1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A6 (4G) Avant 2.0 TDI 190 CP ultra S-Tronic - o noua aventura

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de MarianMaxx, 29 Sep 2017.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sepang Blue ? :)
     
  2. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Depinde putin si de "scorul" final.
    Idei sunt, acum sa vedem ce se realizeaza. :)
    Eventual o trimit in Romania. ;)
     
    TaZZuLeTz apreciază asta.
  3. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Dacă ai schimba culoarea deja e altă poveste :) ar merge un sepang blue, specific pe RS
     
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Am adus in discutie astazi ca as vrea sa schimb culoarea, dar vopsitorul meu se cam trage inapoi, ca sa nu spun ce pret imi scoate la urma.:) A ramas sa faca niste calcule si ma anunta. Vedem ce se decide pana la urma.
     
  5. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Marian in Italia o vopsire integrala cu schimb de culoare si facuta asa cum trebuie costa de la 3500€ in sus si minim o luna fara mașină.

    Bafta daca te apuci dar sa iti numeri firele de par alb inainte si după,sa te gandesti daca pana la urma masina este ce iti doresti inainte sa o iei pe drumul asta ca ziceai ca nu prea te acomodezi cu ea.
     
    MarianMaxx și TaZZuLeTz apreciază asta.
  6. TaZZuLeTz

    TaZZuLeTz Bronze Member

    Înscris:
    1 Apr 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI 2012 CDTA
    Da, eu mai sunt fan LY8Y (Ipanema Brown) si LX5Y (Polar Blue).

    Una peste alta, e de munca daca vrei s-o faci ca lumea. O grămadă de demontat si tot atâtea de pus la loc.
     
    MarianMaxx apreciază asta.
  7. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    M-am decis. Culoarea o sa ramana.... neagra. :)

    Din discutia avuta astazi si analizand anumite aspecte, este mai avantajos sa raman la culoarea actuala. Alta culoare cere un alt look, alte roti, alt interior, munca, defecte, etc. Nu este problema de vopsea, se pot "aranja" lucrurile, dar ceea ce urmeaza dupa nu ma convinge. :(

    Daca vreau ceva provizoriu, pot incerca o colantare. In cazul in care vreau sa o vand, pot usor sa o aduc inapoi la starea ei initiala.
     
    Ultima editare: 2 Dec 2017
    Cata_ADC, mirceacml și TaZZuLeTz apreciază asta.
  8. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Exact Marian
    O colantare e cea mai simpla insa nu te aștepta să fie și ieftina... Poți ajunge ușurel la o vopsea poate și peste cu o folie de calitate

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
     
    TaZZuLeTz apreciază asta.
  9. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Colantarea este pentru masinile de TAXI in rest doar un mod de a arunca cu banii pe geam.

    Conusc o masina care a fost colantata toata si cu folie de calitate, la niste baieti care asta fac si tot a TAXI arata.

    Proprietarul regreta ca nu m-a ascultat si a facut masina in acelasi timp cu mine,cand am vopsit eu masina si acuma vrea sa o vopsească.
     
  10. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @gabitza121 am renuntat si la ideea colantarii. Va ramane neagra in intregime cu ceva elemente cromate.

    Tocmai am realizat ca titlul topicului parca in viitor nu va mai reflecta adevarul, si poate il schimb. O voi chema "Hibridul" sau "LEGO"... datorita amestecului de piese si elemente din doua generatii. Vom vedea.:)

    Prima parcare perfecta... si cred, ultima! :)

    20171215_123233.jpg
     
    skiper, Andu333, mihaicristian și alți 3 apreciază asta.
  11. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    tu ai parcat ok, asa ca te vei chinui sa iesi daca cel din fata nu pleaca inaintea ta, el a cam ratat spot-ul sau de parcare :)
     
    Sergio apreciază asta.
  12. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Am iesit bine spre uimirea mea. Pana schimb barile nu ma intereseaza cum intru si ies. Folosesc metoda spaniola si franceza daca este necesar. :)
     
    gabitza121 apreciază asta.
  13. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Ieri au sosit si ultimele piese de la LEGO, urmeaza sa vad cand ma poate programa vopsitorul. Mai astept oricum pragurile, care ar trebuii sa ajunga la sfarsit de saptamana.

    IMG-20180108-WA0000.jpeg

    Astazi in schimb am avut ocazia sa testez eficienta anvelopelor la franare, pe asfalt umed. Cred ca se poate mai bine, deoarece nu am reusit sa opresc in timp... rezultatul este o mica crepatura pe partea cromata a grilei centrale. In rest nu am strict nimic altceva, iar cealalta masina (era un Peugeot 308 de Bucuresti) nu are nimic. In rest cauciucurile astea la viteze si curbe pe carosabil umed nu m-au dezamagit, imi inspira siguranta. Cred ca si la incidentul de astazi au ajutat mult, data find situatia.
     
    skiper, GT829, mihaicristian și alți 4 apreciază asta.
  14. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Frumoase jucării ai primit, începe sa arate din ce in ce mai bine. Sper ca incidentul nu a fost serios.
     
    MarianMaxx apreciază asta.
  15. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nu, nimic grav. Doar o vedere delicata poate observa acea mica fisura, si asta de la mai putin de 50 cm departare. :)

    Probabil in viitor o voi inlocuii cu cea de S6. Vad la final cum iese struto-camila in fata, daca nu imi place o fac S6 cu totul.
     
    mirceacml apreciază asta.
  16. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Frumoase piese. Hai cu puzzle-ul ;)
     
    MarianMaxx apreciază asta.
  17. GT829

    GT829 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6
    Le vad pe aici (Germania) destul de des si rar este una fara sa fie cu pachet S-Line, iti sare in ochi instant. Felicitari pt "jucarele" si hai cu barile fata spate de S, arata mult mai agresiv cu difuzoarele alea, pe viitor probabil si un eleron de S, nu strica. Bafta!
     
    Cata_ADC și MarianMaxx apreciază asta.
  18. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    De astazi sunt pieton cateva zile... am lasat masina in service. In fata trebuia sa iasa asa, dar din neatentie, grila nu este ceea ce trebuie. Din pacate ramane a mea, urmand sa pun in viitor de S6 sau RS6... nu sunt sigur. Puteam si la asta sa pun o plasa tip fagure in spatele grilei, sa ascund armatura barii, dar trebuie taiat si bricolat putin. Nu imi plac astfel de artificii, asa ca am renuntat la idee, chiar daca asta fara cerculete era mai deosebita.;)

    Screenshot_2018-01-29-17-42-14.png

    Am de inlocuit pragurile mele normale cu cele de la fecelift, de la colegul @mabalaru. Cu aceasta ocazie tin sa ii multumesc, nu in ultimul rand si lui @redlife pentru transport. :hi:

    Screenshot_2018-01-29-17-59-46.png

    Ieri am facut o baita la masina, iar cu aceasta ocazie am facut doua - trei cadre cu vechia configurare. :icon_thumright:

    Screenshot_2018-01-29-17-55-30.png Screenshot_2018-01-29-17-54-41.png Screenshot_2018-01-29-17-52-32.png

    Ca o premiera absoluta... am de gand sa vopsesc bratul stergatorului din spate in negru lucios. Nu stiu daca iese bine !:think:
     
    Andu333, rotitza, cristea și alți 4 apreciază asta.
  19. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Se lucreaza... si aproape este gata !:arco:

    IMG-20180209-WA0000.jpeg Screenshot_2018-02-09-19-06-43.png IMG-20180209-WA0009.jpeg IMG-20180209-WA0011.jpeg
     
    skiper, kosty, CB927MF și alți 17 apreciază asta.
  20. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Arata foarte fain,bravo

    Acuma vezi anvelopele alea allsezon sa nu te ajute sa o cosmetizezi.
     
    MarianMaxx și Cata_ADC apreciază asta.

Distribuie pagina asta