1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A6 (4G) Avant 2.0 TDI 190 CP ultra S-Tronic - o noua aventura

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de MarianMaxx, 29 Sep 2017.

  1. Cosmin790

    Cosmin790 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Iul 2016
    Locație:
    Bruxell
    Masina:
    Audi a6 2,7 tdi 2011
    Da , te cred cu condusul asta la drum lung... in cazul meu , dupa 20 de ani de stat la volan... sincer nu mai are haz in conditiile in care mergi cu 15 km/h pe ,,n’’ km pe Germania si Austria... si apoi dai in alta lucrare pe autostrada... pierd cam 2 zile pe sens... asa ca prefer avionul. Si deasta am ajuns la masina inscrisa in Ro... ca sa terminam cu chinul de pe drum..
     
    bobalex18 apreciază asta.
  2. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    In aceasta calatorie am ajuns cu totii bine. Am facut 1600 km in 14 ore... se vede si la consum. Nu inteleg cum altii fac un consum mic, dar eu niciodata nu m-am incadrat printre "economici".:)

    La intrarea in vama:
    Screenshot_20180814-075534_Gallery.jpg

    Si ajunsi la destinatie:

    Screenshot_20180814-075552_Gallery.jpg

    Masina acum este ceva mai curata decat data trecuta, dar cred ca iese la spalat.:)

    IMG-20180814-WA0001.jpeg IMG-20180814-WA0006.jpeg IMG-20180814-WA0003.jpeg

    Cateii au calatorit si ei bine... amandoua intr-o cutie. :friends:
     
    smurff, Cosmin790, mihaicristian și alți 5 apreciază asta.
  3. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nimic nou deocamdata. Am ajuns cu bine si fara evenimente neplacute. Drumul a fost putin mai lung si timp in plus, dar nu ne grabea nimeni... eram in vacanta.

    Intre timp am pus masina la vanzare, imi este dor de o schimbare. Vreau neaparat ceva mai mare si mai inalt... plus o alta culoare, cu asta ma stresez la orice. In cazul in care nu se vinde curand, trebuie sa mai fac ceva... ma plictisesc din pacate. :) Ii mai fac o baie din cand in cand, plus o curatenie la interior.

    Screenshot_20180912-233120_Photo Editor.jpg Screenshot_20180912-114003_Photo Editor.jpg Screenshot_20180912-113231_Gallery.jpg Screenshot_20180912-113111_Gallery.jpg Screenshot_20180912-113346_Gallery.jpg Screenshot_20180912-113435_Gallery.jpg Screenshot_20180912-113624_Gallery.jpg
     
    borsy, Caprita Emanuel, ionut_mdln1 și alți 14 apreciază asta.
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    199.000 Km... si masina merge ca un ceas elvetian.:arco:

    Pana in prezent nu am avut alte surprize neplacute, asa ca am hotarat sa o tin. Anul viitor se anunta putin aglomerat financiar, asa ca nu pot sa visez la alta masina. :( Am testat putin piata si nu se prezinta bine: daca ceri mult... intreaba, iar daca ceri putin vor sa faca schimburi sau sa negocieze.:)


    Astazi din plictiseala, dupa ce am schimbat anvelopele pe Stilo (tot acelasi model cu astea de pe Audi :p) am prins putin curaj si am activat si eu 3 optiuni pe masina: Enabling Gauge Test/Needle Sweep, Kerb lighting si Disable/memorize/invert Start & Stop. Minunea aia de Enabling Lap Timer nu am reusit.:banghead:


    Am avut o scapare si era sa cumpar un interior de S-line sau A8, dar find cu incalzire si full electric, a trebuit sa mai aman. Din ce am inteles trebuiesc facute ceva modificari, alt panou de la clima, scos CP, codari,:blahblah1:... si nu am cu cine. Mai vedem cu calm ce pot finaliza, deocamdata ma bucur de ea asa cum este. :hi:
     
    z1daru, stefan550, bobalex18 și alți 4 apreciază asta.
  5. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Ma bucur ca in sfarsit zici de bine de masinuta asta. Niste scaune care sa te poarte confortabil si sa vezi cum iti deschizi apetitul :)
     
    MarianMaxx apreciază asta.
  6. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    In cazul tău, Marian, dacă gasesti scaune cu masaj spatele tău sensibil îți va fi recunoscător și vei veni la QWE cu ea. Mie îmi place mașinuța ta,keep it îl!
     
    MarianMaxx apreciază asta.
  7. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nimic nou deocamdata... totul merge bine.:arco:

    Dupa multe zile cu ploaie, astazi, am decis sa imi spal masina... ca sa mai omor putin timpul. In ultima vreme se pare ca inamicul numarul 1 al spalatoriilor este calcarul. Nu stiu daca apa este asa rea sau nu se mai ocupa nimeni de ele. De voie sau nevoie a trebuit sa folosesc vechiul produs pentru degresat si putina protectie... pana am timp sa aplic de proba ceara de la
    Soft99 Fusso Dark Coat Wax 12 Mesi. Rezultatul este discret, nimic deosebit.;) Imi pare rau cu nu am dat o protectie ceamica si pe asta, dar urmeaza un polish total si nu vroiam sa creez probleme.

    1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg
     
    mihaicristian, cristea, CB927MF și alți 9 apreciază asta.
  8. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Mariane câtă margarină ai pus pe ea ?!? :) Cât ai frecat ?
    Fusso e una din cele mai dificile produse pe care le puteai alege . M-ar surprinde sa nu fi făcut și ceva zgaraieturi .
     
  9. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Am pus putin cam mult, este drept, dar asa arata cand se usuca. Din fericire este usor de indepartat, nu trebuie sa apesi aproape deloc. Este apa aia de ploaie de la Riwax Star Wax Black... nu strica, dar nici miracole nu face. Imi place sa o folosec pentru ca topeste rasina si petele dubioase foarte bine. Zgarieturi... pe cine mai intereseaza !? :lazy:

    Pentru aplicare am folosit un tampon de spuma rotund si mic (acela galben pentru ceara), iar la sters prosoape in microfibra. Nu cred ca am zgariat mai mult decat la sters dupa spalare! :)
     
  10. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Serios, să-mi zici unde stai sa vin să-ți fur vopseaua de pe masina .Cred ca potriveste pe a mea. Cred ca ii vreo 200 km intre noi.;)
     
  11. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @Yoromica, 261 km pe strada cea mai directa.:)

    Daca ar fi posibil, as face schimb de vopsea cu orice nuanta.;)
     
  12. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    La tine ii usor ca o ai pe italia, nu conteaza vopseaua. Eu o am pe romania scrie în talon. Si a mea tot neagră ii dar a ta ii mai frumoasă.
     
    MarianMaxx apreciază asta.
  13. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Am avut ceva lovituri de pietricele pe capota si m-a mâncat în fund sa dau cu jetul puternic de la servici, are vreo 150 bar. A sărit vopseaua în 2 locuri, și eu stau cu nervii bine de tot:banghead:. Noroc ca Mi-am amintit pățania ta cu capota si m-am calmat, ca de nu era bai. Deci ai salvat viața unei capote.
     
  14. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Orice stricaciune aduce dupa sine o reparatie, asa ca eu imi dau frau liber instinctelor de cele mai multe ori. :)

    Culoarea intradevar este putin vie, dar trebuie sa specific ca nu are decat 3 luni de cand a fost vopsita... plus ca s-a folosit un lac ceramic, care cred ca putin influenteaza si el. Acum este asa doar din pistol, probabil efectul va creste dupa un polish profi si un tratament ceramic de calitate.
     
    Yoromica apreciază asta.
  15. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Astazi am folosit o noua margarina... Soft99 Fusso Dark Coat Wax 12 Mesi, mai exact. Ma asteptam sa fie ceva greu de folosit, dar nu este chiar asa. Intradevar trebuie ceva rabdare si munca fizica, dar rezultatul se vede. Masina folosita pe drept de cobai este cealata, Fiat-ul, iar pe langa faptul ca este argintie mai are si o protectie ceramica de putin timp... care pe total m-au ajutat mult. Trebuie folosit putin produs, intins bine... si se sterge cu multe prosoape din microfibra pentru a evita pe cat posibil micile zgarieturi si pete. Pentru masina mea am nevoie de o zi intreaga probabil, altfel se risca aparitia hologramelor/petelor sau in cel mai rau caz zgarieturi. Se lucreaza mult fizic la nivelul lacului, iar negrul acesta este pretentios rau si nu vreau sa imi creez alte neplaceri. Pozele nu reusesc sa evidentieze asa mult efectul, dar este o culoare vie acum. :hubbahubba:

    1.jpg

    5.jpg
     
    mihaicristian, paul14, borsy și încă o persoană apreciază asta.
  16. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nimic nou deocamdata, totul merge ceas. Daca Mosul pe anul trecut nu mi-a facut niciun cadou pentru masina, pe viitor trebuie sa ma descurc singur. :)

    Aceasta este situatia pe anul trecut de la 1 Ianuarie pana la 31 Decembrie.

    Screenshot_20190102-184627_Gallery.jpg
     
    keke12062006, gicu, stefan550 și alți 7 apreciază asta.
  17. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Deja dacă vezi cu 2 înainte la km presimt ca o schimbi :)
     
  18. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Sigur! De aceea nu am insistat sa trec in noul an cu 2 in fata... asa o mai tin putin.:)

    Intai sa vedem daca ii fac sau nu eu distributia. ;)
     
  19. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    A inceput sezonul cumparaturilor!:arco:

    Primele au fost jantele. Provin de pe un A6 nou... jante care nu au fost pe placul proprietarului, asa ca le-am luat eu. Ale mele au mici zgarieturi pe buza, de la vechiul proprietar care era certat cu bordura. Si cum nu le puteam vedea asa, reconditionat nu era simplu si rezultatul cine stie... mai bine altele. Nu au nicio zgarietura la exterior, asta este suficient.

    Screenshot_20190123-092924_Gallery.jpg Screenshot_20190123-092911_Gallery.jpg Screenshot_20190123-093018_Gallery.jpg



    In zilele urmatoare astept sa ajunga alte surprize. Sa vedem daca am ales bine si ce duc pana la final!;)
     
    stefan550, Andu333, Mitiy și alți 2 apreciază asta.
  20. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Cam cuminți Marian :)
     
    Andu333 apreciază asta.

Distribuie pagina asta