1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4-B8 - personal detailing

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de rotitza, 19 Noi 2012.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Genial capacul. Si la A6 tot saracia aia oribila e, cand iti e lumea mai draga sare capacul si imprastii lichid de parbriz peste tot. Am patit-o cu masina proaspat spalata, am injurat 2-3 minute..
     
  2. danutzuc 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2015
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant, 2.0 TDI BPW, 2005
    No, postez și eu: la A4 B7 e mai simplu, că poți băga capacul ăla sub niște conducte care sunt lângă el și stă fix până îți faci treaba. Dar ăsta cazul meu. Apreciez adaptarea și te felicit!
     
    mirceacml, gruvnoise și george_gopo apreciază asta.
  3. Dobritan sorin

    Dobritan sorin Bronze Member

    Înscris:
    5 Feb 2016
    Locație:
    Belgia
    Masina:
    A 5, 3.0 quatro, 2011
    @danutzuc , când am băgat și eu apa prima data la A5, primul lucru ce lam făcut e sa caut pe unde sa îl înfing acel capac, și nimic. Când pun apa de obicei o fac cu ajutor, de zici ca nu știu ce meșterim pe acolo :banghead: bravo @rotitza :arco:
     
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @rotitza, de cand am vazut acest capac, am facut o cautare pe google sa verific compatabilitatea, inainte sa imi raspunzi. Se pare ca in Rusia stiau de el de ani buni. Nu pot sa iti spun cate ore am pierdut si o sa mai pierd pe un site ce am descoperit in Rusia. Astia sunt la un alt nivel fata de unde suntem noi, pe toate capitolele.:) Au modificari cu nemiluita pentru fiecare model.
    Arunca o privire si pentru masina ta, nu se stie ce "pasarele" mai gasesti::)
    https://www.drive2.com/r/audi/
     
    MariusSCM apreciază asta.
  5. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Din poze si din plangeri :) pe toate modele se gaseste acest minunat capac. Eu il bag sub tevile de la ABS.
     
  6. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Dap este clar ca acest capac a creat neplaceri multora. :) Ma bucur ca am reusit sa ofer o informatie utila!

    Marian, la rusi am si gasit informatia! Multumesc foarte mult pt. link!

    Raspuns general: Capacul se potriveste la orice model de Audi!

    In alt context, ieri ajutat de Catalin, am mai tras fire prin masina. :)
    Din lista de asteptari am definitivat martorul si switch-ul de passenger airbag off, am reusit sa cablam portiera si sa montam butonul de pe fata de portiera responsabil de alarma. Am montat goarna si tras cablajul pana in masina prin cutia ecu.

    IMG_2350.JPG
    IMG_2359.JPG
    IMG_2356.JPG
    IMG_2361.JPG
     
    Ultima editare: 18 Dec 2016
    vladmarcel, @lex, cogdao și alți 10 apreciază asta.
  7. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Nu aveai alarma ?
     
  8. dreiutz

    dreiutz 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Luxemburg
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI DETA 2016
    Super capac! Si eu sufar de fiecare data cand pun lichid de parbriz, atat la masina mea cat si la A3-ul nevestei. Culmea e ca avea tata un Fiat Albea pe care l-am ajutat sa il vanda si cand i-am pus lichid de parbriz avea capac (de fabrica) in genul astuia upgradat, mi-a picat fata... :-( Eu de regula pun dopul sticlei intre rama si capac si il mai tin asa. Felicitari rotitza pentru descoperire, pe langa placerea de a-ti urmari topicul mai aflu si lucruri noi si utile!
     
    rotitza și Chriss_Deejay apreciază asta.
  9. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Felicitari pentru descoperire! Mereu injur capacul ala, imi vine sa ii tai plasticul acela care-l tine de rezervor.
     
  10. Stefantauru

    Stefantauru 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8
    Ne poti spune si noua de unde ai achizitionat capacelul?
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Luati-l de la reprezentanta, e in jur de 20 lei.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Atat timp cat aveti codul scris ce rost mai au intrebarile inutile ? Pretul este derizoriu. Va mai atasez eu un alt cod daca acesta mentionat anterior nu il gaseste vanzatorul de piese. Are aceeasi functie ca si cel descris anterior adica este tot cu balama si il am eu pe mai multe masini de peste 5 ani.

    Capac cu balama pentru vas lichid parbriz - codul.jpg
    Capac cu balama pentru vas lichid parbriz.jpg
     
  13. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Cel mai buclucas capac :)

    La A3 8P nu am avut niciodata probleme de genul deoarece e amplasat langa capacul motor si il poti aranja in consecinta :)

    IMG_5277.JPG IMG_5278.JPG
     
    dreiutz și Dobritan sorin apreciază asta.
  14. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Cristi, codul furnizat de tine este de VW si este specific altei guri de vas! Este posibil sa se potriveasca la vasele de A3, dar asta este o banuiala. Pe langa acest aspect nu are balama, ci este termoformat astfel incat sa se dea peste cap!



    Cel pus de mine este Audi si este plug&play!

    Uite diferentele:

    IMG_2364.JPG
    Stanga VW , dreapra Audi

    Cel pus de tine cam asa ar arata:

    IMG_2362.JPG
    IMG_2363.JPG

    Asa ca eu zic ca mai bine lasam doar codul scris de mine si gata.

    Eu am considerat esentiala informatia codului! Daca cineva isi doreste se poate duce cu codul la orice magazin de piese auto, service, reprezentanta.

    Pt cei din Bucuresti am sa fac un topic separat de grup buy, dar dupa sarbatori.


    Daca se doreste dezbaterea acestei probleme in continuare propun sa se faca un topic dedicat!

    Multumiri!
     
    Ultima editare: 19 Dec 2016
    Ciprian.Mod apreciază asta.
  15. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Daca se schimba acum cand temperatura este sub 0°C, cred ca orice cod alegeti, riscati sa rupeti marginile. Indicat este la cald, zic si eu. :)
     
    Dobritan sorin apreciază asta.
  16. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Nu , nu aveam alarma! :) Dar voi avea :eyebrows:

    Nu am considerat prioritara aceasta optiune, nici la achizitia masinii, nici pana acum in exploatarea ei.
    A venit momentul acestui retrofit deoarece am gasit pachetul complet multumita lui Lucica (K U L), si mi-am zis, de ce nu?
    E asa , pentru a completa lista de optionale... :) Bine, de palmares maxim este Passanger Airbag Off... de care si sotia a ras... Copiii au crescut, deci nu prea ne mai este necesar :)
    L-am pus in practica pentru ca trimul din jurul ceasurilor si MMI-ului de FL a venit cu butonul si mi-am zis ca ar fi misto sa il montez si pe ala, doar ca fara instalatia completa, care presupune si switch-ul cu cheie din torpedou dadea eroare. Drept urmare, retrofit complet!
     
    Ultima editare: 20 Dec 2016
  17. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Bravo! Stiu foarte bine cum e cu o parte din retrofituri. Le facem pentru a completa lista de optionale, pt ca unele din ele chiar sunt folosite extrem de rar.
     
  18. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Mihai codul tau 4M0955267 nu il gasesc nicicum
    E posibil sa lipseasca ceva sau ?
     
  19. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
  20. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Confirm ca e bun codul, astazi mi-a sosit si mie capacul. A costat 22 lei la reprezentanta. Magazinele de piese nu il gasesc, am incercat si eu.
    Dar...nu e cine stie ce "balama" acolo, tare mi-e teama ca dupa cateva basculari o sa se toceasca plasticul ala . Dar asta vedem in timp.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta