1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cata's garage part III A6 ALLROAD C7 3.0 BiTdi - BigFoot - SOLD

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Cata_ADC, 28 Noi 2016.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Felicitari! Sa ii mani cu placere!
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  2. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Super Catalin, sa ii strunesti cu zambetul pe buze, masina este senzationala!
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  3. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Bravo
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  4. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    :)
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  5. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    O racheta de familie, fii si tu sincer :icon_thumright:
    Cand postase Dragos masina am zis dupa jante că esti tu, dupa aceea vazusem si stickerul si m-am lamurit :cool: Zicea Dragos ca putea sa o urce mai sus, dar fiind ceva impedimente a preferat sa o lase safe mode asa. O urci pe viitor mai sus ?
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  6. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Mulțumesc băieți

    Am sa ii pun doar un senzor pe rail nou,nu am planuri pentru a merge spre mai mult, este foarte rapida și asa iar pentru un câștig de 15 - 20 de căluți cu alte injectoare, intercoolere sau altele nu își au rostul în cazul meu. Nu va fi repet track car prefer sa fie safe decât impinsa spre maxim

    Acum lucrul de care îmi este cel mai tare teama este detailingul

    Nu știu cu ce sa încep cred ca nu imi ajung 4 zile sa o scot acolo unde îmi doresc

    Ca și operațiuni
    - spălare pe dedesubt, inclusiv partea interioara a carenajelor și pasajele de peste aripi
    - decontaminare dacă e cazul deși masina a stat în garaj nu as vrea sa risc sa mai produc alte zgârieturi

    - polisare elemente piano black dintre geamuri

    - polisare în pași pe caroserie, inclusiv zona peste care am aplicata folia de protectie

    - protecție la sfârșit, sealent cu ceara



    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Ultima editare: 20 Mar 2017
  7. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    felicitari pentru upgrade-ul de putere, am vazut pe pagina lui Dragos aseara. In acelasi timp, am vazut ca stock e sub puterea declarata, ceea ce e foarte rar pentru Audi dat fiind ca majoritatea scot peste datele oficiale, care ar fi problema? senzorul de presiune pe rampa de care zici mai sus? Oricum la +700nm e un monstrulet deja, eu as fi multumit cu cifrele astea :) .
     
  8. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Am suspectat în prima instanta senzorul de pe rail, nu sunt probleme în log-uri le efectuate în mers totul este ok. Injectoarele au fost schimbate și ele înainte pe garantie nu cred ca e ceva mecanic.
    Sunt al 2 lea caz care standard nu a scos valorea declarata pe BiTdi. Cifrele mulțumitoare erau undeva spre 800Nm și 400 de căluți insa am rămas safe la setarea actuala fără fum, diferenta fiind fix de la ce sa plecat inițial.
    Am mai văzut un A7 care a ieșit stoc undeva spre 319 și încă un A6 stoc 328...

    De dimineata de la 10 jumătate și pana spre seara sa lucrat la ea, cu suficiente rulări pe dyno ca sa fie ceva ok.
    Sunt mai mult decât mulțumit de ea sunt deja la al doilea plin și parca nu o pot lasa acasă nicicum :))
    Urmeaza un schimb de ulei la cutie și motor


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Cosmin ZKG și Stefan apreciază asta.
  9. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Felicitări pentru rezultate! Acum este o "rachetă" pentru toată familia. :)
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  10. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Suna perfect pentru o masina de familie valorile alea.
    Sa va plimbe sanatosi! :icon_thumright:
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  11. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Intre timp am verificat geometria și totul este perfect nefiind necesare reglaje cu setup-ul de vară
    [​IMG]

    [​IMG]

    Masina merge splendid, parca a întinerit după upgrade-ul la motor.
    Consumul acum cu jantele pe 20 este undeva la 10.5 mixt



    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    cristea, stefan550, Cosmin ZKG și alți 3 apreciază asta.
  12. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    a mai primit o revizie generala desi au fost facuti km putini in ultima perioada
    inlocuirea uleiului o fac periodic anual chiar daca nu a rulat , filtrele de polen si aer la fiecare 5000 km parcursi
    In ultima perioada a stat si va sta pana cand creste mezinul , avem astazi 8 zile de la nastere ;)
    Cateva poze

    IMG_20170426_093853.jpg

    IMG_20170426_093757 (1).jpg

    inainte de a lua Allroad-ul am cochetat mult cu ceva asemanator si am facut niste poze VS

    vs.jpg


    vs2.jpg

    Mi-a placut mult 3 GT -ul insa suspin dupa motorizarea benzina biturbo :footy:
     
    Ultima editare: 28 Apr 2017
    qrknu, Kspic, stefan550 și alți 7 apreciază asta.
  13. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    bmw seria 3 gt mi se pare o mașină superbă. au inventat o nișă cu seria 5 gt (care este foarte frumos) și au continuat cu seria 3.
    trebuie analizat dacă designul merită celelalte inconveniente

    referitor la mezin, multă sănătate și putere...a mea nu a dormit 11 luni
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  14. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Am stat foarte mult până să mă obișnuiesc cu ideea unui avant, am fost mereu fan 2 uși și până la copii nu vedeam alteceva mai mult decât maxim un sedan.

    Nu vreau sa fac un versus cu GT nu este cazul am arătat doar ce vroiam sa iau daca nu mă opream la Allroad ;)

    Punctele forte au fost întocmai suspensia pneumatică și motorizarea care împinge foarte bine masa la A6
    Cu 2 copii mici este perfect de la 3 in sus deja trebuie minivan :)

    @multumesc frumos @boboalex18 cu primul nu am avut daune grave cu nopțile, insa sunt etape firesti prin care trebuie sa trecem, sănătoși sa fim :)

    Sent from my Pixel XL using Tapatalk
     
  15. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    4GT mi se pare mie frumos, 3GT pare disproportionat, la fel ca si 5GT, ambele au unghiuri din care par de-a dreptul niste struto-camile, profilul si spate semi-profil, dar 5GT merita pentru ca e pe platforma seriei 7 care e orientata catre confort. Iti zic eu ca nu ai gresit, daca era intre Allroad si 5GT, era de discutat, dar 3GT e mult sub Allroad, lasand la o parte interiorul plasticos-ieftin ca la orice F30 de altfel si terminand cu suspensia :). Nu vorbim de dinamica, stim in favoarea cui este.

    Nu le schimbi totusi cam des filtrele? daca faci 5k km pe an, atunci da, dar altfel nu cred ca merita cheltuiala, my 2 cents :)
     
    Beetle94 apreciază asta.
  16. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    @mik15 4 este doar GranCoupe și este același lucru cu A5 sportback
    Singurul atu pentru bavarez consta în motorizarea benzina 35i ul fiind extrem potent și silențios.
    Dar cum spui sunt clase diferite ,ce atacă segmente de piață diferite
    Referitor la forma acum gusturile nu se discută,pt majoritatea GT urile sunt ciudate spre urâte, depinde cat de fan avant te numești

    Aerul și polenul mi de par vitale, ok sunt înlocuite des insa consider că drumurile in zona mea sunt destul de murdare și praful este extrem de mult
    Cel de polen il pun după imediat după ce fac curățarea habitaclului cu ozon și cu soluția de la Wyns

    Apropo ultima data am zis sa merg pe Castrol EDGE și comparativ cu Mobil1 ESP formula temperatura de regim la mers normal a uleiului pe bord computer mi se pare a fi mai mare fata de Mobil cu câteva grade bune
    O fi doar placebo sau e așa diferență mare intre ele...

    Am văzut zilele trecute ceva frumos, extrem :)[​IMG]

    Sent from my Pixel XL using Tapatalk
     
    Mocanu.adi, Red_, Banicaa și alți 9 apreciază asta.
  17. Mocanu.adi

    Mocanu.adi Bronze Member

    Înscris:
    13 Feb 2015
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C6 4F - 2011- S-line - 2.0 TDI (CAH) 170 CP
    Sa intelegem ca asta va aparea in colectia ta in viitorul apropriat/indepartat ? :hubbahubba:
     
  18. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Cata ai PDF-ul la Allroadul de mai sus daca esti curios de anumite optiuni.:)
     
  19. LAURENTE

    LAURENTE 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Porsche Panamera 4s 2.9 biturbo
    Sa fie oare 4I3 ce îți spuneam eu ca ai și nu m-ai crezut ?


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  20. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    @Mocanu.adi imi placea enorm combinatia jante negre . pasaje negre pe fundal alb ... este de efect

    @CB927MF multumesc ! prompt ca deobicei

    @LAURENTE sa fie oare vorba de A4 Allroad si nu de A6 Allroad :haudrauf:
    optiunea nu este si nici nu o gasesc atat de utila sa merita upgrade-ul , sunt multe altele ce ar fi de facut

    Poate nu va vine a crede insa și cu A6 le am deja probleme cu spațiul, parca ar mai fi fost nevoie de încă un portbagaj :)
    Și nu vreau sa pun Thule pe ea ,una este cand plecam la ski si alta e sa te "șuiere" la viteza mereu la orice drum cu orice ocazie...

    Că să înțelegeți căruciorul double-decker ocupa cu landou aproape tot portbagajul acum

    Nu ar intra niciodată mai bine intr-un A4 cel puțin până cresc copii și scăpăm de toate cele specifice începuturilor

    [​IMG]

    Sent from my Pixel XL using Tapatalk
     
    Iasmin90, Kspic, cogdao și alți 4 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta