1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 - B6 - AVF

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de z1daru, 6 Ian 2018.

  1. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Filtru de habitaclu este normal, asa am vrut sa iau acum. Am cu carbon activ montat acum pe masina si sunt curios cum va arata la schimb. Diferenta de pret nu era foarte mare, dar asa am vrut sa iau acum sa vad daca intr-adevar se simte diferenta.

    Nu am de gand sa tin uleiul 12.000 km.. o sa merg probabil undeva in jurul a 10.000, maxim. Acum cu Castrol-ul pus am aproape 1500 km rulati si o sa-l schimb in vreo luna - doua, cu gandul sa curat putin motorul, preventiv, acum dupa ce a prins si ea deplasari in sezonul rece (stiu sunt cam nebun, dar asta e. Mereu am avut grija de masinile cu care am mers). Pentru 150 lei cat ma costa un schimb de ulei si filtre, prefer sa stau eu impacat. :racer:
    Abia astept sa vina primavara sa intru la curatat tapiterie, bord, interior, etc.. :rockwoot:
     
  2. Adriansava

    Adriansava 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2016
    Locație:
    Germania
    Masina:
    A4 2.5 2001
    Să o stăpânești sănătos fără evenimente. Este o mașină fiabilă și "bună" dacă ai și grijă de ea. Am avut și eu una doar că altă motorizare 2.5tdi V6 quattro. Am fost foarte multumit de ea.
     
    Ultima editare: 9 Feb 2018
    z1daru apreciază asta.
  3. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    150 ron schimbul ulei+filtre? cum reusesti performanta asta ca eu sub 400 nu scap :).
    Am vazut ca ai achizitionat si spary-ul siliconic de la Wurth pt. intretinere cauciuc, l-am luat si eu de 1 sapt. dar nu am apucat sa il testez.Impreuna cu el am mai primit si un spary dedicat chederelor...o sa pun mai multe detalii in topicul dedicat dupa testare.
    Legat de filtre si ulei este alegerea ta, banuiesc ca cineva te-a directionat catre marcile respective(eu merg pe Mahle si Valvoline).
    Cu sau fara carbon activ eu nu am simtit diferente,bineinteles tot carbon activ folosesc de ani de zile .....de asemenea si eu sustin schimbarea filtrelor+ ulei la fiecare 10k.
    Ma bucur cand vad pe cineva care nu merge pe ideea "las-o ca si asa e batrana de ce sa mai bag bani in ea".

    Bafta
     
    gutza25 apreciază asta.
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    150 lei costa doar 5l de ulei. :)
     
  5. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Cred ca a gresit moneda, poate euro :icon_thumright:
     
  6. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    150E e mult pentru schimb, incluzand si manopera. Nici 150 lei nu a dat pe toate, n-are cum. Probabil a dat ~300 lei pe filtre si ulei, iar manopera, dupa caz.
     
  7. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Filtrele le-am prins la promotie si am dat 140 RON pe toate si 140 RON m-a costat uleiul (5Litri). Avand in vedere ca voi folosi doar 3.8 litri, un schimb de ulei + filtru ulei nu sare cu mult peste 150 RON.

    Am spus pretul acela strict pentru ulei si filtru ulei, nu pentru toate filtrele.
     
  8. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    " Pentru 150 lei cat ma costa un schimb de ulei si filtre" de aici am dedus ca toate filtrele :)

    3.8l sau 5l tot acolo este...diferenta o folosesti intre schimburi ,nu auca urmatorul schimb:) ..sunt convins ca nu schimbi tu numai uleiul +filtru ulei...asa ca tot 400 dai pe schimb :))
    Bafta
     
    z1daru apreciază asta.
  9. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Da, acum am vazut si eu ca m-am exprimat gresit si am trecut filtre.

    Sorry! :icon_thumright:
     
  10. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Astazi 'm-am facut' cu un bidon de ulei din Germania achizitionat, din hypermarket. Diferentele le vedeti voi in poze si trageti concluziile.
    Pretul pentru uleiul luat de la noi este de aproximativ 140 RON, iar pentru cel luat din Germania ~ 60 Euro, deci un pret aproape dublu. Chiar sunt curios de 'diferente' :uhm:,
     
  11. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Asta e culmea : masinile sunt mai ieftine in Ro ca in De si consumabilele invers.La final toate se strica in Ro, desi mergeau bine in De.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    z1daru apreciază asta.
  13. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Bine de tinut minte @audi66 . Merci :beerchug:

    Ma descurc mai greu cu germana, dar probabil pentru urmatoarea revizie voi alege si eu sa comanda produse de acolo.
     
  14. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Am ajuns astazi la 65.000 km cu masinuta si ne pregatim de ITP + inmatriculare.

    Toate bune si frumoase pana acum si speram sa fie la fel. Drumuri bune la toti colegii! :racer:
     
  15. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Efectuat ITP astazi.. totul foarte bine :arco:

    La noxe chiar au ramas uimiti domnii de acolo.

    65.850 km si pe 20 Martie o trecem pe PH.

    :detective2:
     
    gutza25 și DonDoneL apreciază asta.
  16. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Super colegu', drumuri bune.
     
    z1daru apreciază asta.
  17. Chriss_Deejay

    Chriss_Deejay Silver Member

    Înscris:
    27 Ian 2013
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, B6, 1.8T AVJ
    Avand in vedere numarul de kilometri, esti tot in regim de ITP anual ? :)
    Multa bafta !
     
    z1daru apreciază asta.
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Banuiesc ca este o "tachinare". :) Dar pentru cei care nu cunosc / nu stiu, nu conteza km ci anul de fabricatie deci evident face ITP anual.
     
    z1daru și DonDoneL apreciază asta.
  19. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Anual fac ITP-ul.. daca asa vrea statul roman.. ce sa facem...ne aliniem la 'standarde'
     
  20. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Comandat astazi 4 buc. anvelope Michelin Primacy 3 GRNX 235/45/R17 94Y printr-o cunostiinta la 350 lei / bucata. Asteptam sa vina si o 'incaltam' cu rotile de vara :eyebrows:
     

Distribuie pagina asta