1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 B9 Avant TDI 190 CP AT QUATTRO ARGUS BROWN METALLIC

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de dinamovistu, 13 Feb 2019.

  1. dinamovistu

    dinamovistu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 TDI 190 CP
    O sa dau o fuga/tura pana la ei zilele astea sa vad care e recomandarea in cazul masinii mele si sa-mi dea si o estimare de cost pentru revizia urmatoare si cand ar trebui sa o fac.

    Sent from my SM-N960F using Tapatalk
     
  2. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    tu verifică eventuale probleme pe care le ai, să o bagi la garanție până expiră.
     
    dinamovistu apreciază asta.
  3. dinamovistu

    dinamovistu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 TDI 190 CP
    Si daca am cumva, trebuie sa merg cu ea in Germania. :) Ziceau cei de la Porsche sa intreb la dealer in DE daca nu pot sa o fac aici (in caz ca am ceva probleme) si sa trimita ei factura la dealer si sa fie decontata de ei. Dar cum nu am avut probleme, nu mi-am batut capul cu asta.

    Sent from my SM-N960F using Tapatalk
     
  4. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    mdah...ai dreptate...garanția ta nu se aplică în românia decât în sens restrâns. și nu o poți nici prelungi.
     
  5. dinamovistu

    dinamovistu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 TDI 190 CP
    Pe la 32000 km i-am pus 10L de AdBlue.
    La 39000 km a cerut iar si am completat cu 20 L (mi-am adus aminte ca am rezervor de 24 L). Am cumparat AdBlue recomandat de VW/Audi (cel din poza). 65 lei bidonul de 10 L.
    Am calculat consumul de AdBlue (de la 32000 la 39000) si acesta a fost de 1.45 l la 1000 km.
    Pe baza acestuia, estimez ca pe la 52-53000 km voi completa din nou.[​IMG]

    Sent from my SM-N960F using Tapatalk
     
  6. dinamovistu

    dinamovistu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 TDI 190 CP
    M-am intalnit astazi cu un prieten cu un Duster si avea Keyless entry. Pot sa zic ca acum inclin destul de mult sa ii fac retrofit cu asa ceva si masinii mele. :)
    E suficient/ok kitul acesta?
    https://www.kufatec.com/en/all-products/advanced-key-kessy-for-audi-a4-8w-41455

    Nu stiu daca am asa ceva:
    Check the compatibility of the comfort control unit and replace this if necessary against a Highline version.

    Ceva recomandari unde/la cine as putea sa merg pentru acest retrofit?





    Sent from my SM-N960F using Tapatalk
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    dinamovistu este a doua oara cand iesi din "grid" in acest topic. :) Invata sa intrebi ce vrei sa faci la masina in topic dedicat.
    Sa-ti traduc: :)
    Aici pe acest topic si in aceasta arie ne prezentam masinile, ce modificari le aducem adica modificarile pe care le facem la masina, rezolvarile problemelor care le-am avut cu masina si cam atat.
    Nu mai intrebati in aceste topicuri de prezentare cum rezolvati probleme tehnice sau alte probleme care le aveti cu masina.
    Nu mai scrieti/puneti, in aceste topicuri de prezentare, intrebari despre probleme tehnice sau puneti alte intrebari despre probleme care le aveti cu masina ci scrieti doar cum ati rezolvat acele probleme si atat.
    Va rog eu sa intelegeti ceva si am mai repetat: nu citesc aceste topicuri toate persoanele indreptatite si in masura sa va dea sfaturi cu privire la problemele tehnice ale masinii.
    In plus, este mult mai important ca in eventualitatea unor probleme si implict a rezolvarilor existente este foarte indicat sa scrieti in topicurile dedicate fiecarei probleme tehnice in parte.

    In plus nu transformam acest topic in arie tehnica sub nici o forma. Deci, pe viitor, despre probleme tehnice sau ce retrofituri vrei sa faci / vreti sa faceti si cum sa le faci / faceti te adresezi / va adresati in topicurile dedicate din ariile dedicate problemelor care le ai / aveti. Multumesc pentru intelegere.
     
    stefan550 și dinamovistu apreciază asta.
  8. dinamovistu

    dinamovistu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 TDI 190 CP
    De acord cu tine Cristi la faza cu retrofit.
    Insa daca prima "abatere" a fost cea cu Ad Blue, pe aia nu am prea am inteles-o. Acolo nu a fost nici o intrebare. Ci doar spuneam cat consuma masina mea si ce ad blue am pus.

    Sent from my SM-N960F using Tapatalk
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Era vorba despre discutia referitoare la service. Incheiem aici. Multumesc.
     
    dinamovistu apreciază asta.
  10. dinamovistu

    dinamovistu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 TDI 190 CP
    Haideti sa revin la oile mele si sa continui cu episodul de astazi.

    Dupa ce decizia a fost clara ca Audi A4 e the way to go, am inceput sa ma uit pe mobile doar la acest model. In fiecare dimineata timp de 2-3 luni am cautat (aveam un filtru cu ce ma interesa).

    Pe langa transmisia automata, quattro, minim 190 CP (diesel sau benzina) si maxim 60000 KM, cautam urmatoarele dotari MUST HAVE la masina (fiecare cu piticii lui):
    1. Virtual cockpit
    2. Climatizarea pe 3 zone (mi-a placut foarte mult cum arata ca si design)
    3. Scaune sport (nu mi-au placut deloc scaunele default cu care vine masina in echiparea de baza)
    4. ACC
    5. Oglinzi rabatabile electric (mi-am dorit la Golf asa ceva de cand am luat-o asa ca …)
    6. Hill Hold Assist (geniala aceasta functie - sa nu stai cu piciorul pe frana la semafor)
    7. Audi Drive Select
    8. Faruri Matrix LED ( mai mult pentru semnalizarea dinamica ma gandeam initial insa pe parcurs m-au convins - pun pe Auto si cand e totul liber merge faza lunga, cand vine o masina din fata schimba pe faza scurta si ai o super vizibilitate noaptea)
    9. Audi smartphone interface (pentru Android Auto adica Waze)
    10. Scaune fata incalzite (nu circul foarte mult cu masina iarna asa ca nu le-am simtit utilitatea pana acum, cand am circulat destul de mult si sa simti cald la spate e foarte misto).

    Optiuni NICE TO HAVE urmarite:
    1. Alcantara (sa zicem ca pielea nu a fost ceva ce cautam in sensul ca nu stiam cat de ok e vara fara scaune ventilate si multi mi-au zis ca daca vrei sa te doara spatele ia-ti cu piele)
    2. Camera video spate (aveam pe Golf si nu prea concepeam sa nu am si pe noua masina)
    3. Oglinda frameless - mi-a placut mie cum arata ca si design
    4. Sunet Bang & Olufsen - super tare cum se aude. Am 3 SD Carduri cu cate 10000 fisiere fiecare (2x256 cu Flac si MP3 combinate, 1x400 doar cu FLAC)
    5. Scaune electrice cu memorie - 2 persoane conduc masina asa ca mi se pare super utila
    aceasta dotare. Mai ales faza cu memorarea pozitiei scaunului si oglinzilor pe fiecare cheie. Asa ca fiecare cu cheia lui. Si cand deschizi masina, scaunul se aseaza in pozitia memorata pe cheie.
    6. Suspensie confort/normala (masina are suspensie sport - cateodata imi doresc suspensia confort insa citesc ca altii cu suspensie confort isi doresc sport - e ok pana la urma dar e o idee cam rigida - totusi vin de pe Golf cu suspensie sport si jante pe 18)
    7. Trapa (nu are si nu pot sa zic ca sufar foarte tare - din ce am citit pe aici, ar crea unele probleme, trebuie intretinuta/unsa plus ca nu stiu de cate ori as fi folosit-o)

    Si cateva poze de asta vara de la Colibita. Superba zona. Recomand cazarea la Fishermans. Privelistea superba. Mancarea buna.

    20180701_125005.jpeg 20180703_140518.jpeg 20180705_123628.jpeg 20180701_130029.jpeg 20180702_124156.jpeg 20180704_120054.jpeg 20180704_175540.jpeg 20180704_120142.jpeg 20180704_175543.jpeg 20180701_145242.jpeg

    Sent from my SM-N960F using Tapatalk
     
    AllinDanut, hercheacatalin, stefan550 și alți 5 apreciază asta.
  11. dinamovistu

    dinamovistu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 TDI 190 CP
    Chiar daca nu intra in categoria retrofit, vreau sa imi instalez o camera fata/spate.
    http://viofo.ro/camera-auto-dvr-viofo/Viofo-A129-Duo-GPS
    Vreau sa o leg la sistemul de sigurante al masinii. Nu suport sa vad cabluri in masina. Sa vedem acum unde gasesc sa fac lucrarea de ascuns cablurile.

    Mai pun cateva poze!
    Alaturi de Golfuletul care s-a miscat ireprosabil timp de 8 ani.
    Ii pun prelata cand sta mai mult de 3-4 zile in parcare. Cu o spalare in prealabil. Nicodata daca masina are praf pe ea.
    Si cateva poze inainte, in timpul si dupa o binemeritata baie.

    20180624_205827.jpeg [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
    silviunik, Andu333, arazvan2002 și alți 3 apreciază asta.
  12. dinamovistu

    dinamovistu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 TDI 190 CP
    Revin cu dotarile masinii standard(cele pe placul meu) precum si dotarile optionale :

    1. Jante aliaj 7,5Jx17 design 10 spite Kristall cu anvelope 225/50
    Imi plac foarte mult cum arata, nu imi doresc ceva mai mare. Combinatia 17" impreuna cu suspensia sport mi se pare compromisul perfect. Plus ca arata foarte elegant cu aceste jante in 10 spite.
    2. Partea inferioara a consolei centrale imbracata in piele ecologica (nice touch)
    3. Audi pre sense city
    M-a cam speriat de cateva ori, insa te poate scoate din situatii cand nu esti atent pentru o secunda, te trezesti instant cand auzi sunetul de avertizare si franeaza putin asa de avertizare. La un momendat chiar a pus o frana destul de serioasa si a strans tare centurile cand vazuse un pieton.
    4. Audi drive select
    Am configurat modul individual cu Steering pe Dinamic si motorul si cutia pe Confort si cam asa merg prin oras/afara. Mai schimb si pe ECO prin oras)
    5. Rezervor SCR (24 l) pentru AdBlue (bine ca are acest upgrade - bag 20 l o data si 13000 km nu mai am treaba cu alimentarea de adblue)
    6. Iluminare ambientala QQ2
    Masina devine OZN noaptea sau pom de craciun cum ar spune altii. Mie imi plac ambele. :))
    7. Pachet asistenta "Tour" (adaptive cruise control, traffic jam assistant, Audi active lane assist etc)
    ACC mi se pare genial. La fel si traffic jam assistant. Doar ca acesta din urma nu in combinatie cu Start/Stop. Nu prea avem rabdare la semafor sau cand e ambuteiaj. Si cu toate ca cei din fata nu se misca, se mai gaseste cate unul (ma refer la cel din fata mea) care inainteaza cate 20-30 de cm. Oricum nu are unde sa se duca insa trebuie sa se miste.
    8. Faruri Audi Matrix LED (am mai spus, geniale)
    9. Blocuri optice spate cu tehnologie LED inclusiv semnalizare dinamica
    10. Audi smartphone interface
    99% din timp folosesc Android Auto/Waze. Ma urc in masina, conectez telefonul la cablul USB din cotiera, telefonul ramane in cotiera. Mi se pare mult mai safe asa. Wireless chargingul nu prea il folosesc. Daca ai un al doilea telefon care sa suporte wireless charging este util. Imi place ca sunt 2 porturi USB in configuratia asta.
    11. Oglinzi exterioare reglabile / rabatabile electric
    Imi place ca se rabateaza cand pui contactul si nu cand deblochezi masina. Sunt momente cand merg in masina sa iau/las ceva si imi place modul acesta de functionare.
    12. Bang & Olufsen Advanced Sound System cu 3DSound
    Foarte tare si foarte clar se aude. Cu atat mai bine cu cat ii dai FLAC-uri de calitate. Am niste albume FLAC (Vinyl) si se aud super misto. Asta nu inseamna ca MP3 nu se aud bine. Insa e de preferat FLAC de calitate.
    13. Parking control plus Asistenta cu avertizare acustica si optica la parcarea cu fata / spatele
    14. Audi virtual cockpit
    Foarte cool, foarte customizabil. Daca esti cu tehnica/gadgeturile atunci e un must. Vizibilitatea foarte buna.
    15. Scaune fata incalzite
    16. Senzor de lumina si ploaie inclusiv parbriz cu banda gri in partea superioara
    17. Ornamente interioare din lemn gri "Eiche"
    Imi place foarte mult, nu sunt adeptul lemnului in masina insa asta mi se pare super fata de piano black sau aluminiu
    18. Receptor radio digital conform standardelor DAB, DAB + si DMB Audio (cu sau fara, aceeasi chestie pentru mine)
    19. Oglinda interioara cu efect automat antiorbire fara rama
    20. Instalatie de climatizare confort (3 zone)
    21. Tapiterie din piele Milano maro
    Imi place cum arata si cum e simte. Vara intr-adevar transpiri mai mult decat in scaune de stofa. Pe Golf aveam scaune Alcantara asa ca si aici tot asa ceva am cautat. Insa avand in vedere masina overall, am zis hai ca pot "accepta" si scaune din piele. :)
    22. Navigatie MMI[emoji2400] plus cu MMI[emoji2400] touch
    23. Suspensii sport cu garda la sol coborata cu cca. 20 mm fata de suspensia dinamica.
    24. Scaune fata reglabile electric, inclusiv functie de memorie pt. scaun sofer
    Am mai spus, nu era un must have insa recunosc ca imi place foarte mult, mai ales ca suntem 2 soferi in familie. Tii apasat un buton si se regleaza scaunul si oglinzile laterale in pozitiile memorate. Priceless.
    25. Reglaj lombar electric pentru scaunele fata, cu reglare atat pe verticala cat si pe orizontala
    26. Portbagaj actionat electric

    Calculasem de curiozitate valoarea optionalelor de pe masina si suma depasea cu putin 20000 euro. Eram WTF!?



    Sent from my SM-N960F using Tapatalk
     
    stefan550, smurff și bobalex18 apreciază asta.
  13. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    ce pret de lista are modelul tau? cu cat ai luat-o? informativ
     
  14. saionut

    saionut 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Sport B9, 2.0 TDI (DEUA), 150 CP, S-Tronic, 2017
    O frumusete, cu dotari pe masura. Sa o conduci cu placere si fara evenimente neplacute
     
  15. dinamovistu

    dinamovistu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 TDI 190 CP
    @bobalex18 Masina a fost 32500 euro. Pretul de lista nu il stiu, insa cred ca a fost peste 60000 euro in echiparea si cu dotarile acestea !
    @saionut Multumesc la fel. Sa te bucuri de masina.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  16. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Nu aveam de gând să scriu aici ținând cont de nume :) dar cum vă bateți la retrogradare în aceste vremuri, sunt mai relaxat.:arco:

    Felicitări pentru achiziție! Să te poarte sănătos.
     
    stefan550, Andu333, Sorin192 și încă o persoană apreciază asta.
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Hmmm...dusmani s-au gasit intotdeauna :):)
     
    Andu333 și borsy apreciază asta.
  18. dinamovistu

    dinamovistu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 TDI 190 CP
    Noi sa fim sanatosi si sa ne bucuram de masinile noastre. :)


    Sent from my SM-N960F using Tapatalk
     
    Andu333 și gabitza121 apreciază asta.
  19. dinamovistu

    dinamovistu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 TDI 190 CP
    Se apropie timpul sa-i fac inspectia de 3 ani asa ca am cerut niste oferte pentru schimb ulei + filtre (ulei, combustibil, aer si polen). Am aflat ca la 3 ani trebuie schimbat si lichidul de frana.
    Pe lista mai este si un update soft (gratuit) la camera frontala.
    Dupa cum v-am zis, eu vreau sa fac la masina mea schimbul de ulei si filtre intre 10-15000 km. Stiu ca Audi recomanda 30000 km insa fiecare alege cum crede ca e mai bine pentru el si masina lui.
    Pretul pentru revizie si verificari se invarte pe la 1830-1850 lei cu schimbul de lichid de frana inclus. Am primit si o oferta de cca 2300 lei. Preturi la reprezentante in Bucuresti.

    Nu prea am vorbit de consum. Nu ca nu mi-ar pasa de el, insa variaza destul de mult. Cel putin in Bucuresti. Unde pe distante foarte scurte gen 3 km poate fi si 16-17 l/100 km daca e trafic. La fel tot pe acelasi traseu mai putin aglomerat am scos si 9l/100 km.
    Consumul dupa primii 3000 km era cam 5.8 l/100 km. Mers destul de lejer gen + 10 km peste limita legala. Dupa 6000 km a mai crescut la 6 l/100 km. Mers 80-90 % in afara Bucurestiului.
    Acum, dupa 11500 km am un consum de 7.8 % insa s-a schimbat raportul adica 90% oras si restul de 10 pe afara.
    Imi place mult culoarea masinii ca in functie de lumina de afara, bate spre un gri cand e lumina mai putina. Si maro in rest.

    20181029_122347.jpeg 20180831_200403.jpeg 20180831_200423.jpeg 20181104_092649.jpeg 20180804_120620.jpeg 20180804_120607.jpeg 20180809_091652.jpeg 20180824_105525.jpeg 20190103_152259.jpeg 20180727_175131.jpeg

    Sent from my SM-N960F using Tapatalk
     
    stefan550 și bobalex18 apreciază asta.
  20. saionut

    saionut 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Sport B9, 2.0 TDI (DEUA), 150 CP, S-Tronic, 2017
    Tare frumoase sunt farurile Matrix Led
     
    dinamovistu apreciază asta.

Distribuie pagina asta