1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 B7 2.0 Tdi My Love

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de paul.sergiu75, 22 Sep 2015.

  1. paul.sergiu75

    paul.sergiu75 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2015
    Locație:
    Timișoara / Bergen
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 Hp Bpw Airride,Audi A6 C7 Hybrid si Audi A4 B7 BLB
    Buna ziua.
    M-am gandit si eu sa imi prezit frumoasa mea masina un Audi a4 B7.
    Am cumparato in ianuarie 2014 si de atunci sunt destul de multumit mai putin consumul care ma cam omoara. In fine sa incepe cu inceputul am cumaparato in ianuarie dupa am pus la punct cate ceva la ea. Dupa un timp am inceput sa am o opsesie pentru ea am inceput sa cumpar ninste jante sa o las mai low sa schimb becuri si alte prosti. detali despre masina:
    Masina avea 198.000 km cand am cumparato acum are 209.000 km
    -Comenzi pe volan
    -Pilot automat
    -Navigatie mare RNS-E
    -Oglinzi electrice si incalzite
    -Xenon
    -Spalatoare faruri
    -ABS, ESP
    -Dublu-climatronic
    -Scaune incalzite
    -2 Geamuri electrice
    -Proiectoare ceata
    Azi am dat cu ceara pe ea arata atat de frumosa :3
    Las pozele sa vorbeasca. Urmatorul plan e sa pun o suspensie Air Ride pe ea.
     
    Ultima editare: 10 Oct 2015
    gicu apreciază asta.
  2. alexclipea

    alexclipea Bronze Member

    Înscris:
    22 Apr 2015
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    A3 8L, 1.8T AUQ, 2001
    Salut. Frumoasa masina. Te omoara consumul la 2.0TDI?
     
  3. Xhizors 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5,1.9 TDI (AJM), 2000
    Cum sa te omoare consumul la 2.0 TDI ? Cat ai vrea sa consume ?
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La jante pe 18-19" chiar e marit consumul urban, vizibil.
    Extraurban (18") mie imi ia cu aproape 1l mai mult decat cu cele pe 16" de iarna.
     
  5. CoCaine

    CoCaine Silver Member

    Înscris:
    10 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B5 avant (AFN)
    E absurd sa zici ca te-a omorat consumul la un 2.0 Tdi, in conditiile in care spui ca ai facut 11.000 km in 19 luni de la achizitie. Poate ai ceva probleme mecanice, ai intrebat alti colegi ce consum au la acelasi motor, cat sa faci o comparatie?

    Pe de alta parte, masina arata bine.
    Abia astept sa vad un coleg de forum cu AirRide :arco:

    Spor la treaba!
     
  6. alexclipea

    alexclipea Bronze Member

    Înscris:
    22 Apr 2015
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    A3 8L, 1.8T AUQ, 2001
    da, ar fi frumos. costurile pentru o suspensie Air-Ride se ridica la minim 1800 de euro pentru una decenta.
     
  7. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Sfat: cand dai ceara, aplica pe cate 1 element si sterge-o imediat.
     
    letkuteb apreciază asta.
  8. paul.sergiu75

    paul.sergiu75 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2015
    Locație:
    Timișoara / Bergen
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 Hp Bpw Airride,Audi A6 C7 Hybrid si Audi A4 B7 BLB
    Multumsesc de aprecieri si apropo, privitor la consumul 15-17 la suta care il am, este ceva normal ?
    Am mai revenit azi cu poze dupa ce m-am trezit si cand am mers la ea arata atat de bine. Cu privire cu suspensia Air ride inca ma gandesc. Cred ca prin Ianuarie 2016 inca nu sunt sigur. In rest masina e foarte buna n-am nimic sa comentez.
     
    Ultima editare: 10 Oct 2015
  9. alexclipea

    alexclipea Bronze Member

    Înscris:
    22 Apr 2015
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    A3 8L, 1.8T AUQ, 2001
    Imposibil sa fie un consum normal! Cu siguranta ai ceva probleme cu masina! Consumul tau este destul de mare pt un 2.0 tdi!
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Este cam dublu. :)
     
  11. paul.sergiu75

    paul.sergiu75 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2015
    Locație:
    Timișoara / Bergen
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 Hp Bpw Airride,Audi A6 C7 Hybrid si Audi A4 B7 BLB
    Pai stiu ca e dublu. Stie cineva ce are ca ma cam supara. Nu se poate sa fie cumva injectoarele ? Nu se poate sa fie asta consumul ei. :banghead:
    Merg cu ea in oras toata ziua, merg cu ea usor daca vreau sa merg mai tare imi e frica ca dupa, o sa am un consum de nici nu mai stiu. Am facut plinul si am mers 400-450 km. Am consum calculat de 15-17 la suta si merg incet cu ea.
     
    Ultima editare: 10 Oct 2015
  12. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    In TM iarna, cu jante de 16, lumini si incalzire in scaune + clima, ia cam 12l. Asta la automata si condus agresiv. Vara am consum de 10. La 139 pe autostrada am de 6.5. Consum de 5 extern am avut doar cand era aproape noua si cu motorina din afara.
    Incearca sa faci niste scanari mai in detaliu, ia legatura cu OvidiuTM pentru asta. Vezi ca nu e gratis...

    Iar cu farurile alea ai de gand sa faci ceva? Exact asa arata si ale mele, numa ca in TM nu gasesc pe nimeni sa faca polish de faruri.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    A uitat sa mentioneze ca ii merge in 2 pistoane cateodata si da sa moara daca nu o accelereaza. Scanare neaparat si log in mers.
     
  14. paul.sergiu75

    paul.sergiu75 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2015
    Locație:
    Timișoara / Bergen
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 Hp Bpw Airride,Audi A6 C7 Hybrid si Audi A4 B7 BLB
    Doar cand stau pe loc cu ea in jur de 3-5 min incepe sa mearga in 2-3 pistoane chiar nu stiu ce are...

    ---------- Post added at 10:57 ---------- Previous post was at 10:51 ----------

    Hifiger in legatura cu farurile nu stiu ce sa le fac. Cum sa le curat sa arate putin mai bine? Ai vreo ideie sau cu ce sa le dau sa arate putin mai bine?
     
    Ultima editare: 23 Sep 2015
  15. alexclipea

    alexclipea Bronze Member

    Înscris:
    22 Apr 2015
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    A3 8L, 1.8T AUQ, 2001
    trebuie sa verifici.faptul ca merge in "2-3 pistoane" nu e prea bine pt un motor.
     
  16. CoCaine

    CoCaine Silver Member

    Înscris:
    10 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B5 avant (AFN)
    Nu mi-o lua in nume de rau, dar cum este posibil ca cineva care isi trece in titlul topicului "My Love" (ceea ce mie imi denota ca tii mult la masina) sa nu isi bata capul cu problemele motorului, sa se mire ca ii consuma peste 15%, sa stie ca motorul merge in 2 sau 3 pistoane dar sa nu paseasca pragul unui service?

    Sa nu te miri ca o sa bagi banii de AirRide in reparatii, daca atata timp ai mers cu masina asa ;)
     
  17. paul.sergiu75

    paul.sergiu75 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2015
    Locație:
    Timișoara / Bergen
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 Hp Bpw Airride,Audi A6 C7 Hybrid si Audi A4 B7 BLB
    In primul rand masina a inceput de cateva zile sa faca asa si nu ajung cu ea la service. Asta e problema o sa o duc la un test cat de repede se poate. Am crezut ca stie cineva.
     
    Ultima editare: 23 Sep 2015
  18. paul.sergiu75

    paul.sergiu75 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2015
    Locație:
    Timișoara / Bergen
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 Hp Bpw Airride,Audi A6 C7 Hybrid si Audi A4 B7 BLB
    Masina a revenit la normal nu facea conctact 1 injector bine :((( mufa era aproape scoasa. Masina acum are consmul iar de 10-11 deci e bine. va multumesc de ajutor si o sa postez in continuare poze si ce o sa mai cumpar la ea.
     
  19. paul.sergiu75

    paul.sergiu75 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2015
    Locație:
    Timișoara / Bergen
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 Hp Bpw Airride,Audi A6 C7 Hybrid si Audi A4 B7 BLB
    Revin cu un Upgrade. Masina a fost programata la Air Ride in Ianuarie si cam pe 10.01.2016 va fi gata abia astept :3. Am mers cu ea de cateva zile am bagat motorina de la Shell si am consum de 10.7 e foarte bine ma bucur atat de mult ca a revenit la normal si ca am gasit ce are. Am facut si un Test tot e ok. Urmeaza sa mai cumpar ceva la ea zilele astea revin cu poze :D :D :D :D
     
  20. soosy

    soosy 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi a4 b7 motor 2000 tdi cod Blb
    legat de consum,nu de mult sunt si eu posesor de b7 cu motor de 2.0tdi si imi pare ca consuma cam mult(inainte aveam bora 1.9tdi)vad ca mediu oras si afara sub 8 si ceva nu vrea sa scada...in conditia in care fac cam aproape jumate jumate...si merg relax,rar putin mai agresiv

    iar separat nu am verificat,doar afara am vazut ca 6 si ceva ii undeva media cea ce mie imi pare mult...
     
    Glemeanu apreciază asta.

Distribuie pagina asta