1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A6 (4G) Avant 2.0 TDI 190 CP ultra S-Tronic - o noua aventura

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de MarianMaxx, 29 Sep 2017.

  1. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nu. Se vad dungile ca si cum a fost vopsit cu pensula, plus multe spirale de la orbitala ( pictograma de la bujii :)). El sustine ca este fondul care s-a retras.
    Nu mai stiu ce sa fac cu negrul asta ! Ce elemente sa vopsesc, ce sa polishez ? :( Daca nu vin la intalnirea din Iunie, atunci vad la vara ce pot remedia asa cum este acum... ce ramane, vopsesc cand ma intorc. Masina asta imi mananca zilele !:banghead:
     
    Mitiy apreciază asta.
  2. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Marian, păi nu mașina e de vină că vopsitorul a fost petardă!
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  3. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Marian masina arata bine doar esti tu prea stresat si te duci cu ea sa o faci la ,,practicati" ce dau corigențele pe masina ta si pe banii tai.

    Dar nu pot sa nu observ acele bijuterii cu S-LINE ce le-ai pus pe centuri sau au venit la pachet cu hologramele de la lumini?

    Ai si tu o vechime pe aici si asa exemplu esti?militezi pentru ALIEXPRESS ?:banghead:
     
    iVladBogdan, Red_ și bobalex18 apreciază asta.
  4. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    @MarianMaxx - imi pare rau de patanie, daca esti pretentios, din pacate, greu gasesti satisfactie in calitatea serviciilor de azi. Eu am folosit pana acum 4 vopsitori diferiti la masinile mele si a fost asa:
    1) Tiriac - masina matuita dupa vopsire, reparata de ei.
    2) Radacini - masina avea holograme dupa polish - dat la remediat, a iesit mai rau. Au inlocuit si parbriz si pe autostrada a zburat un element din lateralul parbrizului de bine ce au facut treaba
    3) Maff - a iesit ok dar se vede diferenta fata de elementele ne vopsite daca te uiti atent. Luciul bun, fara holograme
    4) king auto - a iesit ca o zebra, adica aici o nuanta mai pregnanta la 5 centimetri distanta una mai “light”. Revopsita de ei si a iesit ok.

    Una peste alta, plin de boschetari...pastreaza pumnii pentru vopsitori, nu pentru masina:aggressive:

    Ca idee generala, sa greseasca se mai intampla. Sa nu remedieze, sau nici macar sa nu incerce, inaceptabil!

    Si perfectiunea tine putin. Chiar daca iese perfect masina o parchezi langa altii cand mergi in oras si o pot atinge sau o pasare e mai deranjata la stomac si tot asa. Cea mai buna metoda de protectie ramane tot rezonabilitatea noastea ;)
     
    stefan550 apreciază asta.
  5. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @gabitza121, bijuteriile au fost luate de curiozitate cand am facut o comanda pentru un coleg. Nu stau rau, dar sunt enervante cand trebuie sa pui centura si cand o dai jos. La mine era data jos, ramasese doar la pasager, ca nu o foloseste nimeni.
    Masina de la distanta arata bine, dar de aproape ma apuca nervii la cate defecte imi apar. Ceea ce nu mai pot suporta, este ca elementele vopsite trebuiau sa fie ok, sau spre bine... In schimb, datorita imperfectiuniilor, face ca toata masina sa arate jalnic.

    @lucianmarius, sunt foarte pretentios la totul si vreau ca lucrurile sa fie cat mai perfecte. De cand am terminat vopsitul nu am fost multumit de rezultate, chiar am cautat solutii pentru remediere. Acum ca a venit caldura, lucrurile s-au inrautatit. De vopsit este clar ca trebuie sa o vopsesc, dar nu m-ai am incredere in nimeni, iar acesta din pacate este cel mai bun de aici. Mai sunt si altii, dar nu am incredere in ei. Bine ca am reusit sa ii dau doar doi pumni la capota, initial am vrut sa o trantesc in zid, dar am reflectat asupra cauzelor ce vor urma. :)
     
  6. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Ce orbitala? I-a facut polish dupa vopsire? Cata vreme scoti masina din garaj, nu o sa fie perfecta. Mai bine te obisnuiesti cu ideea. Altfel nu faci decat sa te enervezi si sa arunci bani aiurea.
     
    borsy apreciază asta.
  7. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Cand au slefuit fondul au folosit masina, iar toate semnele rezultate au iesit acum la iveala... acele cerculete... plus un fel de linii ca de pensula. La soare sau lumina mare nu se vad, dar la umbra si cand ploua este groaznic. Si cireasa de pe tort este ca au facut si un polish imediat dupa vopsire, drept urmare clasicele zgarieturi circulare. Unde mai pui ca masina o tin afara, in parcarea publica, asa ca riscurile sunt destul de mari sa o gasesti mereu atinsa, cum de altfel s-a si intamplat.

    Inca nu sunt hotarat ce sa fac in continuare... Masina asta nu mi-a placut niciodata, acum incep sa o urasc tot mai mult. Nici nu vreau sa o mai folosesc... abia daca am facut 1000 km din Ianuarie. Am pus-o la vanzare, dar nu este inca nimeni interesat, asa ca va avea o sorta neasteptata. Prefer sa o fure cineva sau sa ii dea foc... as avea mai mult de castigat.
     
    lowlife apreciază asta.
  8. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    E simplu, o vinzi sub prețul pieței și o să 'scapi' de ea instant.
     
  9. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nici nu-i sigur.Atunci o sa apara intrebarile: de ce asa ieftin ? Ce ascunde ?
     
  10. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nu, prefer sa ii dau foc... castig minim 5k in plus.:)
     
  11. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Si cati ani daca te toarna ?
     
  12. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Eu îți spun din experiență! Nu am pus mașina pe net și am vandut-o în 2 zile, preț cu 1k sub piață. De ce? Simplu, nu am chef să vină toți mocanii să vadă mașina și să strâmbe din nas că aici are o zgârietură, că bara a fost revopsită, că el de fapt vrea mașină nouă dar SH! :)
     
  13. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Cine? Sunt roman in Italia... au mai fost cazuri de rasism. Este chestiune de timp pana se intampla iarasi. ;)

    Haideti sa ne oprim aici, dupa ce ma mai calmez putin imi fac ordine in cap si decid ce o sa fac. Momentan nici nu pot sa dorm, nu ca ar fi o noutate... :)
     
    borsy apreciază asta.
  14. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Stiu foarte bine cum e cu OCD-ul asta cu aspectul, te inteleg perfect. Insa nu trebuie sa disperi, masina e facuta in primul rand sa ne serveasca ea pe noi, nu invers. Iar aspect de showroom pe niste masini care circula zilnic in toate conditiile posibile, nu se poate pastra. Mie unul imi place masina ta. O iau eu, decat sa ii dai foc. :)
     
    bobalex18 și MarianMaxx apreciază asta.
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Stai mai prost cu nervii decat mine si chiar ma depasesti in anumite privinte iar multi de pe aici de pe forum, care ma cunosc personal si sunt cativa :) iti pot confirma ca "nu am toate tiglele pe casa". :)
     
    cogdao și MarianMaxx apreciază asta.
  16. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Asa este, ma enervez repede si din orice! Nu suport lucrul facut de mantuiala si pe langa asta sa mai afirmi ca esti cel mai bun.

    Cand te gandesti ca masina asta trebuia sa imi fie de terapie (sa ma ajute sa me relaxez in momentele grele)... datorita posibilitatilor de modificari si intretinere, pe care la Q7 nu le aveam.:)
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si uite de ce tot va spun asta:

    De ce sa incep sa ma ia nervii cand pot fi zen ? :)
     
    lowlife apreciază asta.
  18. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Inainte am mai facut la ei de doua ori Fiat-ul si a iesit bine, dar este argintiu. Acum nu aveam cum sa ghicesc ce ii duce mintea. La fel am patit si la Q7... unde au dat fondul s-a retras dupa o vreme, iar pe negru se observa cel mai urat.

    Acum fapta este consumata, pana la urma tot ii dau eu de capat intr-un fel. Am ramas ca revopsesc iarasi elementele cu defecte, dar nu stiu ce sa fac cu restul care nu remediasem... plafonul si usa dreapta.
     
  19. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Te duci si tu la un meserias dai 250€ pe element si iti garantez eu ca nici macar cu lupa nu ii gasesti defect,pentru un element vopsit este importantă pregatirea.

    Asa ai facut si cu hologramele alea de proba si le-ai pastrat de pe Q7 acuma le-ai acuma cu alea de la centuri,fi baiat serios si nu te mai inspira de la televijon.

    Iar meseriașii care se laudă ca ei sunt cei mai buni sa fugi cat merge 2.0tdi-ul de tare.Sa vorbeasca lucrarile pentru ei nu gura.
     
    Ultima editare: 21 Apr 2018
  20. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Colegu, nu se merita sa iti mananci nervii la propriu pentru vopseaua unei masini. Tot aia e, si cu vopseaua perfecta si fara. Las ca masina asta se va vinde, va veni alta dar tu cu supararile ramai!

    Bafta multa sa iti iasa cum trebuie!
     
    MarianMaxx apreciază asta.

Distribuie pagina asta