1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A6 C7 2.0 TDI Multitronic MY 2013

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de dvr, 6 Mar 2016.

  1. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    In urma cu 3 saptamani, am reusit sa fac o operatiune pe care o planuiam de mult timp: revopsirea pielii de pe cotiera stanga sofer si lateralul superior stang al scaunului soferului.

    Pentru operatiune am mers la persoana recomandata de @bet (iti multumesc frumos inca o data) si rezultatul este foarte bun. Am asteptat ceva timp pana sa-i fac poze ca sa vad daca exista vreo deteriorare dupa insa se comporta excelent. Chiar si nuanta de culoare a iesit la fix.

    Costul a fost 200 ron.

    Si niste poze before & after:
     
    Timeless, VladOpait, gavryus și alți 7 apreciază asta.
  2. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Buna treaba, 200lei cheltuiti bine!
     
    dvr apreciază asta.
  3. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Mai stergem de pe thread praful putin. Astazi am ajuns la o noua cifra rotunda. In continuare totul este impecabil (doar ca trebuie sa-i completez niste lichid de parbriz, mi-a aparut astazi avertizarea).

    PS: Scuze pt calitatea pozei, eram cu soarele in fata.
     
    cogdao apreciază asta.
  4. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Multi inaite! :hi:
     
  5. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    @rotitza mersi frumos, la fel si tie!
     
  6. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Ieri s-au implinit 2 ani de la momentul achizitiei si coincidenta face ca tot ieri am trecut de un nou nr rotund de km.
    Masina se comporta excelent, n-am avut nicio problema cu ea de cand am cumparat-o si puncteaza tot ce mi-am dorit de la ea: sa fie confortabila, spatioasa si sa nu-mi dea nicio bataie de cap.
    In ultimul an am facut aproape 13k km cu ea desi n-am mai scos-o din tara pt concedii.
    Ca fapt divers (poate e cineva interesat), consumul mediu pe ultimii ~ 20k km este de 6.8, ceea ce mi se pare foarte bine.

    Ca si planuri de viitor:
    - revizia in aprox 1600 km
    - ITP-ul in cateva sapt
    - cauciucuri noi de vara (cele ale masinii ar mai merge 1-2 sezoane dar prefer sa le schimb preventiv)

    N-am niciun plan de retrofit dar sper sa am la fel de multa grija de ea in continuare si sa-i ofer mentenanta corecta.
     
    Andu333 și Mitiy apreciază asta.
  7. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Aseara, cu ajutorul colegului @K U L (caruia vreau sa ii multumesc foarte mult pe aceasta cale), am activat o groaza de lucruri din VCDS.

    Cele activate sunt urmatoarele:
    - Needle Sweep Test
    - Lap timer (foarte interesanta partea de boost si mai ales cea de temperatura uleiului)
    - Kerb lighting (alta chestie marfa)
    - Disabling seatbelt reminder
    - Disable engine stop when opening driver's door
    - DRL off from MMI
    - Parking break release without seatbelt on
    - Invert Start-Stop (acum e off by default)

    Toate merg cu succes. In afara de Start-Stop (pt motive de marketing...), nu prea inteleg de ce nu sunt toate activate by default.
    In plus, i-am facut si o diagnoza unde totul a iesit in regula.
     
    Bobel29, Edu24, asusx51r și alți 5 apreciază asta.
  8. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Mai stergem putin praful... din pacate, in minunata noastra tara, m-am trezit luni cu o piatra in parbriz la 140 km/h. Era destul de mare si extremitatile ei au lovit in 2 puncte dar spre norocul meu unul din puncte este doar de suprafata. Pt al doilea, am mers miercuri la cei de la Ager pt o reparatie a ciobiturii (cost 70 ron) iar rezultatul este cel atasat. La cateva zile de la reparatie, as nota-o cu 8/10. Partea buna este ca nu e in campul vizual al soferului si nu ma deranjeaza dar partea proasta este ca luni am mers pe ploaie si probabil ca a intrat apa si e posibil sa nu fie “lipitura” perfecta. Sper totusi sa nu plece si sa fiu nevoit sa schimb parbrizul.
     
  9. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    In weekend am implinit 15k km de la ultima revizie asa ca astazi a fost timpul pt una noua.
    La fel ca anul trecut, am fost la reprezentanta Audi din Pitesti. I-am schimbat toate cele 4 filtre si uleiul precum si lichidul de frana.
    In plus, fiindca masina a implinit 5 ani si anul acesta o sa ajung la 100k km i-am facut si o inspectie mai amanuntita (motor, bucsaraie, teste de frane, verificare baterie, etc). Masina se prezinta super ok (am stat in majoritatea timpului langa ei si m-am uitat si eu pe sub ea), ba chiar cei care au lucrat la ea mi-au spus ca se prezinta mult mai bine decat cele pe care le vad in mod obisnuit.
    Costul total al reviziei a fost aprox 1140 ron.

    Mi-au repus pe tapet ideea de a-i face update de soft pt Dieselgate insa am refuzat din nou si am si semnat o hartie in acest sens (ca sa inchidem povestea) pt ca aparent anul trecut au uitat sa mi-o dea.

    In alta ordine de idei, m-am urcat in noul A8 si l-am butonat putin ca sa am un preview al noului A6. Calitatea materialelor este wow, scaunele sunt super confortabile, bordul este foarte modern si bine finisat. Totusi, parca MMI-ul se misca destul de incet (atat prin meniu cat si la zoom-in/out pe harta); sistemul B&O nu prea m-a dat pe spate (ce-i drept am ascultat doar radio). Va las atasate niste poze cu interiorul lui (mi-a placut la nebunie combinatia de culori).
     
    stefan550, scooby88, Mitiy și încă o persoană apreciază asta.
  10. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Astazi am ramas mut de uimire. Am plecat la o plimbare relaxata Pitesti - barajul Vidraru si inapoi. Drumul a fost destul de liber si mersul meu a fost unul legal, linistit cu 4-5 depasiri tot drumul (doar 1 in forta). Clima cu AC a fost on tot timpul pe 22 grade. 3 persoane in masina plus vreo 3-40 litri de bauturi prin portbagaj. Roti de vara pe 18. Rulare in modul Confort.
    De cand mi-am activat Lap Timer in 90% din timp stau cu el afisat si asa a fost si astazi. La intoarcere, spre final am accesat consumul pe acest trip. Un incredibil 4.0. Mi se pare extraordinar de mic. Daca as fi fost sg in masina, fara clima si bagaje in portbagaj si cu niste roti pe 16-17 probabil ca ar fi consumat 3.5-3.6? M-am uitat in meniul de eficienta si aportul climei a fost de 0.3l.

    Nici pe departe nu vreau sa starnesc vreun flame dar mi se pare wow consumul. Nu prea tin minte sa fi facut drum cu consum sub 5 in trecut (ce-i drept n-am mers asa linistit). Sa fie totusi de la faptul ca uleiul motor l-am schimbat acum o saptamana? Ungere mai buna, deci eficienta mai mare?

    Prin comparatie, imediat dupa revizie, pe autostrada sapt trecuta la viteze medii de Autobahn consumul mediu a fost 8.2 sau 8.3 ceea ce mi s-a parut normal pt ritmul foarte alert de mers.
     
    Mitiy apreciază asta.
  11. VlaD_Q5

    VlaD_Q5 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Dec 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Q5 8R 2.0 TDI 190hp CNHA 2015
    Consumul este de la rotile de vara si mersul linistit.
    Si eu am avut parte astazi de acelasi lucru ca si tine.
    O plimbare usoara rezultata cu un consum mai mic cu 1 litru fata de minimul pe care il vazusem eu pana acum. Distanta 150 km.
     
    dvr apreciază asta.
  12. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Super consum..te-a ajutat f mult faptul ca e pustiu pe drumuri, ieri si astazi eu am mers in Bucuresti cu consum de 8,5-9..
     
    dvr apreciază asta.
  13. Chriss_Deejay

    Chriss_Deejay Silver Member

    Înscris:
    27 Ian 2013
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, B6, 1.8T AVJ
    @dvr : A8-ul butonat de tine nu are ultima versiune de soft pentru MMI ... dar tineti aproape, se face release intr-o saptamana-doua. :)
     
    dvr apreciază asta.
  14. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    @Chriss_Deejay: am inteles. Sincer, cam are nevoie de un update pt ca pare in urma concurentului bavarez. Partea buna e ca probabil pe noul A6 va veni versiunea care trebuie :)

    @VlaD_Q5 si @R.Z.V. aveti mare dreptate cu faptul ca in principal drumul liber a generat acest consum dar totusi mi se pare foarte foarte mic. E consum de jucarie :))
     
    Chriss_Deejay apreciază asta.
  15. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
  16. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Nu consuma atat sa fim seriosi. La intoarcere ai fost pe coborare, multa frana de motor, nu e un consum real.
     
  17. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    @Adi24 f interesant articolul. Daca il citeam ieri nu prea as fi crezut dar dupa ziua de astazi sunt convins ca e pe bune.

    Legat de medie, da e mica dar include si deplasarea prin 2 orase (Pitesti, Curtea de Arges) care oricum ai face tot prinzi niste semafoare si iti afecteaza “dramatic” viteza medie. Plus cat parchezi masina etc. Conditiile in care am rulat au fost cele legale - aprox 60 in localitate si 80-90 in afara.

    @seftaka cobori la intoarcere dar drumul a fost dus intors deci se echilibreaza. Parerea mea e ca e pe bune consumul (nu l-am facut la “pompa”, am verificat o singura data acest aspect acum vreo 2 ani si diferenta era doar de 0.1 in plus).
     
  18. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Pai si la dus nu a fost pe urcare? Consumul a fost pe intreaga calatorie, nu doar pe coborare.
     
  19. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Nu intru in polemici. Daca stau sa ma gandesc, un drum Bruxelles-Constanta, am scos 5.2% pe long term, mers maxim 130km/h, resetat cand am plecat din Belgia. Era vara, am prins si aglomeratie, m-am mai si oprit. De cand cu update-ul de soft asa ceva nu mai scot.
     
    dvr apreciază asta.
  20. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Astazi am trecut la anvelope de vara noi.
    Dupa ceva documentari si feedback-uri (cateva obtinute de la colegi de pe forum - le multumesc pe aceasta cale) am cumparat 4 anvelope Nexen Nfera Su1 XL 100Y 245/45/18. Pe o alta masina, am de 3 sezoane alt model de Nexen si sunt foarte multumit de ele.
    Pt A6, mi se par un raport foarte bun pret/calitate (mai ales ca eu nu fac sport cu masina). Am citit review-uri atat din UK si DE legat de ele si in general lumea e foarte multumita. In plus, filmul de prezentare al acestui model e facut cu un C7. Interesanta coincidenta.

    Pretul (cu tot cu montaj) a fost 1750 ron.
    Anvelopele sunt Made in Korea si au DOT 5117 (pacat pt 2 sapt ca nu sunt 18 dar nu asta conteaza).

    Am mers f putin cu ele pt un feedback concludent dar prima impresie este super buna: foarte silentioase (desi au 72db raportati sunt mult mai silentioase decat “uzatele” Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 cu 68db raportati) si foarte confortabile peste denivelari. In plus, masina mi se pare mai agila.

    Sapt viitoate o sa am un drum de 600 km si o sa am ocazia sa le testez mult mai bine.
     
    keth, Chriss_Deejay, apokalypsm și alți 2 apreciază asta.

Distribuie pagina asta