1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 B8 TFSI

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Sergio, 29 Ian 2017.

  1. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    Buna. Am decis si eu sa-mi prezint masina, achizitionata in mai 2016, desi sunt membru de mai mult timp pe forum. Este vorba despre un a4 avant b8, fabricatie 30 noiembrie 2009, motor 2.0 tfsi 132 kw. In momentul achizitiei masina avea 189000 km, reali, verificati in germania si in romania la Tess, reprezentanta Audi din Brasov. Tot la Tess am descoperit ca la 145000 masina a avut schimbate pistoanel si segmentii la Audi Zentru Hanover, lucky me, deci nu am probleme cu consumul de ulei. Am schimbat in germania la Audi Zentrum Ingolstadt uleiul, filtrele, discuri, placute si 2 senzori la ulei cu ajutorul unui prieten care lucreaza acolo, care mi-a cautat masina si s-a ocupat de ea pana a ajuns in tara. Dotarile, destul de multe zic eu, sunt: trapa panoramica, interior din piele cu alcantara, scaune sport, electrice cu memorii, mmi 3g high, senzori de parcare fata spate si camera pentru marsalier, incalzire in scaune, dar si in bancheta spate, faruri si stopuri led, carlig de fabrica, priza 220 in spate unde sunt butoanele pentru incalzirea in bancheta, clima 3 zone, magazie cd-uri, asistent la faza lunga, perdelute spate, lumini ambientale, plus altele. Intre timp masina a primit cauciucuri de iarna hankook pentru jantele pe 16 cu care a venit, inca un set de jante pe 17 pentru care urmeaza cauciucurile de vara, tips-uri cromate pentru evacuare cumparate de la Audi, un set de becuri d3s osram. Deoarace a venit cu unele defecte estetice, fiind atinsa pe laterale intre usa spate si roata, pe ambele parti am revopsit aceste zone. A mai primit inca un schimb de ulei deoarace in acest moment are aproape 205000 km, iar consumul de ulei intre schimburi a fost de jumatate de litru. Ca planuri de viitor ar fi cauciucurile de vara, vopsit spoiler spate deoarece si el este putin atins ( asa a fost ) folii pe geamurile spate, lantul de distributie deoarece l-am verificat la Tess ai au zis ca ar cam fi cazul curand, grile cu inel cromat in jurul proiectoarelor, poate praguri s-line si capacele oglinzilor infoliate ca cele de rs, argintiu satinat.
     
    alin1989, paul14, bobalex18 și încă o persoană apreciază asta.
  2. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    Momentan nu am prea multe poze, dar cam asta e masina si imi place la nebunie
     
    MRR apreciază asta.
  3. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Felicitari pentru achizitie si bun venit in club ! :icon_thumright:
    Ai o motorizare destul de rara pentru A4 B8, cum stai cu consumul ? :eyebrows:
     
  4. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Foarte frumoasa masina.
    Si interiorul cu trapa aia panoramica trebuie sa iti puna zambetul pe buze de fiecare data cand te urci in masina.
     
  5. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC - 2016 - sedan)
    Superba masina, sa o folosesti cu placere, iar trimurile de lemn sunt bestiale...
     
  6. @lex

    @lex 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2013
    Locație:
    077065
    Masina:
    Audi A4, S Line, 2.0 TDI QUATTRO, 2014
    Sa o stapanesti sanatos! Un model f dotat si destul de rar intalnit.
     
  7. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    Da interiorul este superb, nu ma mai satur de el. La consum nu stau rau, cam 11 in oras, Brasovul nu e prea aglomerat, iar exterior 7. Eu sunt foarte multumit si de consum

    Si astea sunt jantele pe 17 ce vor veni pe masina
     
  8. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Frumoasa si dotata, sa te poarte sanatos :racer:
     
  9. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Sa o stapanesti sanatos, interesant, avant benzinar!
    Care ar fi consumul urban mediu?
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    L-a scris 2 posturi mai sus.
     
    cogdao apreciază asta.
  11. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    foarte faina masina si rara pe la noi cu motorizarea asta, banuiesc ca la inceput nu aveai habar de "faima" lui 2.0tfsi din anii aceia :) ? Ai scapat ca prin urechile acului de o paguba destul de serioasa, bine ca a fost facuta reparatia si nu mai stai cu grija, altfel deveneai probabil ani-Audi :) . Sa te bucuri de ea si la cat mai multe retrofituri si km fara probleme!
     
  12. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    Multumesc mult. Intr-adevar habar nu aveam, doar dupa ce am gasit masina (inca nu a luasem) si am inceput sa citesc despre tfsi m-am cam speriat. Mai avea si aprins becul de la ulei in bord si de la sensor, deoarece chiar erau senzorii defecti. Nu prea imi venea sa cred ca nu are nicio problema in afara de senzori, dar am riscat si am luat-o asa, abia apoi am verificat-o si am aflat ca era schimbat tot si m-am linistit. Altfel motorul este exceptional, trage chiar si de la turatii mai joase, pana sus, nici consumul nu e exagerat.
     
  13. Mocanu.adi

    Mocanu.adi Bronze Member

    Înscris:
    13 Feb 2015
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C6 4F - 2011- S-line - 2.0 TDI (CAH) 170 CP
    Frumoasa masina, frumoase dotari . Si ca sa nu te lasi la ea vad ca imediat ai pus tips-uri :icon_thumright:. Sa o folosesti cu placere !
     
  14. tavicosma

    tavicosma Bronze Member

    Înscris:
    18 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 Avant 2011 3.0 TDI CCWA Quattro S-Tronic
    Frumoasa masina, si eu cautam ceva de genul dar dupa ce am citit mai multe despre motorizarea asta m-am hotarat sa ma reorientez.
    Oricum daca a avut interventia facuta asupra internelor ai scapat de-o grija asa ca te poti bucura fericit de ea.
     
  15. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Interesanta masina!

    Sa o folosesti sanatos si sa ai spor la intretinere si retrofituri!
     
  16. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    Ce am uitat sa mentionez de cand am luat masina am activat cornering, majoritatea celorlalte dotari care se pot activa, sunt activate din fabrica. Am mai facut un update de firmware si la hartile 2016 cu ajutorul colegului bennyclaudiu, probabil la urmatorul drum mai lung urmeaza si cele 2017. Inainte de venirea iernii a primit si o ceara solida.
    Saptamana trecuta, la 206300 km, a primit un schimb la lantului de distributie, operatiune facuta la Tess. Desi am vazut lume nemultumita pe aici de reprezentanta, eu am fost foarte multumit de servicii, promptitudine si pret. Dupa schimbul lantului masina se simte muuult mai fain, trage mult mai liniar, nu mai are mici scapari de putere, e total alta masina. M-am reindragostit de ea.
    Acum sunt in asteptarea anvelopelor de vara, sper sa ajunga saptamana asta, pentru a monta rotile de vara. Abia astept.
     
  17. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    Dupa schimbarea lantului a aparut si o scurgere de antigel din cauza unui furtun, scurgere care s-a remediat cu un al2lea colier pus pe furtun pentru abtrange mai bine si a astupa porul pe care il avea. Momentan nu mai pierde, dar daca va mai aparea schimb furtunul. Au venit si anvelopele de vara Hankook ventus evo2 ao si deja sunt pe masina . Nu mai aveam rabdare. Voi reveni cu poze imediat ce o voi spala
     
  18. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    Am revenit cu poze cu slapii dupa cum am promis. Stiu ca nu sint cele mai bune poze :). Incep sa ma gandesc la folii pe geamurile spate.
     
    larrix apreciază asta.
  19. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    Intre timp am mai pus si foliile pe spate. Folia este Llumar si a fost pusa la Glass Tuning in Brasov.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  20. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    In vizita la Cluj, am trecut pragul de 210000 km. Dupa un dus:
     
    bobalex18 apreciază asta.

Distribuie pagina asta