1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A6 C7 2.0 TDI Multitronic MY 2013

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de dvr, 6 Mar 2016.

  1. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Am revenit din Germania (si din concediu) si cu 1 km inainte de a parca ieri in fata casei am atins rotunda valoare de 120k km.

    Masina s-a comportat extraordinar in aceste 3 luni. Desi a fost doar masina de weekend, a fost un mini concediu fiecare si am adunat ceva km. Mult mai usor de facut km multi acolo si totodata de bucurat de autobahn pe alocuri (desi mare parte am mers cu 120 km/h datorita multor limitari si zone in care se lucreaza). Consumul mediu total (pe ultimii 47k km) a scazut la 5.3 (wow) iar viteza medie a urcat la 68 km/h. Cu ocazia asta am mai descoperit un bug in computerul de long trip (dupa 999h de condus incepe iar sa numere de la 0 fara reset).

    Desi initial planuiam sa-i fac revizia la cutie in Germania, am abandonat aceasta idee deoarece ma fortau sa-mi faca si update-ul de soft pt Dieselgate, ceea ce eu nu vreau. Iar acolo sunt obligati sa o faca, nu e ca la noi unde poti refuza. Pretul cerut de reprez Audi din Frankfurt pt revizia la cutie era 325 euro plus tva (ceea ce minse pare un pret f bun). In aceste conditii, voi merge in una din saptamanile viitoare la Euro Tehno Group sa-i fac revizia la cutie.

    Nu in ultimul rand, am adunat si toate piesele pt puzzle-ul pachet S-line exterior. Cat de curand trebuie sa merg la vopsitor si apoi sa-l si montez. Am facut o mica proba asta seara pe bara fata si totul se potriveste mai putin spalatoarele de far (care desi sunt comandate dupa cod nici macar nu intra, nu doar ca lasa un luft in partea de jos).
     
    Nap Marius Alin, stefan550, Andu333 și alți 2 apreciază asta.
  2. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Luni am fost la reprezentanta Audi din Pitesti pt schimbul de ulei la cutie (120.4k km avand masina la acel moment). Au intrat aprox 6.5L (verificarea nivelului s-a facut cnf procedurii, respectiv la ~ 30 grade). Modelul meu de cutie are si filtru extern care a fost si el schimbat. Dupa schimb nu simt nicio diferenta, cutia merge tot impecabil. Pretul a fost 1879 ron (putin mai scump ca in Germania).

    In al doilea rand, in weekend am facut un mini-detailing (10 ore in total) ce a vizat curatenie pe la motor, de-vignetizarea parbrizului, curatenie interior si portbagaj, curatire tapiserie si mai ales hidratarea pielii. Se simte foarte soft acum si am folosit pt prima data si pe volan - care la randul lui a capatat un feeling foarte placut.

    Ca ultim aspect, atasez si o poza cu computerul de bord pe termen lung (47k km) dupa aventura din Germania.
     
    Nap Marius Alin, Andu333 și stefan550 apreciază asta.
  3. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Saptamana trecuta am ajuns la vorbele lui @rotitza spuse acum mai bine de 3.5 ani pe acest thread. Sincer, pana acum cateva luni chiar n-as fi crezut ca o sa fac vreun retrofit dar in cele din urma am facut unul destul de mare si sunt super incantat de rezultat: este vorba de pachet-ul S-line exterior.

    Pe aceasta cale as vrea sa le multumesc foarte mult tuturor colegilor care m-au ajutat in acest demers: @KUL @rotitza @bet @mabalaru @MarianMaxx.

    In mare am mers pe linia data de fabrica, mai putin la grile unde vroiam neaparat pe cele full negru de model cu ACC (fara a-i pune totusi ACC) precum si la praguri unde imi doream mult mai mult pe cele de A4 B8 (cele de C7 imi pare ca o fac mult prea lata).

    Am facut revopsirea cu "pierderi" pe toate cele 4 aripi pt a nu exista diferente de culoare si sunt foarte multumit de rezultat. Initial eram putin sceptic pt ca masina mea nu avea elemente revopsite si nu-mi doream ca atunci cand o voi vinde sa vina vreun "cunoscator" sa-mi zica, ca a fost "lovita" masina pt ca "se pricepe el" - dar totusi mult mai important decat ce vor crede altii este sa arate bine pt mine acum asa ca la indrumarea colegilor am facut vopsirea cu "pierderi" si consider ca a fost o alegere foarte buna. O sa las mai jos niste poze cu masina in starea de dinainte de vopsire si de dupa pt a ramane o evidenta ca era totul ok si inainte.
     
    borsy, Andu333, MarianMaxx și încă o persoană apreciază asta.
  4. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Si un al doilea set de poze
     
    borsy, Andu333, Danyelnr1 și alți 2 apreciază asta.
  5. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Si nu in ultimul rand un side by side fata de acum 1 an si varianta non S-line (din pacate calitatile mele de fotograf sunt 0 si mi se pare ca pozele mele nu reflecta diferenta foarte mare pe care o resimt eu)
     
    smurff, Andu333, eKKoMan82 și alți 3 apreciază asta.
  6. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Un mare pas înainte, felicitări, ai o alta mașina :applaus:
     
    dvr apreciază asta.
  7. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    O frumoasa diferenta intre acum si inainte. Este complet o alta masina! :icon_thumright:

    La capitolul vopsit si eu prima data aveam gandirea invechita cu elemente nevopsite. Acum nu mai vad nimic de speriat in asta... prefer sa vopsesc un element decat sa tot lustruiesc sau altele. Parca te vad ca dupa nu multa vreme incepi sa te obisnuiesti cu masina cum este acum, si apoi incepi: parca sta mai bine cu geamurile negre, parca pragurile S-line facelift se aseaza mai bine, rotile acum parca nu mai sunt, etc. :)
     
    dvr și stefan550 apreciază asta.
  8. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    @stefan550, @MarianMaxx: multumesc frumos pt felicitari.

    Intr-adevar si mie mi se pare o diferenta enorma in bine in cum arata acum.
    Marian, ai perfecta dreptate atat in ceea ce priveste elementele revopsite dar si potentialele retrofit-uri ulterioare. Al doilea gand dupa ce am vazut-o a fost ca hmm, jantele de 18 par destul de mici acum :))) (ma bucur foarte mult ca i-am cumparat 18 si pt iarna... abia astept sa vedem cum o sa arate cu ele mai ales ca e un model ce mie imi place foarte mult).
    In rest, cum sunt foarte multumit de masina si vreau sa o mai tin cativa ani posibil sa mai schimb si alte lucruri dar pentru moment nu am altceva concret in cap.
     
    cogdao și stefan550 apreciază asta.
  9. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    in RO oricum ai da-o nu e bine cu cumparatorul, daca nu e revopsita si are ciupituri/zgarieturi vrea discount ca el vrea masina noua SH, daca e revopsita clar a fost rasturnata, si ar lua-o si asa dar sa i-o dai pe nimic. Fa-o sa-ti fie tie bine si sa te bucuri tu de ea, asta e important, in final se va gasi si un cumparator sa aprecieze, greu intr-adevar, dar mai exista.

    Categoric arata mult mai bine si cere jante pe 19 cel putin, chiar nu se va simti mare diferenta fata de 18. Am un prieten care are pe 20 cu suspensia Sport si e mult mai bine decat m-as fi asteptat, e drept ca pe drumuri denivelate bine nu e confort dar nici cu 18 pe acolo nu ar fi.
     
    Ultima editare: 16 Sep 2019
    PetruD, Ciprian.Mod, dvr și alți 2 apreciază asta.
  10. eKKoMan82

    eKKoMan82 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2011
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A7 2011
    Perfect de acord cu Mik15, pacat ca am sters si eu conversatiile de pe OLX cand am vrut sa vand un set de jante si un volan. Imi este efectiv groaza sa mai vand ceva. Si daca le-as dona s-ar plange ca de ce nu e janta ca din fabrica, iar daca janta e nou nouta din fabrica : "de ce are efectul de portocala la vopsea!"... si apoi oferta de -20% de pret ca incercare finala. Prea multa ipocrizie ca sa pot inghiti.

    Legat de masina ta dvr, schimbarea e fantastica! Am facut si eu la C6 acelasi S Line mod si pana in ziua de azi imi aduc aminte ce am simtit prima data cand am fost sa ridic masina si am vazut-o !!

    Felicitari !!
     
    stefan550 și dvr apreciază asta.
  11. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    @eKKoMan82 multumesc mult - ai sintetizat perfect senzatia pe care am trait-o atunci cand am vazut masina cu noul look - nu-mi venea sa cred ca e masina mea :)))
    Dar cum foarte bine zice @mik15 (multumesc frumos de aprecieri) - important e sa ne bucuram noi de ele... pana la urma se va gasi, chiar daca mai greu, cineva care sa le aprecieze cat de cat la adevarata valoare atunci cand le vom vinde.
     
  12. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    O comparatie mai elocventa :) felicitari ! Schimbare majora !

    mix.jpg
     
    Nap Marius Alin, smurff, dvr și alți 3 apreciază asta.
  13. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    @Cosmin ZKG: mersi mult pt felicitari si pt side by side. Mult mai relevant decat al meu (din pacate pozele la padure au iesit mult mai neclar decat acum 1 an). Cred ca trebuie sa ii fac alte poze in weekend :)
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  14. scoTTy

    scoTTy 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Oct 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B9 2016, 1.4 tfsi
    Altceva!:p
    Bara spate de unde ai procurat o? Merci
     
  15. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    @scoTTy: mersi frumos.
    Am luat-o de pe un site de piese din Olanda si pt transport am gasit o firma din Bucureasfi.
     
  16. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Pe principiul iti place prea mult masina si vrei sa o iei in casa :)))
     
  17. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    Unde ai gasit macheta ?
     
  18. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Am luat-o de pe Ebay din Franta. A fost 30 euro fara transport. Mi s-a parut tare ca e aproape ca masina mea ca si combinatie de culori int si ext. Din ce am vazut s-au mai fabricat si pe silber la ext si negru la int.
     
  19. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Am trecut si la noile incaltari de iarna pe 18 cu anvelope (225/50) Continental. Diferenta uriasa ca look fata de cele vechi pe 16 si nu chiar atat de mare la (dis)confort pe cat m-as fi asteptat. In plus, mi se par mai confortabile si decat cele de vara - banuiesc ca e din cauza anvelopelor care nu sunt XL (balonul fizic este doar cu putin mai mare 11.25 cm vs 11.02 cm deci nu influenteaza). All in all, foarte multumit de noul setup.
     
    cogdao, Andu333, borsy și încă o persoană apreciază asta.
  20. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    S-au implinit 4 ani de la momentul achizitiei si totul este impecabil in continuare. Sunt super super multumit de aceasta masina!
    A fost anul in care am folosit-o cel mai mult (aproape 20k km, dintre care 12k in Germania) dar si in care i-am adus schimbari importante la exterior (pachetul S-line, jante noi pt iarna).
    Acum are 124.5k km si sper sa ramana la fel de fiabila in continuare pt ca am in plan sa o mai tin cativa ani.
     
    PetruD, smurff, rotitza și alți 6 apreciază asta.

Distribuie pagina asta