1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 B6 Avant 1.8T AVJ QUATTRO Stage 1 S4-Look

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de DonDoneL, 22 Mai 2017.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    299959km : Schimbat kit ambreiaj (volant, placa, disc, rulment) LUK.
    Scurt istoric : Fostul proprietar nu a schimbat si volantul, fapt ce a dus la o uzura neuniforma a discului. Practic, discul "prindea" pe circumferinta interioara. Volantul era destul de "incins". De asemenea, a fost pus kit valeo pe volant luk (lucru ce nu este recomandat). Acum totul merge bine, intra bine in viteza, nu mai agata a 2-a, nu mai agata 1-a cand am 10-20km/h (inferioara), intra bine in marsarier ( trebuia de multe ori sa fac pedala la ambreiaj ca sa intre) si cel mai imporant, desigur, nu mai patineaza. Volanta desi era "praf" nu batea.
     
  2. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Inlocuit fuzeta stanga deoarece cand am fost sa fac geometria, la constatare, au descoperit ca aceasta prezinta o fisura. Am vrut sa fac geometria deoarece mi-am cumparat cauciucuri noi si am zis ca este un moment bun sa o mai reglez odata. Acest lucru s-a intamplat in momentul cand au schimbat bratele. Am fost la ei, mi-au cumparat si montat alta fuzeta. Desigur, si cu rulment nou. Dupa am fost si am făcut geometria. Toate bune si frumoase, benzina si asfalt sa fie.
     
    DincaMarius, alanb1, z1daru și încă o persoană apreciază asta.
  3. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Aceeasi chestie am patit-o si eu cu ambreiajul, prindea pe jumatate. Cat te-a costat?

    PS suntem destui in clubul cu fuzete duse :) posibil sa cedeze de la batut in ele, mi-a aratat un prieten ca poti scoate surubul de la brate cu mai multe chei una langa alta si-l impingi din aproape in aproape :)
     
    DonDoneL apreciază asta.
  4. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    1750 piese si 600 manopera. Luk. Urmeaza sa schimb eu uleiurile in cutie grup si lichidul de frana. Posibil sa trb sa schimb garnitura la capac (nu stiu inca daca imi pisa pe acolo) . Mi a recomandat cineva sa pun si silicon. La primavara, baia jos si schimb ulei.
     
    DincaMarius și Chriss_Deejay apreciază asta.
  5. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Da, dupa manual se pune silicon, dar doar in anumite locuri, nu pe toata lungimea. E o discutie pe undeva prin topicul de 1.8T la B6 cred.
    La B7 2.0tfsi exista un sorb reproiectat, poate e asa ceva si la B6... food for thought :)
     
  6. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Unii dorm, altii lucreaza. In alta ordine de idei, i-am implinit visul lui @z1daru si i-am facut lumini ambientale la plafoniere ca sa-si vada si el fetita (asa mi-a zis).
    2 ore de munca, 1 metru de cablu, niste tub termocontractabil, 4 leduri de 5mm la 12 v si ceva indemanare. La plafoniera de pe fata este deja prezentata pe forum procedura insa la cea pe spate nu asa ca ofer cateva ponturi. Plafoniera pe spate este din 2 bucati, ambele au 2 ghidaje MAMA-TATA (adica unu are bat de ghidare si unul are gaura, ma rog, tunel, intelegeti voi). Am taiat cele 2 ghidaje, am dat gaura, am infipt ledurile iar alimentarea va arat din poza de unde se poate lua. E cam complicat de taiat acel sistem de ghidaj dar nu e imposibil. Am uitat sa fac poza si deja am capsat-o.

    Da stiu, nu e cel mai calitativ post din lume, dar sunt obosit :))
     
    DincaMarius, DeViAnS, stefan550 și alți 4 apreciază asta.
  7. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Frumos ! Felicitari pentru munca depusa ! Cu un minimum de cheltuiala ati reusit.

    Plafoniera spate are acest avantaj, ofera posibilitatea de a monta lumini ambientale, dar dezavantajul (dpmdv) ar fi ca lumineaza cam slab interiorul..

    Cand am luat kitul de interior S-Line am primit un altfel de lampa, completa din sticla cu doua becuri C5W (ca pe fata sau la numar) si face din "noapte, -> zi", insa nu mai poti monta leduri ambientale..

    http://www.clubaudi.ro/attachments/a1fe7c2c-0b67-4b90-88bc-4ce13adee381-jpeg.214354/
     
    z1daru apreciază asta.
  8. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Mai exact 6 lei :))
    Daca ai leduri, in spate este suficienta lumina. Plus ca nu am inteles niciodata necesitatea de a avea lumina "ca ziua" intr-o masina noaptea :))
     
    DincaMarius și z1daru apreciază asta.
  9. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Pierzi ceva in spate, altfel cauti :) Daca asa am primit lampa, asa am pus-o. Cea veche o mai am insa nu fac artificii sa o vopsesc sau mai stiu eu ce, daca tot nu am avut noroc sa ma scap de vechile elementele de pe masina inlocuite..
     
    DonDoneL apreciază asta.
  10. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'


    e pe lista si asta!
     
    DincaMarius, Chriss_Deejay și oviand apreciază asta.
  11. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Eu zic ca se pierde din linia clasica/farmecul masinii cu chestiile astea. Poate daca ai reusi sa le ascunzi... parca la C7 e asa?
    Altfel imi aduce aminte de odiosenia asta:

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
  12. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Pai ascunse cum sunt in video. Nu sa se vada in relief :))
     
    DincaMarius apreciază asta.
  13. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Și eu m-am tot gândit la un luminat ambiental, dar o să fie destul să le ascunzi.

    O chestie mai faină, ar fi să le conectezi pe butonul de reglaj interior, dar nu știu dacă rezistă circuitul la consumul suplimentar.
     
  14. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Am avut eu legate la ledul din manerul usii. Si se puteau regla din rotita de reglat lumina la bord. Au avut farmecul lor... au avut.
     
    DonDoneL apreciază asta.
  15. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    received_720496291655049.jpeg

    received_725336357851308.jpeg

    received_1126095357562174.jpeg

    Continuarea in curand in topicul lui @z1daru . Colantare carbon lucios. Au fost demontate complet inclusiv cromul de la schimbator si ornamentul de pe scrumiera.
     
    DincaMarius, Chriss_Deejay, AlexMaroga și alți 3 apreciază asta.
  16. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Par foarte OEMish din poze. Lucrarea se vede ca este de calitate.
    Insa desi rare si scumpe cele de carbon OE, mie nu mi se par wow ca aspect cand sunt montate pe masina. Plusul il vad doar la exclusivitate.
    Mai frumoase si mai contrastante pe interioarele de culoare neagra mi se par cele aluminium brushed care vin pe S-line de fabrica. Si sigur se gaseste si folie imitatie.
     
    lowlife apreciază asta.
  17. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Sa stii ca arata elegant, mai ales seara. Din poze nu o sa iti dai niciodata seama. Exista aluminium look dar este slab calitativa si de la un producator mai de doamne ajuta nu prea am gasit. Si sa pierzi 5 ore sa le faci si sa le vezi cum cedeaza dupa cateva luni, nu te doare capul?
     
    DincaMarius apreciază asta.
  18. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Ne pregatim se show. A realizat cineva sablon pentru panoul de clima? (ceva PDF, paint etc?)
     
  19. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    La multi dragi colegi!

    Masina merge extraordinar de bine de cand am schimbat ambreiajul. Același fenomen ca si anul trecut, cum a venit frigul, masina pleaca la prima cheie(de regula pleca la a 2 a, foarte bine, dar doar la a doua).

    Navigatia este montata partial, trebuie sa cumpar adaptor pentru antena. Climatronicul l-am cioplit eu. Sablonul l-am facut in cel mai ciudat mod posibil, dar a functionat. L-am scanat efectiv la imprimanta. Dar atentie, nu scanat si dupa printat. Am folosit direct functia de scanare si printare. A iesit milimetric perfect. Apoi l-am taiat cu bisturiu incins si finisat cu hartie abraziva. A iesit perfect. Astept sa-mi vina si suportii de pahar pentru ca renunt la sertarul cartilor de vizita si trebuie sa relochez butonul esp. Nu stiu inca unde. Astept idei...
     
    DincaMarius, Chriss_Deejay, alanb1 și alți 6 apreciază asta.
  20. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Pune câteva poze pe zi cu RNS-E-ul să vedem cum se așează.
    Poate îți faci linie de faceplate-uri:p
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta