1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A6 C6 Avant 3.0TFSI - the white Beasty

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de mik15, 27 Noi 2018.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    ....ca nah, nu e chiar the white Beast de odinioara dar cu siguranta imi aduce aminte de ea :) . Probabil ca de asta mi-a si placut asa de mult cand am vazut-o si dupa decodarea vin-ului am vazut ca e acelasi cod de culoare, Ibis White.

    Cum ma cunosc destul de bine stiam ca nu o sa treaca multa vreme pana iau altceva in locului Allroad-ului, desi am vrut sa stau o vreme sa ma reculeg :)...pe naiba, am incercat S4 mai intai si desi masina e misto rau spatiul interior e din pacate doar rau plus ca dupa ce am mers cu Antonia am avut asa o sclipire si parca mi s-a parut prea tinereasca masina si nu de un om matur cu familie, hai ca glumesc acum dar spatiul chiar era o problema si nu ma simteam chiar in largul meu in ea, cine ma cunoaste stie ca nu sunt chiar mititel :). Insa un lucru era sigur, avea sa fie 3.0tfsi.

    Asa a aparut ea, chiar cu cateva zile inainte de a da Allroad-ul, o salvasem dar inca nu facusem nimic, dupa proba cu S4, dupa gandiri si razgandiri, discutii indelungi cu bunii mei prieteni, dupa vreo 2 saptamani am sunat la autohaus si am pecetluit deal-ul trimitandu-le avansul pentru ca o saptamana mai tarziu sa ma duc sa o iau.

    Oferta e limitata pentru motorizarea asta pe C6 si extrem de putine sunt si dotate, totusi trebuia sa fie peste Allroad la optiuni, enumar doar cateva care nu se vad, gen: Webasto, coloana volan electrica, geamuri duble laminate, DAB, TV tuner, portbagaj electric, HBA...restul se cam vad in poze, gen ACC, scaune fata electrice cu memorie si incalzite, bancheta spate incalzita, Bose, Keyless, trapa cu celule fotovoltaice, interior Exclusive, air suspension, ornamente praguri fata cu inscriptia exclusive...mi-ar fi placut carligul de remorcare si senzorii fata si daca era si soft close pe usi :)

    Mi-a luat putin sa ma recalibrez pe benzina supraalimentata, dupa 3 ani de diesel cu un cuplu serios, dar de indata ce am depasit pragul pot sa spun ca e foarte tare motorasul asta, are niste reprize foarte bune si un sound pe masura, plus ca asa dor imi era sa miros benzina cand alimentez, sa inspir vaporii aia :). La diesel puneam mereu manusa si servetelul sub pistol(nu stiu de ce dar alea mereu curg), la benzina nu mai pun nicio manusa, asa mult imi place mirosul.

    I-am schimbat pana acum volanul, mi l-am tinut pe cel de la Allroad, senzorul de presiune AC pentru ca dadea dude, lampi LED la numar si portbagaj, sunt pe drum niste peadale OE de RS, si urmeaza saptamana aceasta si revizia, trecem la Mobil 1 New Life 0w40.

    Deocamdata am doar cateva poze facute de la colectarea ei, vremea fiind asa cum e nu am apucat sa fac ceva fresh dupa ce am adus-o. Ultima e cu jantele de iarna, par asa mici si cum nu are indicativul cilindreei pe portabagaj sunt sigur ca toti cred ca e un 2.0d ceea ce imi place :D, jantele pe 19 o fac mai agresiva putin.
     
    ianculets, aleee, turbo_diessel și alți 41 apreciază asta.
  2. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Foarte frumoasa :)
    Imi place ca te-ai dat putin la ea dupa culoarea gun metal a jantelor.
     
  3. Benilika 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2013
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    Audi A3 2.0 TFSI 200++HP an 2005 cod motor AXX
    Felicitări !
    Acum înțeleg de ce nu ai răspuns pe celălalt forum ! :)
    Să ai parte de ea și cât mai mulți km să aveți împreună



    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  4. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Hehe! Felicitări! Al doilea 3.0T pe forum săptămâna aceasta. Mă bucur să văd că tot mai multă lume cumpără benzinare. Drumuri bune și benzină multa!
     
  5. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @mik15 bine ai revenit cu încă o jucărie superba! Cred ca mașina asta ti se va potrivi ca o mănușa, arată foarte bine, ai dotări pe măsura și un motor fantastic :applaus:
    Ce pot sa îți mai spun in afara de clasicul sa o conduci cu drag? Cred ca spor la modificări și la aducerea ei in starea imaculata pe care stiu ca o vizezi! Abia aștept sa o văd pe viu. :hubbahubba:
    Nu cred ca am spus nimănui de pe club însă înainte de S4 am cochetat cu ideea de C7 3.0 TFSI însă derulând mai devreme am cochetat cu C6, aceeași motorizare, însă nu a fost sa fie.

    Mai vrem poze și feedback, dacă poți face o patalela între bestie, allroad și beasty.
     
  6. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    @stefan550 - Allroad-ul era ca un fel de Hulk Hogan, cuplu mare de stage 1 pentru 3.0d, ti-o dadea din prima si te lasa lat, fara nicio vrajeala. Beasty in schimb e ca un Jason Statham, te ameteste, iti da cateva de antrenament, te mai zapaceste putin si la sfarsit iti da decisiva, de asta si o gasesc mai atractiva, mai emotionala, nu e brute force, te seduce pana la +6k rpm. Lasand la o parte plasticitatea descrierii, tehnic vorbind cutia de pe C6 nu e chiar in ton cu motorul acesta, asta pentru ca am vazut si cum e S-tronic, sper insa ca dupa o vreme sa-mi invete ritmul meu, acum are cu sigurata un ritm de mers pe autobahn din vechea ei viata, o sa ii resetez si adaptarile dar asta dupa ce ii voi face revizia cutiei. The Beast probabil ca i s-ar potrivi cred Denzel Washington :).

    @waf - placute OE te umplu de praf :)
    @Mitiy - la fel si tie!
    @Benilika - mersi frumos si tu alaturi de noutatea ta!
     
    Tudor.r, stefan550 și Mitiy apreciază asta.
  7. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Felicitări! Să te poarte sănătos!
     
  8. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Aceeași echipă, dar motorizarea 1/2 din prima?! Felicitari pentru achiziție, cu adevărat ceva rar .
     
  9. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Nu puteai să stai tu degeaba sau departe de familia Audi :)
    Mașina arată foarte bine și e o configurație rara ! :cool: Să te poarte sănătos cat mai mult, sper sa nu te plictisești prea repede de ea ! :icon_thumright:
     
    Kspic apreciază asta.
  10. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Faina. Sa o stapanesti sanatos!
     
  11. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Felicitări pentru achiziție,foarte frumoasă si ce imi place cel mai mult este ca mai ai loc ce sa ii faci(s line exterior.......),ca sa nu te plictisesti repede.
    :)

    Sper sa ai bafta de multi km fara probleme si cu multe zâmbete cand te dai la ea
     
  12. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Superba masina, Mihai. Sa te poarte sănătos și cu zâmbetul pe buze. La cât mai multe modificări ;).
     
  13. Marius_S

    Marius_S 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2018
    Locație:
    Romania
    Masina:
    A6, CAJA, 2009
    Super tare masina și să te poarte sănătos. Și eu am aceeași motorizare , dar interiorul tau este wow :hubbahubba:.
     
  14. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Felicitari pt. achizitie ! Ma bucur ca am avut ocazia sa o vad live !
    Hai sus cu poze cu volanul ! :)
     
  15. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Misto tare, ai de gand sa o resoftezi ? Totusi sunt dezamagit, ca fan benzina speram ca macar 3.0tfsi sa fie mai brutal ca un 3.0tdi... ca au aceeasi cilindree. :(
    As fi intrebat de consum mediu si extraurban insa la asa motorizare nu cred ca are rost :))
    PS: Pune-i 2.0tdi pe spate :p
     
  16. Ciobanu Cristian

    Ciobanu Cristian 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2017
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi a6 2001 2.5 tdi AKE quattro 6+1
    Felicitari pentru achizitie ! Interiorul este absolut demential !

    Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk
     
  17. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Superba masina! Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!

    Arata super pe alb si interiorul este impecabil! Dar cel mai mult imi plac motorizarea si jantele de vara :)
     
  18. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Felicitari pentru achizitie! Interesanta decizia de a lua un benzinar, dar la tine era de inteles ca nu esti pentru "fumigene". :)

    Priveste si partea buna: cu acest motor poti sa o transformi intr-un mic RS, dar macar nu este TDI.;)
     
  19. tavicosma

    tavicosma Bronze Member

    Înscris:
    18 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 Avant 2011 3.0 TDI CCWA Quattro S-Tronic
    Frumos bravo! motorizarea este ce trebuie si daca ai nevoie de spatiu combinatia e ideala!
     
  20. Cosmin790

    Cosmin790 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Iul 2016
    Locație:
    Bruxell
    Masina:
    Audi a6 2,7 tdi 2011
    Foarte frumoasa.... sa o stapanesti sanatos! Si cu drag! Interiorul ma duce cu gindul la fosta mea... motorul in schimb cred ca e o placere... poate nu are cuplul de la diesel dar cu siguranta aduce zimbete de fericire...
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta