1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A6 C5 AKE Quattro 2001 6+1

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Ciobanu Cristian, 9 Dec 2017.

  1. Ciobanu Cristian

    Ciobanu Cristian 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2017
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi a6 2001 2.5 tdi AKE quattro 6+1
    După studiu îndelung și mici emoții, astăzi m-am apucat de montat mfsw . O consider o treaba relativ simpla daca ai tot ce iti trebuie ! Am mers pe configurația volan nfl , spira de pe masina , releu cu can de facelift . Este perfect functional si parca arata mai bine mai ales ca volanul este într-o stare excepțională!

    Dat fiind faptul că am terminat relativ repede am inceput sa schimb si interiorul , partea mai simpla a lui si anume bancheta si fetele de portiera spate ! Am avut treabă suplimentară la fetele de portiera deoarece pe masina am sistem audi BOSE iar donatoarea este nonBOSE si a trebuit să mut si difuzoarele ! Săptămâna viitoare voi demonta cablajele pt memorii si ma apuc si de partea din față! [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

    Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk
     
    stefan550, AlexMaroga, gavryus și alți 7 apreciază asta.
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Bine maestre, acuma asa zici ca e usor;)
    Hai si cu restul ca tot simplu e:applaus:
     
    Ciobanu Cristian apreciază asta.
  3. Ciobanu Cristian

    Ciobanu Cristian 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2017
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi a6 2001 2.5 tdi AKE quattro 6+1
    După ce reusesc sa le fac e usor de [emoji1787]. Pana sa ma apuc e greu...

    Va tin la curent ... [emoji860]
     
  4. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC - 2016 - sedan)
    Sa nu uiți centurile...
     
  5. Ciobanu Cristian

    Ciobanu Cristian 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2017
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi a6 2001 2.5 tdi AKE quattro 6+1
    Legat de centuri, plănuiesc să le schimb cand voi monta perdeluta de la lunetă dar imi place cum arată cu ele așa chiar dacă am achiziționat si centurile fata negre ... sunt indecis daca le schimb [emoji16]

    Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk
     
  6. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Felicitari! Arata foarte bine.
    Daca te plictisesti de volanul asta poti merge si pe ceva model mai nou. Acestuia ii functioneaza comenzile doar pe CAN dar ai rezolvat deja problema asta, plus ca vei castiga si comenzi vocale.

    In ce priveste microfonul, nu gasesti o plafoniera de facelift sau B5 sa aiba microfon?
     
    Ciobanu Cristian apreciază asta.
  7. Ciobanu Cristian

    Ciobanu Cristian 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2017
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi a6 2001 2.5 tdi AKE quattro 6+1
    Multumesc Ștefan. Am studiat si volane mai noi dar am ezitat din cauza airbagului dual stage. Momentan sunt mulțumit de ăsta dar nu garantez ca va sta foarte mult timp pe mașină.

    Am găsit și plafoniera dar nu am montat-o încă din două motive :
    - imi e lene sa duc doua fire până sus [emoji1787]
    - sunt in dubii daca ramane culoarea asta de plafon si implicit manerele cu plafonierele si suportii de umerașe!
     
    Stefan apreciază asta.
  8. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Arata foarte sexy bancheta de pe spate si, interiorul, cu volanul asta deja este foarte schimbat. Sunt fascinat de calitatea materialelor pe A6-le C5, asta dupa ce un prieten drag ne-a pasat si noua virusul. Felicitari, ai un proiect superb!
     
    Xtremer, Ciobanu Cristian și gabitza121 apreciază asta.
  9. Ciobanu Cristian

    Ciobanu Cristian 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2017
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi a6 2001 2.5 tdi AKE quattro 6+1
    Multumesc stefan550 ! Ce e drept , principalul motiv pentru care am ales A6 C5 este calitatea materialelor folosite .
     
    stefan550 apreciază asta.
  10. Ciobanu Cristian

    Ciobanu Cristian 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2017
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi a6 2001 2.5 tdi AKE quattro 6+1
    Buna seara , cu mici ezitări și emoții am trecut la partea grea si anume scaunele față si oglinzile cu memorii . Am ales soluția de la "dezbrăca" complet donatoarea pentru a scoate instalația aferentă acestui retrofit întreagă.
    Pe listă este și montajul farurilor de allroad cu dynamic , perdeluta pentru lunetă, update la sistemul de frânare :)
    Ca să nu se plictisească băieții le-am adus si o caseta de direcție cu servotronic de la colegul nucu. :)
    Vor urma câteva zile de stres pe partea de electrică dar sunt sigur ca vom reuși să finaliza cu brio mai ales ca încă ma mai ajuta colegii nucu si boresque.

    [​IMG][​IMG][​IMG]
     
    AlexMaroga, turbo_diessel, paul14 și alți 7 apreciază asta.
  11. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Hai hai, curaj...gaina, ca te tai :)
     
    Ciobanu Cristian apreciază asta.
  12. Ciobanu Cristian

    Ciobanu Cristian 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2017
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi a6 2001 2.5 tdi AKE quattro 6+1
    După o săptămână în care mi-am rezervat câteva ore după serviciu pt cel mai important retrofit al mașinii declar cu mândrie că l-am rezolvat [emoji481].
    În momentul de față totul funcționează exact ca de fabrică, mai puțin partea de diagnoza , chiar dacă am adus firul in pinul 15 al mufele de diagnoza , nu îl vede , aceeași problemă fiind si la mfsw . O rezolv si pe asta ... [emoji2958]

    Multumesc boresque si nucu pt a nu stiu câta oară pt răbdarea pe care mi-o acordați!

    Dupa dată de 15 vom continua si celelalte repere din listă care sunt cu siguranță mai usoare vor fi finalizate doar cu zâmbete și fără nervi ... sper :)

    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
    Horatius, Aliniutz, turbo_diessel și alți 9 apreciază asta.

Distribuie pagina asta