1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 B6 Avant 1.8T AVJ QUATTRO Stage 1 S4-Look

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de DonDoneL, 22 Mai 2017.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Ne-am apucat de lucru. Primul cobai a fost nuca de la schimbator care daca nu trecea testul imi era cel mai usor sa o inlocuiesc, dar a trecut. Ce-am facut mai exact? Mi-am comandat o vopsea de piele albastra (stiti voi poveste cu interiorul meu) si m-am apucat de treaba. Demontat, spalat, matuit si dupa degresat foarte foarte bine nuca. Am incercat prima data sa aplic vopseaua cu pensula din pachet. Cea mai mare greseala. Oricat incercam ramaneu acele urme lasate de firele din pensula si avea un aspect foarte urat. Mai demult, la alta masina, am folosit vopel si acest produs se aplica cu un burete. Cum in pachet am gasit un burete destul de fin (era pentru spalat gandit el), am taiat un patratel din el si l-am imbibat in vopsea. Dupa am tamponat efectiv toata suprafata pana a prins culoare. Dupa inca un strat (la interval de 20 minute). Dupa, daca tot aveam vopelul, am zis sa incerc sa aplic intaritorul cu care a venit acesta. Zis si facut. Am aplicat 3 straturi de intaritor la interval de o ora intre ele apoi l-am lasat peste noapte la uscat. Azi de dimineata am verificat suprafata, era uniforma (ca daca nu, mai puteam aplica un strat de intaritor) si am luat nuca la frecat cu o perie pentru pantofi. Dupa aceasta operatiune nuca a ramas lucioasa si foarte placuta la atingere. Pozele nu reflecta realitatea dar va pot spune ca rezultatul este mai mult decat satisfacator!

    Rezultatul final
    index (2).jpg
    Asa arata dupa ultimul strat de vopsea
    index (3).jpg
    Asa arata inainte
    index2.jpg
    Acesta este produsul folosit
    vopsea.jpg
    Urmeaza volanul dupa ce gasesc "scula" necesara sa il desfac (in trusa mea nu am).
     
    Ultima editare: 11 Iul 2018
    DincaMarius, AlexMaroga, mirceacml și alți 3 apreciază asta.
  2. Chriss_Deejay

    Chriss_Deejay Silver Member

    Înscris:
    27 Ian 2013
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, B6, 1.8T AVJ
    Looking good !
    E clara treaba, pun si eu comanda de vopsea, sa "execut" volanul.

    Spor la treaba in continuare.
     
    DonDoneL apreciază asta.
  3. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    E 150lei o retapitare de volan, de ce nu faceti asta? cu vopsea o sa se intareasca si o sa aiba si textura naspa..
     
  4. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Nu e intarit si nu se compara calitatea materialelor si pe langa asta sigur nu gasesti si o nuanta buna avand in vedere ca nu doar volanul dar si airbag-ul este albastru.
     
    DincaMarius apreciază asta.
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si 50 lei o nuca de retapitat la profesionisti. :) Daca apelezi la profesionisti care lucreaza cu piela auto au ei orice culoare. Ca nu te duci la un agarici in cusut volane. :) Dar daca tie iti place sa fii mesterica (si mie imi place sa fac la masina mea singur cam tot, recunosc asta :)) go for it si cu volanul. Bafta
     
    DonDoneL și mirceacml apreciază asta.
  6. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    In ploiesti sunt doar baieti pe "milioane multe" si decat sa dau 3 4 sute de lei pe o retapitare, vand volanul si cumpar unul de b7 dar cum nu dispun de banii aia pentru un volan, apelez la "fortele proprii". Sincer e mai mare satisfactia cand fac ceva cu mana mea si iese si cum imi place.
     
    DincaMarius, Xtremer și bobalex18 apreciază asta.
  7. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Daca ai nevoie de "scula" sa il desfaci te ajut eu. Iti pot da si un volan imprumut pana il faci pe al tau. Daca te hotarasti iti dau tel si ma suni. Sunt din Tatarani.
     
  8. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    DonDoneL apreciază asta.
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trusa aia mentionata anterior este buna in general la casa omului. La volan trebuie SPLINE M12 nu T55 si acel M12 il gasesti in trusa aia. Costa 10 lei cea mai petarda scula din asta si care iti trebuie sa desfaci volanul. Nu ai tu nevoie de Hazet sau Elora. Si cu asta incheiem aici subiectul demontare volan. Multumesc.
     
    DonDoneL și lowlife apreciază asta.
  10. Lucian189

    Lucian189 Bronze Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    BMW 335d
    Felicitari pentru DIY-urile pe care le-ai facut!.
     
    DonDoneL apreciază asta.
  11. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Multumesc frumos! Volanul sta la uscat momentan, l-am curatat foarte bine si matuit si astept sa se evapore toata apa din el. Cel mai probabil maine o sa il vopsesc.
     
    DincaMarius, AlexMaroga și z1daru apreciază asta.
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Dupa ce il vopsesti lasa-l la uscat minim 24 ore. Pe urma vezi cum il "freci" :) Iti spun asta pentru ca am vazut multe volane vopsite si nu a tinut vopseaua aia. Asta din cauza ca cei care il foloseau ori aveau mainile pe baza de șmirghel (asa se scrie corect si sa tii minte asta :)) ori ghiulurile, verighetele si bratarile lor (sper sa nu fie cazul la tine :)) erau mai mari decat palma. :) Dar tu "fa-ti damblaua" pentru ca asa invatam, din greselile noastre, nu ale altora. :)
     
    DonDoneL apreciază asta.
  13. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Eu am avut unul facut de mine pe vechea masina si l-am frecat un an de zile si doar si-a pierdut putin din luciu (nu era mat dar nu mai era super lucios ca o pereche de pantofi)
     
    DincaMarius și AlexMaroga apreciază asta.
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Atunci inseamna ca ai nimerit vopseaua potrivita, asta ca si reteta si nu te incadrezi in tiparul/profilul mentionat anterior. E normal sa devina lucios volanul la un moment dat. Este o uzura normala si fireasca a pieii de pe volan . Bafta.
     
    DonDoneL apreciază asta.
  15. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Revenim, dar cu ce revenim? Cu volanul. Vesnicul volan pentru care m-ati certat toti. L-am dat jos cum stie toata lumea, l-am luat in casa si :

    1) l-am spalat cu BURETEL DE VASE si cu PUR. Cu partea abraziva l-am frecat pana a iesit cam toata culoarea din el. Nu va speriati, stiu ca a devenit poros si seamana cu unul de piele intoarsa dar totul este sub control
    37133193_461359117608788_4396434721546960896_n.jpg

    2) l-am lasat sa se usuce, dar nu se usca (adica in 4 ore tot era umed). Am confectionat un cuptor dintr-o cutie si am suflat cu uscatorul de par in ea timp de 5-10 minute si am reusit sa il usuc. Cum se facuse tarziu am trecut la pasul 3 astazi de dimineata.
    3) l-am luat la matuit cu smirghel de 600 si acel aspect de piele intoarsa a disparut. L-am smirghelui pe uscat si apoi am folosit si de 1500 si a iesit cam asa:

    37011723_461359070942126_1669737560739414016_n.jpg

    4) l-am sters de vreo 10 ori cu alcool, l-am lasat sa respire 10 minute
    5) dupa am inceput sa il vopsesc. La fel ca la nuca, am folosit buretelul si am intins vopseaua in 3 straturi. Ud parea cam deschis, dupa cum se vede in poze, nu prea imi placea

    37056717_461358990942134_126079254600351744_n.jpg

    6) dar dupa 30 minute arata asa:

    37017452_461358907608809_1132381613787709440_n.jpg

    Sexy nu?
     
    DincaMarius, smurff, alanb1 și alți 7 apreciază asta.
  16. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Arata discret, doar doua mari defecte la ora 3 si ora 9. Poate dupa ce se usuca mai bine se vede mai putin.:) Airbag-ul cum este pe langa volan ca si culoare?

    Important este sa incerci sa faci lucrurile cum iti plac, daca nu reusesti, atunci poti apela la persoane de specialitate!:thumbs-up:
     
  17. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Ti se pare de la lumina, e lucios uniform tot
     
    DincaMarius apreciază asta.
  18. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Bravo pentru ce faci!Daca tu esti multumit de rezultat, asta este cel mai important!
    Spuneai mai sus ca ai frecat nuca cu o perie de pantofi pana a devenit lucioasa, ori luciul elementelor de piele = uzura.Piesele noi imbracate in piele vin cu o textura naturala a pielii(vezi porii) si cu un aspect mat, nu lucios.
    Am vopsit si eu un volan prin 2009 la un atelier de pielarie.Aspectul final a fost bun, insa foarte lucios, iar pielea pierduse total textura : pana si zonele de imbinare erau aplatizate total.Din fericire/pacate volanul a stat pe masina cateva saptamani, timp in care mare parte din vopsea a ajuns pe mainile mele.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    DonDoneL apreciază asta.
  19. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Nuca am refacut-o deoarece intaritorul vopel era ineficient. Vopseaua in sine are un intaritor si nu se curata dupa ce se usuca complet
     
    DincaMarius apreciază asta.
  20. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Am observat o scurgere de antigel sub masina si dupa cateva verificari am dedus ca singurul lucru care poate sa scape antigel in zona aia este pompa de apa. Dupa ce am desfacut capacul de la distributie, acest lucru mi-a fost confirmat. Am desfacut distributia care teoretic avea 2 ani si am gasit asa: rola intinzatoare originala vw audi MADE IN CHINA, cureaua era foarte tare, iar pompa de apa avea un joc de nedescris. Asa ca am schimbat : curea conti de distributie, role ina si pompa de apa hepu, rola intinzator accesorii skf si curea accesorii conti. De asemenea am inlocuit un etrier pe stanga spate care era blocat. Am schimbat placutele de frana (trw) , aerisit instalatie frana, antigel. Dupa toate astea masina are un sunet mult mai frumos, cand am plecat cu ea in probe am crezut ca am urechile infundate , se auzea mult mai silentios.

    De asemenea mi-am achizitionat un set de jante cu anvelope de vara (da stiu, eu sunt pe dos :)) ) Nexen n'fera su1 si spate Dunlop Sp sport 01, ambele seturi in stare foarte foarte buna, cele nexen 2018, cele dunlop 2015. Jantele sunt pe 17, 7.5j, et 42, nu stiu ce fitment nebun dar mie imi plac.

    Altfel toate bune si frumoase, asteptam intalnirea din ianuarie, daca se tine ca e cam multa inactivitate pe acolo :(
     
    DincaMarius, alanb1, Adrian_Redmann și alți 4 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta