1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 B6 Quattro - un nou proiect

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de AlexMaroga, 1 Apr 2018.

  1. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Trecut prin asta. Dupa ce am modificat 5 ani la B5 sa il fac facelift, plus multe dotari interioare, am facut un drum acum 2 luni la Timisoara. In parcarea unui mall nu mi-am crezut ochilor ce vad. Imi inchipui cum ar fi sa isi vada @Catalin_1987 masina in stadiul asta. :)
     
    vladliviu85, paul14, Gabi_KGT și alți 3 apreciază asta.
  2. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Probabil ca asa o sa ajunga si masina lui Catalin. La fel cum si masina lui Alexms a ajuns o epava din cate am vazut. Nici fosta masina a lui Rotitza nu o duce prea bine. Investiti , puneti suflet si pasiune, apoi dati pe tava aproape moca proiectele voastre unora care nu doar ca nu stiu sa le aprecieze, dar isi si bat joc ! Niciodata nu as face asta ! Mai bine o distrug eu decat sa vad cum o distruge altul !
     
    gabitza121, coco_catalin, boresque și alți 2 apreciază asta.
  3. AlexMaroga

    AlexMaroga 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 b6 - 1.9 quattro - 2003 / A6 4G sedan - 3.0 BiTDI quattro - 2014
    Am pus si tipsurile, cred ca m-a cam injurat domnul la cat am insistat sa le asezam perfect :)
    Imi cer scuze pentru calitatea proasta a pozelor, va urma o sesiune foto profesionala cand voi termina cu exteriorul.

    bd958860-5fbc-402f-9f43-a89bace2559d.jpg
    16b9767a-c62e-4674-babb-2eefbda4976c.jpg
     
    stefan550, Gabi_KGT, paul14 și alți 9 apreciază asta.
  4. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    E bine bine!
     
    vladliviu85 și AlexMaroga apreciază asta.
  5. Chriss_Deejay

    Chriss_Deejay Silver Member

    Înscris:
    27 Ian 2013
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, B6, 1.8T AVJ
    Perfectus !!! :-)
     
    vladliviu85, DonDoneL și AlexMaroga apreciază asta.
  6. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Altceva domle' !!! Big like :applaus:completeaza perfect spatele !
     
    AlexMaroga, DonDoneL și vladliviu85 apreciază asta.
  7. AlexMaroga

    AlexMaroga 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 b6 - 1.9 quattro - 2003 / A6 4G sedan - 3.0 BiTDI quattro - 2014
    Multumesc @Cosmin ZKG, @Dooster si @Chriss_Deejay . As mai vrea sa fac sigla si ornamentrul cromat negru lucios si m-as opri cu spatele.
    Cred ca e prea incarcata daca ar arata ca mai jos (cu lip si negrul acela pe prelungire):
    download.jpg
     
  8. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Eu zic sa nu pui stickerul pe spoiler, lasa-l asa clean
     
    AlexMaroga apreciază asta.
  9. AlexMaroga

    AlexMaroga 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 b6 - 1.9 quattro - 2003 / A6 4G sedan - 3.0 BiTDI quattro - 2014
    Chiar m-am bucurat ca am trecut la o masina gri de la una neagra, avantajul fiind ca cea gri sta curata chiar si 4-5 zile pe cand cea neagra daca nu o spalam pe fiecare zi, a2a sigur o spalam :))
    Dar ce sa vezi, cum la mine in comuna se baga canalizare...pe tot drumul este nisip...poti sa mergi si cu a1a ca tot se ridica praful :sob:
    Asa ca ne intoarcem la vechile obiceiuri: everyday wash
    f.jpg
     
    Chriss_Deejay, Glemeanu, gabitza121 și alți 3 apreciază asta.
  10. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Daca ai de gand sa o tii mult si bine, te sfatuiesc sa pui si o protectie ceramica pe ea :icon_thumright:
     
    AlexMaroga apreciază asta.
  11. AlexMaroga

    AlexMaroga 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 b6 - 1.9 quattro - 2003 / A6 4G sedan - 3.0 BiTDI quattro - 2014
    @Cosmin ZKG multumesc pentru sfat dar daca o tin mult si bine eu as vrea sa o vopsesc :))
    Chestia e ca nu stiu cum sa procedez...nu stiu daca sa continui cu modificarile si sa duc la capat proiectul... cu o vopsea, jante, un interior recaro etc sau sa ma indrept spre un model mai nou.
    Modelel mai noi parca nu imi par asa de incredere ca batrana mea si unde mai pui ca am destule dotari si va fi foarte greu sa gasesc o masina la nivelul actualei...dar ce sa zic sa fie si peste?
     
    DonDoneL și Cosmin ZKG apreciază asta.
  12. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Nu prea vad ce poti sa ii fac unui b8 ca sa fie wow. Pe cand dintr-un b6 poti sa scoti ceva mai wow. Parerea mea
     
    AlexMaroga apreciază asta.
  13. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Vrei ceva frumos ?! Un A8 D3 facelift 2008-2009 :friends:
     
    AlexMaroga apreciază asta.
  14. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    E din alta "liga"
     
    AlexMaroga apreciază asta.
  15. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @Dooster presupun ca glumesti, nu? Cum poti afirma asta? Sunt caterva B8-uri pe forum care au niste pachtete deosebite de dotari sau niste retrofituri extraordinare, cum ar fi @Red_ , @rotitza ori @tavicosma
    Totodata si sugestia lui @Cosmin ZKG este una interesanta, ai putea incerca un A8 D3 facelift care are si acum factorul wow.

    On topic: Masina este foarte frumoasa, mai rar B6 in 2018 sa arate asa bine, felicitari!
     
    AlexMaroga și MRR apreciază asta.
  16. AlexMaroga

    AlexMaroga 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 b6 - 1.9 quattro - 2003 / A6 4G sedan - 3.0 BiTDI quattro - 2014
    @stefan550 multumesc pentru apreciere! Mașina e la mine de 6 luni si am luat-o aproape de la 0 cu modificările, mai am ceva planuri cu ea dar încerc sa nu fac investiții foarte mari!
    A4 b8 2.0tfsi quattro ar fi singura motorizare multumitoare pe acest model dar extrem de rara in acelasi timp..
    @Dooster , @Cosmin ZKG chiar dacă A8-ul e in alta liga fiind peste nevoile pe care le am la 20 de ani, n-as zice nu.
    Recent am văzut unul ce venea din sens opus, era negru cu plachet s8 si parbriz heliomat, am ramas masca!!
    audi-s8-d3-c790327112015233121_1.jpg
     
    Ultima editare: 28 Aug 2018
    stefan550 și Cosmin ZKG apreciază asta.
  17. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Un A8 D3 cu toate cele trebuincioase in portofoliu va fi actual și peste 10 ani ! Daca ar fi sa dau A3-ul , A8-ul ar fi una din variante, deci ai susținerea mea :) end of offtopic !
    Una peste alta, ai o mașina foarte frumoasă și merită a fi păstrată în garaj cu protecție ceramică :cool: nu sunt fanul revopsirii decât în cazuri extreme - rugină, lovituri, zgaraieturi iremediabile !
     
    alanb1 și AlexMaroga apreciază asta.
  18. AlexMaroga

    AlexMaroga 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 b6 - 1.9 quattro - 2003 / A6 4G sedan - 3.0 BiTDI quattro - 2014
    Se pare ca au trecut cam 6 luni de la ultima activitate pe acest topic...Cam mult timp, sincer sa fiu.
    Intre timp masina nu a fost neglijata iar acum se pregateste de noi modificari. O sa fac o lista cu noile obiective si sper sa le ating intr-o perioada cat mai scurta.

    M-am gandit la un setup de 200 de cai, am ales impreuna cu @arazvan2002 configuratia cu turbo de 2.0 brd + intercooler dreapta. Am ales aceasta varianta pentru ca nu este ceva foarte complicat pentru un stage 2(fara traseu intercooler inox, fara fmic), este o varianta care nu ma obliga sa schimb injectoarele iar pe partea de ambreiaj posibil doar sa-l intaresc.
    Sunt in cautare de piese, sper sa gasesc tot ce mi trebuie saptamana aceasta, apoi va veni un schimb de ulei, montarea pieselor iar @arazvan2002 va pregati softul.

    Pe partea de design si estetica sa zic asa :)) m-am gandit la urmatoarele:
    -lip cupra bara fata
    -lip portbagaj
    -toate grilele vopsite negru lucios
    -eliminare sigla portbagaj
    -vopsire oglinzi tot negru lucios
    -colantare scrumiera si trim schimbator piano black
    -lipire numere cu banda dublu adeziva
     
    z1daru apreciază asta.
  19. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Alex, asa cum l-am rugat si pe @AlexPTB , te-as ruga sa documentezi, eventual intr-un topic nou, ce presupune retrofitul asta: IC dreapta si turbina de BRD. Lista de piese si codurile aferente, imagini din timpul montajului, ce probleme ai intampinat...etc.
    De exemplu nu cred ca e treaba simpla cu montarea traversei. Apoi, pe partea dreapta din ce am mai vazut, noul IC o sa loveasca in uscator, prin urmare trebuie mutat. O alta informatie pe care n-am gasit-o este referitoare la codul plasticului de dirijare al aerului. Cu siguranta mai sunt si alte modificari care tb facute.
     
    AlexMaroga apreciază asta.
  20. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Colantare? eu zic nu.
     
    AlexMaroga apreciază asta.

Distribuie pagina asta