710962802633538.jpeg
     
    AlexMaroga, bobalex18, mihaicristian și alți 7 apreciază asta.
  6. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Nu exista posibilitatea sa latesti jantele BBS cu alte buze, avand in vedere ca sunt modulare?
     
  7. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    @waf la modelul acesta NU stiu sa existe posibilitatea asta, ele avand doar 2 piese (nu 3): miez si "oala"...Nu stiu sa fie oale mai late de 9J pe 19"...Dar sunt ok, foare ok cu aceasta configuratie...poate eram in extaz cu Un 9j et 28, 30...dar e ok si 33.
     
  8. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Parerea mea o stii, o spun si cu " voce tare" : personal, mi se pare un model prea vechi pentru masina asta. Sorry...trebuie sa spun ce gandesc .
     
    stefan550, mirceacml, smurff și alți 2 apreciază asta.
  9. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    @nucugheri ..chiar apreciez ! Am discutat si in privat, nici eu nu stiu cum o sa dea, cert e ca modelul de jante imi place mult...daca da horror pe masina, le pun la pastrat in garaj...nu o sa ceara de mancare :) Pana gasesc setul perfect astea o sa fie perfecte, avand dimensiune de cauciuc ok, ET ok, latime perfecta, prezoane OEM si fara distantiere.
     
    Ultima editare: 2 Mar 2019
    nucugheri apreciază asta.
  10. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Jantele acelea nu dau bine pe masina ta. Cauta de pe 8W cema mai Frumos.

    Problema cu jantele o am si eu.
    Am găsit caliperi de RS4 cu discuri dupa 4000K , super noi spun eu !
    Problema este la jante, trebuie sa schimb 2 seturi pe 19 pentru că nu incap acei caliper fata in jante de 18, din ce am citit . Nu prea vad cum as putea sa dau atatia banii doar pe jante.
    Sincer nici nu ma prea pricep cum sa fac sa fie bine pe plan economic. Franele standard de 3.0 TDI sunt jalnice!

    Te rog sa imi spui ce planuri ai cu acea suspensie reglabila !

    Te referi la magnetic ride sau aer ?

    Suna interesant. Iti tin pumnii

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
    Ultima editare: 2 Mar 2019
  11. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Eu cred ca mai bine mergeai pe acelasi model de jante ca cele de iarna pe care le ai, doar ca varianta 9J et 37. Le a avut @bet pe C6 si pe C7.
    Bine, stiu ca era ciudat sa ai acelasi model iarna si vara, dar te scapam eu de cele de iarna :).
     
    gabitza121 și Red_ apreciază asta.
  12. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Au ajuns BBS urile, am probat o janta pe masina, in fata imi place mult cum vine roata si cum se asaza pe langa etrier...insa in spte nu prea imi place...o sa incerc sa cobor masina, insa nu stiu daca rezolv mare lucru, pe spate musai trebuie mai late, insa aici intra in schema quattro si ma blocheaza ...

    Daca raman cu BBS uril, musai trebuie reconditionate, nu pot sa le port asa pe masina..
    Incepe sa ma calce pe nervi problema cu jantele de vara...:(
    20190309_162119.jpg 20190309_162029.jpg 20190309_162327.jpg 20190309_170827.jpg 20190309_170756.jpg
     
    gicu, Mitiy, gabitza121 și alți 5 apreciază asta.
  13. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Arata foarte bine, Mircea ! :icon_thumright:
    Iti fac eu necesarul : jante reconditionate - gunmetal grey cu buza polishata, exteriorul Nogaro blue, facelift si alaturi de Bilstein B16 electronic control , dupa aceea tinem drept pana la Worthersee in capat dreapta la monument ! :hi:
     
  14. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    De ce nu lasi jantele de iarna pentru vara ca arata foarte bine pe masina ;)
     
    Pauoloo apreciază asta.
  15. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    ca sunt pe 18" :))
     
  16. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Asa frica de distantiere nu am vazut la nimeni :). Aduci frumos spatele la linie, poate si fata daca prinzi curaj si ai scăpat de stresul asta. Cred ca se va vedea frumos cu ele la linie si asa ridicată. NU are treaba quattro.
     
  17. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Adevarul e ca nu am gasit inca documentatie clara pt. quattro in ceea ce priveste latimile diferite pe axe, pt. roti
     
  18. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Nu are treaba. Nu primeste informatie ca are roțile mai in exterior sau mai interior. Doar diametrele roților sa fie la fel. @gabitza121 Stiu ca a folosit le quattro lățimi diferite si nu a avut nicio problemă.
    Dacă aveam acelasi butuc ca tine, iti trimiteam distantierele mele de iarnă ( am.si asa ceva acum :)))) ) doar ca sa incerci si sa te convingi.
     
  19. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    @mirceacml ....sap dupa informatii !
    intre timp am fost sa ma interesez de o suspensie (sper eu reglabila, masina era atat de lasata jos ca nu mi-am putut da seama ce e acolo).

    Am profitat de vremea buna si am curatat/cosemetizat putin tapiseria de piele.
    Momentan cu o solutie de la Sonax, curand...cu ceva mai profi, Leatherique sau Dr. Leather.


    20190310_160824.jpg
    20190310_172626.jpg
     
    AnduNKV, bobalex18, gicu și alți 7 apreciază asta.
  20. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Super frumosa masina asta si imi place enorm de mult cum ai grija de ea.

    Nu te-ai gandit sa faci piano black ornamentale interioare?
     
    Red_ apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta