1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A8 3.0 TDI 2012

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de TaZZuLeTz, 1 Apr 2017.

  1. TaZZuLeTz

    TaZZuLeTz Bronze Member

    Înscris:
    1 Apr 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI 2012 CDTA
    Bună ziua stimați colegi,

    Sunt un user nou pe forum dar cu vechime la fabricantul Audi. În toamna anului 2015, am achiziționat un exemplar de A8 D4 din 2012 versiunea standard, nu long. Mașina a fost luata SH, ea fiind cumpărată de noua în Olanda și adusa în România via Germania. La momentul achiziției mașină avea aproximativ 175.000 km la bord însă atât interiorul cat și motorul arătau și se comportau ca noi.

    Alegerea modelului a fost dirijata de nevoia personala pentru o mașină mai mare, balena cum se spune, deoarece am avut mașini americane și tangente cu America de Nord, și totodată surâzându-mi stilul "The bigger, The better." Mai mult, eu sunt un om corpolent, masiv, atât ca înălțime cat și ca lățime și o mașină stil limuzina mi-a fost pe plac. Nu în ultimul rand, la acest model A8 am cautat opțiunile banchetei spate cu scaune reglabile individual și faruri LED, bancheta fiindu-mi benefica pentru soție și copil iar farurile fiindu-mi mie pe plac datorita noii tehnologii.

    Țin sa menționez ca de când am masina de la finele lui 2015, momentan am ajuns la 219.000 km în bord. Totodată, am anulat DPF datorita colmatarii în jurul la 200.000 km. După aceea, i-am efectuat modificări în ECU pentru a trece de la 249 cai și 550 Nm la 314 cai și 725 Nm, valorile fiindu-mi măsurate pe dyno.

    În consecință, nu va mai aburesc cu romane și va atașez poze cu indragita mea mașină.

    FB_IMG_1490992252804.jpg FB_IMG_1490992166314.jpg FB_IMG_1490991653997.jpg FB_IMG_1490992176244.jpg FB_IMG_1490992197002.jpg FB_IMG_1490992211907.jpg FB_IMG_1490992222416.jpg FB_IMG_1490992229977.jpg FB_IMG_1490992234435.jpg FB_IMG_1490992248267.jpg
     
    Cain, Red_, Chriss_Deejay și alți 18 apreciază asta.
  2. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    frumoasa masina si faruruile cu LED sunt parca un must pe A8, o fac sa arate mai smart :) .
     
  3. TaZZuLeTz

    TaZZuLeTz Bronze Member

    Înscris:
    1 Apr 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI 2012 CDTA
    Mulțumesc frumos. Intr-adevar nu am alte opțiuni precum night vision sau pilotul automat cu radar însă am pus preț pe confortul pasagerilor. Totodată, am perdelute laterale și spate electrice și am lampa de citit în spate dreapta, tot pentru confortul pasagerilor.
     
  4. Dragos50 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mar 2017
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4
    Frumoasa masina sa o stapanesti sănătos si fara probleme ☺
     
    TaZZuLeTz apreciază asta.
  5. TaZZuLeTz

    TaZZuLeTz Bronze Member

    Înscris:
    1 Apr 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI 2012 CDTA
    Mersi frumos. Am mai adăugat acum doua poze sa se vadă masina și din fata complet și spate complet ca am observat ca nu postasem poze din unghiurile astea.

    DSC_1091.JPG DSC_1088.JPG
     
  6. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    A lucrat bine Vali, frumoasa masina! Sa o stapanesti sanatos!
     
  7. TaZZuLeTz

    TaZZuLeTz Bronze Member

    Înscris:
    1 Apr 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI 2012 CDTA
    Mersi frumos! Da, pai mereu mi-a făcut mașinile frumoase și de aceea ma duc mereu la el.
     
  8. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Nice car!
     
    TaZZuLeTz apreciază asta.
  9. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Frumos animal si potent. Sa-l stapanesti sanatos :applaus:
     
    TaZZuLeTz apreciază asta.
  10. TaZZuLeTz

    TaZZuLeTz Bronze Member

    Înscris:
    1 Apr 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI 2012 CDTA
    Mersi frumos. Da, e potenta bine. Mărirea performantelor din ECU mi-a îmbunătățit 0-100 din 6.1 în 5.6 secunde. Practic sunt aproape identic cu un 4.1 biTDI care declarat stock face 5.5 secunde. Asta și pentru ca balena mea are doar 1840 kg fata de 1995 kg cu motorul mai mare V8. Practic am obținut performante de V8 la cilindree de V6, taxe de V6, consum de V6.
     
  11. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Frumoasa masina, iar interiorul este foarte bine configurat. Nu are semne de uzura, desii are ceva kilometri.

    Sa o stapanesti sanatos si multi kilometri fara evenimente neplacute!
     
    TaZZuLeTz apreciază asta.
  12. TaZZuLeTz

    TaZZuLeTz Bronze Member

    Înscris:
    1 Apr 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI 2012 CDTA
    Mulțumesc foarte frumos!

    Da, am rămas extrem de surprins cat de bine a întreținut-o primul proprietar din Olanda. Când am văzut-o prima oara m-am îndrăgostit pe loc și eram numai zâmbete de cat de bine arata pielea în ea, efectiv ca noua.
     
  13. Megatron Gold Member

    Înscris:
    25 Iun 2012
    Locație:
    Franţa / Zalău - Romania
    Masina:
    Audi
    Superba nava! Imi place ca ai pus poze multe.
    Sa o folosesti in continuare cu placere si fara probleme!
     
    TaZZuLeTz apreciază asta.
  14. TaZZuLeTz

    TaZZuLeTz Bronze Member

    Înscris:
    1 Apr 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI 2012 CDTA
    Mersi foarte frumos! Da, am pus poze ca din fericire aveam de unde. Acuma pe măsură ce mai găsesc mai postez, ca am poze împrăștiate prin foldere.

    IMG-20160115-WA0008.jpeg
     
    Megatron apreciază asta.
  15. Marco_audi

    Marco_audi 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Iul 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi a6 2011 2.0tdi 170cp (chip 200cp, upgrade quattro)
    Sa te poarte sanatos! E frumoasa rau, nava amiral :)
     
    TaZZuLeTz apreciază asta.
  16. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Am ratat topicul tau. Ai dotari de exceptie, care ar trebui sa se regaseasca obligatoriu pe astfel de masina.
    Sa va purtati sanatosi in continuare!
     
    Zuzg7 și TaZZuLeTz apreciază asta.
  17. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    splendida , ma bucur ca nu ai lasat-o stoc pe partea de soft
    Bravo si km fara probleme
     
    TaZZuLeTz apreciază asta.
  18. TaZZuLeTz

    TaZZuLeTz Bronze Member

    Înscris:
    1 Apr 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI 2012 CDTA
    Mulțumesc foarte mult băieți! Da, mașină are destule opțiuni. Nu are de toate pe ea cum ar fi night vision sau Lane assist dar astea nu au fost prioritățile mele. Pentru mine a fost important sa fie confort la maximum pentru mine și familia mea.

    Pe partea de soft, mi-am făcut soft imediat ce am luat-o căci sunt fan ECU tuning și o dusesem în 300 cai dar după ce s-a dus dpf, am schimbat și Tobele finale ca sa fie evacuarea cat mai libera și pentru un sunet mai agresiv. După aceea, din nou tuning și am mai câștigat 15 cai dar am câștigat mult pe cuplu, iar rezultatul final a fost mulțumitor.
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  19. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Felicitari pentru tanc :icon_thumright: Arata foarte bine !
    Ma bucur ca incet incet microbul de detailing si de intretinerea corespunzatoare a masinilor prinde si in Romania :cool: probabil daca era o masina argintie, nu vedea ea centrul de cosmetica auto, dar uite cum culorile inchise ne "educa" fara sa vrem !
    Una peste alta iti urez, sedere placuta pe aici si la multe upgrade-uri pe partea de detalii :hi:
     
    TaZZuLeTz apreciază asta.
  20. TaZZuLeTz

    TaZZuLeTz Bronze Member

    Înscris:
    1 Apr 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI 2012 CDTA
    Mersi foarte frumos! Întreținerea mașinilor e o chestie esențială dacă se vrea ca masina sa reziste mai ales în condițiile de kko de la noi din țară. Mult praf, murdărie și toate cele. Eu la toate mașinile pe care le-am avut am apelat la detailing, indiferent ca aveam bej, gri, negru sau albastru perlat ca acuma. Eu întotdeauna am ținut la mașini și îmi place sa știu ca am făcut totul sa le mențin frumoase și funcționale.
     

Distribuie pagina asta