1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 B9 Avant TDI 190 CP AT QUATTRO ARGUS BROWN METALLIC

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de dinamovistu, 13 Feb 2019.

  1. dinamovistu

    dinamovistu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 TDI 190 CP
    Am trecut de prima revizie facuta de cand masina este in posesia mea. Destul de multumit de Midocar Otopeni. Singurele chestii negative sunt ca nu mi-au resetat intervalul de verificare (tot in 12 zile expira) si ca nu au trecut nimic in cartea de service. Si ca nu poti sta langa masina. Dar asta cred ca e standard la reprezentanta.
    Eram curios cum arata filtrele (aer si polen) de aceea le-am vrut.
    Pretul total a fost 1925 lei. Estimarea lor a fost 1830 cand am cerut oferta. Au mai trebuit sa completeze antigel. Si cica in mod normal intra 4.7 l de ulei insa la mine au bagat 5 l. O fi scapat un baiat sticla pe jos si s-a varsat putin. :))
    1. Schimb ulei 560
    2. Schimb filtru aer 215
    3. Schimb filtru combustibil 400
    4. Schimb filtru polen 390
    5. Schimb lichid frana 265
    6. Verificare eficacitate franare 60
    7. Antigel completare 20
    Mi-au mai spus si ca placutele fata/spate trebuie inlocuite insa am ales sa mai stau putin. Costul total s-ar fi dus spre 4100 lei si nu eram pregatit pentru asta. :)
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

    Sent from my SM-N960F using Tapatalk
     
  2. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Cred ca trebuia sa treci la interval fix de revizii. Acum daca esti la interval flexibil ti-au resetat doar revizia si nu inspectia. Cand am luat masina avea revizia facuta de 2 luni si am ales sa nu o fac in RO, insa dupa o luna mi s-a aprins inspectia. Am fost la reprezentanta si mi-au explicat chestia asta cu interval flexibil adica revizie 30k km si inspectie 2ani parca. La mine au fost facute ambele si n-avea rost sa platesc doar pentru a imi reseta un martor in bord..am inteles ca inspectia se poate reseta doar la reprezentanta.

    Mai bine treci pe la ei cand ai timp sa iti reseteze martorul, dupa ce trec zilele il vei avea permanent in bord ca mine :)
     
  3. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    O poti face si singur... chiar cu o interfata VCDS China. ;)
     
  4. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Inseamna ca am inteles eu gresit, scuze.
     
  5. dinamovistu

    dinamovistu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 TDI 190 CP
    Eu le-am scris astazi sa vedem cand ma pot duce pe la ei pentru a-mi reseta avertizarea legata de inspectie.Nici in cartea de service nu mi-au trecut nimic legat de revizie.

    Sent from my SM-N960F using Tapatalk
     
  6. dinamovistu

    dinamovistu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 TDI 190 CP
    Mi-au raspuns cei de la Midocar si am inteles si eu acum care e faza cu acel martor pe care nu l-au resetat.
    Cu toate ca inspectia ar trebui facuta la 2 ani (asa am inteles eu) la mine urmatoarea inspectie este programata in anul 2019. Adica in al treilea an.
    Si cum eu nu am facut diferenta intra revizie si inspectie ei nu au facut si inspectia (le-am zis ca a fost facuta in martie anul trecut in Germania - asa intelesesem eu de la tipul de la Porsche prin care am verificat masina in iunie 2018 - il intrebasem, vin cu ea pentru o verificare? Raspunsul: nu, pana in martie 2019 nu ai treaba cu nimic).
    Concluzia este ca Midocar nu poate reseta inspectia pentru ca nu a fost facuta la ei si ei nu isi pot asuma ce au facut sau nu altii.
    Asa ca ma voi duce astazi pe la ei sa fac si inspectia care costa 154 lei + tva. Si sa-mi completeze revizia in cartea service.
     
  7. dinamovistu

    dinamovistu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 TDI 190 CP
    Am trecut la rotile de vara. :)[​IMG][​IMG][​IMG]
     
  8. dinamovistu

    dinamovistu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 TDI 190 CP
    Am depasit 40000km...
    Foarte bucuros ca am inceput iesirile din Bucuresti. 500 km weekendul trecut si inca 500 km urmeaza weekendul viitor. :)
    Am venit dimineata (ora 8) in Bucuresti de la Braila si am prins trafic destul de aglomerat. Am facut 40 de minute de la iesire de pe A2 fata de 20 in mod normal. Am ajuns acasa cu autonomie 0. Stiu ca erau discutii legate de capacitatea rezervorului, asa ca pot adauga ca la mine au intrat 54 litri. Stiu ca nu e ok sa mergi pe 0, insa acum asa s-a intamplat.
    Avand in vedere ca la quattro rezervorul are 58 l si la mine au incaput 54 l, trag concluzia ca 4-5 l sunt disponibili dupa ce ajungi cu autonomia pe 0.
    Am gasit alta lovitura/julitura pe bara spate stanga. Se pare ca la mine in parcare lumea nu stie sa parcheze/intoarca.
    I-am dat azi o spalare si iar sub prelata pana vineri cand voi merge la Midocar pentru inspectie. Apoi afara din Bucuresti. :)

    Si acum si ceva poze. :)

    20190318_142803.jpeg

    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
    bobalex18 și Andu333 apreciază asta.
  9. dinamovistu

    dinamovistu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 TDI 190 CP
    Am facut si inspectia ieri. M-am interesat si care ar fi pretul pentru schimb ulei/filtre cutie de viteze la 60000 km. 1500-1600 lei la Midocar. Am inteles ca trebuie sa ajunga temperatura uleiului la 27 grade asa ca daca e vara ar fi ideal sa o las seara la ei si sa o iau a doua zi. Cred ca pana atunci ii mai schimb o tura de filtre si ulei.
    M-am interesat si cat m-ar costa sa-mi monteze camera video pe care vreau sa o achizitionez si raspunsul a fost ca ei nu ofera asa ceva fiind ceva after market.
    Deci trebuie sa gasesc pe cineva care sa traga firele frumos pe la stalpi, inclusiv pana in spate la luneta (vor fi 2 camere - una fata la oglinda si una spate pe luneta) si apoi legata la panoul de sigurante al masinii pentru modul parking etc.
    Am depasit 13.000 km de cand o am in aproape 9 luni si mai am programat un drum pana in Tasos la inceput de iunie. De cand am scos-o din Bucuresti a inceput sa scada consumul. De la 8 cat ajunsese dupa multe plimbari prin Bucuresti a coborat la 7.5.

    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
    Chriss_Deejay și Mitiy apreciază asta.
  10. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Puteai sa cumperi camerele audi de la ei si atunci le montau .
     
  11. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    Salut,
    Cutia automată nu are filtru de schimbat, e noua DSG 0CK sau DQ 381, doar 3,5 litri de schimbat la ATF, pretul cam piperat. In vest costa 220 Euro (din care mana de lucru 100 Euro / ora), se schimba intr o ora; profita si ei ...
    Altfel frumoasa bruneta ta, enjoy.
     
    Adrian Ochisor apreciază asta.
  12. Adrian Ochisor 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI 190 CP
    Merci de aprecieri. De acord cu costurile in reprezentante la noi insa pentru lucrari mai delicate doar acolo m-as duce. Un schimb de placute merge si in alta parte (tot service autorizat insa nu neaparat reprezentanta).
    Mi-a expirat in martie Audi Connect si am dat un mail la Porsche Nord legat de activare si costuri, mi-au raspuns ca momentan acesta este un serviciu gratuit si dupa ce am confirmat cu ei seria de sasiu mi-au confirmat ca se va reactiva serviciul in maxim 15 zile.
    Trebuie sa o duc in urmatoarele saptamani la vopsit/reparat usa si aripa spate. Voi merge la Porsche Pipera. Revin cu impresii dupa.
    Si hai cu vremea frumoasa ca sa reincepem iesirile din Bucuresti. :)

    [​IMG]
     
    Ionut Stancu apreciază asta.
  13. dinamovistu

    dinamovistu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 TDI 190 CP
    Am reusit sa ii pun folie pe spate, Lummar LATI 80. Cred ca voi pune si pe fata tot LATI insa cea mai transparenta.
    Am cumparat si camera Viofo A129 duo. Am instalat doar camera fata cu alimentare de la priza de la bricheta. O sa apelez la cineva profi ca sa imi instaleze camera spate. Ma refer la trasul firelor prin stalpii de la usi. Eventual sa leg camera la sigurantele masinii.
    Am depasit 17.000 km de cand o am.
    Acum suntem in concediu in Thasos. A mers impecabil pana aici. Am fost 5 masini si am prins o ploaie torentiala cu furtuna prin Bulgaria noaptea.
    Am si un filmulet in care am intrat in depasirea unui tir imediat dupa cel din fata care in depasire pune frana pentru ca cel din fata lui pierduse spatele putin (e klass cu tractiune spate) din cauza unei balti pe contrasens. Acvaplanare si nu stiam in cine intru: in colegul din fata de pe contrasens sau in TIR. Dar s-a comportat foarte ok masina. Quattro rullez. O sa incerc sa il pun ori aici ori pe youtube.

    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG] 20190531_082913.jpg
     
    stefan550, Chriss_Deejay, Xtremer și alți 5 apreciază asta.
  14. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Super,altă treabă acuma!
     
    dinamovistu apreciază asta.
  15. dinamovistu

    dinamovistu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 TDI 190 CP
    Revenit din concediu azi dimineata.
    Masina s-a comportat exemplar. Pot spune ca e o placere sa conduc noaptea cu luminile din dotare. Nu am mai avut pana acum o masina cu Xenon/LED. Pui faza lunga pe auto si nu mai ai treaba. In zone luminate trece pe faza scurta. Zici ca este zi. Uau.
    O chestie haioasa legata de Matrix LED. Cand am ajuns in Grecia tipul care era in fata mea imi spune ca am o problema cu farurile ca se tot inchid, aprind si sa ma duc sa le verific putin. :)
    Daca l-a dus am folosit ACC cam tot drumul, la intoarcere l-am folosit doar pe autostrada in Grecia si putin la intrarea in tara.
    Consumul cu ACC a fost 6% iar fara ACC 5.4% si cu o viteza medie 72km/h vs 76km/h. Am folosit mai mult frana de motor la coborari in timp ce ACC cred ca franeaza mai mult. Dar e clar mult mai comod si relaxant cu ACC on. Totusi noaptea cred ca e mai bine sa fii more involved la condus ca sa nu te ia somnul. Mai ales la un drum de 8-9 ore.
    Cateva chestii din vacanta. Vremea, daca pana sa ajungem in Thasos credeam ca la 23-24 grade va fi cam frig, dupa ce am ajuns acolo ne-am dat seama ca este o temperatura super. Ultimele 3 zile le-am prins cu 27-28 grade si a fost prea cald. Apa foarte ok. Calda.
    Feribotul din Kavala aseara de la 8 l-am prins la mustata. Ne-am suit rapid si apoi in secunda 2 s-a inchis trapa de acces si a plecat. Ne-am felicitat cu totii de cat bulan am avut.
    Per total o vacanta reusita iar drumul pentru mi e a fost cireasa de pe tort. Atat de mult imi place sa conduc aceasta masina. :))
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
    Chriss_Deejay, borsy, Andu333 și alți 3 apreciază asta.
  16. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    faci concediul în iunie...eu sunt de sf de august/septembrie.

    oricum, după ultimele experiențe, o să mai treacă ani ca să calc pe la ei. mă mulțumesc cu muntenegrenii mei.
     
    dinamovistu apreciază asta.

Distribuie pagina asta