1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 B6 1.9 tdi quattro

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de gutza25, 4 Feb 2018.

  1. gutza25

    gutza25 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2012
    Locație:
    Fetești - Ialomița
    Masina:
    A4 B9, an 2017, 2.0 tdi DETA, 190 cp, cod cutie RYQ
    In sfârsit dupa un an de la achizitie si dupa multe amânari din cauza lipsei timpului necesar pentru a curata EGR si admisia, astazi am lăsat totul deoparte si am reusit sa curat atât EGR cât si admisia. Nu erau chiar atât de murdare dar aveam eu pitic pe creier sa le curat ca sa stau linistit.
    Trebuia inlocuit si furtunul furtunul care face legatura intre EGR si tubulatura de aer datorita unor improvizatii facute la sistemul de fixare pe EGR, dar a rămas pentru a da luni comanda de unul nou.

    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
    Cosmin ZKG și Gabriel Popa apreciază asta.
  2. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Hai sa te fac de rușine.... Mai pui și tu cutia aia de 2.5? :)
    Și pe aia o ai de o jumătate de an, cel puțin.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  3. gutza25

    gutza25 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2012
    Locație:
    Fetești - Ialomița
    Masina:
    A4 B9, an 2017, 2.0 tdi DETA, 190 cp, cod cutie RYQ
    Razvan, tu stii bine de cand tot zic ca o sa o montez ca doar tu mi.ai dat toate detaliile despre ce cutie si grup sa cumpar pentru a fi compatibile cu masina mea, iar pe aceasta cale tin sa-ti multumesc mult pentru ajutor.
    Nu promit, dar sper ca in maxim 2 saptamani sa montez cutia si grupul spate.
    Ps. Oricum tu vei fi primul care vei afla[emoji6][emoji6]

    Trimis de pe al meu SM-G928F folosind Tapatalk
     
  4. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eu zic sa tragi tare si sa montezi tot ce ai cat mai repede pentru a te bucura de ele.
    In ultimii 2 ani eu nu am mai apucat sa montez piesele pe masina mea si le-am plimbat pe drumuri pana am ajuns sa le vand.Noroc ca noul proprietar a mai cumparat din piesele respective si vor ajunge tot pe masina mea.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    gutza25 apreciază asta.
  5. gutza25

    gutza25 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2012
    Locație:
    Fetești - Ialomița
    Masina:
    A4 B9, an 2017, 2.0 tdi DETA, 190 cp, cod cutie RYQ
    Catalin, eu ma bucur de acest model de vreo 10 ani. Este si va ramane pasiunea mea acest model, iar actuala masina va ramane pe veci la mine.

    Trimis de pe al meu SM-G928F folosind Tapatalk
     
    DonDoneL apreciază asta.
  6. Lucian189

    Lucian189 Bronze Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    BMW 335d
    Am mai auzit eu cuvantul asta ..."veci " la altii ,care culmea acum nu mai au b6
     
    lowlife și coco_catalin apreciază asta.
  7. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eu cred ca in ziua de azi este mai greu sa tii masina o viata : se demodeaza si se intretin din ce in ce mai greu.Pentru un pasionat este destul de greu sa accepte ca nu se mai fabrica piese originale, sau ca rugina devine prietena masinii.
    Mecanic B6 are avantajul fratelui Exeo, multe piese fiind comune, insa la caroserie lucrurile devin complicate.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  8. gutza25

    gutza25 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2012
    Locație:
    Fetești - Ialomița
    Masina:
    A4 B9, an 2017, 2.0 tdi DETA, 190 cp, cod cutie RYQ
    Lucian, te asigur ca masina va ramane la mine pentru totdeauna. Sunt imdragostit, ca sa zic asa, de acest model. Nu este primul b6 pe care l.am avut si totodata nu este singura din familie, mai detin vreo doua masini(alte marci). Vom mai vorbi peste cativa ani si vom vedea care are dreptate. Deja am in plan pentru la anul ( nu tine de mine) o vopsire integrala a masinii asa cum face Gabriel Popa la a6 c5 2.7T (bineinteles ca el face si alte modificari ale caroseriei).

    Trimis de pe al meu SM-G928F folosind Tapatalk
     
    Gabriel Popa apreciază asta.
  9. Lucian189

    Lucian189 Bronze Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    BMW 335d
    Tot ce am vrut a fost sa evidentiez faptul ca si eu am fost in pielea ta,nu doar eu,mai sunt si altii..
    Niciodata sa nu zici niciodata.
     
    coco_catalin apreciază asta.
  10. gutza25

    gutza25 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2012
    Locație:
    Fetești - Ialomița
    Masina:
    A4 B9, an 2017, 2.0 tdi DETA, 190 cp, cod cutie RYQ
    Corect Lucian. Dar eu stiu prea bine ce zic si mai ales ce vreau.
    Catalin, tocmai de aceea vreau sa.i fac o vopsire si o reconditionare a caroseriei asa cum trebuie pentru a sta linistit din punctul de vedere a ruginei. Intradevar piesele oem se gasesc destul de greu dar eu cred ca se vor mai gasi cativa ani si de acum incolo.

    Trimis de pe al meu SM-G928F folosind Tapatalk
     
  11. gutza25

    gutza25 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2012
    Locație:
    Fetești - Ialomița
    Masina:
    A4 B9, an 2017, 2.0 tdi DETA, 190 cp, cod cutie RYQ
    Am inlocuit si furtunul care face legatura intre EGR si tubulatura de aer, cu unul OEM si totodata am facut si putina curatenie prin compartimentul motorului. Nu era foarte murdar, dar trebuia putina atentie si acestui detaliu.

    [​IMG][​IMG][​IMG]
     
    Gabriel Popa apreciază asta.
  12. gutza25

    gutza25 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2012
    Locație:
    Fetești - Ialomița
    Masina:
    A4 B9, an 2017, 2.0 tdi DETA, 190 cp, cod cutie RYQ
    Salut. Azi am reusit sa montez jantele de audi a4 et 28 r17 cu anvelope de vara.[​IMG][​IMG]


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    AlexPTB, Ciobanu Cristian, Andu333 și alți 3 apreciază asta.
  13. AlexMaroga

    AlexMaroga 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 b6 - 1.9 quattro - 2003 / A6 4G sedan - 3.0 BiTDI quattro - 2014
    De ce ai pus 17 si nu 18, 19 cum ai avut inainte?
     
  14. gutza25

    gutza25 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2012
    Locație:
    Fetești - Ialomița
    Masina:
    A4 B9, an 2017, 2.0 tdi DETA, 190 cp, cod cutie RYQ
    @AlexMaroga nu le am omologate pe cele pe 18 si la suspensia pe care o am pe masina dauneaza mult confortului. Vizual dau foarte bine cele pe 18
     
    AlexMaroga apreciază asta.
  15. gutza25

    gutza25 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2012
    Locație:
    Fetești - Ialomița
    Masina:
    A4 B9, an 2017, 2.0 tdi DETA, 190 cp, cod cutie RYQ
    Cu ajutorul lui @arazvan2002 care mi.a dat toate informatiile despre ce piese sa cumpar, dupa aproximativ un an si putin, am reusit sa fac retrofit.ul la cutia de viteze si diferentialul spate cu unele pentru motor de 2,5 tdi.
    Saptamana trecuta am montat cutia de viteze, diferentialul si timoneria, totul a fost plug&play mai putin suportul cutiei de viteze, mai bine zis talpa acestuia.
    Bineinteles ca a urmat o saptamana de cautari ce talpa s.ar potrivi pe cutie avand in vedere ca este dupa o masina cu motor de 2,5 care are alta forma traversa cutiei si totodata are alt suport cu prinderi diferite de fosta mea cutie.
    Azi am reusit montarea suportului de cutie, care este de pe un s4 b6 si se potriveste perfect pe cutia de 2,5.
    Pot spune ca dupa acest retrofit, masina este cu totul alta avand in vedere faptul ca ruleaza in turatii mai joase si cu toate ca informatiile pe care le primisem de la diferite persoane, erau ca dupa montarea cutiei nu o sa mai am acelasi demaraj si ca o sa pierd la acest capitol, masina trage destul de bine (masina are soft).
    Multumesc inca o data @arazvan2002 pentru tot sprijinul pe care mi l.ai acordat.

    P.s. Imi pare rau dar nu am apucat sa fac poze de la montaj.
     
  16. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    De mentionat ca pe AVF-urile quattro din 2004 sunt cutii 02X (ca pe unele benzinare gen 2.0TFSI si pe B7 BPW quattro), nu mai au cutie 01E. Ce ai montat tu e cutie de 2.5 BAU cu cod HEQ si fundul de cutie de la GYH (cutia de BRD quattro) fiindca aceasta are o flansa-contragreutate.
    Pe B6-uri in 2004 au pus alte cutii pe quattro, pe 2.5 tdi BAU fiind pusa cutie de tipul 0A3, asa cum incepusera pe S4, apoi RS4 si 2.0tdi BRD si 3.0 tdi quattro manual, evident cu diverse combinatii de rapoarte la unele trepte.
    Ma bucur ca iti place cum merge in combinatia asta si sa stii ca a durat cam mult pana ai montat tot. De 1 an trag de tine dupa ce ti-am gasit si toate piesele inca de atunci :)))

    PS: cu placere. Am venit cu detaliile astea ca sa ramana scrise fiindca a durat ceva pana le-am pus cap la cap.
     
  17. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    În această combinație, ce turație ai la 100 km/h în treptele 5 și 6?
     
  18. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    @paul14 Am facut niste simulari. Oricum pe tine nu te ajuta f mult ca nu o poti pune la tine.
    gearbox1.png gearbox2.png
     
    paul14, gutza25 și Stefan apreciază asta.
  19. gutza25

    gutza25 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2012
    Locație:
    Fetești - Ialomița
    Masina:
    A4 B9, an 2017, 2.0 tdi DETA, 190 cp, cod cutie RYQ
    @paul14 nu am facut decat doua poze cu turatia la noua cutie.


    Sent from my iPhone using Tapatalk[​IMG][​IMG]
     
    paul14 și Ciobanu Cristian apreciază asta.
  20. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Ce modul ai montat pentru a arata temperatura ulei si antigel?
     

Distribuie pagina asta