1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 B6 Quattro - un nou proiect

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de AlexMaroga, 1 Apr 2018.

  1. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Am fost acolo.....si am renuntat.Costul manoperei nu este o problema mare, desi sub 4-500€ nu cred ca face nimeni.

    Dupa atatia ani cu B6 eu cred ca modificarile ce aduc satisfactii pe termen lung sunt urmatoarele:
    -frane
    -suspensie si bari torsiune Rs4
    -soft
    -roti mari
    Eu am inceput cu altele si m-am bucurat de toate, insa pentru placerea condusului cele 4 modificari de mai sus sunt esentiale dpmdv.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    CosminSt, alanb1, AlexMaroga și alți 2 apreciază asta.
  2. Chriss_Deejay

    Chriss_Deejay Silver Member

    Înscris:
    27 Ian 2013
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, B6, 1.8T AVJ
    @Catalin_1987 : Ai dreptate !
    Iar in legatura cu trapa, am trecut printr-un asa-numit retrofit, cu ani in urma, cand detineam o Dacia Solenza (cred ca mai exista si acum topicul respectiv pe forum).
    In acel caz, totul a mers ok si m-am bucurat nespus de respectivul upgrade dar asta doar pentru ca multe alte lucruri nu puteai avea extra pe platforma respectiva.

    Acum, la actualul B6 am trapa si da, e frumoasa, ce sa zic ? :))
    Insa pe langa frumusete vin si o gramada de responsabilitati : curatare periodica a sinelor, lubrifiere, curatare periodica a garniturii sticlei care odata cu varsta incepe sa aiba micro-fisuri si la cea mai mica neatentie incepe sa scartaie - nu tare, dar suficient cat sa te enerveze cand conduci cu muzica oprita pe un drum al patriei.
    Overall, e ok daca o ai odata cu masina dar nu merita ca retrofit.


    Bafta !
     
    DonDoneL și lowlife apreciază asta.
  3. AlexMaroga

    AlexMaroga 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 b6, 1.9 quattro
    Foarte bine punctat @arazvan2002, trapa iese din calcule! Momentan mai am ceva de lucru la ea: multe chestii de design si detailing + jante pe 18/19. Sper sa termin cat mai repede si sa o las mai moale cu investitul banilor in ea. O sa ma rezum doar la intretinere si cat mai multe plimbari, asa cum ai zis.:racer:
    @Catalin_1987 cam asa suna si lista mea dar toate la timpul lor :))
    Pentu ca am radiat vechea masina, n-am putut sa platesc taxa aceea pentru a pastra numerele dar se pare ca nu le-a luat nimeni asa ca m-am bucurat foarte tare cand le-am gasit libere :yahoo:.
    09caa7bc-a9d0-42da-9573-5aa741787983.jpg
     
    DonDoneL, Chriss_Deejay și alanb1 apreciază asta.
  4. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Mai moale cu investitul banilor in ea.....tu crezi?
    Cand ai virusul modificarilor si vrei sa te opresti....tot mai cumperi un plastic, un buton.Dupa te minti ca nu ai mai bagat bani de 6 luni si parca nu sunt multi 6-700€ un set de roti.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Gabi_KGT, AlexMaroga și DonDoneL apreciază asta.
  5. AlexMaroga

    AlexMaroga 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 b6, 1.9 quattro
    @Catalin_1987 am zis ca o sa o las mai moale dar n-am zis ca o sa si reusesc :))
    Chiar urmaresc un set de jante cum ai avut tu cu et 29 dar sunt foarte greu de gasit si alt model care sa dea mai bine pe b6 nu prea am vazut.
    Sute de euro ii dau fara sa clipesc pentru masina, cand vine vorba sa imi iau o haina sau chestii personale parca toate lucruile sunt scumpe :aggressive:
     
    DonDoneL și Cosmin ZKG apreciază asta.
  6. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Asculta de ăștia mai bătrâni.... Dacă mașina nu prezintă un pericol pentru siguranța circulației sau sa te lase ceva în drum... Ia haina respectiva întâi, du-te în concediu, distrează-te.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
    911turbo, vladliviu85, lowlife și alți 2 apreciază asta.
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Razvan ma copiezi ? :) Incepeti sa va desteptati. :) De cand va repet asta, ce ai spus tu, am obosit. :)
     
  8. AlexMaroga

    AlexMaroga 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 b6, 1.9 quattro
    Incerc cat de mult sa va ascult sfaturile dar candva si voi ati fost ca mine, va doreati sa schimbati cat mai multe la masina in cel mai scurt timp posibil, am dreptate? :))
     
    Lucian189 și DonDoneL apreciază asta.
  9. Lucian189

    Lucian189 Bronze Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    BMW 335d
    Toata masina daca se poate schimbata.:p:p
     
    AlexMaroga apreciază asta.
  10. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Deci ati ajuns la concluzia ca la o masina care valoreaza sub 5-7k euro nu mai merita sa investiti in retrofituri ? Stiu ca la vanzare o sa rezulte o pierdere mare, deoarece intra la concurenta cazanele samsarilor polishate in stare perfecta cu km mai putini pe care cer 3500-4000e si automat tu cand ceri 5k euro deja lumea te considera nebun. :banghead:
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  11. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Dar cine o face pentru vanzare? O faci pentru tine ca tu mergi cu ea ;)
     
    AlexMaroga apreciază asta.
  12. AlexMaroga

    AlexMaroga 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 b6, 1.9 quattro
    @Scorpyon Nu a zis nimeni ca nu merita sa facem retrofituri, in primul rand le faci pentru tine, noi vorbeam si de alte prioritati in viata si ziceam sa nu mai punem masinile pe primul loc ci pe noi.
    Printe picaturi mai schimbi si una alta :))
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca invatati sa faceti asta v-ati maturizat si ati invatat deja ce inseamna cu adevarat detinerea unei masini si care este adevaratul scop al vietii.
     
    AlexMaroga și vladliviu85 apreciază asta.
  14. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eu zic ca nu este cazul sa descurajam.
    B6 este o “masina” si azi, la 17 ani de la lansarea ei.
    Poti face retrofituri si chiar este o ocazie buna sa le faci azi cand piesele sunt “ieftine”.Tot ce trebuie sa iei in considerare este ca transformi o masina normala in una speciala, insa este speciala doar pentru tine si scopul principal trebuie sa fii tu : eu sunt fericit/ multumit/ impacat cu ce fac.
    Eu am vandut masina mea la un pret multumitor pentru mine, imens fata de piata, insa nesatisfacator Vs investitia facuta.La final sunt multumit ca am avut o masina aproape unica, m-am bucurat 10 ani de ea si nu mi-e rusine sa dau ochii cu omul ce a cumparat masina.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  15. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Eu nu as face asta niciodata. Sa investesc intr-o masina ca apoi sa o vand si sa se bucure altul de ea. Chiar as inebuni de nervi sa vad ca cel caruia i-am vandut-o nu o intretine corespunzator si isi bate joc de ea, stiu ce zic pentru ca am trait asta pe pielea mea in urma cu multi ani, cu o fosta masina.Senzatia este crunta. Daca am investit inca o data valoarea ei de piata in ea, la mine moare. O tin pana cand cad tablele de pe ea :) si oricum nu ma interseaza ce zic sau cred altii despre mine :)
     
    gabitza121, DonDoneL, alanb1 și încă o persoană apreciază asta.
  16. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Pasiunea nu are treaba cu ratiunea,adica nu faci nimic cu gandul la valoarea financiară singura motivatie este ca te v-a face mai fericit.
    Altfel nu am vedea masini vechi si foarte frumoase sau proiecte inedite.

    Avem si noi cateva exemple pe forum de masini in care s-a investit cu mult peste valoarea masinii si gandul mi-a zburat la @boresque , @rotitza ,@Stefan lista e lungă astea fiind doar asa la repezeală ce mi-a venit in minte
     
    AlexMaroga apreciază asta.
  17. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Pai atunci ajungi in situatia ca te-ai saturat de ea, si te plictisesti invariabil, dar nu poti s-o dai, ca ai cheltuit prea mult. Depinde ce parere ai despre banii aruncati :)
    Schimbatul masinii la 1-2-3 ani e sfant. Iei una cu tot ce vrei, o rulezi, iei alta. Asa eviti si banii aruncati, si atasamentul de ea si framantarile ca tu cheltui bani cu masina si ti-o lovesc diversi. Am ajuns sa imi iau alta masina ca sa nu mai distrug B6, sunt ca batraneii aia care tin 1310 sub prelata, nu mai stiu unde s-o parchez sa fie mai ferita :(
     
  18. AlexMaroga

    AlexMaroga 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 b6, 1.9 quattro
    @blackcat86 si eu gandesc ca tine, masina asta sigur o sa ramana in familie cand o sa decid sa trec la altceva. Probabil peste 3-4 ani pretul la care ai putea vinde un b6 s line va fi extrem de mic avand in vedere legile ce se pregatesc pentru viitor, atacand normele euro 1,2 si 3.

    @lowlife Schimbatul masinilor la 1-2-3 ani si rulatul cu ele stock e pentru oamenii care vad o masina doar ca mijloc de transport din punctul A in punctul B iar noi sigur nu o vedem asa. Cum a zis @Catalin_1987 , ar trebui sa profitam ca retrofiturile nu mai sunt la fel de scumpe ca acum ceva ani si sa facem masinile mai speciale pentru noi. Cat despre investii toata lumea e constineta ca nu o sa recuperezi nici macar 1% din ele...tot ce faci faci pentru tine si placerea ta.
     
    vladliviu85 și DonDoneL apreciază asta.
  19. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Legile alea aberante nu vor fi niciodata implementate. Erau niste zvonuri care s-au perimat. Nu se mai aude nimic, stai linistit. Pretul va fi mic pentru ca valoarea masinii scade in timp, iar cei care sunt cunoscatori si apreciaza nu vor recunoaste valoarea reala a masinii cand vor dori sa o cumpere. Toti vor cat mai ieftin si cat mai bun.
     
  20. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Cand ajungi la o investitie de 3K€ sa cauti topicul meu.Daca ai ajuns cu masina in aceeasi stare, considera ca ai facut un business bun[emoji1]
    Legile cu norma euro 3 vor ajunge si la noi candva, insa nu trebuie neaparat sa ne speriem : vor impacta in prima faza doar 2-3 orase mai mari.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    AlexMaroga apreciază asta.

Distribuie pagina asta