1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A6 (4G) Avant 2.0 TDI 190 CP ultra S-Tronic - o noua aventura

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de MarianMaxx, 29 Sep 2017.

  1. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Ca sa compenseze nebunia mea! :)

    Modelul acesta este acum pe masina. Mie imi plac si astea, dar acum studiem cum pot omologa ceva pe 19" sau 20".
     
  2. Balasa Ionut

    Balasa Ionut 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    TT MK2
    Faine achizitia:)
    Marian, de ce te obosesti cu omologare pt 19 20 cand pe talon nu mai scrie marimea jantelor?
     
  3. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @Balasa Ionut in Italia, in talon scrie... negru pe alb. Chiar este specificat ce se pune pe fiecare axa. Vreau ceva mai mare din lipsa scazuta a ofertei OE pentru 18".

    Screenshot_20190123-142508_Gallery.jpg
     
  4. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Foarte frumoase.
    Eu din câte știu s-a simplificat procesul, te duci doar la motorizzazione și se rezolva.
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    In Italia ai probleme si daca nu respecti indicele de viteza la anvelope.
    Daca pui alte jante fata de ce ai in talon, vor fi consecinte 100%. :)
     
  6. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Și mie îmi place modelul. Interesant e faptul că ai mers pe același model, :) oricum, să le învârți sănătos.
     
  7. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @Yoromica nu s-a simplificat, ci au facut posibil omologarea. Problema este ca sunt niste reguli proaste si o cale lunga pana sa omologhezi ceva. Partea proasta este ca jantele OE nu sunt recunoscute pentru omologare, dar niste mizerii AM, da. Asadar, daca ai o marca de jante cu certificat NAD este posibil sa le omologheze... asta daca masura si caracteristicile corespund cu ce spune fabricantul. Ai nevoie de rotile montate noi, certificat de la service ca totul este montat conform standardelor, actele doveditoare ca produsele indeplinesc normele de siguranta, vizita la RAR... si daca ai noroc treci.

    @borsy jantele nu erau in plan acum, dar a fost ceva foarte avantajos si de moment... un pret extrem de tentant as putea spune.
     
    borsy și stefan550 apreciază asta.
  8. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Omologheaza niste 'petarde' cu dimensiunile pe care le doresti si apoi pui ceva OE. Bine, toata nebunia presupune multa bataie de cap, insa avand in vedere ca riscul sa fi prins in afara e mai mare decat in Romania, e posibil sa renteze omologarea.
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Petardele alea trebuie sa fie noi ca sa ai certificat NAD.
    Second-hand nu le gasesti cu niciun fel de document.
    Deci ... cam cheltuiala.
     
    MarianMaxx apreciază asta.
  10. ssoriteu

    ssoriteu 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6 2.0 tdi CGLC -2013
    Si in Austria am avut probleme cu nerespectarea indicelui de viteza inscris in talon .
     
  11. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Obrazul subțire cu punga groasa se ține.

    In pasiunea asta ultimul lucru care trebuie discutat este subiectul rațiune.
    Daca roti pe 19 te fac fericiti si iti permiti,asta faci.
    Iei ceva nou pui anvelopele care ai nevoie dupa omologare ori le vinzi si mai recuperezi din ele ori le pastrezi daca este ceva AM si sunt de calitate.
    Ca poti lua BBS CH-R si nu mai sunt trompete.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  12. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nu sunt trompete, dar ca si cele OE nu sunt acceptate. Un set de jante pe 19" pleaca de la 800€... cauciucurile nu le socotesc ca se pot reutiliza. Este plin de jante AM pe 19" la bani de inghetata... Asa ca momentan astept sa apara "o coincidenta" si cand fac omologare la cineva ma trece si pe mine.... normal, contracost. ;)

    Cred ca am incheiat si capitolul scaune. Dupa multe propuneri si negocieri, dispus sa ma deplasez pana in Germania sau Polonia, am renuntat la modelul S-line Recaro, S6 sau RS6. Motivul este costul interiorului, manopera necunoscuta, alte piese adaugate, CP, etc. .... pe un total de peste 4000€. Este mult si nu stiu cat mai tin masina asta, iar alt C7 sigur nu mai cumpar... deci investitia se pierde. Scaunele confort de A8 nu imi plac nici estetic, nici practic.

    Am vrut apoi sa incerc o retapitare imitand scaunele Recaro sau macar ceva romburi ori fagure, dar nu am gasit inca nimic. Am descoperit in Ungaria un interior pe care am vrut sa ma duc sa il iau. Acesta: Screenshot_20190111-141351_Facebook.jpg dar intre timp am gasit ceva mai aproape, astea. IMG-20190121-WA0006.jpg

    Acum sa vedem daca sambata am timp sa incep montajul. Inca nu sunt convins daca il montez tot sau doar scaunele din fata. :uhm:
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Ian 2019
    stefan550, mihaicristian, Alex_WeS și alți 4 apreciază asta.
  13. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Fa treaba pana la capat. Problema cu scaunele sport este ca se distrug relativ repede lateralele comparativ cu cele comfort. Au in schimb alcantara ceea ce nu e rau deloc. Eu merg pe cele confort. Bravo.
     
    smurff apreciază asta.
  14. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Acum am si ultima piesa de plastic, de la exterior. Este o premiera... prima piesa cumparata de pe Allegro. Nu este neagra, deci trebuie neaparat sa o vopsesc. :arco:

    Screenshot_20190128-140210_Gallery.jpg Screenshot_20190128-140228_Gallery.jpg
     
    mirceacml, Alex_WeS, gicu și alți 4 apreciază asta.
  15. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Gata scaunele ?
     
  16. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Doar cele din fata. M-am blocat putin cu spatele si trebuie sa fac o pauza. Intre timp am curatat si hidratat pielea pe cele din spate. Sunt inca indecis daca pun si fetele de usa cu alcantara .

    Screenshot_20190129-214131_Gallery.jpg
     
    stefan550, andyzaharia, Adi24 și alți 14 apreciază asta.
  17. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Altă 'viață'! :applaus:
     
    DMS, MarianMaxx și dvr apreciază asta.
  18. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Schimba si fetele de usi sa fie complet. Altfel arata acuma. Bravos. :applaus:
     
    smurff și MarianMaxx apreciază asta.
  19. Cosmin790

    Cosmin790 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Iul 2016
    Locație:
    Bruxell
    Masina:
    Audi a6 2,7 tdi 2011
    Se vede ca iti ocupa ceva timp masinuta asta... felicitari!
     
    Rainman, Adi24 și MarianMaxx apreciază asta.
  20. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nu am reusit inca sa finalizez interiorul, deoarece data trecuta m-am ales cu o raceala de toata frumusetea. :cold: Sper ca pe la sfarsitul saptamanii sa mai fac ceva la masina. Intre timp mi-a ajuns si volanul de la retapitat ( a fost facut la un coleg de la noi de pe forum). Cumparasem o coaja de volan ca sa fac un experiment, dar am renuntat si l-am facut ca cel de S-line. Pielea era in conditii groaznice, rama din jurul butoanelor la fel si ea era cojita... Rama a fost vopsita negru lucios, volanul refacut in intregime. A iesit super bine zic eu. Astazi am trimis si un schimbator cu piele normala pe care il voi reface cu piele perforata... astfel vine totul la fel. Poze inainte si dupa retapitare.

    1.jpg 2.jpg 3.jpg
     
    mihaicristian, bobalex18, stefan550 și alți 12 apreciază asta.

Distribuie pagina asta