1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A6 (4G) Avant 2.0 TDI 190 CP ultra S-Tronic - o noua aventura

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de MarianMaxx, 29 Sep 2017.

  1. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Greu te activezi Marian :) dar și când începi ....
    Eu zic sa renunți la vopsirea plafonului, e destul de complicat și nu iese cum ți-ai fi dorit in cele din urmă !
     
    MarianMaxx apreciază asta.
  2. Beetle94 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2014
    Locație:
    Bacău / București
    Masina:
    VW 1.9 tdi ALH
    Ai ierni usoare pe acolo sau de ce ai mers pe all season? Vad eu prost sau 2 etichete sunt cu indici C/C si una cu B/C?
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Marius foarte buna alegerea cu anvelope allseason. In curand cred ca fac si eu asta ca nu mai suport sa schimb (cu tate ca fac asta singur si am toate sculele necesare) jante si anvelope sa le car sus in pod sau jos in beci, iar sa le schimb si asa mai departe ca o spirala / bucla care nu se mai termina.
     
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @Cosmin ZKG, stiu ca nu iese perfect, dar este putin indoit plus o zgarietura adanca. Aici nu sunt buni sa indreapte si sa retuseze, se vopseste tot. Pun poze in curand sa vezi despre ce este vorba.

    @Beetle94, asa este. Ce se vede cu "B", este productie 2017... cu "C" este 2016. Au incurcat comanda. Iarna aici nu scade sub -5 si zapada o vad doar la televizor. :)
    Am ales all season si din comoditate. Spatiul de depozitare tot mai redus, spatele nu mai colaboreaza, nu trebuie sa ma mai complic.

    @Cristi, ai incurcat topicul meu cu a lui Marius. :)
     
    stefan550, borsy și mirceacml apreciază asta.
  5. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Din obișnuită cu pagina lui Marius :) si ca sa vezi ce rar ne delectezi cu cate ceva despre a ta masina ;)
     
    MarianMaxx apreciază asta.
  6. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Apai eu nu sunt la nivelul lui Marius sa modific mereu, stau mai timid in umbra. :) Inca nu stiu ce sa fac la ea sau daca este sa o tin.
     
    Cata_ADC și mirceacml apreciază asta.
  7. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Si eu am la plafon vreo două puncte de vopsea sărită de la pietricele, cred. Trebuiesc rezolvate intr-un fel. Vopsit tot sau infoliat negru lucios.
     
    Ultima editare: 30 Noi 2017
  8. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    La masina neagra... ce culoare sa aleg la plafon? :uhm::)
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  9. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Aa.. scuze, my bad. Dacă nu ai mai scris demult :), aveam impresia ca e roșie ca cea din poza de profil. Am editat mai sus
     
    Cata_ADC și MarianMaxx apreciază asta.
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ce tare. Sunt o duda in seara asta :) O sa fac curat. :)
     
  11. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Si pe mine ma bate gandul la all season, insa nu gasesc 19, pe marimea asta as fi multumit.
    Sa ne spui impresii la cald...si rece :)
     
  12. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @cogdao, in urmatoarea perioada o sa fiu cam tot pe la mijloc. Sigur ca am sa revin cu impresii.;)

    Si acum avem si ultima piesa lipsa.:) Sa vedem cand are timp "zugravul" meu sa inceapa lucrerea.:undwech:

    20171201_115915.jpg
     
    TaZZuLeTz, mirceacml, Andu333 și alți 3 apreciază asta.
  13. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    All season pune Marian ce are ierni blânde
    Noi ar trebui sa avem grija cu asta, va faceți praf la o simpla frânare pe un pod de exemplu...
    Nu merita riscul indiferent dacă ești în vârstă sau tânăr exista centre de tyre hotel ce ți le depozitează și montează tu nu trebuie sa cari nimic ci doar sa dai la sfârșit cardul de plata :)

    Veniti la quattro winter experience sa vedeți ce înseamnă un pneu bun.

    Eu fac drumuri lungi ieri am pățit sa trag o frânare de urgenta pe mazga (nu gheata) și sa oprit de minune masina de la o viteza destul de mare pe depășire... Cu allseason o trânteam și acum va întreb oare merita asta într-o tara ca a noastră??
    Mazga asta este cea mai periculoasa
    Poti sta la Constanța sau undeva unde e cald mazga se face pe peste tot și credeți-mă e la fel de periculoasa ca și black ice

    Bravo Marian eu vreau sa o vad s-line și sunt sigur pe tine. Cauta și pragurile o vor schimba radical!

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
     
    stefan550, cogdao, TaZZuLeTz și alți 2 apreciază asta.
  14. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Aici nu am conditii de drum foarte dificile, dar din teste se spune ca acest tip de anvelopa(modelul meu) este aproape ca una de iarna. Pe apa si frunze, de care in aceste zile nu duc lipsa, se comporta foarte bine. Pe Q7 am avut tot all season in ultimul timp si pot spune ca pe iarba, noroi si ud, au intrecut cu mult o anvelopa de vara. La viteze mari si pe uscat, in curbe, parca pierdeau putin aderenta(erau Nexen, nu o marca premium). Cel putin eu asta am constatat. Acum caut si praguri s-line, dar vreau cele de facelift. Trebuie sa mai fac ceva cercetari pentru a vedea daca sunt compatibile.
    Multumesc de incurajare!:hi:

    Astazi am fost la "zugrav" pentru a discuta putin despre lucrare. Treaba este putin lunga... trebuie vopsita aproape in intregime, pentru a ma multumi.:) Cum am promis, pun cateva poze cu elementele critice.:banghead:

    Bara fata este atinsa in coltul dreapta jos, deci trebuia inlocuita.

    Fata.jpg

    Bara spate este complet "varza". La fel trebuia inlocuita.

    Spate.jpg

    Aripa fata stanga are o usoara indoitura. Trebuie vosita dupa indreptat.

    Aripa.jpg

    Acoperisul are o indoitura, plus o "gaura". Trebuie vopsit integral.

    Plafon.jpg Plafon..jpg


    La toate acestea se mai adauga capota de la motor care are ceva pietricele. Pe total se vor vopsi:
    - fata completa (bara, capota si aripi)
    - plafon
    - bara spate
    - praguri
    Mai mult ca sigur se vor face doar in luna Ianuarie, acum nu prea este timp.:sob:
     
    TaZZuLeTz, mihaicristian și mirceacml apreciază asta.
  15. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Stai sa vina primăvară ca la voi e ca la noi vara și vopsește-o atunci
    Iti recomand folie de protecție after

    Auzi frânare pe frunze...

    La noi trebuie făcut test la frânare pe jeg ca nici frunze nu mai sunt în copaci :)

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
     
    mihaicristian, MarianMaxx și TaZZuLeTz apreciază asta.
  16. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Pai e de lucru, in afara de plafon, am facut si eu toata lista aceea., dar, de-a lungul timpului. Tu daca tot esti hotarat, vopseste toata masina si e o treaba...ca doar usile mai raman in afara listei, din cate vad. Dupa iti iei o husa de protectie la masina :)))
     
    MarianMaxx apreciază asta.
  17. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    La plafon faci PDR + polish și ce iese iese - trust me !
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  18. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Cosmin, nici mama lui PDR nu scoate defectul de pe plafon in proportie de 100%. Nu cred ca o sa fiu multumit nici dupa vopsire, la cat sunt eu de pretentios. :)

    Ma bate gandul sa schimb culoarea.... cine stie pana la urma? :doctor:
     
    TaZZuLeTz apreciază asta.
  19. TaZZuLeTz

    TaZZuLeTz Bronze Member

    Înscris:
    1 Apr 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI 2012 CDTA
    Ce culori iei in considerare?
     
  20. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Lapiz blue LD5K sau rosu.
     

Distribuie pagina asta