1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A6 C7 FL - Daytona Avant

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Ionut Stancu, 21 Ian 2019.

  1. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Salutare dragi colegi,

    Dupa cateva intrebari puse pe topicul de achizitie si multe sfaturi primite de la @Cata_ADC caruia ii multumesc foarte mult, am achizitionat luna aceasta un Audi A6 C7 Avant FL MY 2016 (11/2015) de la reprezentanta Audi din Dresden. Km la momentul achizitiei 174k.

    Masina este un Avant asociat la motorul 3.0 BiTDI, cutie tiptronic la care nu a fost facuta nici o revizie (deh, lifetime :) ) cu dotarile de mai jos. Le enumar pe cel mai importante:

    -S-Line exterior si jante de vara de 19"
    -Ambiental Lightining
    -Pachet ACC cu Lane assist, side assist, braking guard si tot ce mai contine acesta
    -Faruri Matrix
    -Plafon negru
    -Perdelute spate si luneta
    -Climatronic 4 zone
    -MMI 3G plus
    -Heads-up display
    -Night Vision
    -Volan in 3 spite incalzit
    -Scaune sport reglabile electric si cu memorii
    -Suspensie adaptiva
    -Sistem audio BOSE

    Mai jos atasez cateva poze din momentul achizitiei si de pe drum.
    Pentru cine doreste sa afle, media de consum pe un drum Dresden-Praga-Viena-Gyor-Budapesta-Bucuresti a fost de 8,2% cu o medie de viteza de 75km/h, in Romania crescand foarte mult deoarece am prins ambuteiaje si accidente la Deva. Dar mers legal si cu reprize sport eu zic ca este un consum foarte bun. Nici nu ma asteptam sa fie sub 8,5% si nici nu-mi doresc.. un astfel de motor este facut sa manance kilometri nu sa fie folosit la consum.

    Sunetul in modul dynamic este demential. Felul in care suspensia se comporta pe comfort este uluitor.. nu am cuvinte :)

    Momentan mi s-a aprins martorul de AdBlue ca trebuie sa-i fac refill.

    Iar ca planuri.. sa ii fac RAR-ul si apoi poate o revizie la cutie.
    Sper sa n-am probleme la RAR cu jantele de vara 19" si cele de iarna 18". Am cerut celor de la Audi sa-mi dea COC si cateva documente referitoare la dimensiunea rotilor.

    Toate cele bune,
    Ionut

    IMG_2265.jpg IMG_2268.jpg IMG_2289.jpg IMG_2287.jpg IMG_2263.jpg IMG_2262.jpg IMG_2247.jpg IMG_2252.jpg
     
    ianculets, SAdrian04, gicu și alți 18 apreciază asta.
  2. Cain

    Cain 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 D5 55 TFSI 2020 ( CZSE )
    Sa-ti traiasca.Singurul lucru care mie personal nu imi place, sunt scaunele cu optiunea de alcantara.In rest , vad ca nu duce lipsa de optiuni frumoase. Sa o stapanesti sanatos
     
  3. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Frumoasă mașina .Sa te bucuri sănătos de ea fără incidente neplăcute.
     
  4. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Felicitări pentru mașinuța și bun venit in grup ! :friends:
    O mașina frumoasa, cu dotări peste medie...as adauga alte jante in rest keep it clean ! :icon_thumright:
     
  5. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Salut.
    Multumesc pentru urari.
    @Cosmin ZKG pentru rotile de vara am jantele de mai jos.

    upload_2019-1-21_15-0-43.png
     
    bobalex18 apreciază asta.
  6. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Bravo, bravo !! Placerea a fost de partea mea
    Ma bucur mult pentru achizitia facuta si sper sa te fi ajutat pe cat de tare am putut .

    In rest sunt sigur ca probleme nu vei avea mai ales din cauza ca ai mers spre una dintre cele mai fiabile cutii / motoare

    Succes si spor in toate !!
     
  7. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Exista așa ceva ? Cutii automate fiabile ? :)
     
  8. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Salutare,
    Nimic nou la masina, doar o galma aparuta in anvelopa dreapta fata.. fara sa dau in vreo groapa. Probabil a fost o problema a anvelopei dinainte sa ajunga pe masina mea.. ceea ce inseamna ca iarna urmatoare ar trebui sa le inlocuiesc.
    Masina merge bine, sunt foarte multumit de ea, face drumuri lungi si mananca motorina decent.. ii plac foarte mult drumurile lungi.
    Am facut update (online) la hartile Romaniei, varianta 2018. In continuare nu afiseaza limitele de viteza din pacate...
     
    stefan550, Andu333, slick007 și alți 2 apreciază asta.
  9. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Ne apropiem usor de 180.000 km... am schimbat anvelopele de iarna cu cele de vara, am facut un drum in afara orasului si apoi o spalare frumoasa pe care o merita.
    Rotile sunt de 19 cu anvelope Goodyear Eagle F1 Assymetric 255/40/R19. Am ramas surprins ca inca se mai gasesc astfel de anvelope (cu acestea a venit din Germania, DOT4317).
    Pozele sunt dinainte sa o spalam, facem altele zilele urmatoare pe lumina.
     
    stefan550 și mirceacml apreciază asta.
  10. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Cum nu prea am ce retrofituri sa ii fac, va mai povestesc ce face masinuta, cum consuma, cum se comporta la drum, revizii etc.

    Weekendul acesta am facut un drum pana la Predeal si imprejurimi (3 Brazi, Susai) unde s-a comportat ireprosabil. Intoarcerea am facut-o pe Cheia unde am mers predominant pe Dynamic.
    Consumul pe tot acest weekend a fost de 7.7% si nu am mers deloc la consum, ba chiar am mers destul de mult in S. Iar pana sus la Susai unde am urcat doar cu 1 si 2, am ridicat suspensia si n-am avut treaba pana sus.

    Mai jos cateva poze. In ultima poza este consumul de intoarcere plus plimbarile mai sus mentionate.
    Drumuri bune va doresc!
    IMG_2546.jpg IMG_2547.jpg IMG_2550.jpg IMG_2560.jpg
     
  11. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Salutare dragi colegi,

    In urma micutei vacante de 1 Mai am fost cu masinuta pana la Budapesta cu plecare noaptea si intors pe zi.
    Mers legal pe autostrada atat in RO cat si in HU, un pic mai tare prin cele cateva localitati din RO, intors pe ploaie in proportie de 80%, consumul in aprox 1.800 km a fost de 8.5%. Un consum impresionant pentru acest motor si pentru cei care sunt tentati sa isi ia un astfel de model. Clar nu trebuie sa te gandesti la consum cand pleci de acasa cu o astfel de masina. Eu n-o fac, merg pe Auto si din cand in cand in Dynamic, aproape niciodata pe Efficiency.

    La intoarcere, mergand asa cum am spus foarte multi km pe ploaie torentiala, ajuns in Bucuresti la viteze mici am inceput sa aud un scartait ca de usa asa, cauciuc pe cauciuc in partea din fata, nu-mi dau seama daca este stanga dreapta, insa dispare cand franez sau dau usor de volan stanga dreapta. Problema este ca face doar cand are chef.. o sa incerc sa ajung la mecanic sa vada si el care ar putea fi cauza.. desi s-ar putea sa fie greu tinand cont ca face doar din cand in cand. La viteza peste 30-40km/h nu se mai aude.

    O sa vad ce se intampla si dupa ce am rezolvarea, voi posta si in topicul tehnic dedicat acestor probleme.

    Toate bune!
     
  12. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Banuiesc ca e destul de trist cand nu prea ai ce sa adaugi pe lista de retrofituri, nu ?! :)
    Consumul...e irelevant cum bine ai spus-o si tu ! Zambete sa-ti aduca ! Clar nu este o motorizare pe gustul colegului @LAURENTE ( :bye: ) daca consuma atat de "mult" !
     
    borsy și Ionut Stancu apreciază asta.
  13. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Este trist.. dar este si o bucurie ca exista aproape tot ce se poate.. cu cateva exceptii, bineinteles.

    Evident ca nu prea am ce updateuri sa aduc, asa ca voi continua sa am grija de ea foarte bine si sa povestesc experientele placute avute cu ea, ca pana la urma despre asta este vorba, despre bucuriile si zambetele aduse de masini in viata noastra.
     
    ianculets apreciază asta.
  14. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Salutare,

    Ne-am intors recent din vacanta din Croatia unde masina a mers exemplar, mai putin spre sfarsitul drumului unde zgomotul de care pomeneam mai sus a inceput sa se auda mai des si la viteze mai mari. Este vorba de placutele de frana care strang materialul acela (cred ca ferodo) intre placuta si disc si se aude foarte enervant. Am fost la mecanic inainte de vacanta si le-a dat jos, a vazut ca e totul ok, montate cum trebuie, uzura normala a placutelor si a discului, a uns ce trebuie pe acolo si cateva zile nu s-a mai auzit apoi dupa mai multi kilometri a reaparut. Presupunerea noastra a fost ca placutele fac asa; fie cu defect, fie materialul eco.

    Ieri am fost la PBV1 pentru completare ADBlue (mi s-a aprins martorul la intoarcere) si i-am povestit consilierului de service treaba cu franele si a zis ca este ceva normal la cele OEM (asa am pe masina) pentru ca materialul acela al placutelor este ECO si face zgomot si nu e nici un defect si sa ma obisnuiesc. Nu mi se pare deloc ceva normal, adica zgomotul este unul de frecventa joasa si se aude in toata masina.

    Cateva date despre vacanta: au fost 2600km cu drum de autostrada si drumuri nationale, mers cat se poate de legal, consumul la pompa a fost 8.1.

    Mai jos doua poze, una cu ea spalata imediat dupa intoarcere si una cu drumul Belgrad-Buc consum.

    Drumuri bune la toata lumea!
     
    Andu333, stefan550 și bobalex18 apreciază asta.
  15. Msclemike

    Msclemike 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2018
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi
    Off topic: se poate plăti la telepass pe autostrada cu cardul? Mulțumesc.
     
  16. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    În Franța, Spania, Italia da.
     
  17. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    N-am mai scris foarte multe pe aici asa ca voi detalia putin ce s-a intamplat in ultimele luni.

    Am facut revizia la motor si cutie (ulei, filtre).
    La motor am facut-o cam la 13k si vreo 9 luni. Am folosit ulei original Audi (bidon negru) si filtre OEM.

    Cutia tiptronic (ZF8HP) era foarte ok, nu dadea semne de vreo problema, schimba foarte bine insa am zis ca niciun ulei/filtru nu e pe viata si am fost sa-l schimb. Nu m-am dus la reprezentanta unde mi-au zis ca ei nu schimba decat uleiul, filtrul il lasa pe acela si cu toate asta costa 2.200 lei si nici la Service Faur unde am vazut cativa oameni care au plecat de acolo cu probleme.
    Filtrul nu era foarte imbacsit, dar avea pilitura destula stransa acolo. Dupa schimbul de ulei masina schimba mai bine, dar diferenta foarte mica. Dar stau impacat ca am pus ulei nou si filtru nou.

    Recent am trecut si la rotile de iarna care desi sunt pe 18" par destul de mici :)

    Poze nu am prea multe, imediat ce o spal ii trag cateva poze.

    1.jpg
     
    Razvan Cocos, MRR, Andu333 și încă o persoană apreciază asta.
  18. bbbogdannn

    bbbogdannn 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Noi 2019
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Q5 8R V6 TDi
    Superba masina, ai aceasi culoare cum am eu pe Q5 :)

    Legat de consum, nu mi se pare unul foarte mic avand in vedere ca spuneai ca mergi legal. La viteze mari si stil de condus sportiv ar fi interesant de vazut :)
     
    Ionut Stancu apreciază asta.
  19. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Update la inceput de an [​IMG]

    Aproape 190k... masina merge bine, a primit o spalare meritata si cateva poze.

    Cutia schimba foarte bine, nu s-a schimbat prea mult fata de cum era inainte de schimb, deci sunt multumit ca am facut schimbul de ulei la cutie.

    Am pus si o poza cu Apple Carplay, o placere sa il folosesti la drumuri lungi.

    Sarbatori Fericite si drumuri bune sa aveti!
     
    Andu333, DonDoneL, eKKoMan82 și încă o persoană apreciază asta.
  20. Miercuri 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Passat 4motion, B6, BKP. 2006
    Arata f bine masina! De curiozitate, te-ai gandit cat vrei s-o tii?
     

Distribuie pagina asta