1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A6 C7 2.0 TDI Multitronic MY 2013

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de dvr, 6 Mar 2016.

  1. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Salutare colegi,


    A venit si pentru mine timpul de a-mi prezenta masina, un Audi A6 C7 2.0 TDI Multitronic MY 2013 pe care l-am cumparat personal dintr-o reprezentanta Audi din Germania acum ~ 1.5 luni.

    Este primul meu Audi, cele doua masini anterioare fiind un BMW E90 318i MY 2008 si un BMW E60 520dA MY 2009. Dupa ce am vandut E60-ul, prima idee a fost de a cumpara un F10 insa parca nu eram foarte convins. Asa ca am mers la test drive cu BMW F10, Audi A6 C7, Mercedes E 250 CDI si noul C 220 CDI. Audi-ul mi s-a parut masina cea mai potrivita pentru drumurile noastre, fiind un raport aproape perfect, cel putin pentru mine, intre confort si dinamism. In plus, calitatea interiorului mi se pare de departe cea mai buna intre cele 3 marci premium. Nu in ultimul rand, Audi-ul este si cea mai noua dintre cele 3 masini de la aceasta clasa si modelul "curent" va mai ramane ceva timp ultimul model.

    Dupa ce am stabilit ca imi doresc un C7, am inceput cautarile, care au fost destul de lungi si din Noiembrie pana in Ianuarie cred ca am sunat la peste 20-25 de masini din De. In mare stiam destul de clar ceea ce imi doresc: o masina de max 3 ani si 100k km, cu toate reviziile (inclusiv la cutie) facute la timp, automata, motor diesel de 2.0 (suficient pt stilul meu de condus) si cu niste dotari optionale importante pt mine (faruri bi-xenon, climatizarea pe 4 zone, navigatie "mare", oglinzi int si ext heliomate, scaune non-standard, min sistem audio cu DSP). In general, ma interesau dotari optionale pe care chiar sa le folosesc (ex. lane assist sau trapa sunt pt mine absolut inutile). In acelasi timp, stiam clar si ce nu vreau: suspensie sport, faruri full led, adaptive cruise control (ultimele 2 dotari mi se par prea costisitoare, daca apar probleme, raportat la beneficiile pe care mi le-ar aduce).

    Acestea fiind spuse, masina am cumparat-o de la reprezentanta Audi din Aachen (desi initial plecasem pt o masina de la reprezentanta Audi din Bayreuth). Pot spune ca am avut si noroc, deoarece anuntul pt ea fusese postat cu o zi inainte pe audi.de, masina abia o primisera si nici macar nu au avut timp sa-i faca poze. Asadar, masina este Gebrauchtwagen Plus, nu a fost niciodata accidentata (lucru scris si pe factura) si nici nu are vreun element revopsit. Are prima inmatriculare pe 13.11.2012 si la momentul achizitiei avea ~ 68.000 km (desi sunt relativ putini, dintre toate masinile pe care le-am avut este cea care a avut cei mai multi km la momentul cumpararii). Reviziile sunt facute ca la carte, putin inainte de 30k km prima si putin inainte de 60k km a doua (cand s-a schimbat si uleiul la cutie). In plus, inainte de a o cumpara am verificat-o dupa VIN si in tara dar am primit si de la dealerul de acolo tot istoricul ei (incluzand chiar si spalarile sau schimbarile de anvelope facute la reprezentanta).

    Dotarile optionale sunt urmatoarele:
    - Faruri Bi-xenon
    - LED-uri pt luminile de zi si stopuri
    - Climatizare automata pe 4 zone
    - Volan sport
    - Scaune sport (si cu reglaj lombar electric)
    - Tapiterie din piele (galbena)
    - Decor de "lemn" (burr-walnut)
    - Sistem de navigatie
    - Driver Information System color
    - Bluetooth
    - Comenzi vocale
    - Senzori parcare fata, spate, lateral
    - Camera pt mers cu spatele
    - Sistem de parcare automata (cu spatele si laterala)
    - Radio Plus (inclusiv sistem audio cu DSP)
    - Oglinda interioara heliomata
    - Oglinzi exterioare heliomate
    - Scaune incalzite fata si spate
    - Lumini ambientale (interior si exterior)
    - Plafon negru
    - Parbriz, luneta si geamuri laterale izolate termic
    - Tipsuri cromate
    - Carlig remorcare detasabil
    - Jante 18" (pt vara) - acest model: http://www.oneshift.com/showroom/uploadimages/resized-20111009171356090.jpg
    - Jante 16" (pt iarna)

    Masina merge si arata excelent, este foarte legata si confortabila. Mi-a placut foarte mult ca am luat-o la "cheie", cu revizia recent facuta si cu un set separat de cauciuri de iarna cu jante (sa nu-mi sariti in cap pt jantele pe 16" insa explicit am vrut asa ceva pt iarna pt drumurile noastre "minunate").
    In prezent masina are ~ 71.300 km (cei 2000 km pana in Romania facuti dintr-o bucata au fost un deliciu). Nu i-am facut nimic in afara de inmatriculare si inscriptionarea oglinzilor.
    Momentan nu am in plan vreun retrofit (poate doar sa vad daca se poate pune pe navigatia mea display-ul de la navigatia mare - singurul punct pe care mi-as fi dorit sa-l aiba masina, nu pt functionalitati ci pt DIS-ul color pe care a mea il are cat si pt display-ul central de o rezolutie mult mai buna).
    In viitorul foarte apropiat, o sa-i fac un tratament de curatare si hidratare pt piele si abia astept sa trec la jantele de vara (mai ales dupa intalnirea cu cei din club de sapt trecuta - cand am vazut ce bine arata C7-le cu jante mai mari) :)

    In final, realizez ca am scris o foarte lunga poveste insa la fel ca voi si eu sunt pasionat de masini si am vrut sa-mi prezint corespunzator aceasta pasiune la "intrarea" in club.
     
    Mio și dirig.alexandru apreciază asta.
  2. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Si niste poze cu decorul de sufragerie.
     
    Ultima editare: 6 Mar 2016
    Mio, dirig.alexandru și sosoi apreciază asta.
  3. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Bine ai venit si felicitari pentru noua achizitie! Intradevar cu rotile de iarna arata ciudat, dar interiorul este un spectacol. Foarte frumoasa tapiteria deschisa la culoare, dar trebuie sa faci un efort sa o menti asa mereu. Multi kilometrii si numai drumuri bune!
     
  4. Banicaa

    Banicaa 4th Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3, 2.0 TDI, 2008
    Superbaa! Sa o stapanesti sanatos:).
     
  5. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Bun venit! Frumoasa mașina....si prezentarea!
     
  6. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Bravo, km fără probleme și succes în modificări
     
  7. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Felicitari pentru achizitie si bine ai venit in club Audi :)

    Intr-adevar cu jantele de iarna arata cam ciudat, si cere jante mai mari. Interiorul e frumos, dar greu de intretinut, trebuie curatat periodic. Cu perseverenta le duci la capat cu succes ! :icon_thumright:
     
  8. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    S-o stapanesti sanatos. Chiar imi aduci aminte de mine...la fel, am fugit de faruri cu led si ACC ca dracu de tamaie :):):)

    PS. Ce ciudata e cu jante de 16 :D
     
  9. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Multumesc frumos pt aprecieri!

    Asta imi doresc si eu cel mai mult, sa nu am nicio problema tehnica cu ea si sa ma pot bucura de ea in "liniste".

    @bet si @Cata_ADC, voi aveti cele mai spectaculose C7 de pe forum. Masina lui @bet am vazut-o si live si este wow!
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  10. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Stai ca vine colegul CMG din urma cu modificarile :)
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  11. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Ai fost unul dintre reperele mele cand am "definit" lista de optiuni pe care le-as si nu le-as vrea. Totusi, era cat pe ce sa iau una cu ACC pt ca, cea pt care plecasem in Germania avea ACC (m-a descurajat faptul ca avea 109k km si o usa spate revopsita cam ciudat)
     
    barladi apreciază asta.
  12. cristea

    cristea 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2013
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 c7 2.0 TDI 177HP COD CGLC COD CUTIE NSL
    s-o stapanesti sanatos,frumos exemplar ,culoarea interiorului chiar arata f bine,iar despre jantele de iarna nu tre sa-ti fie chiar rusine)))))si eu pe a mea tot 16 am montate iarna din cauza timpului ploios eu zic ca mere si asa:)bafta in continuare
     
  13. sel

    sel Silver Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI (2O12) CDUC
    Sa o folosești cu placere si fara probleme!
    Ps. urla după niste jante mai mari :p
     
  14. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Sa o stapanesti sanatos si fara incidente. Jante mai mari ar fi ok, dar pentru mers zi de zi 18 suficient. Parerea mea, acum daca o tii pentru fun ar fi demential un 20 cu latime 275.
    Masina e super din puctul meu de vedere. Succes in continuare si sa vedem upgrade-uri aici.
     
  15. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Sa o stapanesti sanatos! ;)
     
  16. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Sa o conduci cu placere! Apropos de navigatia "Mare". Este o chestie care te va duce lejer peste 1500 de euro...
     
  17. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    @dvr crede-mă nu cred ca retrofitul navi mare este ceva atât de important
    Eu îl am și tot waze sau Google maps folosesc indiferent unde merg.
    Soo găsește mai bine niște papuci de vară frumoși
     
  18. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Multumesc pt aprecieri fiecaruia dintre voi: @MarianMaxx, @Banicaa, @bet, @Cata_ADC, @Cosmin ZKG, @barladi, @cristea, @sel (apropo si tu ai un c7 super tare!), @apokalypsm, @R.Z.V., @cata181.

    @Cata_ADC: sunt de acord cu tine, pe mine ma interesa sa vad daca ii pot pune doar display-ul central de la navi "mare" (pentru ca are o rezolutie mult mai buna, desi pt aratat radio-ul in 90% din timp nu stiu daca merita). In rest, functionalitati precum cladiri 3d sau hdd intern (destul de irelevant pt ca i-am pus deja un card de 16gb pt muzica si e suficient pt toata muzica mea) si asa cum ai spus si tu exista mijloace mai moderne mult mai eficiente de rutare.

    Setul de vara (cauciucuri + jante) il am deja, l-am primit cu masina si este cel din poza de mai jos. 18" pt viata de zi cu zi mi se pare un trade-off ok intre confort si rigiditate.
    In saptamanile viitoare cred ca o sa le montez.
     
  19. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    @dvr sti vorba ce e cadou sa fie primit . Daca le ai atunci le poti monta si ai rezolvat problema
    Cat despre ecran nu cred ca rezolvi doar inlocuirea display-ului .
    Lucrurile oem se complica. mai multe detalii iti dau pe privat
    Toate cele bune
     
  20. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    @Cata_ADC, de fapt e invers, jantele si cauciucurile de iarna care sunt acum pe masina au fost "cadou" de la dealer si, cum bine ai spus, orice cadou trebuie primit si utilizat :) O sa revin cu poze dupa ce trec la cele de vara, ca sa arate asa cum merita un C7 cu adevarat.
     
    bet apreciază asta.

Distribuie pagina asta