1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A6(C7.5) 2016 2.0 TDI

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Mihael03, 26 Oct 2018.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    un matrix ar arata frumos pe masina asta :). Pacat ca nu ai camera de Lane ca sa fie montajul decent.
    Poti incerca un LED.

    Spor
     
    Mihael03 apreciază asta.
  2. Mihael03

    Mihael03 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Sep 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5, 3.0 BiTDI Competition 2016, TipTronic
    @mabalaru stiu ca ar arata frumos, dar e foarte mult de munca, prea multi bani de investit pentru Matrix. M-am gandit si la Led, dar din ce stiu imi trebuie camera din oglinda pentru faza lunga, cablaje, BCM 1 si autoleveling sau ceva.... Momentan am pe drum 2 retrofituri dupa care ne gandim la urmatorul. ;)
     
  3. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    deh, @mabalaru e tătic. doar 2.0 tdi to 3.0 bi-tdi nu a făcut.
     
    Mihael03 apreciază asta.
  4. Mihael03

    Mihael03 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Sep 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5, 3.0 BiTDI Competition 2016, TipTronic
    @bobalex18 stiu, stiu. am urmarit topicul acela foarte in detaliu. De acolo si inspiratia. Eu sper sa imi iasa un proiect frumos, al meu:)
     
  5. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Pentru LED e mai simplu, nu ai nevoie de camera de lane pentru ca foloseste camera HBA din oglinda.
    Pentru Matrix ai nevoie de camera de Lane + nu stiu sigur daca ai nevoie de image processor sau nu. Sincer sa fiu nu cred, dar sunt un pic in dubii.

    Asta e singura diferenta intre LED/Matrix (si farurile, bineinteles).
    Cat despre alte calculatoare, in ambele cazuri ai nevoie de 55 (xenon ) si spor la cheltuit banii :)).

    Spor
     
  6. CristianPodar

    CristianPodar 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2018
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    A6 3.0 Bi-turbo an 2015
    Sunt si eu interesat de a pune camera fata si vad ca tu ti'ai luat tot pachetu. Eu am camera spate si vreau sa ii pun si pe fata doar ca mi'a spus @MarianMaxx ca am nevoie de control camera modul 360° si daca e asa ma gandesc ca de ce sa nu pun si camere la oglinzi . Ma poti ajuta si pe mine cu lista ta ca sa nu imi dau atata bataie de timp si sa ma duc la sigur sa stiu ce trebuie sa comand.
     
  7. Mihael03

    Mihael03 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Sep 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5, 3.0 BiTDI Competition 2016, TipTronic
    Nu stiu exact ce calculatoare etc ai pe masina daca ai camera pe spate, unele pot suporta 360 (adica cele din usi etc) .... a mea a venit fara camere, fara oglinzi rabatabile, fara side assist deci urmatoarea lista e posibil sa contina ceva ce tu ai deja. Nu stiu sigur. Eu am cumparat asa:
    - Oglinzile rabatabile, cu side assist, camere in ele si heliomate
    - calculator pentru camere - 4H0 907 428 A
    - calculatoarele din usi - 4H0 959 792 F si 4H0 959 793 E
    - camera spate
    - camera fata care are 3 suporti... aici sunt mai multe coduri, se gasesc pe etka. E unul mic fix in spatele camerei, unul in care sta camera si cel care se vede din exterior pe grila... eu le-am luat pe toate ca sa fiu sigur ca nu sta masina desfacuta sa astept piese...
    - oglinzile avand side assist am si cele 2 capacele de pe interior, cel de la sofer fiind cu buton si radarele din spatele barii. aici codul pentru radare depinde de anul masinii tale. 4G0 907 568 (4G0 907 566) D e pentru 2013 din ce stiu.
    - cablaje (eu le-am luat de pe ebay cu totul). Iti trebuie exact pentru A6 pentru ca din ce am inteles calculatorul la A6 vine sub scaunul fata dreapta si cablurile au anumite dimensiuni, iar la A8 etc au pozitii diferite, deci alte lungimi.

    Sper sa iti fie de folos. Spor :)
     
  8. CristianPodar

    CristianPodar 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2018
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    A6 3.0 Bi-turbo an 2015
    @Mihael03 da multumesc frumos. Am sa iau amanuntit sa vad de ce am nevoie. Multumesc.
     
  9. Mihael03

    Mihael03 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Sep 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5, 3.0 BiTDI Competition 2016, TipTronic
    Salutare!
    Dupa o luna plina, masina in sfarsit are montate oglinzile cu camere, side-assist, rabatare electrica si cu electrocrom (inscriptionarea a fost primul lucru facut dupa ce am luat masina), camerele fata si spate, dar si Keyless Entry (daca tot s-au desfacut portierele fata, am zis de ce nu) + Schimbator S-Line :p
    Mii de multumiri lui @cata181 care a facut o treaba impecabila!!
    Acum ca am terminat cu asta, gandim urmatoarea modificare :)
     
    Marco_audi, turbo_diessel, mabalaru și alți 12 apreciază asta.
  10. Mihael03

    Mihael03 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Sep 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5, 3.0 BiTDI Competition 2016, TipTronic
    Intre timp masina a primit folie pe geamurile laterale fata, 80% pentru a nu deranja noaptea.
    Multumesc si lui @cata181 pentru activarea CarPlay-ului + update la hartile 2020 + update de soft la MMI !
     
    cata181, Andu333, turbo_diessel și alți 2 apreciază asta.
  11. Mihael03

    Mihael03 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Sep 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5, 3.0 BiTDI Competition 2016, TipTronic
    In ultima luna nu s-au intamplat prea multe la masina. A facut cateva drumuri mai lungi unde s-a comportat exemplar, Romania - Austria (1100 km), 4 oameni, foarte multe bagaje si mers mai sportiv, consumul mediu a fost 5.4 ceea ce mi s-a parut foarte putin :))).
    Inainte de plecare s-a aprins spira galbena din bord... Aparent clapeta de acceleratie a dat o eroare, dar dupa o recalibrare nu a mai avut nici macar o problema.
    Am ajuns sa colantez elementele cromate in negru lucios si acum arata mai bine masina :p
    Dupa drumurile lungi facute aceasta luna am ajuns la concluzia ca trebuie facut ceva cu suspensia pentru ca in unele curbe se simte prea ca o barca, deci probabil o sa incep un proiect frumusel.. sper sa il duc la capat:arco:
    Cat despre putere, ma interesez sa schimb turbina cu una mai maricica (aparent pe 150cp e o turbina mica, nu e limitata din soft ca la alte marci... ) si daca va ajunge la un 230 cp si 430-440 Nm o sa fiu multumit...

    Numai bine :)
     
    Danyelnr1 și cata181 apreciază asta.
  12. Mihael03

    Mihael03 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Sep 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5, 3.0 BiTDI Competition 2016, TipTronic
    Masina a fost vanduta. Se poate inchide :)
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta