1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A6 (4G) Avant 2.0 TDI 190 CP ultra S-Tronic - o noua aventura

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de MarianMaxx, 29 Sep 2017.

  1. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Radeti, radeti... dar aici rar vad temperaturi in jurul a 0°C. Pana ieri am stat doar in adidasi si o gecuta subtire, acum am schimbat vestimentatia. La servici am mereu 20-25°, deci cand scade sub 0... suntem "terminati". :)
     
  2. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Te inteleg perfect cu pozitia la volan. Aceeasi problema o am cu s5-le. Am ajuns sa prefer la drum mai mare de 200km sa merg cu citroenul decat cu s5-ul, de asta am comandat q7.

    Poti sa pui scaunele lui peste, pozitia nu se schimba.
    Si eu am zis ca e spatele meu defect dar nu e asa, e doar in s5. Parca sta fundul prea in spate, nu stiu cum sa zic.
     
    stefan550 apreciază asta.
  3. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    @lucianmarius inteleg aici ce zici tu cu s5 dar omule citroen-ul e confortabil si a6 nu?Concluzia mea este ca citroen-ul este peste a6 si se bate la confort cu un q7.
    Eu cred ca ati comparat merele cu perele cand el ,,are" intr-o limuzina aceasi problema care o ai tu in mașină sport.
    Dar asta este interminabilă ca si discutie.
     
  4. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    N-am avut a6 sa zic exact dar daca scaunul e "adanc" aceea e problema, mai ales la cei inalti.
     
  5. VlaD_Q5

    VlaD_Q5 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Dec 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Q5 8R 2.0 TDI 190hp CNHA 2015
    Si eu aveam aceeasi problema ca si lucianmarius in sensul ca fiind o persoana inalta imi era incomod sa intru si sa cobor din masini ca A4,A5 sau bmw serie 5 pt ca scaunele erau foarte joase.
     
  6. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Momentan caut scaune electrice S-line Recaro sau S6. Sper sa rezolv ceva disconfort pe partea din spate, dar nu cred ca rezolva mult.... ating cu capul in tavan. Macar schimb putin aspectul. Pe acestea nu am reglaj pentru inclinatie, decat pentru inaltime. Problema este si la unghiul de la genunchi si coate, oricat ai incerca sa cauti o pozitie comoda... nu este.
     
  7. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Pai si scaunele multi contur nu te-ar coafa mai bine ?
     
  8. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nu vreau sa ma "inchid" asa tare. Cred ca este stresant in oras sa ai mereu impresia ca ti pe cineva in spate. :)

    Am mai "aruncat" adineaori doua oferte. Vedem ce raspuns primesc.;)
     
  9. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Nu schimbi nimic.
    Nici mie nu prea îmi place poziția, și am scaune sport cu memorie. :( Dacă ridic scaunul pe înălțime prea mult ating tavanul (am și panoramă), dacă îl las pe 'burtă' rămâne volanul prea în față și prea sus și dacă dau volanul în jos (după gustul meu) și tras spre mine am impresia ca dau cu genunchii în el.
    Bine că nu am vândut Insignia care la capitolul poziție volan, spațiu șofer, acces în interior față, e cu mult peste.
    O să văd dacă mă obișnuiesc și dacă îmi găsesc o poziție ok(e doar de 2 zile la mine), dacă nu, 'vechea' mă așteaptă în curte. :)
     
  10. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Sunt sigur ca nu schimba nimic la capitolul confort, dar daca este sa sufar pentru disconfort, macar sa imi placa estetic. :)
    Pentru noi acestia invatati cu alt standard, se pare ca A6 4G nu este pentru noi. :(

    Daca este sa ma iau dupa fata si sotie, trebuie sa o schimb maine... nu le place nici uneia. :blahblah1:
     
    borsy apreciază asta.
  11. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    :haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha:
    Ma baieti sa stiti ca loganul are scaune inalte cu plafon inalt cred ca e numai bun si cu banii de un interior adevarat pentru 4g va luati un logan decent:):):):):)
     
    Red_ și Cata_ADC apreciază asta.
  12. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Probabil. ;)
    Când ai o problemă, prea puțin te interesează anumite aspecte, te asigur.
    L.E
    Chiar îmi doresc să mă pot acomoda.
     
    MarianMaxx apreciază asta.
  13. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Prima zi cu soare... nici nu mai tin minte cand a fost ultima.:uhm: Am avut parte numai de ploaie. Am aprofitat se situatie si am facut o baita, plus o proba la protectia ceramica peste piesele proaspat vopsite.

    6.jpg 1.jpg 2.jpg 5.jpg
     
    kosty, rotitza, mihaicristian și alți 8 apreciază asta.
  14. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    @MarianMaxx - scaunele de S6 ma indoiesc ca iti vor placea, pe langa faptul ca mananca mai mult spatiu in spate si sunt mai impunatoare decat ceea ce ai tu acum vor fi si ceva mai inalte. Daca tu cauti confort, fie ramai la ce ai fie treci la cele Comfort, S-line sau S6 nu sunt cele mai confortabile, desi eu pe alea le prefer.
     
  15. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Mihai, sincer sa fiu nu am vazut inca scaune de S6. Stiu doar ca cele de RS au doar doua locuri in spate, asa ca am dat cu presupusul ca cele de S6 sunt ca cele de S-line Recaro.
    Daca am insistat cu oferte, neamtul a urcat pretul... asa ca trebuie sa mai astept. Daca gasesc unele si de A7-A8 (confort) dar sa imi placa, poate pun si alea. Din pacate acestea sunt cu ventilatie si masaj de obicei... si multe reglaje. Mie sa nu trebuiasca un inginer de la NASA sa le adapteze pe masina. Pana si o amarata de camera, ca sa pui pe masina, parca este SF.:banghead:

    Imi pare rau sa le schimb pe actualele, arata destul de bine, dar parca este prea clasic interiorul. Confort nu o sa obtin niciodata in masina asta, sunt sigur... nici pentru mine, nici pentru pasageri. Vreau sa fac schimbarea mai mult pentru estetic.:)

    Nu va mai spun ca ieri seara era sa fac infart. Am fost cu masina la spalatorie pentru prima data de cand a iesit de la vopsit. Dorel al meu, dupa ce a terminat cu vopsitul, a spalat masina. Ori de la perie, ori de la carpa, a distrus si toate elementele vopsite. Totul este plin de mici zgarieturi, in toate directiile... unde a facut putin polish era plin de holograme. Nu se vazuse nimic in aceste zile din cauza ploilor si cerei care acoperea totul. De aceea astazi am preferat sa fac lucrarea de la capat, cu mana mea. Am tras de dimineata o cearta buna cu ei, si daca nu se remediaza de la soare cum sustine el, o duc la cineva profesionist sa remedieze pe cheltuiala lor. Nu de alta, dar pe vopsit au cerut usor 1300 euro.:asskicking:
     
  16. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Nu ești singurul care a gasit-o așa. :)
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  17. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Nu mai calcati pe la spalatorii daca aveti pretentii sa nu va distruga diverse pe la masina, trebuie sa fie self washuri pe acolo. Imi pare rau de patanie :(
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sunt mai multe self-wash-uri (aproape in orice peco), decat spalatorii normale. :)
     
  19. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @lowlife, nu la spalatorie a fost zgariata, ci la vopsitorie dupa ce au terminat. Masinile mele le spal doar eu, nu le las pe mana nimanui. Asa cum spunea si @audi66, majoritatea sunt self-wash-uri... rar gasesti una cu personal.

    Sirul aventurilor continua in alta directie, nu prea placute sa spunem asa. Aseara am incercat un alt produs pentru piele, Renapur. Din ce am vazut, trebuie sa redeie putina culore si sa ascunda anumite defecte, plus sa o faca moale si elastica... dar nu este chiar asa. La inceput lasa pielea foarte uleioasa si lipicioasa, dar se lasa asa pana a doua zi.La urma dupe ce se sterge excesul, rezultatul nu este rau. Este multa munca, nu ca celalalte folosite de mine inainte, dar sa vedem durata si protectia... momentan nu am facut decat scaunele fata, partea care o folosesc.

    Produsul
    Renapur.jpg

    Scaunul... cu o parte unde se vede originalul
    20180419_191218.jpg

    Dupa aplicare
    20180419_192847.jpg 20180419_192906.jpg

    Nu am mai facut poze astazi dupa ce am terminat de curatat si spalt masina, deoarece m-am inervat pentru a nu stiu câta oara pe vopsitor. Capota imi sta pe nervi de fiecare data cand o sterg... coaja de portocala de pa aripi si bari... la fel. Semnele din vopsea de la smirghel plus alte nimicuri si zgarieturi, astazi m-a facut sa explodez si sa ii dau doi pumni la propriu. Nu am de ales si trebuie sa revopsesc iarasi masina, dar nu stiu cand sa o fac si ce sa vopsesc. Judecand putin la rece, cred ca varianta cea mai buna este dupa vacanta de vara... daca apar surprize intre timp, le fac impreuna. In poze se vad cele doua cerculete ce imi apartin, iar incercuit, se vad semnele din vopsea destul de evidente a lui Dorel.

    IMG-20180420-WA0002.jpeg IMG-20180420-WA0000.jpeg
     
    Mitiy apreciază asta.
  20. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Nu e posibil sa fie doar contaminat?
     

Distribuie pagina asta